sideerencle te iriengeio, is door den officier van jus titie bij de rechtbank te Almelo aangezegd, zich voortaan te onthouden van aldaar op bepaalden tijd en plaats zitting te houden, en zulks naar aanleiding van de wet op het notaris-ambt, waar ge schreven staat: „Aan ieder notaris wordt eene be paalde standplaats aangewezen. Hij is verplicht niet alleen zijne woonplaats te hebben, zijn kantoor te houden en zijne akten te bewaren in die stand plaats, maar ook om daar zijn werkelijk verblijf te houden (résider)." De notaris beriep zich op een paar andere artikelen van dezelfde wet, waar te lezen staatDe notarissen oefenen hunne ambts bediening uit in den geheelen omtrek van het ar rondissement, waarin hunne standplaats is geves tigd. Buiten gegronde redenen, mogen zij hun dienst niet weigeren, wanneer zij tot het leenen daarvan worden aangezocht. Echter bleef de offi cier bij zijn verbod persisteeren en ontried den notaris ernstig, de waarschuwing in den wind te slaan. Dinsdag-avond omstreeks halfelf ont stond brand in de stoom-vermicellifabriek vhn H. J. Mulder, op het Rustenburgerpad, gemeente Nieuwerarastel. Tegen halftwaalf, waarschijnlijk toen het dak begon te branden, werd de hevige vuur gloed zichtbaar tot op het Brederiksplein en Rem- brandtsplein te Amsterdam, en werd aan de brand schel buiten de Utrechtschepoort het sein van brand, naar men meende in de Govert Elinckstraat, voor de Amsterdamsche brandweer gegeven. Er werden spuiten en manschappen uitgezonden, waarvan een deel onmiddellijk terugging, toen het bleek, dat de brand buiten de gemeente woedde. Twee hand spuiten en een stoomspuit werden echter gelast door te gaan. De handspuiten kouden langs het Rustenburgerpad tot bij een sloot komen, waar zij in werking werden gebracht met de enkele spuit van de gemeente Nieuweramstel, die weinig tegen een zoo hevigen brand alléén kon uitrichten. De geheele fabriek stond in vlam. Ten einde de vele omliggende huizen, alle laag van verdie ping, te behouden, moesten ze door personeel der Amsterdamsche brandweer worden nat gehouden, waardoor men er dan ook in slaagde alle voor ver nieling te behouden. De stoomspuit werkte op de Utrechtschezijde, dèn zoogenaamden Amsteldijk, en 600 meter slang moesten worden uitgelegd, om uit de twee straalpijpen het brandende gebouw te bereiken. De fabriek is geheel uitgebrand. Men ver moedt, dat de brand in het kolenhok is aangekomen. Donderdag-ochtend te halfvijf brak aan den Oudendijk onder Strijen, bij den land bouwer J. De H., terwijl de bewoners nog ter ruste lagen, een hevige brand uit, waardoor de geheele huizing afbrandde zonder dat iets kon gered worden. Een kind, een paard en eenige koeien kwamen in de vlammen om. Als een be wij s, dat de „Ann a Paulo wn a" in hooge mate de sympathie van Rotterdams ingezetenen wegdraagt, kan dienen, dat den eersten Kerstdag zulk een talrijk publiek deze inrichting kwam bezichtigen, dat de brug, van zwaar hout en door stevige balken ondersteund, onder den last der bezoekers bezweek. Gelukkig heeft nie mand eenig letsel bekomen, daar de ijzeren leuningen der brug het geheele doorzakken beletten. De heer Bishop, correspondent van Engelsche bladen, is dezer dagen te Berlijn in hechtenis genomen, onder beschuldiging van ambte naren te hebben omgekocht. Tegelijkertijd is een be ambte van het departement van oorlog gearresteerd. Naar men zegt had de heer Bishop door tusschen- komst van dien persoon verscheidene militaire plannen en andere stukken in handen weten te krijgen en naar Frankrijk overgemaakt. Te Berlijn wordt een hospitaal op gericht uitsluitend onder praktijk van vrouwelijke artsen. Reeds sinds eenigen tijd bestaat aldaar eene polycliniek onder bestuur van zoodanige dames. Zondag-avond hoorde te Bussum vlak bij het station een persoon, die in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, den sneltrein aankomen en begaf zich op de railshij weigerde gehoor te geven aan de