N°. 5484. A0. 1877. Maandag 31 December. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. 1 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. INGEZONDEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenp.io. Franco per post40 Afzonderlijke Nommers0 02. iJat een meester zijn hond voor het erecht brengt, om te bewijzen, dat hij zich niet an een misdrijf heeft schuldig gemaakt, is zeker [iets, dat niet dikwijls voorkomt. Door een rijks- eldwachter was, op aandringen van twee jacht- iefhebbers, tegen een ander jachtliefhebber een iroces-verbaal opgemaakt, ter zake dat hij in den older binnen de gemeente Bleiswijk had gejaagd et een schietgeweer en met een halfbloedshaze- indhond in plaats van met een staanden hond f brak. De beklaagde, die deswege voor het antongerecht te Gouda terechtstond, bracht op e zitting van 12 Dec. zijn geelkleurigen jacht- ond mede en daarenboven een zijner jachtge- ooten, een rijksveldwachter en een rijksveearts, ie verklaarden, dat de hond geen hazewindhond as, maar zeer goed voor het wild stond. De btenaar van het O. M., mr. W. C. A. Scholten, rzocht daarop uitstel van behandeling der zaak dagvaardde als deskundigen twee jagers uit de ncie Zuid-Holland. Toen ook dezen op de rting van 19 December verklaarden, dat de ond, die weder in de gerechtszaal aanwezig was, ;een hazewindhond en dat het zeer wel mogelijk ras, dat die hond een staande hond ware (om echter met zekerheid te kunnen zeggen, noesten zij eerst met den hond hebben gejaagd) ■equireerde de ambtenaar van het O. M., dat de leklaagde zou worden vrijgesproken. De kanton- echter, mr. J. H. Van Mierop, 24 Dec. uitspraak oende, sprak den jachtliefhebber vrij. Hedenochtend, zoo meldt men uit chiermonnikoog van 25 dezer, woei er van den ersten toren eene vlag met een knoop er in, ten tee- en dat er een schip in nood zat op de zoogenaamde alkplaat, ruim een uur ten westen van dit eiland, oodra men dit onrustbarend sein gewaar werd, ven zich een aantal wakkere zeelieden naar huisje, waarin door de zorg der Noord- en hollandsche reddingmaatschappij eene uitste- de reddingboot aanwezig is. De commissie oor- Ie het voor het oogenblik te gevaarlijk, om eenige hoop op goeden uitslag eene poging wagen. Doch tegen 11 uren kreeg men de junning om te gaan. In een oogenblik ver men er een tiental paarden, die de boot naar noordwestpunt van het eiland sleepten. De irmwind, welke den geheelen nacht had gewoed, :ef met onverminderde kracht woeden en deed hagelsteenen met geweld in het aangezicht ijden. Toch werd de boot in zee gelaten. Zoover jgelijk trokken de paarden de zware boot in water, en nu was het de taak van de menschen haar verder te brengen. Een vijftigtal krachtige pen brachten haar zoover, dat zij vlot was. aar nu begon eerst het moeilijke van het werk. et' kracht en beleid werden de roeiriemen door n elftal vrijwilligers bewogen. Telkens trachtte in vooruit te komen en telkens sloegen de woe lde golven het vaartuigje terug. Honderden len stond het nu eens bijna loodrecht op den H steven, dan weer op den achtersteven in de igte en telkens bleef men het met den kop op wind houden. Deze worsteling duurde een uren, doch bleek ten slotte vruchteloos te geweest. Het was onmogelijk door de vree- [jke branding heen te komen. I eleurgesteld Fst men [zwichten voor het geweld der ele- len. Hedenavond wil men de poging herhalen. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer<H7i Grootcre tellers naar plaatsruimte. Moge deze met eenen beteren uitslag worden be kroond! Het schip is een driemaster en ligt hoog op het water. Uit den bouw meent men te kunnen opmaken, dat het een Amerikaansch vaartuig is. In het „Journal de Genève" van den 23steu dezer leest men, zooals reeds kortelijk ge meld werd, dat de heer Raoul Pictet te Genève er in geslaagd is zuurstof vloeibaar te maken. Daartoe wordt door een dubbele circulatie van koolzuur dit laatste bij eene temperatuur van 65° onder het vriespunt en onder een druk van tusschen de 4 en 6 atmosferen vloeibaar gemaakt. Het vloei baar koolzuur wordt vervolgens in eene buis geleid van 4 meter lengte; twee gelijktijdig werkende pompen brengen een volkomen luchtledig boven dit zuur teweeg, hetwelk door het verschil van druk vast wordt. Binnen door deze buis met vast geworden koolzuur nu loopt eene nauwere buis, waardoor een stroom zuurstof geleid wordt, ont wikkeld uit een toestel, gevuld met kaliumchloraat en den vorm hebbende van eene omvangrijke houwit- serbom met vrij dikke wanden, ten einde alle gevaar van ontploffing te verhoeden. De druk kan tot 800 atmosferen stijgen, doch reeds bij een druk van 300 atmosferen spoot bij de proef, welke den 22sten dezer genomen werd, een straal vloeibaar zuurstof uit de buis, op het oogenblik dus dat het saamgeperste en verkoelde gas van onder dien hoogen druk in den gewonen dampkring overging. De wetenschappelijke beteekenis hiervan is deze, dat de waarheid der mechanische theorie omtrent de warmte aldus proefondervindelijk gestaafd is. Een veertien dagen vroeger was de heer Cailletet er in geslaagd, het