N°. 5474. A0. 1877. 17 December. Maandag Tweede Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden Franco per po*t1.40. Afzonderlijke Nommers0.0'2. Gremeng-d Nieuws. Ouder li et afdrukken van dit 11 u m- mer vernemen wij dat door de ijverige nasporingen der politie hedenavond omstreeks zes uren door haar alhier is gearresteerd een der beide in de maand September uit de gevangenis op de Prin sengracht te 's-Gravenhage ontvluchte personen, genaamd Oostenbrug. Hedenmorgen omstreeks halfelf is een jongen van 16 jaar, genaamd R. v. d. H., die op een deksel van een kachel vuur had gehaald, en het met zijn boezeroen bedekte, in brand ge raakt, ten gevolge waarvan hij eenige brandwon den heeft bekomen. Te één uur had op den Nieuwen Eijn een schoorsteenbrand plaats, die echter spoedig is gebluscht. Aan de nasporingen van den rijks- veldwachter brig.-tit. D. Zeylemaker te Bergschen- hoek en den gemeenteveldwachter M. De Hoog is het gelukt een schaap te ontdekken, dat reeds in de maand Juni op de markt te Leiden vermist werd. Het beest was met een koppel meegeloopen en de drijver had het zich eenvoudig toegeëigend. Donderdag-middag te vier uren heeft er op den Delftschen straatweg bij het tolhek met de tramway het volgende ongeluk plaats gehad: De heer B., wonende in de gemeente Rijswijk, bevond zich alleen met den koetsier op het voorbalkon van den railwagen, maar wilde van balkon verwisselen. Onder het rijden sprong hij van het balkon af, gleed door de glibberigheid van den weg uit en viel onder den wagen, waar van de wielen over het bovenste gedeelte van het been en de hand gingen. Naar men verneemt zal er eene amputatie moeten geschieden. De heer B. is met denzelfden railwagen naar het tolhek ge bracht en van daar later met een het tolhek door komend rijtuig naar zijne woonplaats vervoerd. De volgende vergissing vieldezerda- gen te Gorcum voor. Er was daar een drenkeling aangegeven. Na de noodige formaliteiten deed men bij de logementhouders onderzoek of daar ook een op den verdronkene gelijkend persoon gelogeerd bad. Een slaapsteehoudster en hare logée verklaar den den commissaris, het lijk te herkennen als van iemand uit 's-Bosch, die den vorigen nacht in levenden lijve ten haren huize gelogeerd had. Na aangifte op het register van overlijden, wordt nu der familie het treurige nieuws medegedeeld en tevens de dag en het uur der begrafenis. Als dankbetuiging voor die attentie ontvangt men ech ter bericht van den gewaande verdronkene, dat hij gezond en wel zich bij de zijnen te s-Bosch be vond. Hij is dus nu te Gorcum als overleden ge boekt, en staat te 's-Bosch tegelijkertijd op het bevolkingsregister als gedomicilieerd aangeteekend. Uit Zaamslag wordt gemeld: Al et blijdschap vernemen wij, dat de toestand van den Toornpolder (N. Beveland) met eiken dag gerust stellender wordt en men met grond hopen mag, dat de polder zal behouden blijven. De overge haalde dijk is reeds tot boven stormvloedshoogte opgewerkt en het buitenbeloop grootendeels met rijs- beslag belegd. Ook aan den inlaagdijk wordt met alle kracht gearbeidonophoudelijk komt er meer werkvolk, dat, begunstigd door het goede weder, geregeld kan voortwerken. PRIJS DER ADYERTENT1EN Van 16 regels1.05. Iedere regel meerQ 17$. Groolere tellers naar plaatsruimte. Bij den wijnkooper Boelen, op de Oudezijds Kolk nabij den Zeedijk te Amsterdam, is gisternacht een diefstal met braak gepleegd. Na het paneel van de straatdeur verbroken te hebben, evenals de kantoordeur, hebben de daders, kennelijk uren lang ongestoord hun vernielings werk voortzettende, eene ijzeren brandkast totaal vernield, vier schrijflessenaars opengebroken en zich van ongeveer f 150 aan bankpapier en con tanten meester gemaakt. Weinige dagen geleden is door de echtgenoot van een winkelier te Leeuwarden, in een blikken trommel in een kast te zijnen huize gevonden het lijk van een pasgeboren kind. Er is terstond aangifte van gedaan aan de justitie, op wier last het lijkje is geschouwd. De directie der General Steam Navi gation Company is voor den Londenschen rechter gedagvaard, wegens het. mishandelen van beesten, die haar ter verzending waren toevertrouwd. Den 15den November kwam het stoomschip „Granton" van Amsterdam binnen en de inspecteur vond aan boord een allertreurigsten toestand. Het schip was niet ingericht voor het vervoeren van de helft van het vee, dat zich aan boord bevond. Verscheiden schapen waren gestorven, hetzij door gebrek aan versche lucht of door gebrek aan plaats. De ka pitein verdedigde zich met te beweren, dat de toestand, waarin het vee zich bevond, niet ket gevolg was van de wijze der lading, maar te wijten was aan een oponthoud, dat het stoom schip in het Kanaal door Holland op zijn Smalst had ondervonden. De lord-mayor achtte een deel der beschuldigingen bewezen en veroordeelde de Maatschappij tot 20 pd. st. schadevergoeding en 5 pd. st. kosten. Onlangs hadden vijf Ptuisen Maas tricht bezocht om arbeid te zoeken, dien zij niet kon den vinden. Daar zij geen middelen van bestaan had