bracht, bad zich deze buitengewone vergadering ten nutte gemaakt om in een brief de verzekering te geven dat hij geen partij-praktijken of 'net spelen van politieke troefkaarten op het oog had. De majoor J. H. H. Dommers, die onlangs van het 7de reg. infanterie bij den generalen staf is overgeplaatst, is werkzaam gesteld op het ."bureau van den generaal-majoor, chef van den generalen staf te 's-Hage. Omtrent de weigering der koninklijke mach tigiug tot aanvaarding der making aan het paro chiaal kerkbestuur te Dist, verneemt de „Tijd" nadere bijzonderheden, waaruit blijkt dat de zaak zoo eenvoudig eu de som in quaestie zoo klein is, dat hier moeilijk aan iets anders dan aan vrees voor te groote uitbreiding van goederen in de doodc hand kan gedacht worden. Men verzekert dat het burgerlijk bestuur te Eist en de Gede puteerde Staten van Gelderland in hun advies aan de regeering op het gevaar voor die uitbreiding hebben gewezen. In den vorm van het testament was geen gebrek of geen met de wet strijdige bepaling aanwezig. De minister van financiën heeft bepaald dat vischhaken, ook dan wanneer zij niet voor de kabeljauw- en andere groote vischvangst bestemd of aan drijftuig bevestigd zijn, onder gereedschap pen moeten worden gerangschikt en dus vrij van rechten ten invoer moeten worden toegelaten. Z. M. heeft ten laste van den staat aan mr. C. T. baron Van Lynden van Sandenburg, gewezen minister van justitie, een tweede pensioen verleend van f 3184 'sjaars; aan mr. L. N. graaf Van Randwijck, grootmeester van Zr. Ms. huis, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder van den Witten Adelaar; aan E. A. Sunier. geboren te Nods (Zwitserland), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischteu voldoe, vergunning verleend om hier te lande middelbaar onderwijs te geven; benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijks-universiteit te Utrecht dr. W. Kapteyn, thans leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Middelburg; tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Groningen dr. J. C. Kapteyn, thans observator aan de sterrenwacht der rijks-universiteit te Leidenden ingenieur 2de klasse bij de marine E. S. C. M. Wijs gedetacheerd op het schroef- stoomschip 1ste klasse „Zilveren Kruis"; den lsten luit. II. W. J. Royen, van het 1ste reg. veld-artillerie, in zijn rang overgeplaatst bij de artillerie van het leger in Ned.-lndië, en den lsten luit. J. II. Ter Spill, van de artillerie in Ned.-Iudië, in rang en ancienneteit overge plaatst bij het wapen der artillerie van het leger hier te lande en ingedeeld bij het 3de reg. ves ting-artillerie. löUITlBTML.A.INriD. Lh'ankrij k. De verkiezingen van den 14<den October, zegt Mac Mahon in eeue boodschap aan den Senaat en de Kamer, getuigen onmiskenbaar, dat het land vertrou wen stelt in de republikeinsche instellingen. Om aan de regelen van het parlementair stelsel te gehoor zamen is een ministerie gevormd uit mannen, die besloten zijn de republikeinsche instellingen te verdedigen. Het belang des lands vordert, dat de crisis wordt verzacht en dat zij niet terugkeert. De uitoefening van het recht tot ontbinding is alleen een middel om ten slotte den rechter in hoogste instantie in te roepen; dit recht mag niet regeeringsbeginsel worden. De constitutie van 1875 grondvestte de parlementaire republiekter wijl zij mijn onverantwoordelijkheid als beginsel aannam, maakte zij de ministers ieder voor zich solidair verantwoordelijk. Het einde van de crisis zal het uitgangspunt zijn voor een nieuw tijdperk van voorspoed. De overeenstemming tusschen Senaat en Kamer, welke voortaan de zekerheid heeft, dat zij op regelmatige wijze haar mandaat, totdat het afloopt, zal vervullen, zal de gelegenheid geven om groote werken op het gebied der wet geving tot stand te brengen. Laten wij by het openen der algemeene tentoonstelling aan de