Dinsdag A0. 1877. 18 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. r.f 1.06. - 0.17*. STADS-BERICHTEN. ,]\T0. 5475. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf l.io. Franco per post1.40. .Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DEB ADTERTENTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer.... Grootere letters naar plaatsruimte. Met dat al was het gezelschap wederkeerig zoo over het publiek tevreden, dat het 't voornemen heeft de volksvoorstellingen, zoo mogelijk om de veertien dagen, te herhalen. Ter aanvulling van het Zaterdag avond onder het afdrukken ontvangen en daardoor niet in alle nummers voorkomende bericht, meldt men ons heden uit Den HaagEen der in den avond van 17 September jl. uit de gevangenis alhier ontvluchte dieven is wederom in zijn oud verblijf teruggebracht. Na hare onvermoeide nasporingen is het aan de politie te Leiden, waar vooral waak zaamheid werd vereischt, omdat de ontvluchten aldaar en in de nabijheid woonplaats hadden, ge lukt den oudsten der twee misdadigers, den 30- jarigen Oostenbrug, in handen te krijgen, naar men zegt ten huize van eene vrouw waarmede hij leefde. Gisteren is de deserteur gevankelijk en zwaar geboeid alhier in het huis vau arrest terug gebracht. Deze gevaarlijke persoon zal eerstdaags naar het tuchthuis te Leeuwarden worden opge zonden, om daar zijn vijfjarigen straftijd te on dergaan. Een jonge vrouw te Amsterdam, die door werkeloosheid van haar man in benarde om standigheden verkeerde, verzon een oneerlijk mid del om daaruit te geraken. Toen zij n. 1. nog dienstbode was bij mevr. B., had zij meermalen voor hare meesteres van den chef der firma, waar van haar meester lid was, een bankbiljet van 1000 gehaald voor de huishouding. Zij wilde nu trach ten op de oude manier een dito biljet te verkrij gen tot verbetering van bare positie. Zij begreep, dat zij zelve niet kon gaan en ook een ander met een mondelinge boodschap niet kon sturen, en daar zij de schrijfkunst niet verstond, vervoegde zij zich bij een requestenschrijver, wien zij de vraag dicteerde om aan brenger van het briefje een bankbiljet van 1000 mede te geven, en om alles den schijn te geven dat het verzoek werke lijk van mevrouw B. kwam, werd in het envelopje nog een geschreven visitekaartje van bedoelde dame gedaan. De gewone kruier van mevr. B. werd met de boodschap belast. De chef der firma ontdekte dadelijk, dat het schrift niet dat van mevr- B. was; hij waarschuwde de politic, die de jeug dige vrouw in verhoor nam, waarbij zij zich schuldig bekende aan bovenstaand feit. Donderdag-morgen omstreeks vier uren had te Ter Aar aan de Aardammerbrug een droevig ongeluk plaats op de stoomboot „Amster dam", kapt. J. De Boer, varende tusschen Amsterdam en Rotterdam. Door duisternis misleid, hadden kapitein en stuurman, die beiden aan het roer stonden, de brug te laat bemerkt, om het signaal tot ophalen te geven; de boot was dus onder de brug, eer men kans zag om die te doen ophou den, met het ongelukkig gevolg, dat de kapitein tusschen stuurrad en ketel geklemd raakte en zijn lichaam bijna geheel verbrijzeld werd. De toege diende geneeskundige hulp van den geneesheer A. J. De Boer van Aarlanderveen, die binnen wei nig tijd aanwezig was, mocht niet baten, en wei nige uren daarna was de kapitein reeds een lijk. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De stuurman, die de tegenwoorheid van geest had gehad om op de brug te springen, was daardoor behouden gebleven. De schade, aan de stoomboot en brug veroorzaakt, is natuurlijk aanmerkelijk. De „Middelb. Ct." bevat o. a. over kleine ontvreemdingen op de spoorwegen het curieuze feit, dat uit een trommel, gesloten met een letterslot en bij gelegenheid van St.-Nicolaa3 van Vlissingen naar Lobith verzonden, lekkernijen JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- lOLLAND, TGezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den llden Lcember 1877, n°. 1; I Gelet op art. 11 der wet van deq 13den Jnni 1857 Staats- p n°. 87); f Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd [sluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild in se Provincie wordt gesloten op Maandag dentisten December instaande mei zonsondergangmet uitzondering van het in art. 15 snb lctt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van hontsriippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toege ven tot en met den 30sten Maart 1878. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar znlks te doen gebruikelijk is, alsmede het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant rorden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, 12 December 1377. LEIBEN, 17 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd !tot doctor in de rechten de heer H. H. G. J. Starren, geb. te Wijk-Maastricht, na verde diging van Stellingen. Op Maandag 31 dezer zal in de Kweekschool Iroor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben knapen die eene verbintenis in 's rijks zeedienst irenschen aan te gaan. De eerste bijeenkomst der Commissie voor 3 volksvoorlezingen, uitsluitend voor fabriekar beiders bestemd, had gisteravond in de Stadszaal Iplaats. De heer J. A. Yan Dijk sprak bij die gelegenheid over de samenstelling van het men- ch el ijk lichaam, zijne eigenschappen en behoeften [en meer bijzonder over de voeding. Hij deed dit op zijne gewone onderhoudende en bevattelijke wijze, en de aandacht waarmede hij gevolgd werd was wel een bewijs dat zoowel onderwerp als voor dracht zeer in den smaak van het aanwezige pu bliek vielen. Waren er slechts een honderdtal fabriekarbei ders opgekomen en had men wellicht gehoopt dat de opkomst talrijker mocht geweest zijn, het blijkt toch dat de fabriekarbeider deze bijeenkomsten op prijs stelt en dit zal de Commissie zeker aan moedigen om op den ingeslagen weg voort te gaan. De orde van advocaten bij den hoogen raad beeft in hare algemeene vergadering van 8 dezer tot aanvulling van de vacature van lid van raad van toezicht, ontstaan door het ontslag verleend aan Mr. J. Kappeyne van de Coppello, eene voordracht opgemaakt en daarop geplaatst: mr. J. G. Rochussen en mr. H. A. Neeb, welke voordracht tot het doen eener keuze aan den hoogen raad is toegezonden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 15.50, ƒ3.30 en ƒ1.55; de laagste 15.00, 3.00 en 1,50. De commissie van voordracht voor de aanstelling van hoogleeraren in de godgeleerdheid vanwege de hervormde kerk in de universiteit steden is tegen morgen bijeengeroepen. Den 16den Januari komt de synode in buitengewone verga dering bijeen om uit de voordracht der commissie de vereischte benoemingen te doen en de aange houden herziening van het reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening in behan deling te nemen met wat daar meer ter tafel zal gebracht worden. Op 81-jarigen ouderdom is heden in Den Haag overleden A. C. J. Baron Schimmelpen- ninck Van der Oye, oud-gezant van Nederland te Berlijn. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende bepalingen van den nieuwen termijn voor de voltooiing van het Noordzee-Ka- naal, en uitstel van terugbetaling van de door den Staat aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij ter leen verstrekte gelden. De termijn van vol tooiing wordt gesteld op 1 October 1878. De ongunstige weersgesteldheid gedurende 1877 heeft reeds vrees doen ontstaan, dat het vertrouwen op de tijdige voltooiing teleurgesteld zou worden. Behoudens eenige kleine gebreken voldoet het Noordzee-Kauaal aan de in de concessie gegeven voorschriften. Ten opzichte der haven van IJ mui den kan worden aangenomen dat er geval van overmacht bestaat, en uitstel der oplevering van de haven wordt gewettigd. Eveneens is door de regeering aangeboden een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Stavoren naar Leeuwarden. De heer A. Godsohalk, bisschop vanlmeria i. p. i., vicaris-capitularis, is door den Paus tot bisschop van 's-Hertogenbosch benoemd. Tweede Kamer. De behandeling over hoofdstuk waterstaat werd heden voortgezet, waarbij na discussie de minister verklaarde aan de maat schappij „Zeeland" te zullen mededeelen, dat in dien de dienst vóór den a. s. zomer niet aange vangen is, het contract wordt ingetrokken. Aan genomen werd de Zaterdag door den heer Van der Loeff voorgestelde motie met 43 tegen 21 stemmen. Een amendement van den heer Van Delden om den post te verminderen met de som aan de Maatschappij to betalen, in afwachting van nadere overwegingen van den minister, werd ver worpen met 44 tegen 23 stemmen. Het geheele hoofdstuk is aangenomen met 64 tegen 1 stemmen. Met 41 tegen 26 stemmen is beslist dat de kies tabel nog vóór het Kerstreces behandeld zalworden. Z. M. heeft aan mr. J. Heemskerk Az., gewezen minister van binnenlandsche zaken, een tweede pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ1453 'sjaars; met ingang van 1 Jan. e. k. aan mr. H. Tollius Drabbe, op zijn verzoek, uit hoofde van voortdurende ongesteldheid, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van hoofdcommies bij het depart, van binneul. zaken, behoudens aanspraak op pensioenden luit.- ter-zee 1ste kl. J. P. Mercier, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het tijdelijk bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh" en dit komman dement opgedragen aan den kapitein-ter-zee K. C. Bunnik; den officier-van-gezondheid 1ste kl. C. J. A. De Groot, dienende bij het eskader in Oost- Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagenbij de artillerie benoemdtot kapitein van de 2de kl. bij het 1ste reg. vesting-artillerie den lsten luit. H. II. P. De Wit, van het corps; tot lsten luit. bij het 3de reg. vesting-artillerie den 2den luit. B. E. Van Tubergen, van het corps. Gremengd. Nieuws. Hoezeer de Zondagavond-voorstel lingen in den smaak van het volk vallen, bewees de opkomst van gisteren bij gelegenheid der uit voering van de „vereenigde Amsterdamsche ar- tisten." Zoo ooit, dan kon men nu zeggeu dat er geen plaatsje onbezet bleef. Alleen het woord volksvoorstelling schijnt reeds voldoende te wezen om van een goedbezetten schouwburg verzekerd te zijn. Het publiek scheen zich blijkbaar bijzonder te amuseeren. Schaterlach op schaterlach klonk er telkens in koor door de zaal. En waarom?

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1