Gremengd Nieuws. R echtzaken. KOLONIËN. alleszins schadeloosgesteldhet publiek was dan ook steeds meer dan voldaan, ofschoon het toch nog steeds naar meer verlangde. Het daverend applaus waarmede Henri Wieniawski verplicht werd zijne bewonderaars op een indien wij ons niet vergissen preludium van Bach en Louis Brassin hen op een Ungarische Tanz van Brahms te onthalen, waren daarvan duidelijke bewijzen, terwijl door mevrouw Artot Schumanns „Frühlingsnacht" her haald werd. Als aecompagnateur kweet zich Bosoni op den bijzonder fraaien Blüthner-vleugel ver dienstelijk. Dankbaar en opgetogen verlieten wij en zeker wel ieder met ons de Stadszaal, waar de kunst zulke waardige priesters had gevonden. Zondag-avond zal in de Stadszaal door de stafmuziek van het vierde regiment infan terie een groot militair concert gegeven worden. Bij de te Amsterdam gehouden vei ling der fondsartikelen van wijlen den heer P. Van Santen alhier zijn o. a. Cremer's romantische werken gemijnd voor f 13,500. De heer Jac. G. Robbers werd eigenaar van de werken van Jules Verue voor f 28,200. Er werd voor f 78,000 aan boeken verhandeld. Gisternacht is te Amsterdam een man, die de wacht had bij een aanleg van gas- of waterleiding, waarschijnlijk door den slaap over mand, in een pot met vuur gevallen, dien hij in zijn wachthuisje had medegenomen, en door de nachtwachls in deerlijken toestand gevonden. Gisteravond is de koolteerfabriek bij de voormalige Zaagpoort, te Amsterdam, afgebrand. Reeds meermalen trof die fabriek deze ramp, zoodat zij in de assurantie geen plaats meer kon vinden. De brand is gebluscht; hij bepaalde zich tot de fabriek alleen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Men meldt nader uit Nieuwediep: Het gerucht dat de reddingboot bij hare edele pogingen om de equipage van het gestrande stoom schip „Nordlyzet" te redden, zou zijn omgeslagen, heeft zich helaas, bevestigd. De reddingboot, over laden met de schipbreukelingen en hare eigene equipage (35 koppen te zamen), is door een breker omvergeslagen. Twee man van de reddingboot, nl. D. Stein, die zijn eersten tocht als bootsman deed, de roeier C. Bethlehem, en zeven man van de geredde schipbreukelingen (de eerste machinist', drie stokers en drie matrozen) kwamen in de branding om het leven. De riemen waren bij die noodlottige gelegenheid verloren gegaan en de reddingboot met hare bemanning was ten prooi der hevige brandingen van de Haaks. De boot werd er doorheen geslingerd en gelukkig door de sleepboot opgenomen en binnengesleept. Het stoom schip, van Riga met graan naar Antwerpen bestemd, zal meer dan waarschijnlijk uit elkander slaan. Gisteravond te halfzeven werd uit de Maas onder Eeienoord opgehaald het lijkje van een driejarig jongentje, dat met andere kinderen aldaar had gespeeld en sedert een paar uren ver mist was. In de vorige week kreeg te Sneek een tweejarig knaapje een stukje potlood in de keel, dat, naar men zegt, in de luchtpijp vastraakte. Ondanks geneeskundige hulp is het kind onder de hevigste smarten bezweken. De Almanacb de Got ha voor 1878 heeft ons met een nieuw kabinet bedacht. Het bestaat uit de volgende heerenfinanciën, Schmidt; binnenlandsche zaken, Kappeyne van de Coppello marine, Yan Erp Taalman Kip (16 Mei 1874); oorlog, De Roo van Aiderwereldl; justitie, Cre- mers; buitenlandsche zaken, Kransen van de Putte. Als de Almanach de Gotha omtrent alle landen even nauwkeurig is is de raadpleging niet onbepaald aan te bevelen. Remedie tegen huishoudsters. Dezer dagen stond voor de arrondissements-rechtbank (derde kamer) te Amsterdam terecht een metselaar uit Weesperkarspel, beschuldigd van diefstal van een weinig betekenend voorwerp. De man had onmiddellijk bekend, en zich zeer gewillig laten arrestee^én. Hij bad goed zijn brood, en hem S(ieen, naar het uiterlijk te oordeelen, alles naar wensch te gaan. Tevergeefs zochten rechters en O. M. naar de beweegredenen van het misdrijf. Voorzitter: „Maar, beklaagde, wat dreef u dan toch tot den diefstal?" Beklaagde: „Om u de waarheid te zeggen, mijnheer, ik ben weduwnaar, en heb een huishoudster; die huishoudster wou ik graag weg hebben, en ik kon er maar niet afkomentoen dacht ik, als ik eens voor eenige maanden naar het rooie dorp moet, dan