f 31,900; het perceeltje weiland, onder Linden, groot 0.98.04 h., door den heer Jongendijk, voor 2455; het perceel weiland, groot 1.55.70 h., eveneens door genoemden Kellendonk qq., voor 2465, insgelijks het weiland, groot 1.29.30 h., gelegen als voren, voor ƒ4775de St.-Agathasche weiden, te zamen groot 16.33.00 h., werden voor f 67,350 aangekocht door den heer Montenberg voor en namens burgemeester Den Tex, te Amster dam de boschgronden onder Cuyk, ter gezamen lijke grootte van 12.31.30 en 12.82.30 h„ door den burgemeester van Cuyk, voor en namens den heer Smits, E.-K. priester en prior te Uden, respec tievelijk voor f 4350 en f 5355. Eindelijk werd het laatste in veiling gebrachte perceel, ter grootte van 9.29.80 h., zijnde boschgrond gelegen te Cuyk, aangekocht voor 7355, door den heer Egeman, uit Rotterdam. De totale opbrengst dezer gekochte goederen, die alle aan de koopers zijn toegewezen, bedraagt alzoo niet minder dan 150,515. Gr e m e n g" cl Nieuws. BUITENLAND. Rximenië. Rusland. Turkije. Met April e. k. zullen o. a., naar men stellig verneemt, uit hunne respectieve betrekkingen bij het ministerie van binnenlandsche zaken eervol worden ontslagen de heeren E. H. Barkhuysen, hoofdcommies en sedert 1824 bij genoemd depar tement werkzaam, J. Hoogeveen en C. J. P. Van Ogten, commiezen en L. Eland, adjunct-commies, allen behoudens aanspraak op pensioen. De 1ste luit. K. L. Pfeiffer, bij den staf der infanterie en tot dusverre gedetacheerd bij het departement van oorlog (bureau personeel en mili taire zaken), behoort ook onder die officieren, welke den actieven dienst zullen hervatten. Z. M. heeft aan E. D. J. Dutilh, consul der Nederlanden te Cairo, verlof verleend tot het aan nemen van de versierselen der orde van Osmanieh 4de klasse; benoemd tot notaris binnen het ar- rond. Zwolle, ter standplaats de gem. Zwolle, mr. C. E. Kaempfl', cand.-notaris en procureur aldaar, zijnde hem tevens eervol ontslag verleend als pro cureur bij het gerechtshof te Arnhem en de arrond.- rechtbanken te Zwolle en Heerenveen, een en an der in te gaan 1 Jan. e. k.aan P. II. J. Eeye, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als nota ris te Amsterdambenoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, mr. C. D. Asser, thans raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam aan J. H. Kloppert, hoofdonderwijzer te Nijme gen, ter zake zijner trouwe en ijverige vervulling der betrekking van" onderwijzer gedurende vijftig jaren, toegekend de zilveren medaille; benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen, te Hellevoet- sluis, den tijdelijk met die betrekking belasten eersten stuurman ter koopvaardij L. Van der Sloot; den luitenant-ter-zee 2de klasse L. P. D. Op ten Noort, met den laatsten dezer, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagenJ. P. Janssens, ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Oud Vroenhoven, benoemd tot ontvanger te Heerlenaan den commies bij de topographische inrichting J. M. Leydenroth eervol ontslag verleend uit zijne betrekking, behoudens aanspraak op pensioenbenoemd tot adjunct-commies bij die inrichting, W. C. Ver maas; tot adjunct-commies bij het departement van oorlog, den teekenaar J. Wind Jr.den adsistent- bode bij het departement van koloniën C. A. Graat bevorderd tot bode. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenmiddag uitspraak gedaan in de zaak van den landbouwer De Vos te Waddinxveen, beschuldigd van vergiftiging zijner huisvrouw. Het hof heeft de schuldigverklaring uitgesproken en beschuldigde tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Het onlangs te Katwijk aan Zee ge- strande kofschip „Rival", kapt. De Vries, gekocht door den heer A. J. Smit, is af- en te Rotterdam binnengebracht. Na de noodige reparatiën ondergaan te hebben zal het weder in de vaart gebracht kunnen worden. Woensdag is te 's-Hertog enbosch even buiten de Vughterpoort het lijk opgehaald van een man van middelbaren leeftijd. De