waarschuwingen van den stations-wachter. Deze, het gevaar ziende, aarzelde geen oogenblik en sprong den weerspannige tege moet, doch ook toen bleef hij nog stand houden, waarop een worsteling ontstond, die daarmede ein digde dat de wachter, zich met geweld losrukkende op den grond viel, terwijl de ander door den trein werd verpletterd. De man was uit Baarn afkomstig. De spoorvvegwachter, die zelf bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid was, is gelukkig met den schrik vrijgekomen. BUITENLAND. Grroot-Britannië. De „Daily News" wantrouwt blijkbaar de onbe kende bedoelingen van het kabinet-Disraeli. „De Kerst-feestelijkheden", zegt het blad „werden verstoord door geruchten, die weinig overeenstemmen met het karakter van dit christelijk hoogtij, of met den wensch, aan de groote meerderheid der Engel- schen gemeen, om in vrede te leven met de geheele wereld. Inlichtingen, van vele kanten door ons ingewonnen, doen ons evenwel vertrouwen, dat het publiek besloten is niet mee te hollen met eene paniek, en dat het ten -duidelijkst en nadrukkelijkst te verstaan zal geven hoe het door bedreigingen zoomin als door vleitaal zich wil laten binden tot eene oorlogzuchtige politiek. Kamers van koophandel, de eene voor, de andere na, bepleiten onzijdigheid; en wij gelooven dat eene menigte handelsmannen, gewoon om zich tot de conservatieve partij te rekenen, zich gereed houden tot krachtig protesteeren tegen eene roeke- looze politiek van avontuur. Lord Derby zal zich niet moeten verwonderen, indien men, met 'toog op het gebeurde, bij hem aandringt op verdere ophelderingen." Rusland. Het drijfijs op den Donau heeft zich bij Braïla zoo plotseling vertoond, dat de schipbrug vernield werd21 pontons werden door het ijs medege- sleept en eene Russische stoomboot werd zooda nig door het ijs ingesloten, dat zij niet naar de brug kon komen om hulp te verleenen. De Russen verklaarden, dat de brug voorloopig niet hersteld kon worden. Ook in Azië is de winter plotseling met volle kracht begonnen, zoo streng als sedert eene halve eeuw in Armenië het geval niet was. Niet temin gaan de Russen met het insluiten van Erzerum voort en zelfs in berichten uit Konstan- tinopel wordt gemeld, dat de hoofdstad van Armenië vermoedelijk binnen korten tijd van alle verkeer met het overige Turkije afgesneden zal zijn. In die verwachting heeft Mouktar-pacha 900 zieken uit Erzerum weggezondenof zij op hun trans port voldoende tegen de koude beschermd zijn, wordt niet gemeld. Eene Engelsche ambulance was te Erzerum aangekomen en had dadelijk de han den vol gekregen. Dinsdag jl. verwachtte men te Erzerum elk oogenblik, dat de Russen het bom bardement der stad zouden beginnen. Uit Batum wordt gemeld, dat de Russische batterijen van de hoogten van Kossouban een voort durend vuur onderhouden tegen de Turksche stellingen bij Tschuraksou en op eene nabij lig gende korvet, maar zonder eenige schade aan te richten. Uit Bogot wordt van den 25steu geseind: De Rumeniërs bezetten den 22sten Arzer-Palanka aan den Donau zonder gevecht. Op het oostelijk front der Russische stelling maakte eene divisie Tschugujeff-uhlanen den 23sten bij Sidaeen Turksch transport buit; 26 Turken doodden zij en 18 na men zij gevangen. Yovan-Chiftlik is, evenals So- lenik, slechts zeer zwak door de Turken bezet. Op den weg naar Osman-bazar bezetten de Tur ken Ivuradscherek en Djumali. De strenge vorst blijft aanhouden; er was reeds tot 18 graden koude. De gevangen Turken sterven van koude; hulp is onmogelijk. Het stoomschip „Rusland" en andere bij den Bosporus kruisende schepen werden den 26sten naar Penderaklia gezonden en maakten daar de driemast-stoomboot „Messina" buit, waarop een hoofdofficier met een bataljon Anatolische nizams, namelijk 700 soldaten en 10 officieren zich bevonden. De „Agence Russe" zegt dat kennelijk het verlangen der Porte naar bemiddeling door de mogendheden niet zal worden vervuld, daar vol- geDs de