stikstofdioxyde vloeibaar te maken onder een druk van 146 atmosferen en bij eene temperatuur van 11 graden onder het vries punt. Na de proefneming van'dan heer Pictet zijn er nog slechts drie gassen, die men niet heeft kunnen verdichten, namelijk: waterstof, stikstof en moerasgas. Het bovenstaande is door den tele graaf heinde en ver bekend gemaakt. Intusschen laat het verhaal van het Geneefsche blad aan duide lijkheid te wenschen over en schijnt het raadzaam, nadere bevestiging er van af te wachten. Een niet alledaagsch geval van op lichterij kwam dezer dagen te Weenen voor. Bij een aldaar woonachtig rentenier, die in ziekelijken toestand verkeerde, verscheen nl. een deftig ge kleed heer, die na het wisselen van een groet een pakket papieren op tafel legde met de ver klaring, dat het stukken bevatte, waarvan de inhoud, indien hij bekend werd, voor hem, ren tenier, zeer onaangename gevolgen zou kunnen hebben. Hetzij nu deze onder den invloed zijner ziekelijkheid verkeerde, hetzij hij werkelijk het een en ander op zijn rekening had, dat niet al te best het licht kon verdragen, zooveel is zeker hij liet zich vrees aanjagen en kocht de openbaar making van den inhoud van het pakket voor 10 florijnen af van den vreemdeling, die beweerde commissaris van een crimineel gerechtshof te zijn. Spoedig echter kwam het bedrog aan het licht, de gewaande commissaris werd gevangengenomen en gaf nu bij het volgend verhoor eenige tref fende staaltjes van zijn vindingrijkheid in het aanmatigen van titels. Zoo b.v. had hij nog kort geleden met hetzelfde doel de rol van auditeur- generaal gespeeld tegenover een onderofficier van het garnizoen. Zelfs de gerechtshoven schijnen te Berlijn niet veilig meer te zijn voor dieven. Onlangs sloop des morgens té negen uren een waardig lid van dat behendige gilde het gebouw der stedelijke rechtbank binnen, begaf zich regelrecht naar het voorvertrek van den concierge, waar hij van diens afwezigheid gebruik maakte om zich eenige kleedingstukken toe te eigenen en aan te trekken, en zette, ten einde zijne ont snapping gemakkelijker te maken, een uniformpet van dien beambte op. Zoo vermomd, wilde hij zich verwijderen, toen juist de beambte, wiens garderobe hij in bezit had genomen, aankwam. De gewaande concierge werd nu gearresteerd en naar de naaste politiewacht overgebracht, waar men in hem een ouden kennis terugvond, wien men op grond van die vroegere betrekking met de meeste welwillendheid voorloopig een verzekerde verblijfplaats aanbood. Volgens den Parijschen „Monitcur" zal prinses Mercedes, de verloofde van koning Al- fonsus, 12 millioen golden als bruidschat ontvan gen, ongerekend een schat van juweelen en andere kostbaarheden. De koning heeft parures voor haar besteld van eene buitengemeen hooge waarde. Telkens opnieuw worden we vergast op berich ten omtrent dieverijen op de spoorwegen. Of die diefstallen wel altijd op de spoorwegen plaats hebben is twijfelachtig, en of dat schandaal niet voor een groot gedeelte zou te voorkomen zijn wanneer de betrokken chefs zorg droegen voor behoorlijke expeditie van goederen die aan hunne zorg worden toevertrouwd, is eene vraag die ik wel bijna bevestigend zou durven beantwoorden. Ik wil daarom een feit publiek maken, dat mij aanleiding heeft gegeven naar de pen te grijpen. J. 1. Zaterdag-morgen te ongeveer 8 uren wer den door schipper M. van hier op het kantoor Van Gend en Loos Breestraat bezorgd twee kof fers, bestemd naar Klundert. Die koffers moesten, verzonden worden zoo spoedig mogelijk. Op de vraag van den schipper of dat zou geschie den, kreeg hij van 't personeel aan genoemd kan toor ten antwoord: „Ze gaan dadelijk weg, de wagen komt zoo voor." Niettegenstaande dat ston den de koffers er te 12 uren nog, en ben ik zoo vrij geweest ze aan de goede zorgen van Van Gend en Loos te onttrekken, om ze op andere wijze te verzenden. Om aan de waarheid getrouw te zijn, moet ik tevens constateeren dat deze koffers niet waren opengebroken, maar ik vraag of dergelijk wille keurig ophouden van expeditie geoorloofd is. Jk behoef die vraag wel niet te doen, want ieder zal die natuurlijk ontkennend beantwoordenen toch niet ieder, want de chef van het bewuste expe ditiekantoor nam eene houding aan, alsof de zaak geheel in 't reine was. Door op zoodanige onge permitteerde wijze noodeloos het ter verzending bestemde op te houden, geven chefs zeiven in direct aanleiding tot oneerlijke handelingen van personeel, waaronder, zooals uit herhaalde klachten bleek, er helaas te velen zijn, wier nieuwsgierig heid grooter is dan 't publiek aangenaam kan zijn. Bij spoedige en dus behoorlijke verzending zal er minder gelegenheid zijn tot diefstal en het pu bliek dus dubbel gebaat worden. Ik hoop, M. de II., dat ook gij van de juist heid van het boven aangevoerde voldoende zult overtuigd zijn om het een plaatsje in uw geacht blad waardig te keuren. U bij voorbaat daarvoor dankzeggende, heb ik de eer hoogachtend te zijn Hazerswoude, Hooge Rijndijk, Uw dw. dr. 24 December 1877. H. C.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1