zal ze inmiddels wel wegloopen, en als ik thuis kom, ben ik weer vrij man." Zondag-nacht heeft men ingebroken in het café des neuf Arcades op den hoek van den Zuiderboulevard te Brussel. De dieven, de deur binnengekomen zijnde, ontstaken het gas in de groote zaal van het koffiehuis; zij legden de hand op al wat in hun bereik viel, maakten er een pak van, zetten zich vervolgens aan tafel en aten alles op, wat er in het buffet te vinden was. Ongelukkig voor hen was al de drank weggesloten, behalve eene flesch ingemaakte zure morellen Terwijl zij hiermede bezig wareD, kwamen twee personen binnen, die het koffiehuis hadden open gezien, en vroegen elk een glas anisette. Een der dieven schonk die klanten elk een glaasje.water en verkocht hun twee sinaasappelen. Middelerwijl kwam een der bewoners van het café te huis. Deze wekte den baas, die aanstonds opsprong, de dieven betrapte, een hunner bij den kraag pakte en aan de politie overleverde. De aangehoudene heet L. Cottin, is 17 jaren oud en te Parijs geboren. Blondin, die nog altijd te Parijs druk bezochte voorstellingen geeft, heeft aangeboden om het volgende jaar het geheele tentoonstellingsterrein, dat is: van den koepel van het feestgebouw tot aan de militaire academie, met andere woorden het geheele Trocadero, de Seine en het Champ de Mars over te loopen op een koord van honderd voet hoog, en er al zijn exercitiën, zakloopen, velocipède-rijdeu enz., op te verrichten. Te Bielefeld is dezer dagen een boek binder tot 5 jaren gevangenis veroordeeld, die gedurende een drietal jaren de schrik der vrouwen uit Bielefeld was. Hij bekende, in 15 gevallen o. a. des avonds uit louter vermaak met een dikke boekbindersnaald eenige dames te hebben verwond. Voor de rechtbank verschenen niet minder dan 18 vrouwen uit de aanzienlijkste stauden als ge tuigen, welke op de een of andere wijze door dezen bijna 00-jarigen misdadiger waren gewond geworden. Men leest in de Gazette van Eecloo: Naar wij vernemen heeft de heer Polidoor Lippens, van Eecloo, de uiterste verbetering toegebracht aan den telephon. Door die verbetering kan men eene samenspraak voeren op onbcpaalden afstand. Tot nu toe was de grootste afstand, waarop twee per- souen bij middel van den telephon eene samenspraak hebben kunnen houden, slechts een paar honderd kilometers; doch door de verbetering of liever met het stelsel van den heer Lippens, is die on bepaald; ja, het is mogelijk met elkander te spreken van de noordpool tot de zuidpool! Men weet dat de heer Lippens de uitvinder is van het telegraphisch stelsel dat zijn naam draagt, alsook van de electrische bel, welke in alle landen ge bruikt wordt in de openbare gestichten. Naar aanleiding van de overeen komst, 17 Augustus 11. tusschen de Britsche en de Egyptische regeering gesloten om den slaven handel tegen te gaan, heeft de khedive gevraagd, dat Engeland hem een bekwaam officier zou aan wijzen, die het eskader zou kommandeeren, dat in de Roode Zee en de Golf van Aden ter on derdrukking van den slavenhandel zal werkzaam zijn. De Engelsche regeering heeft den kapitein ter zee George J. Malcolm aanbevolen, die in April 1873 het bevel voerde over het Engelsche eskader aan de kust van Afrika en die het trac- taat met den sultan van Zanzibar tot onderdruk king van den slavenhandel tot stand wist te brengen. De khedive heeft de aanbeveling der Eügeische regeering gevolgd, en van de pogingen van den Engelschen zeeofficier mag men gunstige resultaten verwachten. Het tractaat van 1873 al thans beantwoordt aan de verwachting vooral ook door den invloed van den Britschen consul te Zanzibar. De slavenhandel in het binnenland heeft thans een einde genomen, doch de handelaars trachten nu den zeeweg te bezigen. De sultan heeft reeds beslag laten leggen op twee schepen onmiddellijk bij hun landing en de 140 slaven, waarmede zij waren geladen, in vrijheid 1 stellen. Bovendien vormt hij met behulp vaa officier van het stationeerend Engelsche oo 1 corps van 300 d schip „London" een Snider-geweren gewapend, om daarmede het t zicht op den slavenhandel uit te oefenen °e' Gisteren werd voor het gerechtshof te 's-He -t genbosch behandeld de zaak tegen 1°. p. j gW£ vroeger rector aan de kapel van Onze Lieve ¥r in het