Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn verschillende aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen, waaronder onteigening voor den spoor weg Winterswijk-Pruisische grenzen, begrooting van het domeinfonds, verlenging van de termij nen der Kanaalmaatschappij. Daarna is de kies tabel behandeld. Een voorstel van den heer Viruliy om de adressen van Ged. Staten van Gelderland en Limburg ter zijde te leggen als protest tegen hunne publiceering van hunne adviezen, terwijl de regeering die weigerde, is na discussie ingetrok ken. Het ontwerp zelf werd zoowel om den inhoud als de overhaaste behandeling sterk bestreden door de heeren Wintgeus, Heydenrijck, Bichon, "Van Baar, Mackay, Vader, Bieberstein, Van der Schrieck en Van Asch. Morgen is de minister aan 't woord. Z. M. heeft II. Pel, thans commies-verifi cateur der 2de categorie voor den actieven dienst der directe belastingen, in- en uitg. rechten en accijnzen te Rotterdam, benoemd tot commies ter inspectie van de gemelde middelen te Eindhoven; A. L. Van der Niepoort, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitg. rechten en ac cijnzen te Lobith, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Eindhoven. Gremeng-cl Nieuws. Maandag-avond omstreeks zeven uren verliet de huisvrouw van L. Kuipers, wonende aan de Molslaan te Delft, hare woning, na de straatdeur behoorlijk te hebben gesloten. Een half uur later terugkeerende vond zij de huisdeur open staan en ontdekte al spoedig dat uit de lade eener chiffonnière, staande in de voorkamer, waren ont vreemd: een zilveren cilinder-horloge met gouden rand, een gouden horloge-ketting, een dito broche met rooden steen, een gouden halsketting met dito kruis en eindelijk een zwart koralen halsketting met gouden slootjes en kruis. De horloge-ketting is denzelfden avond aan den goudsmid Tonino aldaar verkocht door M. E., die door den hoofd agent van politie E. Muis is gearresteerd. Maandag-nacht brak in den stoom- houtzaagmolen van de heeren Horsting C°. te Doetinchem een fellé brand uit. Het hoofdgebouw is afgebrand, het kantoor en de houtloods, in de onmiddellijke nabijheid van den molen gelegen, zijn behouden. Het verbrande was verzekerd. Uit Valkenswaard wordt gemeld: De vanouds beroemde vorstelijke jacht, waarnaar onze woonplaats haar naam voert, is, hoewel aan merkelijk verminderd, toch nog altijd in leven. Was Valkenswaard vroeger de stapelplaats der valkenjagers of valkenvangers, thans vindt men hier nog slechts één gezin, dat zich met die jacht bezig houdt. Het is de familie Mollen, vader met twee zoons, die zich met valken vangen ophouden. Een dertigtal valken zijn dit seizoen in handen van deze familie gekomen. In de laatste dagen zijn twee Engelschen die valken hier komen koopen. Het eerste transport bestond uit 16 stuks, de overigen zouden later door andere Engelschen worden afgehaald. De prijs, die wel niet gering zal zijn, bleef geheim. Volgens het „Journal des Débats" zullen twee Haarlemsche bloemkweekers eerstdaags beginnen op het Trocadero tulpen te zaaien. Niet minder dan 40,000 bollen zullen op 1 decimeter afstands van elkander worden geplant en dit bloemperk zal in vorm en kleuren het wapenschild van de stad Haarlem voorstellen met den naam der stad boven- en „Holland" onderaan geschre ven. De tulp die hiervoor zal worden gebruikt, is de uit Turksch-Azië overgebrachte Gessnertulp. Verleden week is op den straatweg een boer, die met ruim f 800 aan bankpapier van Leeuwarden naar Marssum terugkeerde, door twee mannen aangerand en zwaar mishandeld. Zij slaagden echter niet in hun oogmerk, de boer had het bankpapier in een zakje aan de binnenzijde van zijn borstrok verborgen, waar de booswichten het niet wisten te vinden. Zij wier pen hem toen als voor dood in eene sloot aan den weg. De aangevallene, hoe deerlijk ook mis handeld en gewond, wist echter op het droge te komen