ongeluk- 'kige, metselaar te Rotterdam, was voornemens zijne familie te Vught te gaan bezoeken. Onbekend echter met de veranderingen, die door de ontmanteling der vesting builen genoemde poort hebben plaats gehad, schijnt hij door de duisternis misleid in het water te zijn geraakt en verdronken. Men meldt uit Corunna, in dato 21 dezer, omtrent het vermoedelijk verongelukken van eene stoomboot bij Corubedo (westkust van Spanje, tusschen Vigo en Kaap Einisterre) dat men verneemt dat zulks ongeveer tien dagen geleden heeft plaats gevonden. Een agent is van Corunna naar Corubedo vertrokken, om iets naders daaromtrent te vernemen. De gezagvoerder van het stoomschip „Lis- bonense", den 24sten dezer te Liverpool van Para aangekomen, rapporteert den 20sten des voormid dags Ifusschen 8 en 12 uren, op ongeveer 41° NBr. en 9° WL. (hoogte van Oporto), eene hoe veelheid wrakstukken te zijn gepasseerd, bestaande uit kisten, laden van kasten, bossen riet of bamboe, planken, enz., die oogenschijnlijk nog niet lang rondgedreven hadden. Naar een gerucht, dat volgens de Midd. Ct. te Ylissingen de ronde doet, zou de „Eriesland" zijn aangevaren door een Eransch oorlogschip en beide vaartuigen zijn gezonken; alleen van het laatste zouden eenige manschappen gered zijn. Dit gerucht is tot dusver in geen opzicht bevestigd. De gezagvoerder van de koopvaardijlogger „Willem Beukelsz", van de Middellandsche Zee heden te Maassluis binnengekomen, bericht dat hij een reddingboei van het stoomschip „Eriesland" en wrakhout heeft gevischt. Nader bericht men nog dat bovengenoemd schip, komende van Valentia, te Vlaardingen binnen, de voorwerpen vond op de hoogte van de Spaansche Zee. Op de reddingboei was geschil derd: „E r i e s 1 a n dR o 11 e r d a m." Verder waren er een baal koffie en stukken van hutten. Donderdag-nacht is, naar de „Prov. Gron. Ct." verneemt, in het naburige Hoogkerk in eene herberg onder de aanwezige gasten eene vreeselijkc vechtpartij ontstaan, waarbij aan een der aanwezigen zulk eene gevaarlijke halswonde werd toegebracht, dat onmiddellijk heelkundige hulp drin gend noodzakelijk was en de patiënt in een toestand verkeert, die niet zonder levensgevaar is. Politie en justitie moeten reeds met de zaak in kennis zijn gesteld. Uit Thisted wordt van 26 dezer ge meld dat de stoomboot „Minerva", van Memel naar Rotterdam met stukgoed, totaal verongelukt is. Drie man der equipage zijn verdronken. Donderdag-avond brak te Zierikzee te halfzeven brand uit in de loods der steen- en pannenbakkerij van de firma Moolenburgh en Comp., gelegen aan den Oost-havendijk, aan de oostzijde der Nieuwebaven vóór de stad. De genoemde loods is geheel in de asch gelegd; doch het gelukte het belendend woonhuis te behouden. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Voor de arbei ders der eerst kort in werking zijnde fabriek is deze brand een groote ramp. Door het gerechtshof te Leeuwarden is Donderdag M. M. M., wonende te Ten Boer, die verleden week terechtstond, omdat hij o. a. drie notarissen in de provincie Groningen had ge dupeerd, schuldig verklaard aan 4 misdaden van valschheid in onderhandsch geschrift en 4 mis daden van het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk, en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf en 8 geldboeten van 50. Een boerendochter, te Alblasser- waard, gebruikte reeds eenige malen uit een pa pieren zakje, dat in het poetsmandje lag, naar zij meende, potlood om de kachel te poetsen. Dit dezer dagen weder doende, viel er eenig potlood uit het zakje op den grond, dat zij opveegde en in de kachel wierp, terwijl zij het poetsmandje, waarin het zakje lag, in de hand had. Plotseling ontplofte het in de kachel geworpene en ook de inhoud van het zakje in het mandje, waardoor hare kleederen vlam vatten en zij aan handen en aan gezicht ernstige brandwonden kreeg. De inhoud van het zakje bleek buskruit geweest te zijn. Frankrijk. De mutatie van de algemeene secretarissen bij de prefectures omvat niet minder dan 75 depar tementen. Onder de nieuw benoemden zijn er 63 die geen ambt hadden onder het vorige bewind' 12 zijn verplaatst, terwijl in 14 departementen geen verandering heeft plaats gegrepen. