Zaterdag 15 December. N°. 5473. A0. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. G e in engd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1 1.10, Franco per post1.40. Afzonderljjke Nommers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsi.-A 1.05. Iedere regel meeri.».ï-.v.tï 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Zaterdag 15 December, des namiddags (e half vier. (9POEDEI8CIIEND). Voordracht tot indiening van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betrekkelijk de herziening van de Kiestabel. LEIBEN, 14 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. Tels, geb. te Rotterdam, na verdediging van Stellingen. Betreffende het dubbel kiesdistrict Leiden wordt in het regeerings-antwoord op het voorloo- pig verslag der afdeeling van de Tweede Kamer over de herziening van de kiestabel gezegdVeel is er dat voor, weinig dat er tegen pleit om Leiden, bijv. met Voorschoten en Wassenaar, tot een en kelvoudig en zelfstandig district te maken en het overige gedeelte van dat district op te nemen in Haarlemmermeer en dit tot een dubbel district te verheffen. Het lag echter niet op den weg der regeering hiertoe het voorstel te doen, dewijl het geen verband houdt met het doel der tegenwoor dige voordracht, die voornamelijk het vinden der zes nieuwe zetels beoogt. Op de vraag of, als dergelijk voorstel gedaan ware, niet eene bepa ling in de wet zou zijn opgenomen dat het laat stelijk in het kiesdistrict Leiden gekozen lid bij zijne eerste aftreding moet geacht worden zitting gehad te hebben voor het district Haarlemmermeer, moet natuurlijk bevestigend worden geantwoord. Verder zegt de minister in zijn antwoord dat het aangeboden wetsontwerp gelijke strekking heeft als dat hetwelk op 5 October jl. bij de Kamer was ingekomen en door hem is ingetrokken. Het moet I zoo spoedig mogelijk de deur openen door welke het zestal leden zal kunnen binnentreden, op wier verkiezing de Kamer wacht om op hare volle sterkte te komen. Ware niet door de sedert weder aan gewassen bevolking vermeerdering met zes in plaats van met vijf leden noodzakelijk geworden, intrek king van het bewuste wetsontwerp had kunnen vermeden en met eene nota van wijziging de zaak afgedaan kunnen worden. De billijkheid en tegelijk de verspreiding der overbevolking vorderde de zes nieuwe zetels gelijkmatig over het geheele Rijk te verdeelen, en tevens was het aan den eenen kant raadzaam het aantal der kiesdistricten zoo weinig doenlijk uit te breiden en van den ande ren kaut wenschelijk een betrekkelijk groot aantal kiezers iot de keuze der zes bijkomende leden tc laten medewerken. De bestrijders der voordracht hebben niet aangetoond dat, al moge ook geen volmaakt werk geleverd zijn, het streven om aan deze vereischten in redelijkheid te voldoen, geheel zou zijn mislukt. Ondanks al de achting welke de minister zijn bekwamen ambtsvoorganger toedraagt, kan hij zich toch niet beschouwen als zoodanig met dezen soli- I dair, dat, nu ook hij niet voor den aandrang om I van 's-Gravenhage een drievoudig district te maken I zwicht, het verwijt dat politieke redenen alleen I hier wederom ten nadeele van 's-Gravenhage I den doorslag hadden gegeven, hem niet meer ver- I bazen dan treffen zou. Het is veel beter 's-Gra- I venhage eerst dan drie afgevaardigden te laten I kiezen als de bevolking er nog eenige duizend- I tallen zal gestegen zijn, dan nu reeds, om dat I tijdstip te verhaasten, er dorpen bij te voegen, I die veel meer onder Leiden of Delft behooren. I Het kan niet verwonderen, dat de geachte steller I der nota (de heer Wintgens) zijn lievelingsdenk beeld nogmaals krachtig heeft aanbevolen, maar de minister mag het niet overnemen, dewijl het niet bevorderlijk zou zijn voor eene goede regeling in het algemeen. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 18 tegen 16 stemmen besloten tot indiening van een adres aan de hooge regeering en de Sta ten-Generaal tot verkrijging eener wijziging in de aanhangige kiestabel, in dien zin, dat 's-Graven hage een derden volksvertegenwoordiger afvaardige naar de Tweede Kamer, gelijk de heer Wintgens in zijne nota wenscht. Het indienen van dergelijk verzoek werd krachtig bestreden door de heeren De Jonge, De Vries, De Pinto, Evers en Vaillant, die, met het oog op de geprononceerde richting van adressant (den heer Wintgens) op politiek gebied, daarin eene demonstratie tegen de regeering zagen, en overigens betoogden, dat de residentie nog geen recht op een derden vertegenwoordiger had. Onderscheidene leden gingen echter met de meerderheid van het dagelijksch bestuur mede, dat Den Haag, evenals Amsterdam en Rotterdam, op vermeerdering van het getal afgevaardigden aan spraak had. De heer W. Haanstra is met ingang van 1 Januari e. k. benoemd tot vijfden onderwijzer bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Bij het departement van koloniën is, ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Cu rasao, ontvangen van den heer J. Van der Lof, Oost- Indisch ambtenaar, met verlof hier te lande, een bedrag van f 136, zijnde de opbrengst van door hem gehouden lezingen; en van N. N., te 's-Gra venhage, eene som van f 25. Eene te Boskoop gehouden collecte door de subcommissie voor de slichting van het Sophia- kinderziekenhuis te 's-Gravenhage, heeft f 77.35 opgebracht. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van f 35, door een onbekende ouder de letters II. B. M., tot voldoening van te min betaald successierecht aan het lokaal van zijn departement afgegeven. De heer J. Eonteiu Tuinhout, president der Harlinger stoombootmaatschappij, is benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. Eerste Kamer. Van de Tweede Kamer zijn ingekomen eenige ontwerpen der begroot ings- wetten voor 1878 tot en met Hoofdstuk VIII (departement van oorlog). Verzondeu naar de af- deelingen. De commissie van rapporteurs is gereed met het eindverslag over het wetsontwerp tot vast stelling van eenige wettelijke voorzieningen omtrent het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. Tweede Kamer. In de zitting van he den is de discussie over het hoofdstuk waterstaat voortgezet. Met 35 tegen 32 stemmen werd ver worpen de memoriepost droogmaking der plassen van Reeuwijk. De minister heeft spoedige mede- deeling van het rapport omtrent het kanaalpeil van het Noordzeekanaal toegezegd. Met 59 tegen 9 stemmen is verworpen eene motie van den heer Meinesz om de wenschclijkheid uit te spreken dat de subsidie aan den Westfaalscben spoorweg niet worde uitgekeerd alvorens wijziging der con cessie is verkregen. Daarop is met 49 tegen 20 st. die subsidie toegestaan. Morgen spoorwegbe- grooting. Z. M. heeft aan P. J. Van Beugen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari e. k., eervol ontslag verleend als bnrgem. van Oosterhout, met dankbetuiging; benoemd tot ontvanger der registr. en domeinente Groenlo, G. D. L. Graafland, ontv. te Kortgenete Kortgeue, J. Ter Pelkwijk, surnumerair. Een van de deftigste families iu Den Haag, zoo verhaalt de Haagsche correspondent van de Zutf. Ct., was met alle familieleden naar 't bal masquó in het gebouw voor kunsten en wetenschappen gegaan, behalve met de oudste doch ter des huizes, een negentienjarige schoone dame. Eerst zou deze ook meegaan, maar huiselijke on aangenaamheden over toilet etc. hadden ten ge volge dat de jongejuffrouw naar haar slaapkamer ging toen pa met mama en de overige familie de vigelante lieten voorkomen, om met hun rijke kos tuums het bal op te luisteren. Dit tot inleiding; en nu het volgende gesprek: Is de fraulein niet meegekomen? Pardon. Zij had een wei nig hoofdpijn en wilde maar liever te huis blij ven. Ik heb anders een jonge dame zien dan sen, die veel van haar heeft; zie, daar gaat ze juist, precies hetzelfde figuurtje. Ja, ik moet zeggen, er is wel eenige gelijkenis; deze jonge dame is echter aanmerkelijk kleiner dan mijn doch ter. Toch was zij het zelf. Een half uur na het vertrek van papa en mama zat ze reeds met haar broer, den student, in een vigelante om incognito de pret mee te maken. De andere fa milie lag reeds lang weer te bed, toen zij in stilte door de trouwe dienstmaagd werd binnen gelaten. En nu het mooiste van alles. Den vol genden morgen ontving de jongejuflrouw van papa een prachtig cadeau, omdat alle andere liuis- geuooten zooveel pret hadden gehad en zij alleen op de kleintjes de wacht had moeten houden! Uit Utrecht wordt nader gemeld: Eindelijk is een spoorwegdief ontdekt. Een zekere W., stalbaas bij de firma Van Gend Jjoos hier ter stede, is gearresteerd, verdacht van sinds ge- ruimen tijd goederen to hebben ontvreemd, die aan genoemde firma ten vervoer waren aangeboden. Bij eene door de politic gedane huiszoeking moeten verschillende lombardbricfjes zijn gevonden van ge stolen voorwerpen van waarde, die in de bank van leening waren beleend. Naar men zegt heeft de beleening van zilveren lepels en vorken, die voor een paar dagen waren vermist en door een buur meisje van den verdachte naar de lombard .waren gebracht, aanleiding tot de ontdekking gegeven. Ook de vrouw van W. is in hechtenis genomen. Gistermorgen te zes uren brak te Amsterdam in eene water- en vuurnering in dc Tuinstraat een hevige brand uit, die zich ook mededeelde aan eene hoeveelheid petroleum. Twee stoomspuiten bedwongen het vuur, 't welk tot het perceel bepaald bleef, waarin de brand uit barstte. Omstreeks halfelf was men den brand meester. Ilct perceel is geheel uitgebrand. De bij den brand te Geldersch Vee- nendaal vermiste bankbiljetten van f 1000 zijn door een paar arbeiders nit Bennckom gevonden zij waren echter geheel beschadigd. Door tusschen- komst van den burgemeester te Ede zijn ze in gewisseld en het bedrag aan de eigenares, de wed. Van Ree, teruggegeven. Te Vlissingen is door de politie een Hollandsch varensgezel gearresteerd, die aldagr valsch Engelsch goudgeld in omloop bracht. De Japanschestudent, dcheerNishu- mara, van Tokio, heeft aan het Lyceé Charle magne te Parijs den eersten prijs voor de wiskunde behaald.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1