en een nabijgelegen land te bereiken, waar hij, kreunende van pijn, bleef liggen. Later werd hij door een voorbijganger opgemerkt en naar zijne woning teruggevoerd. Een der daders, een ingezeten van Marssum, is reeds in handen der justitie, de ander is nog onbekend; de ge arresteerde weigerde tot dusverre diens naam op te geven. De toestand van den boer is nog altijd zorgwekkend. Men meldt uit Nieuwediepdatgis- teren in de Noordergronden is gestrand het Deensche stoomschip „Nordleyset". Van de uit 23 man bestaande equipage zijn 16 gered, de 7 overige en 2 man der reddingboot verdronken. Het schip zal vermoedelijk weg zijn. De landbouwer en zijn zevenjarig dochtertje te Zwolle, die in de vorige week volgens verklaring van dr. Lindeboom aan worstvergifti ging zijn overleden, zijn gisternamiddag ter aarde besteld. Men heeft de lijken niet geopend. De vrouw beweert, dat de overledenen niet van de gerookte worst hebben genuttigd, maar wel zij en de overige kinderen. Gisterochtend te ruim zes uren kwam te Boxtel de trein van Eindhoven in volle vaart aanstoomen en liep, daar de wissel verkeerd lag, op een goederentrein, met het gevolg dat beide locomotieven beschadigd en eenige wagens erg gehavend werden. De reizigers zijn, voor zoover bekend is, er met den schrik afgekomen. BUITENLAND. Fra nkrij k. In de Kamer heeft Laisant gisteren een voor stel ingediend om, met intrekking van het vrij willig dienen, den diensttijd bij het leger van 5 op 3 jaren te brengen. De Senaat heeft gisteren de vier directe belastingen met algemeene stemmen en daarna ook de credietwet aangenomen. De minister Dufaure heeft een ontwerp ingediend ter intrekking der wet op de persdelicten en ter verleening van amnestie voor alle zoodanige delicten sedert 16 Mei tot 14 December. Daarna is voorgelezen een decreet, krachtens hetwelk de zittingen der Kamers tot nadere bijeen roeping worden verdaagd. De heer Hector Pessard is tot directeur van het drukpers-bureau en van de regeerings- bladen benoemd. De repnblikeinsche unie (radicale partij) heeft eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten is haar bureau te machtigen, zich met de beide andere groepen der linkerzijde te verstaan, ten einde van de regeering eene amnestie te verkrijgen voor de staatkundige vergrijpen sedert 16 Mei. De heer Bardoux, minister van onderwijs, heeft een ontwerp ingediend tot invoering van kosteloos lager onderwijs, benevens een ontwerp tot het bouwen van een aantal nieuwe scholen. Het laatste is op 's ministers verlangen verzonden naar de commissie voor de begrooting. fgpanje. Na den terugkeer van den hertog van Lesto uit Sevilla is men ijverig in de weer voor de feesten bij het huwelijk des konings. De Madrid- sche gemeenteraad wil buiten de militaire revue zorgen voor stierengevechten, feestvoorstellingen in iederen schouwburg, verlichting van het geheele Prado en spijsuitdeeling aan 1000 armen. Intus- schen kost het moeite de daartoe noodige gelden bijeen te krijgen. De koning ontvangt van vele corporaties gelukwenschen met zijn huwelijk. Aan een deputatie van het bestuur der provincie Ma drid gaf hij ten antwoord, dat hij de deelneming van deze provincie vooral op prijs stelde. Bij zijn besluit om in 't huwelijk te treden, had hij zich niet laten leiden door politieke consideraties: hij had de neiging zijns harten te eer gevolgd, daar hij overtuigd was, dat een Spaansche prinses, geboortig uit Madrid, hem met meer zorg dan een buitenlaudsche prinses ter zijde zou staan bij het behartigen van het welzijn des vaderlands, Gi'oot-ÏIi'iianiiië. Koningin Victoria bezocht Zaterdag haar eer sten minister, lord Beaconsfield, op zijn buiten goed te Hughenden. Vergezeld van hare dochter, prinses Beatrice, vertoefde zij twee uren onder het dak van den premier. Daarna plantten de ko ningin en de prinses, tot aandenken, een boompje in den tuin.1 Tegelijkertijd