r. 5483. A". 1877. Zaterdag 29 December. Nifiuwjaarswenschen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Le /den peT 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzor Eerlijke Kom mere0.02. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 rejelg1.05. Iedere regel meer0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. Ev'jnals vorige jaren worden onze stadgenooten en bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adver- tentiën van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment van den dag te uiten naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Verordening op het Brandwezen van den 25 Joni/24 Augustus 1871 (Gemeenteblad n°. 14), op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van fabricage, 1°. een eervol ontslag ia verleend aan a. den heer P. G. HOUT- HU YSEN als Directeur van het Brandwezen en dat in zijne plaats is benoemd de heer II. J. GIEZEN, thans sdjunct-dir., zijnde een en ander ingegaan met 1 December II.; I. de heer P. MOENE, als adjunct-hrandmeesler aan de stadsspuit n°. 8, in wiens plaats benoemd is de heer H. J. DE NIE. 2°. is benoemd tot adjunct-directeur van het Brandwezen de heer ADRIANUS VERHOOG, thans opperbrandmeester aan de stadsspuit n°. 4. 3°. ziju benoemd tot spuitgasten aan de stadsspuit ti°. 5 D. DE VOS, J. VAN BEMMEI. en B. J. VAN KLEEF. Burgemeester en Wethouders voornoemd, n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 December 1877. De Burgemeester van Leiden doet te welen, dat door den Raad in zjjie vergadering van gisteren benoemd is tot lid van de commissie tot het ontwerpen en herzien der plaatselijke straf verordeningen de heer mr. M. D'AUMERIE in de plaats van den heer Vnr. R. Tn. BIJLEVELD, die de gemeente met terwoon verlaten heeft, zoodat de commissie thans beslaat nit de heeren dr. W. C. VAN DEN BRANDELER, Bur-emeester, Voorzitter, mr. P. A. VAN DER UTH en mr. M. D'AUMERIE. De Burgemeester voornoemd, v. u. BRANDELER. Leiden, 28 December 1877. LEIDEN, 28 December. Aan elk van de vijf vervaardigers der ont werpen voor een nieuw universiteitgebouw alhier, ingekomen ter beantwoording van de daartoe strekkende prijsvraag, zal als vergoeding voor den aangewenden arbeid en tegen afstand van de door ieder hunner ingezonden plannen en teekeningen ƒ1500 toegekend worden. Ingeval de inzenders van die aanbieding gebruik wenscbeu te maken, worden zij uitgenoodigd daarvan schriftelijk te doen blijken aan den minister van binnenlaudscbe zaken, met machtiging om de ver?egelde naambiljetten, welke bij hunne inzendingen waren gevoegd, te openen. Tevens worden de overige inzenders, voor zoo ver door hen geen adres is opgegeven, aan hetwelk de door hen ingezonden prijsantwoor den kunnen worden terugbezorgd, uitgenoodigd den minister gelijke machtiging te verleenen, ten einde de door hen ingezonden stukken hun vracht vrij kunnen worden toegezonden. De heer mr. P. A. Van Buttingha Wichers, laatstelijk advocaat alhier, heeft in de heden ge houden zitting der arrond.-rechtbank te s-Hage den eed afgelegd als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement 's-Gravenhage voor de kantons Leiden en Alphen, standplaats Leiden. De gepensioneerde onderofficieren en mindere militairen alhier vereenigden zich dezer dagen, ten einde te overleggen in hoever gevolg zou behooren te worden gegeven aan een door enkelen geopperd plan, om een verzoekschrift L. M. den koning aan te bieden, strekkende om eene ver hooging van pensioen te erlangen en dit te brengen tot een bedrag gelijk aan dat, waarmede voortaan ingevolge de wet van 29 Mei 1877 zal worden gepensioneerd. Het plau vond niet alleen bijval, maar zelfs werd staande de vergadering eene commissie uit haar midden gevormd, die zich met de gepensio neerden uit andere voorname plaatsen des lands in betrekking zal stellen, om deze tot deelneming op te wekken, terwijl voorts de datum van inzen ding van het adres werd bepaald op 15 Jan. e.k. Leden van genoemde commissie zijnR. Sijtsma, gepens. adjud.-onderofficier; H. Van Us, gepens. sergeant-majoor; II. J. Wuillemin, gepens. wacht meester; A. Venderbos, gepens. trompetter; E. Vervoort, gepens. soldaat. De arrondissements-rechtbank te 's-Graven hage heeft heden, in de onteigenings-proceduren der Spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, de volgende schadeloosstelling toegekend, als aan Wttewaal-IIartevelt (aanbod 3800, conclusie o. m. 4830.80) 5467.40; C. De Jong (aan bod 4700, conclusie o. m. 5454.50) 5654.50 en C. Vertegaal (aanbod 2700, conclusie o. m. 2943.80) 3007.40 met veroordeeling van de eischeresse in de proceskosten. De deskundigen waren in hunne rapporten tot de conclusie geko men, dat als schadeloosstelling moest worden be taald aan: Wttewaal-IIartevelt 15450.25, C. De Jong 15029.03'/,' en aan C. Vertegaal S563.