Zand te Roermond, thans te ,s-IIertooUW boscli, en 2°. H. F. Mottu, kapelaan te Roermond als aangeklaagd van het houden van niet bij wet geoorloofde processiën, appellanten van eea vonnis der arrondissements-rechtbank te Roermonl waarbij was verklaard dat zij gehandeld hadden in strijd met de wet en veroordeeld ieder in helft der kosten. Mr. Brouwers, lid der Tweede' Kamer en burgemeester van Roermond, verdedig van de beklaagden, en namens hen bij volmacht verschijnende, bleef volhouden hetgeen door de beklaagden in eersten aanleg was aangevoerd Daarop concludeerde de procureur-generaal in eej zeer breedvoerige en gemotiveerde conclusie tol bevestiging van het vonnis des eersten rechten Mr. Brouwers antwoordde daarop in een uitgewerkt pleidooi en concludeerde, dat het den hove mocht behagen het vonnis a quo te vernietigen en, doende wat de eerste rechter had behooren te doen. de beklaagden te ontslaan van alle rechtsvervolging, Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op den 24sten dezer des voormiddags te tien uren. Een talrijk publiek woonde deze terechtzitting bij, BATAYLA, 16 November. Bij het alhier gevestigde Nederlandsch Oost- Indisch Afrikaansch Comité is het bericht ont vangen dat zich te Padang, onder voorzitterschap van den heer E. Netscher, gouverneur van Su matra's Westkust, een gewestelijk sub-comité heeft gevormd, ten einde in genoemd gouvernement ter bevordering van het door het comité te Batavia beoogde doel mede te werken. Behalve den voor zitter bestaat het sub-comité uit de heeren P. D. Noordhoek liegt als lid, en M. L. Van den Broek, als secretaris en thesaurier. De vreeselijke droogte en hitte blijven te Batavia aanhouden. De officieele meteorologische waarnemingen wezen op 6 dezer een warmte van 96 graden Fahrenheit of 53,6 Celsius aan, eene hitte 3'/j graad hooger dan de hoogste waarge nomen warmte sedert 1866. Te Buitenzorg, te Depok, en ook op plaatsen nog dichter bij Batavia gelegen, valt overvloedig regen; ook ter reede alhier regende het herhaaldelijk. De directeur der hoogere burgerschool te Soerabaia, de heer M. Burgersdijk, is na een on gesteldheid van eenige dagen in den ouderdom van 36 jaren overleden. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof n. M, w. ziekte, aan den snbst.-off. van jast. bij den raad van jut te Soerabaia mr. H. R. Van Hees en aan den comm. ?de bij den post en tel. J. M. Eilerts de Haaneen tweej. verlof elf Europa, w. ziekte, aan den hoofdonderw. aan de openb. 2Je gera school te Djokjokarta C. F. Jalius; een tweej. verlof tu-' Ned., w. ziekte, aan den adsp. coDtr. bij het binn. best. op Jm en Madura, W. R. Adema. Ontslagen: Eervol, met behw van recht op pens., de comm. 1ste klasse bij den post- en tel.- dienst, A. J. Ponblon en de gew. klerk op het bureau van o- gouv. van Celebes M. R. Werner; eervol, als adv. en proc. liet hooggerechtshof, mr. J. J. Smits; eervol, de comm. o.e bij den post- en tel., A. A. Ch. Zimmer; eervol, met betom van recht op pens., de ambt. op ond. P. Van Wijk; eervo ziekte, de 3de comm. bij de alg. rekenk. O. W. G. Stic noemd: Tot ads.-res. van Ngawi O. A. Bnrnaby Lautier, adv. en proc., bij het hooggerechtshof mr. J. A. Haakman, j griff. bij de landr. te Toeloeng-Agoeng en Trengalek (he in;-- J. J. Smits; tot adsp.-contr. bij het bionenl. best op -'»T Mad ara, P. J. F. Van Heutsz, J. W. Van der Valk.P.ScWB en H. C. A. G. Be Vogel; tot comm. 3de kl., L. J. rink; tot tijd. comm. 3de kl., J. H. A. Gout; tot adsp.- bij het binnenl. best. op Java en Madnra, G, W. Eekno hulpprcd. ten dienste der inl. christengem. te Allang c a. t Amboina) H. Step; bij den waterstaat enz.: tot aremt. Bommel; tot opz. ?de kl. R. S. Metzelaar; tót opz. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot off. va® kl. J. W. C. Rnpert. Geplaatst: Bij het 10de M. late luit. A. E. Mooyaart. Overgeplaatst: Als c te Soerabaia de lnit.-kol. J. F. Hausbij het hosp. - de apoth. 1ste kl. F. W. Neuhaus; hij den gen. dienstm i de apoth. 1ste kl. J. L. Warnas; bij het 2de gaw-M Groot-Atjeh, de 1ste luit. P. J. G. Le Oom te en A. N. A. Pauli; bij de 4de comp. art. te Atjeh, de_l»te Tydeman; bij de 15de comp. te Willem I, de 1ste ui

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2