wereld een nieuw getuigenis geven van de levenskracht van ous land, dat altijd door arbeid en spaar zaamheid nieuwe kracht verkrijgt en dat een diepe gehechtheid gevoelt voor de handhaviug der orde en voor de vrijheid. Het stuk is getcekend Mac Mahon. In den Senaat is de boodschap van den presi dent door de linkerzijde zeer toegejuicht. De rech terzijde bewaarde het stilzwijgen. Waar gesproken wordt van een tijdperk van voorspoed, dat voor Frankrijk zal terugkeeren, riep een stem van de rechterzijdewij nemen daarvan akte. De linkerzijde juichte vol geestdrift toe. In de Kamer maakte de voorlezing van de boodschap een diepen indruk. De rechterzijde hield zich stil, de linkerzijde en in het bijzonder het centrum juichte toe. Het onderzoek van de geloofsbrieven is hervat. Er wordt gesproken van een bijeenroeping der algemeene raden tegen 20 dezer. Men ver zekert, dat het „Journal officiel" reeds Zondag mu taties in het ambtenaarspersoneel zal behelzen. De commissie voor de begrooting heeft on derzoek gedaan naar de beursoperatiên, die het ministerie van 16 Mei, gelijk eene nota in het „Journal des Débats" onlangs heeft aan 't licht gebracht, gedaan heeft. Uit dat onderzoek is ge bleken, dat de heer Caillaux, de gewezen minister van financiën, door den beursmakelaar Béjot kort vóór de verkiezingen voor een som van ruim negen millioen aan Eransche rente heeft laten koopen, en dat die som na de verkiezingen verkocht is met eene winst van 34,000 fr. De commissie, die van een hoofdambtenaar bij het ministerie van financiën volledige inlichtingen had ontvangen, heeft deze handelwijze van den minister ten strengste afgekeurd. Een minister heeft niet het recht zich van de openbare kas te bedienen, om de fondsen met een staatkundig doel naar de hoogte te drijven en ze vervolgens, als de stembus niet heeft beantwoord aan de verwach tingen der regeering, ze weer te drukken. Ook als het niet bewezen kan worden, dat ministers voordeelen bij deze beursoperatiên zochten te beha len, hebben zij eene zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Wie kan zeggen hoeveel perso nen door deze manoeuvre, hetzij bij het koopen of verkoopen van fonds, verlies hebben geleden? De aandacht der Kamer, zegt de commissie, zal op deze zaak gevestigd worden; er moeten maat regelen worden genomen, om de herhaling van dergelijke handeling onmogelijk te maken. Voor shands heeft de commissie met eenparige stemmen besloteü, de commissie van enquête naar de han delingen der regeering bij de verkiezingen van die zaak te onderrichten. Rusland. De „Polit. Corresp." meldt uit Bucharest: De keizer van Rusland komt Zondag hier; hij zal Maandag de Rumeensche autoriteiten en de putaties ontvangen. Met den czaar keeren naar Petersburg terug Gortschakoff, Jomini, en de ge- heele diplomatische kanselarij. Gortschakoff kreeg het grootkruis der orde van de Rumeensche ster. Uit Belgrado: Vrijdag verkondigden kanonscho ten de oorlogsverklaring van Servië aan Turkije. De agent van Servië, Christie, heeft den last ont vangen om den Turkschen minister van buiten- landsche zaken kennis te geven van de oorlogs verklaring en de Turksche hoofdstad te verlaten. Tegelijkertijd ontving het Servische leger bevel om de grenzen van Turkije over te gaan; in den vorigen nacht vertrok de generale staf van het vorstelijk hoofdwartier, Zaterdag vertrekt vorst Milan. De aanval der Turken op Wladimir werd met minstens 60 bataljons ondernomen. Zij tastten Metschka zesmaal aan, en werden telkens met groot verlies teruggeslagen. Des namiddags te een uur trok het geheele 12de Russische legercorps in het vuur, en dwong de Turken op Krasnoe terug te trekken, wijl de weg naar Tscheftik hun afgesneden was. Het verlies der Turken was zeer groot. Dat der Russen is nog niet opgemaakt, doch moet geringer zijn dan op 26 November. De „Daily News" deelt eenige bijzonderhe