Ö2. De afdeeling vooi wis- en natuurkundige wetenschappen der kon.acad. v. w. zal morgen eene gewone vergadering 'houden. Naar men verneemt zouden, in verband met de reorganisatie van de departement van oorlog, de kolonel chef van het bureau personeel en mi litaire zaken P. M. Netschcr; de kapitein van den staf der infanterie II. E. Kleyn; de intendant der 2de klasse, chef van het bureau militaire ad ministratie, W. E. Meyl; de kapitein-kwartier- meester C. L. E. Westerbaen; de 1ste luitenant kwartiermeesters A. M. Brandenburg, S. Van den Bent, L. A. Vink en I. S. Oudraad den actieven dienst hervattenterwijl de eerste klerk bij het bureau der artillerie, de heer M. P. Paasen, op pensioen zou worden gesteld. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Iudië bevat het bericht, dat de Iman van Tjadeh te Kotta-Radjah beëedigd is en zich met de bevolking weder te Tjadeh (in het door onze troepen bezette kustgebied der XXVI Moekim) gevestigd heeft; voorts dat Toeankoe Hoesin te Kotta-Radjah aangekomen is en dat aldaar ook de radja van Merdoe een bezoek had gebracht. De gezondheidstoestand in Groot-Aljeh is gunstig. Bij den aanvang der crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage van Donderdag, werd door den advocaat-generaal mr. Gregory het volgende tot het hof gesproken; „Edel grootachtbare heerenWelk een indruk wekkend memento mori aan het einde dezes jaars Toen mij gisteren het bericht werd gebracht dat de procureur-generaal bij dit gerechtshof overleden was, werd ik diep getroffen. Ik gevoelde dat ik plotseling een welwillenden chef verloren had. Maar nog smartelijker werd ik aangedaan toen ik in de woning van den ontslapene de diep bedroefde weduwe en de treurende kinderen zag weeuen over het verlies van een liefhebbenden echtgenoot en vader, die juist gisteren zijn ge boortedag zou hebben gevierd. En wanneer ik straks zal teruggaan naar het parket, naar de plaats, waar de thans overledene zooveel heeft gearbeid en met zooveel ijver, nauwgezetheid en getrouwheid, dan zullen mij nog telkens en telkens weder in de ooren ruischen de tonen van het lied der vergankelijkheid: stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren. Geve de almachtige God in zijn goedheid, dat in het jaar dat wij thans hopen in te treden, uit den kring van dit gerechtshof geen onzer door den dood worde weggenomen!" De begrafenis van den heer mr. Machielsen zal morgen te tien uren op Eik-en-Duinen plaats hebben. Dr. G. J. Dozy te Deventer heeft intrek king gevraagd van het koninklijk besluit waarbij hij is benoemd tot directeur der rijks hoogere burgerschool te Heerenveen. Dr. E. H. Groenman te Rotterdam is be noemd tot leeraar in de natuurkunde aan de hoo gere burgerschool te 's-Gravenhage. Blijkens een particulier schrijven van Cu rasao bedraagt de schade op Bonaire, door den orkaan van 23 September teweeggebracht: aan huizen 30.758, tuinen 5189, zoutpannen eu zout 11.000, Protest, kerk 150, R. K. kerk 1700, vaartuigen 21.058, goederen en meu belen 4449, gouvern.-gebouwen, steigers, enz. f 12,000, comptantcn 297, klein vee (geiten a 4 berekend) 26.229, groot vee (ezels a ƒ20, paarden a 100) 2860, te zamen 115,640. Hierbij komt bet onherstelbaar verlies aan watapana- (dividivi) boomen,die bij duizenden zijn ontworteld. De hoofdonderwijzers G. J. Kerlcn, J. Ennen en J. T. Visser zijn gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned- Indië, om Ie worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Naar men meldt zullen de eerste luitenants A. C. Alma en W. N. ltoldanus, van den staf der infanterie, werkzaam bij het bureau personeel en militaire zaken aan het departement van oor log, in actieven dienst terugkeeren. Z. M. beeft T. II. Nieszen, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ingenieur-verificateur bij het kadaster, en als zoodanig benoemd J. P. Ummels, thans landmeter 1ste kl. Gemengd Nieuws. Dinsdag is brand ontstaan op het; buitenverblijf „Tcrschuur" onder Voortbuizen, op een uur afstand van Barneveldreeds den vorigen avond werd aldaar een begin van brand gcbluscht, Door buitengewonen ijver gelukte het de vlammen in het koetshuis te stuiten nog voor de spuit uit Barneveld aankwam, zoodat de heerenhuizing be houden bleef. De oorzaak van den brand is onbekend. Volgens particulier telegraphisch bericht is het schip „Walmer Castlc" verbrand ter reede van Batavia, met volle lading voor Neder land aan boord. Het volgende heeft op Kerstavond te Westmaas plaats gehad, bij een herbergier. In een slaapvertrekje werden eenige kooltjes (turf) aan gelegd in een pot. Terwijl de waard in de gelag kamer was, zouden de grootmoeder en de moeder met haar kroost zich ter raste begeven. Spoedig waren allen bedwelmd, en zeker waren vijf personen het slachtoffer van onvoorzichtigheid geworden, indien bet onheil niet toevallig ware opgemerkt. Een meisje van vier a vijf jaren was reeds gestikt. Te Barneveld bad Dinsdag een stroo- per bet ongeluk zich zelf in den voet te schieten, ten gevolge waarvan hij zeer ernstig is gewond. Het volgende feit heeft te Almelo nogal de aandacht getrokken. Den notaris V.,re-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1