Vrijdag 28 December. Mïeuwjaarswenschen lV. 5482. A0. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TABS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels77 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rubriek Adver- tentiën ran allerlei aard te plaatsen a 50 cents. Door dezen maatregel is elk in staat het compliment ran den dag te uiten naar gelang zijner maatschappelijke betrekking. 3e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1§?7. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) doen te weten, dat het 3de suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1877 op heden voorloo- pig is vastgesteld en van den 28sten December 1877 lot en met den I Men Januari 1878, ter secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeesfer en Weihouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 December 1877- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op he den vergunning is verleend aan de firma JAEGER Co en hare rechtverkrijgenden, om een nieuwen Stoomketel le plaatsen in hare fabriek aan den Vestwal bij de voormalige Marepoort, en aan A. REUZEN en zijne rechtverkrijgenden om een pakhuis in de Vestestraat N°. 64 in te richten tot berg plaats van lompen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 December 1877. LEIREN, 27 December. Maandag-avond bood de commissie voor volks- lijeenkomsten aan de getrouwe bezoekers der volksvoorlezingen en hunne kinderen, evenals ten vorigeu jare, in de Stadszaal een prachtig versierden kerstboom aan. Ongeveer 400 kinderen waren met hunne ouders egenwoordig in de groote benedenzaal, terwijl de [plaatsen op de galerij waren ingenomen door hen 3ie bf door geldelijke bijdragen of door het nemen [van entréekaarten de zaak gesteund hadden. Nadat He kinderen der volkszangschool onder de leiding jvan den heer K. De Jong eenige op het Keist- [feest toepasselijke liederen hadden gezongen, sprak, pamens de commissie, haar eerelid de heer Witte de [aanwezigen een hartelijk woord tot inleiding toe, laarna onder het toedienen van anijsmelk en sinterklaas aan de kleinen, de prijzen die de kerst oom kwistig opleverde nummersgewijs werden tfgeroepen en uitgereikt, hetgeen tot niet weinig Brokte en gejoel onder de kleine -bevolking aan- eiding gaf. Toen ieder zijn deel van den kerst- ontvangen had, gaven de kinderen der Volkszangschool nog eenige schoone nummers ten ste, nu en dan afgewisseld door een vaderlandsch fad door de jongens der kweekschool voor zeevaart, Pie, als meestal, ook nu weer door de commissie jaren uitgenoodigd en in de pauze op bier en Jgaren werden onthaald, waarna de bijeenkomst, o. a. door de tegenwoordigheid van de wet- ouders De Fremery en De Laat de Kanter werd vereerd, met een „tot weerziens" van den voor zitter besloten werd. Tot leeraar in de geschiedenis en de Neder- landsche taal aan de h. burgerschool te Breda is benoemd de heer J. A. Alblas, candidaat in de letteren alhier, en tot leeraar in de Engelsehe taal en aardrijkskunde de heer M. L. Van Beynen, privaat-docent te Rotterdam. Tot hoofdonderwijzer aan de gesubsidieerde bijzondere school voor m. u. 1. o. te Vaassen is benoemd de heer N. Meyer alhier. De heer Mr. TI. Machielsen, procureur- generaal bij het hof van Zuid-Holland en Zeeland, is gisteren na eene kortstondige ongesteldheid te 's-Gravenhage overleden. Het stoomschip „Voorwaarts" is den 22sten dezer naar Nienwediep vertrokkende „Conrad" is heden te Batavia gearriveerd, alles wel aan boord. De lage drukzuiger was den 5dea Dec. op 189 mijlen voorbij Aden gebroken, hetgeen de reis had vertraagd. Tiet schip had evenwel nog een achtmijlsvaart behouden. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van het alge meen Nederlaudsch werkliedenverbond is besloten een adres te richten tot den minister van justitie over den kinderarbeid. Daarin wordt o. a. aan gedrongen op leerplicht en verbod van dienst arbeid beneden den leeftijd vau 14 jaar. Den 19den Januari zal door het aardrijks kundig genootschap weder eene algemeene verga dering te Amsterdam gehouden worden en de bekende Fransche reiziger in Afrika, de heer Paul Soleillet, van Nimes, dan als spreker optreden. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam zijn de hulponderwij zers C. Orbaan en S. Lissaur, beiden werkzaam aan de openbare kostelooze school n° 16, elk voor den tijd van ééne week, met verlies van bezoldi ging geschorst. Die straf is toegepast op eerstge- melden, omdat hij een leerling die zich onbeta melijk gedroeg met een schrijfboekje in het aan gezicht heeft geslagen, waardoor een neusbloeding is ontstaan; op laatstgenoemden, omdat hij een leerling, die ondeugend was, dén of tweemaal met een liniaal op den schouder of den rug sloeg. Zondag-avond stak in deUtrechtsche- straat te Amsterdam eene 70jarige vrouw in schuine richting de rails van het paardenspoor over op een oogenblik dat een tramwagen dicht achter haar was. De koetsier waarschuwde door het luiden van de bel, maar de vrouw hoorde niet; zij was stok doof. De wagen was niet meer in te houden en de oude vrouw geraakte er onder; haar dijbeen werd verpletterd en in nagenoeg hopeloozcn toe stand is zij naar het gasthuis vervoerd. Met Febr. a. s. zal te Leeuwarden de skating-rink voor bet publiek worden opengesteld, waarvan het terrein in de Schrans niet, zooals eerst vernomen werd, door de sociëteit Amicitia, maar voor rekening der heeren J. P. J. De Rooy, architect, en J. J. Wesselman is aangekocht. Onder de morgengodsdienstoefening ontstond Maandag te Gorcum een algemeene opschudding door het gerncht dat er brand was ontstaan. Inderdaad stond, toen de bevolking toe snelde, de rijstpelmolen van den heer J. Kant van An del en Zn., nabij de artillerie- kazerne, op slechts 20 passen afstand van het kruithuis, in vlam. Molen en pakhuis, die verzekerd waren, werden vernield, slechts een gedeelte van den niet geassureerden voorraad graan en meel werd door de artilleristen gered. In het gehucht Biesland, op korten afstand vau Maastricht, had een man zonder vaste woonplaats, die, als hij niet om niet onder dak kon komen, in stal of schuur, somwijlen zelfs in een der holen van den Pietersberg een nachtverblijf vond, in den nacht van Zaterdag -op Zondag met medeweten van den eigenaar eene slaapplaats gekregen in een stal aldaar. Hij verkeerde toen in hoogst beschonken toestand. Dien dag had hij een paard helpen slachten en zijne handen en kleeren waren druipnat en doortrokken van het bloed van 't paard. Tegen middernacht, toen de koude heviger werd, ging de man des huizes, be vreesd dat de zwerver zou bevriezen, naar hem zien en vond hem in een vreeselijk verminkten toestand. Terwijl de man sliep, bad de reuk van het paardenbloed twee honden, die zich in den stal bevonden, aangelokt. Zij hadden hem eerst de kleeren van het lichaam gescheurd en die uit gezogen, en daarna hem het vleesch van het lijf geknaagd. De ongelukkige is nog dienzelfden nacht naar het burgergasthuis te Maastricht overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Professor Tyndall ontvingdezerdagen van professor Pictet, te Genève, het volgend telegram„Zuurstof vloeibaar gemaakt, door mid del van zwaveligzuur en koolzuur gecombineerd. Drukking 320 atmosfeeren. Temperatuur 100 centigraden koude." Tot dusver mislukten alle pogingen om zuurstof vloeibaar te maken. Den 20sten dezer is de stoomketel eener fabriek van banketwerk te Nieuw-York ge sprongen, met. zulk eene geweldige kracht, dat het plaveisel der straat, waaronder hij geplaatst was, en de geheele gevel van een gebouw van vijf verdiepingen in de lucht sprongen. In drie mi nuten tijds stond het geheele gebouw in brand en ook de overige muren stortten weldra in, waarna vijf belendende huizen aangetast en vernield werden. De schade wordt op 400,000 dollars geraamd. In de gebouwen bevonden zich 150 personen, van wie drie vierden kinderen. Meer dan 50 kwamen om het leven, 20 werden gewond en 21 vermist, waarschijnlijk onder het puin begraven. Toen het onheil plaats had, was de straat vol menschcn en voertuigen. Verscheidene personen en een wagen zijn onder den vallenden gevel ver pletterd. De „New-York Tribune" schrijft het voorval toe aan den slechten staat der ketels en beweert, dat de machinist beschonken was. R eclitzake n. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de bekende zaak be treffende een diefstal van 20 vaten olie, legen vier knechts van de olicfabrikanten 1'Alberdingk en Zonen en den opkooper Hangjas. Ilethof heeft het vonnis der arrondissements-rechtbank wegens eene fout in den vorm vernietigd, maar opnieuw recht doende, de vijf beklaagden tot dezelfde straffen veroordeeld, die op hen door de rechtbank waren toegepast. De meesterknecht en een der knechts werden veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf van twee jaren, de twee andere tot eene van een jaar en de opkooper tot eene gewone gevangenisstraf van vijf jaren. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft het vonnis der rechtbank te Roermond bevestigd, waarbij de geestelijken Zweens en Mottu wegens het honden van niet bij de wet geoorloofde processiën zijn veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1