N°. 5476. Woensdag A0. 1877. 19 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zij die zich met 1 Januari op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de nog ge durende deze maand verschijnende nummers kosteloos. Een verstandig woord in her innering gehraclit. LEIDSCH DAGBLAD. PSIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels7/ 1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Het was een ware storm van bijval, die bij de voorloopige constitueering van „Eigen Hulp" den oprichters ten deel viel. Op de deswege in de residentie gehouden vergadering werd toen maals een woord gesproken, van zooveel bezadigd heid getuigende, dat wij daarin een bewijs meen den te mogen zien voor de degelijkheid der grondslagen, waarop de jeugdige Vereeniging werd gevestigd. Thans, na verloop van weinige maanden slechts, schijnt het reeds niet overbodig aan dat degelijke woord te herinneren. Wil men zich van die nood zakelijkheid overtuigen, men neme n°. 5 van het orgaan der Vereeniging ter hand en men zal tot de erkenning moeten komen, dat van het betrek kelijk groot aantal ingezonden stukken de meeste een toon van onvoldaanheid ademen, die juist niet aangenaam aandoet. Men wil meer dadelijke voordeelen zien van de zaak en die klacht komt voornamelijk uit kleine plaatsen, waar uit den aard der zaak slechts een gering aantal leden aanwezig is. En geen wonder Terwijl zij schier eiken dag in de nieuwsbladen lezen van de meer of minder belangrijke voor deelen, door de leden van grooter districten bij den inkoop van sommige levensbehoeften door onderlinge samenwerking genoten, zien zij zichzelf van al die profijten verstoken. Zeker niet aangenaam, ofschooner is een keerzijde ook aan die medaille, en deze eens te bekijken kan zijn nut hebben voor die ietwat ontevreden leden van kleine afdeelingen van „Eigen Hulp." Zij zullen daaruit ontwaren, dat die levering van benoodigdheden zelfs op groote plaatsen ruimschoots haar bezwaren aanbiedt. Zoo leest men in de Haagsche Kroniek van het „Am- sterdamsch Handelsblad" van den 6den dezer, dat de afdeeling van „Eigen Hulp" aldaar alleronge lukkigst is te kort geschoten met de levering van haar aardappelen, dewijl het bestuur met te goed vertrouwen op een paar leveranciers, die „eigen hulp" op een geheel andere wijze opvatten, zijn leden tegen matigen prijs aardappelen aanbood, die zelfs voor dieren amper een schotel konden uitmaken. Wij zullen den schrijver der „Haagsche Kro niek" niet verder volgen in zijn uitweiding over de noodzakelijkheid van voortdurende controle en, in verband daarmede, van een flinke bezoldiging van dien controleur; het was alleen ons doel een schaduwzijde te stellen tegenover de lichtzijde, die op een afstand zich wel eens wat al te helder voordoet. Daarom echter valt het niet te ontkennen, dat in groote districten voor de leden reeds niet on belangrijke uitkomsten zijn verkregen door het aangaan van contracten met handelaars, en aan bevelenswaardig ware het, dat in gemeenten met een talrijke bevolking zooals Leiden de leden van „Eigen Hulp" wat meer hun aandacht vestigden op dergelijke samenwerking. Intusschen dient men daarbij hoogst voorzich tig te werk te gaan en vooral niet uit het oog te verliezen, dat behalve administratief, ook des kundig toezicht, naar gelang der waren, die men wil leveren, een onmisbaar vereischte is. Wij houden het er dan ook voor, dat een cen traal magazijn van eerste levensbehoeften, b. v. in de hoofdstad te vestigen, om van daar uit ook de kleine afdeelingen van goedkoope en deugde lijke waren te voorzien, vooreerst wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren, zoo het ooit tot stand komt. Doch zelfs zonder baten van dien aard af te werpen, kan „Eigen Hulp" ook voor haar klei nere districten nog oneindig veel nut stichten, ware bet slechts door baar thans ontworpen spaar- eu voorschotkas, haar begrafenis- en pensioenver zekering, ongeacht nog zooveel, wat aan de hand der ondervinding tot stand zal worden gebracht ten bate van die leden van „Eigen Hulp," welke bezadigdheid genoeg zullen toonen te bezitten om met langzaam vooruitgaan tevreden te zijn. De geest van samenwerking, door „Eigen Hulp" bij haar leden opgewekt, is reeds op zich zelf en zon der onmiddellijke stoffelijke voordeelen een kracht, die hun, welke men den arbeidenden stand eener hooger orde zou kunnen noemen, in hun maat schappelijke betrekkingen grootelijks ten goede zal komen. Doch dan denke men ook steeds aan het bezadigd woord van waarschuwing tegen overdreven ver wachtingen. LEIDEN, 18 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. C. M. Van Lawick, geb. te Soerabaia, na verdediging van Stellingen. De rechtbank te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in 3 onteigeningszaken van de Spoorweg maatschappij Leiden-Woerden. In de zaak tegen J. Dorrepaa), waarin het aanbod der Maatschappij bedroeg f 18555.50, werd de schadeloosstelling bepaald op f 15140.40. In de zaak tegen C. Van der Post (aanbod f 1500) eene schadeloosstelling van f 2328.95. In de zaak tegen Corns. Kaptein (aanbod f 16000) eene schadeloosstelling van f 13830.15, met veroordeeliug van de gedaagden in de 1ste en 3de zaak en van de eischeres in de 2de zaak in de kosten van het geding. In de zaken, welke de vorige week bepleit wer den, nam heden het O. M. conclusie en wel in zake Hartevelt-Wttewaal (aanbod f 3800) tot eene schadeloosstelling van f 4808.70, tegen C. De Jong Jz. (aanbod f 4700) tot eene schade loosstelling van f 5454.50, en tegen C. Vertegaal (aanbod f 2700) tot eene schadelooslelling van f 2943.80 met veroordeeling der eischeres in de kosten dezer procedures. Daarna werden bepleit de zaken tegen wed. Van Saazen, J. Verkley en Capteiu wed. Coppert. Als pleiters traden op voor de Maatschappij Mr. F. Was, advocaat te Leiden, en voor de ge daagden Mr. A. S. Van Nierop, advocaat te Amsterdam. Op verzoek is de beer E. Stark eervol ont slagen als apotheker 'aan het ziekenhuis der rijks universiteit alhier. Aan bet departement van marine is heden aanbesteed: het maken en leveren van het ijzer en houtwerk, benoodigd voor het etablissement, bestemd voor de verlichting op den Vlakkenhoek, Z. W. punt van Sumatra, alles met den aankleve van dien. Het minst was ingeschreven voor de kon. grofsmederij alhier voor f 11,450. Het laatst verschenen nommer van „Eigen Haard" bevat eene keurig uitgevoerde en welge lijkende afbeelding van wijlen den luit.-ter-zee J. Schouw Santvoort, den onlangs overleden aan voerder der Sumatra-expeditie. Een zeer lezens waardig artikel, van de hand van prof. Veth, vergezelt de plaat. Ter 64ste algemeene vergadering der ver eeniging van en voor Nederl. industrieelen, in de afgeloopen week te 's-Gravenhage gehouden, heeft de voorzitter, de heer A. H. Eigeman, beschou wingen ontwikkeld over de verwachtingen der nationale nijverheid, nu voor dezen tak van volks vlijt nevens den waterstaat een bijzonder depar tement van algemeen bestunr is ingesteld. Het bewind had namens de vereeniging een adres van verwelkoming den nieuwen minister aangeboden en daarin ook verzocht Z. M. den koning den dank der industrieelen te willen overbrengen, wegens de vervulling van een wensch, dien zij zoovele jaren reeds hadden doen hooren. In de hoogere sferen van het algemeen bestuur, zeide de heer E., meent men dat alles in de beste harmonie voortgaat. Naar verslagen en tabellen te oordeelen, heeft de werkende stand niet te klagen en ziet hel er met onze volksvlijt lang niet kwaad uit. Zij, die tot de klasse van burgers behooren, die daaronder leven, die dat leven dagelijks op de keper beschouwen, zij hebben vrij wat aan te merken, dat alles behalve gezocht of overdreven is. Spr. vleide zich dat een minister, die meer uitsluitend zijn aandacht aan de nijverheid wijden kan, zich niet met oppervlakkige waarneming uit de verte zal tevreden stellen. De Vereeniging kan daarbij nuttigen dienst bewijzen en het was voor namelijk om de richting te bepalen, die zij nu voortaan volgen zal, dat deze algemeene vergade ring was samengekomen. De algemeene vergadering heeft besloten vooreerst alle krachten in te spannen dat aan het „stelselloos aanbesteden van werken en leverantiën" een einde komo en hier te lande en elders vaste regelen daarvoor worden gesteld. In de gisteren te Alphen gehouden open bare raadsvergadering is besloten 's konings be slissing in te roepen ten opzichte van het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij de jaarwedde van den cipier van het op te rich ten huis van bewaring te Leiden (welke gemeente niet ressorteert onder bet kanton Alphen) is vast gesteld op f 250, voor zooveel die jaarwedde in gevolge art. 18 van het reglement op de huizen van bewaring (behoorende bij het koninklijk be sluit van 14 Augustus 1855, Stbl. n°. 112) komt ten laste van de gemeente van het kanton, zoo dat ook de gemeente Alphen daarin zou dienen bij te dragen. De minister van marine brengt ter kennis van artsen en geneeskundigen, hetzij gehuwd of ongehuwd, die bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haar gebeelen omvang, in het geheele rijk, dat er ook gedurende het jaar 1878 gelegenheid bestaat om bij de zeemacht in dienst te treden als officier van gezondheid der 2de klasse voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van f 6000, mits niet ouder dan 36 jaren. Zij, die geneigd mochten zijn, op de voormelde voorwaarden bij de marine in dienst te treden, wenden zich bij gezegeld adres tot bet departement van manne. Zondag werd te Utrecht de jaarlijkschc al gemeene vergadering gehouden van het Neder- landsch Gymnastiek-verbond. Uit het rapport over den toestand van het verbond over het dienst jaar 1877 blijkt dat het op 1 Januari 27 ver- eenigingen met 935 werkende leden telde. Bedankt heeft 1 vereeniging met 14 werkende leden, doch opnieuw zijn toegetreden 8 vereenigingen met 158, zoodat het verbond op heden telt 34 vereenigingen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1