werd op eene vergadcrin» van studenten te Glasgow met algemeene stemmen be sloten tot het grondvesten van eene nieuwe club" „the Gladstone Club," „tot aandenken aan dè zegevierende benoeming van den heer Gladstone tot huldiging van zijn schitterende loopbaan als geleerde, schrijver, staatsman en redenaar, alsook van zijne verdiensten bij de bevordering van de vrijzinnige en verlichte beginselen, we!ke door hem zoo lang en met zoo goed gevolg bepleit werden." Rusland. Een correspondent van de „Daily News" seint vau 14 dezer uit Sofia, dat het weder helder is, Mehe- med Ali pacha vóér zijn vertrek zijn dank uitsprak aan den Engelschen ex-kolonel Baker voor zijQe diensten bij de versterking van de posities van Kamarli bewezen, dat den vorigen dag een kanon- vuur, doch zonder eenig resultaat, onderhouden werd en dat Nedjib-pacha, onderbevelhebber te Schipka, benoemd was tot opperbevelhebber van het leger van Sofia. Een correspondent van de „Daily Telegraph" vult dit bericht in dezen zin aan, dat de westelijke verschansingen door Baker opgeworpen zijn en onder zijn kommando staan terwijl ook de Turksche linie naar het oosten uitgebreid werd, zoodat deze nu niet meer omge trokken kan worden. Op deze laatste eigenschap valt echter zeker niet te veel te bouwen, te minder als men van den correspondént van de „Daily News" te Plewna verneemt, dat Gourko's leger reeds sedert eeni»e weken 30,000 man garde en grenadiers telt en dat reeds 40,000 man van het Russische inslui- tingsleger van Plewna naar Orhanië op marsch zijn. Aan de Weener „Presse" wordt daarentegen uit Sistova gemeld, dat in een Russischen krijgs raad besloten is, dat de Rumeensche troepen niet over den Balkan zullen gaan, en dat over 't ge heel de operaties der Russen voor den overtocht over den Balkan eerst beginnen zullen, als alle verliezen in de regimenten aangevuld en dezen dus op normale sterkte gebracht en bovendien alle zieken en gewonden uit de Rumeensche hos pitalen geëvacueerd zullen zijn. Turkije. Blijkens een telegram uit Konstantinopelaande „Times" heeft de Britsche gezant aan het Turksche gouvernement medegedeeld, dat Engeland in zijne neutraliteit wil volharden. In hetzelfde telegram wordt gemeld: „Het Eransche gouvernement heeft in nagenoeg dezelfde bewoordingen als de Itali- aansche regeering aan de Porte bericht gezonden van de ontvangst harer nota. Graaf Zichy ontkent, aan de Porte vredesvoorwaarden van Rusland te hebben voorgelegd. Het bericht aangaande eene nieuwe nota van Griekenland aan de Porte is ongegrond." Telegrammen. WEENEN, 18 December. De „Polit. Corresp." meldt uit Bucharest: Prins Gortschakoff heeft aan Ruslands vertegenwoordigers gelast, ten opzichte van vredesvoorwaarden de strengste reserve in acht te nemen. De voorhoeden der nieuw aangekomen legerafdeelingen beginnen het Rumenische grond gebied binnen te rukken. Voorts meldt het blad uit Cattaro: De vijan delijkheden tusschen de citadel van Antivari en de Montenegrijnen zijn voor 't oogenblik geschorst. De Montenegrijnen verkoopen levensmiddelen aan de belegerde Turken. ROME, IS December. Blijkens officieele be kendmaking zijn de handelstractaten van Italië met Oostenrijk, Engeland, België en Zwitserland verlengd tot 31 Maart 1878. PETERSBURG, 18 December. Het bericht maakt alhier een gunstigen indruk, dat het ver zoek om bemiddeling der Porte door verscheidene mogendheden, in 't bijzonder door Duitschlanu en Oostenrijk-Ilongarije, afgewezen is. BERLIJN, 18 December. Te lnowraclaw, (o de Pruisische provincie Posen) is de runderpft uitgebroken. Er is last gegeven tot afsluiting verdere maatregelen. ROME, 18 December. De senaat heeft de com missie benoemd, belast met het onderzoek v an wetsontwerp betreffende de herziening van J' strafwetboek. Zij bestaat uit elf leden, die tegen de afschaffing van de doodstraf zijn.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2