den, werd hun een nachtverblijf in het politiebureau verstrekt. De lustige Duitschers zochten zich daar den tijd door zang te verkorten, wat hun verboden werd. In hun vaderland teruggekeerd, beklaagden zij zich over mishaudeling van de „Mastrichter Polizei" ondervonden. De regeering te Aken heeft deze klacht aan den commissaris des konings in Limburg gezonden, die een onderzoek heeft bevolen, dat echter tot heden geen mishandeling heeft aan 't licht gebracht. Volgens Duitschc bladen heeft men dezer dagen te Lünen, in Westfalen, bij het af breken eener woning, in den muur van den kelder het lijk cener vrouw gemetseld gevonden, dat geheel vergaan wasnaar de nog gedeeltelijk bewaard gebleven kleederen te oordeelen, moet die vrouw eene Hollandsche geweest zijn. Men herinnert zich nu, dat dit huis indertijd door den nu reeds lang overleden timmerman Beisken be woond werd, die in 1831 uit Holland, waar hij toen arbeidde, gevlucht was, uit vrees van aan den oorlog tegen België te moeten deelnemen. Men beweert dat hij toen met eene vrouw terug gekomen is, welke niet lang daarna plotseling verdween. Het heette toen, dat zij naar Holland was teruggekeerd. De Portugeesche expeditie in Afrika zal de Westkust verlaten aan den mond der rivier Cemene, en die rivier tot hare bronnen onder zoeken. Te Bihé zal zij eenige versterking ont vangen, en van daar trachten de Koebango, de bron van de Kwango in de Mossambo-bergen, te ontdekken en te onderzoekenvervolgens zich naar de Boven-Zamhezi begeven en die ri vier tot de bronnen opgaan. Zij zal vervolgens in het gewest der meren komen, het meer Bangweolo omgaan, zich begeven naar het Nyanza, dat meer oversteken en verder den koers richten naar de kust van Mozambique. Voorts een verslag uitbren gen over den geschiktsten weg van de Oostkust, en over de handelsbetrekkingen tusschen de twee Portugeesche kusten en de rijke streek in het bin nenland. De majoor Serpa Pinto zal de expeditie vergezellen, en de heer Silva Porto, de welbekende koopman en reiziger, heeft eveneens zijne dien sten aangeboden. In de fabriek van Siemens en Ilalske, te Berlijn, wordt thans een telephoon vervaardigd, die hetgeen op het eene station wordt gesproken, op het andere station schrijft, terwijl alsdan op een derde station kan worden gehoord wat op het eerste is gezegd. 't Is mogelijk dat de Nieuwe Wereld beter is dan de Oude, maar de verhalen die de Amerikaansche bladen bevatten doen de voortref felijkheid wel eens betwijfelen. Zoo vindt men in de laatste „Grondwet" achter elkander vermeld, dat zekere Hawkeye op zijn sterfbed erkend heeft, in 1858 het Pacific-hotel te St.-Louis in brand te hebben gestoken, om zich van een paar mede plichtigen aan eene door hem bedreven misdaad te ontslaan. Vele personen, ook de medeplichtigen, kwamen om het leven. John Duncan werd in eene apotheek sterke drank geweigerd. Hij drong 11a de sluiting van den winkel een raam binnen, stortte een vaatje kruit over den grond, zette de kraan van een petroleumvat open en stak het in brand. De geheele apotheek en een kruideniers winkel werden in de asch gelegd en de brand stichter bekwam doodelijke wonden. Eindelijk wordt de volgende schets gegeven van het County armen huis te Jersey-City. In deze instelling zijn 720 personen opgenomen, waarvan bijna de helft kin deren. Geregeld wordt het getal der kinderen elke maand met twee vermeerderd. Men heeft in die inrichting o. a. uitmuntend brood en smakelijke soep. Onder de kostgangers in het instituut is eene Ann o'Rourkc en haar huisgezin tot het derde geslacht. Zij zelve weigert de bevelen der inrichting te gehoorzamen, en houdt hare geheele familie in gedurigen opstand. De geheele familie zit thans in de gevangenis, omdat zij den op zichter met messen aanvielen en hectc soep over hem wierpen, toen hij, volgens het reglement, hun messen en vorken terug wilde nemen. Ter markt tc Lelden aangevoerd, 14 en 1 5 Dcc. Wintertarwe 10 hectoliter f 13.25 a 13.75. Zomer tarwe 16 hectoi. 10.25 a/10.75Winterrogge 19 hoct. f 8 50 a 9.50. Zomerrogge 19 hectol./8.26 a 8.75. Zomergerst 17 hectol. 7. a 7.60 Chevalier-gerst 17 hectol. 7.75 a f 8.25. Zware Haver 22 hectol. f 5.00 a 5.50. Lichte Haver 22 hectol. f 4.00 a4.25. Dui- venboonen 12 hectol. 8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 9 hectol. f 8.00 a ƒ8.25. Ossen stuks a Stieren, stuks f a Kalfkoeien stuks a Varekoeien 10) stuks 1.86 a f 205.Vette koeien 80 stuks f 200.a 330.— Kalveren (vette) 20 stuks 40.a 80.—. Kalveren magere) 12 stuks f 10.a 16.Kalveren (gras) 18 stuks ƒ30.a 75.Hamels (magere) 224 stuks 18.— a 24.Hamels (vette) 750 stuks, f 22.— a t 38.Varkens (magere) 24 stuks 10.a t Varkens (biggen) 130 stuks 5.a ƒ8. Grasboter 8C90 kilogr., lste qualit. vat 60.00 a 64.00. Schei- 2de qualit. vat 52.00 a 56.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.50 a 1.60, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.30 a 1.40. Ter markt aangebracht 198 runderen, 32 kalveren, 974 schapen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1