den omtrent de overgave van Plewna mede. De Russen waren reeds sedert drie dagen op een uitval van Osmans leger voorbereid en wis ten Zondag-avond, dat hij zijne troepen bij de brug over de Wid ten noordwesten van Plewna concentreerde. Generaal Skobeleff bespeurde te- zelfder tijd, dat de tegenover hem liggende re doutes der Turken ten zuiden van Plewna verla ten waren en liet niet na, die onmiddellijk te be zetten; natuurlijk daarvan kennis gevende aan de overige Russische legerafdeelingen ViVu de aanval der Turken, Maandag-ochtend? dezer, nog zoo onverwacht en was hii dat het regiment grenadiers, dat den L? moest weerstaan, bijna geheel vernietigd de Turken eene geheele batterij veroverd zij waren nu onder het vuur der tweede P linie van insluiting; honderd vuurmon(1 op hen gericht en de overige regimenJ corps grenadiers kwamen toen aau*em de verloren kanonnen te heroveren dadig gevecht met de bajonet besliste in? tier den strijd ten gunste van de Russen daarna kwam een parlementair van 0« zijn wenscb tot onderhandelen aankondig de commandant van het corps grenadier- dat Osman-pacha gewond was, begaf hi? een gevolg van 50 officieren over"de bL' Wid, om de voorwaarden der overgaaf va-I met Osman-pacha te regelen. Die regeling spoedig geschied, dat grootvorst Nicoh half uur later aangekomen, reeds alles af'" vond; de Turken hadden de wapenenne4 De berichtgever meldt, dat de uitval eg, terend wapenfeit genoemd mag worden, li ter te minder kans op goeden uitslag hadj Osman-pacha tegen ieders verwachting h tillerie en bagage niet had achtergelate:!] artillerie ondersteunde den aanval en e:' van 500 wagens volgde het leger. Yen® ondernam Osman-pacha dezen laatsten stnjd om zijne krijgseer te redden en geloofde niet aan de mogelijkheid van zich door de p,i heen te slaan. Telegrammen. DEN HAAG, 15 December. TweedeKs In de zitting van heden is bij de hein van de begrooting der staatsspoorwegen pen met 54- tegen 3 stemmen een ameci van den heer Oorver Hooft om de brug o Merwede in de lijn Dordt-Elst pro meisi: te trekken. De minister deelde mede dit de Slaat een millioen zal ontvangen vanè landsche Spoorwegmaatschappij op reten, vergoeding van de halve kosten voor dt: van het station te Rotterdam. Yerworp: met 30 tegen 28 stemmen een amende®: deu heer Van den Berch van Heemstede kosten der brug over den Nedcrrijn in Amersfoort-Nijraegen naar onvoorziene c over te brengen. Het artikel zelf is aanga met 33 tegen 25. De overige amendeme: den heer Corver Hooft zijn ingetrokken, heele spoorwegbegrooting werd aangenoi: 52 tegen 1. De behandeling der begrootin: staat is voortgezet. Bij art. 104 keurden, ren Borgesius, Van Delden en Van de het postcontract met de Maatschappij Ze sterk af. De heer v. d. Loeff stelde eeie voor, verklarende dat het contract niet had) gesloten worden zonder wettelijke vaststa daaraan verbonden uitgaven. Maandag daarover. BELGRADO, 14 December. Het officie bevat vorstelijke decreten, houdende der- in staat van beleg en in staat van1 krijgsraden eD de militaire wetten trem plaats van de gewone rechtspleging. R - ren en geestelijken worden ter bescL.^ steld ten behoeve van den Lrijgsdien- worden bepalingen afgekondigd over van ambtenaren, wegens een eventueo lettend opvolgen der wet en wegens agi gen den oorlog. Verscheidene wetten te ningen betreffende de zelfstandigheid der ten zijn geschorst. ROME, 14 December. De Kamer legenheid van de beraadslaging over ging van de particuliere geheime te-e gemeenschap, na een lange en leven i;e een motie van vertrouwen ten gunste v— nistarie aangenomen met 184 tegen - Tien leden onthielden zich van he eener stem. De groepen van Sella en den tegen. VERSAILLES, 14 December. De» morgen goedkeuring vragen voor sche termijnen van de directe belasting de algemeene raden in staat te e

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2