beginselen van het openbaar recht bemid deling slechts mogelijk is, wanneer zij door beide oorlogvoerende partijen wordt verlangd. In elk ander ander geval is bemiddeling niets anders dan interventie. De „Agence" voegt er bij, dat het kabinet te Londen door de buitengewone bijeen roeping van het parlement de Porte tot h den van tegenstand aanmoedigt en dat Russen daardoor dwingt naar Konstantinop, te rukken; wat het kabinet te Londenjui: vermijden. De „Daily News" behelst een ui verhaal van den toestand der Turksche zii gekwetsten na de overgaaf van Plewna. Toen pacha zijn laatsten uitval ondernam, werd mand ter verzorging van die ongelukkigen gelaten, die bij duizenden opgepropt lagen keeën en woningen, soms 80 a 100 in het denkbare bestek. Het gevolg was, dat bij c gaaf van Plewna de zieken en gekwetste] tweemaal 24 uren gelegen hadden zonder e water te ontvangen, zonder eenig voedsel, hunne wonden verzorgd te zien. Honderdei alzoo bezweken, en toen de Russen den den gelegenheid vonden naar de zieken en gekwets Turken om te zien, vonden zij levenden en s den en dooden door elkander in verblijvei de lucht zoo verpest was, dat de binnen] den flauw vielen. Eerst langzamerhand kou hulp verleend wordenin de eerste plaats n de dooden worden afgezonderd en slech open ossenwagens waren beschikbaar om d< te vervoeren. Die taak werd aan de Buig; bevolking der stad opgedragen en de Bt vervulden haar met weerzin, zoo ruw en c schelijk mogelijk. Dat in dien tusscheutij menigeen om het leven kwam, die in andë standigheden behouden had kunnen wordi dat half-dooden met de lijken .op de karn gooid en begraven werden „omdat zij den d morgen toch niet meer konden halen", d geene gissingen, maar feiten. De berichtgever van het Londensche bla< de grootste schuld van die ellende aan C pacha toe, die trouwens gedurende het g beleg getoond heeft, voor zijne zieke en gek soldaten niet de minste zorg over te Lu Maar ook de Russen zijn niet vrij van s De overgaaf van Plewna kwam op zich zeh wel onverwacht, maar was toch reeds weker, te voorzien geweest. Niettemin was er niets bereid om de krijgsgevangenen, gezonden of zi behoorlijk te kunnen verplegen. De Rusi geneesheeren en pleegzusters doen wat zij ku maar het gebrek aan orde en stelselmatig liane dat de geheele Russische wijze van oorlogv kenmerkt, komt ook hier aan het licht. Voorts wordt van verschillende zijden ge dat de Turksche krijgsgevangenen, die thai weg naar Rumenië en Rusland zijn, het zeer te verantwoorden hebben. Zij zijn meerendeel een zachter klimaat gewoon, slecht gevoe onvoldoende gekleed en moeten nu sneeuwsto en de strenge koude doorstaan, die plotselii ingevallen. Geen wonder derhalve, dat zeer op den weg naar Rusland het leven verliezei Grootvorst Nicolaas heeft van den cza orde van St.-George 1ste klasse verkregen 2de klasse van die orde is verleend aan den ki prins en de generaals Todleben en Nepokoitschi Grootvorst Wladimir heeft van den czaar een go sabel met diamanten, met het opschrift: 1 30 November 1877; de vader van generaal! tieff den erfelijken titel van graaf ontvangen, Telegrammen. WEENEN, 28 December. Uit Cettinje v aan de „Presse" getelegrapheerd, dat de M< negrijuen den 25sten een verschanst Turkscl gerkamp tusschen Bojana en Duleigno stori derhand innamen. De Turken werden in v vlucht verjaagd uit hunne stellingen en velen we gevangengenomen. Een groote voorraad prov en munitie en twee vaandels werden dooi Montenegrijnen veroverd; het eene vaandel van een schans, het andere van een schip af k stig. Voor de haven namelijk verbrandden I Turksche schepen. ROME, 27 December. Cialdini heeft zijn ont gekregen Villa weigert de portefeuille van on wijs; Bargoni is belast met het departement inanciën. De nieuwe ministers zullen den 29 den eed afleggen in 'skonings handen. PARIJS, 27 December. De „Soir" zegt Don Carlos, morgenochtend naar Oostenrijk vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2