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Bucharest gemeld dat de Rumeensche minister van buiten- landsche zaken den 26sten per telegraaf eene circulaire heeft gezonden aan de diplomatieke agenten in 't buitenland, waarin hij voor de wijze waarop de Turken oorlog voeren en de conventie van Genève eerbiedigen, de overgave van Plewna als bewijs aanvoert, waar op 't oogenblik van Osman Pacha's capitulatie geen enkele gewonde of gevangene Rumeensche soldaat gevonden werd, hoewel Osman Pacha aan de Porte verzekerde, dat zich meer dan 300 Rumeensche soldaten in zijne handen bevonden. Servië» Het strenge winterweder in Bulgarije schijnt alleen voor de Serviërs geene belemmering te zijn om hunne veroveringen voort te zetten. Een tele gram van den 26sten uit Belgrado meldt, dat de corpsen van Leshjanin en Benitski Leskovatz, aan de Bulgaarsche Morawa en 35 kilometers zuidelijk van Nisch gelegen, benevens Kurschumlje, 20 ki lometers west-zuidwestelijk van Prokopolje, ver overd hebben, waar zij zooveel vee en ander pro viand buit maakten, dat uit Servië voor deze corpsen niets gezonden behoeft te worden. Omtrent de verovering van de laatste plaats heeft de re geering te Belgrado het volgende officieele bulletin uitgegeven„Bij den aanval der Serviërs was Kurschumlje door 400 nizams en 2000 Arnauten en baschibozoeks bezet. De Servische strijdmacht bestond uit 3 bataljons, gesteund door uitstekende artillerie. Het gevecht was hevig en wanhopig aan beide zijden en verscheidene keeren kwam 't tot een bajonetgevecht; de Turken echter lieten ten laatste in volkomen wanorde hunne verschansingen in den steek en hunne ammunitie, wapenen en paarden achter. Elet verlies der Serviërs bedroeg 15 dooden en 40 gewonden. Ongeveer 100 Turken bleven op 't slagveld achter en gevangenen zeggen, dat de Turken nog honderden dooden en gewon den medenamen. Kurschumlje werd door de Ser viërs bezet." Het grootste deel van Oud-Servië is dus, met uitzondering van Nisch en Pirot, thans in handen der Serviërs. Wel wisselden de bezetting van Nisch en de Serviërs reeds kanonschoten, doch van eene insluiting der vesting is nog niet ge bleken, terwijl in een telegram, den 24sten uit Pirot te Konstantinopel ontvangen, gemeld wordt dat eene offensieve beweging der Serviërs in de richting van deze plaats door de Turken ver ijdeld werd. Een bericht uit Bucharest meldt, dat Osman Pacha Maandag-avond in de Rumeensche hoofdstad aangekomen is en den volgenden dag zijne reis naar Rusland zou voortzetten. Een gerucht wilde dat het gouvernement Charkow hem als toekomstig verblijf aangewezen was, terwijl een telegram uit St.-Petersburg als zoodanig Moskou aangeeft. Nu de krijgsverrichtingen door het weder ver traging ondervinden, komen de wederzijdsche klachten over schennis van de Geneefsche con ventie weder op den voorgrond. De Porte heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland het volgende telegram gezonden„Eene dépêche van Moukhtar-pacha uit Erzerum, van den 24sten dezer, doet ons zien, dat de sombere voorgevoelens omtrent het lot onzer zieke en gekwetste soldaten, die te Kars in handen van de Russen vielen, maar al te zeer bewaarheid zijn. Twee duizend hunner zijn van Kars naar Erzerum gezonden. Van dat aantal is de helft onderweg van koude en vermoeienis bezweken en de andere helft m den treurigsten toestand te Erzerum aangekomen. Die handelwijze is niet alleen in strijd met de wetten van menschelijkheid, maar ook eene wreede en formeele inbreuk op de bepalingen der Geneef sche conventie, die de oorlogvoerenden verplicht om voor des vijands zieken en gekwetsten op de plaats zelve en op gelijke wijze als voor hunne eigene soldaten te zorgen.'1 Te gelijker tij

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2