N0. 5471. Donderdag A0. 1877. 13 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meers 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der Isle klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Aalmarlet der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk-straal; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 3den tot en met den 15den December e. k., dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des voor middags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal ft wee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 November 1877. LEIDEN, 12 December. Op Maandag 24 dezer zal, blijkens achter staande advertentie, aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te 's-Gravenhage worden herbe steed het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen van de universiteit alhier, gedurende het jaar 1878. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't algemeen werd het gewoon jaarlijksch ver slag door het Bestuur uitgebracht. Daaruit blijkt dat het departement in een bloeienden toestand verkeert. Daarna werd door de commissie tot na zien der rekeningen van den penningmeester en van de verschillende inrichtingen van het depar tement. rapport uitgebracht. Dit rapport strekte tot goedkeuring van al de rekeningen. Tot hoofdonderwijzeres aan de school voor voorbereidend onderwijs te Gorredijk, opgericht door het depart, der Maatschappij tot nut van Jt algemeen, is benoemd mej. C. F. Marechal alhier. Volgens uit het buitenland ontvangen be richten, heeft de heer Target met Januari a. s. zijne terugroeping gevraagd en verkregen als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Frausche republiek bij het Nederlandsche hof. De benoeming van zijn opvolger kan weldra wor den tegemoet gezien. De Staatscourant behelst het kon. besluit van 8 dezer, tot wijziging van het eerste lid van artikel 31 van dat van 4 September 1862 hou dende voorschriften ter uitvoering van de wet, regelende de samenstelling en de bevoegdheid van den raad van state. Yan 4 November tot 1 December zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Noord-Brabant 1, Zuid-Holland 14, Noord-Holland 2, Utrecht 1, Friesland 19, totaal 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 37 aangetast. Tweede kamer. In de zitting van heden is de discussie over het hoofdstuk oorlog voortgezet. De minister heeft eene spoedige regeling van den ge neeskundigen dienst toegezegd. Een amendement van den heer Stieltjes, om het vestinggeschut met 13 ton te verminderen om den minister gelegen heid te geven de quaestie over het geschut nader te overwegen, is na uitvoerige discussie verworpen met 55 tegen 17 stemmen. Het hoofdstuk oorlog werd aangenomen met 61 tegen 2. De vestingbe- grooting werd aangenomen met 66 tegen 3, nadat de minister verklaard had geen termijn te kun nen bepalen voor de uitvoering van de vesting wet. Morgen is het hoofdstuk waterstaat aan de orde. Z. M. heeft aan R. Yan Lennep, vice-consul der Nederlanden te Alexaudrië, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen der orde van Medjidieh 4de klasse; aan E. Westening, gewezen bediende bij de pathologie aan de rijks universi teit te Utrecht, verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van /400 's jaarsaan C. H. A. A. Engelenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Westerbork den luit.-ter-zee 2de klasse H. J. E. Van Gogli, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen; benoemd tot ontv. der directe belastingen te Brouwershaven, G. G. Van Buttingha Wichers, ontv. te Bellingwoldetot ontv. te Bellingwolde, II. J. W. Booms, surnu merair te Eindhoven. G e m e n g d Nieuws. Voor hen die Zondags-avonds gaarne eenige uren in den Schouwburg willen doorbren gen, zal het misschien niet onwelkom zijn te ver nemen, dat daartoe a. s. Zondag weder de gele genheid zal bestaan. Een gezelschap onder den naam van „de vereenigde Amsterdamsche artisten" zal alsdan volgens achterstaande kennisgeving eene buitengewone volksvoorstelling geven. Naar men me dedeelt moet het o. a. te Haarlem, Alkmaar en Gouda niet zonder succes zijn opgetreden. Van de eerste opkomst hangt het af of er meer voorstellingen zullen plaats hebben. Gisteravond omstreeks negen uren had eene dienstmeid, die aan het spoelen was, het ongeluk in de Uiterstegracht te vallen, en dreef weldra naar het middendoor de hulp van twee personen werd zij spoedig op het droge gebracht. De nieuwe centstukken zijn in aan tocht. Door den muntmeester te Utrecht is voor een bedrag van f 25,000 gestort bij den betaal meester. Yan Delft is naar Breda vervoerd een ijzeren getrokken kanon van 24 cM., achterlader, dat op de Militaire Academie tot oefening der cadetten zal worden worden geplaatst. Dit stuk behoort tot de knstbatterijen en is bestemd om in tijd van nood op gepantserde schepen te vuren. Het weegt 14500 kilo, benevens on geveer 5000 voor het raam en 3000 voor het affuit; het zwaarste projectiel wepgt 144 kilo, ter wijl 24 kilo prismatisch buskruit voor die lading noodig is. De „Dordr. Ct." meldt dat van de drie gearresteerden (broeders) in zake den diefstal te Pernis twee zich nog te Dordrecht in arrest bevinden en dat de instructie voortduurt. Verleden week begaf zich een te Vlissingen woonachtig zeeloods naar Londen. Onderweg maakte hij kennis met een heer, wien hij den naasten weg vroeg naar de ligplaats van zekere stoomboot, met welke hij wenschte te vertrek ken. 's Avonds te Londen gekomen, werd hem door dien onbekende de weg gewezen, doch in een onbekende straat aangeland zijnde, kwam plot seling uit een steeg een persoon aansnellen, die den loods met een stok zulk een hevigen slag op het hoofd toebracht, dat deze bewusteloos neer viel en gernimen tijd in dien toestand bleef. Toen hij eindelijk tot bewustzijn terugkeerde, was hij zijn geld, ten bedrage van f 115 (voor een deel loodsgelden), zijn horloge, tot zelfs zijn zijden das kwijt. Hij was totaal van alle voorwer pen van waarde, die hij bij zich had, beroofd. Een politie-agent, wien hij zijn wedervaren verhaalde, bracht hem bij den Belgischen consul, die hem van do middelen voorzag om naar Vlissingen terug te keeren. De ontvangst van den eersten dag der exploitatie van den nieuwen paardenspoorweg Dam- Sarphatistraat te Amsterdam bedroeg 632,90. De A. O. M. heeft deze som bestemd als bijdrage voor het Sarphati-monument. Vervoerd werden 6188 personen, waarvan 5766 met een kaartje ad 10 ct., en 422 die 15 ct. betaalden. Gistervoormiddag kwam te Rotter- dam het Rijnschip „Prins van Nassau", schipper Lowey, in een zinkenden toestand, gesleept door de sleepboot „Sperwer" in de Leuvchaven; door een viertal pompen en den bijstand der stoomboot voor den havendienst werd het schip voor zinken bewaard. De lading, bestaande uit spiegelijzer, platen zink en andere koopmansgoederen, werd in een ander Rijnschip overgeladen. Zondag-avond werd op den openbaren weg tusschen Groessen en Zevenaar eene dienst meid door twee mannen aangevallen en van haar portemonnaie beroofd. Naar men verneemt, moet ook in de vorige week aldaar eene dergelijke aan randing hebben plaats gehad. Eenige officieren on matrozen vanhet op de Üshant gebleven stoomschip „European" werden Zaterdag van St.-Malo te Southampton aangebracht. Zij rapporteerden het volgende: De „European", van Kaapstad, met 31 passagiers, verliet Madera den lsten dezer. Den 5den, in de golf van Biscaye, werd zij overvallen door een dikken mist, die haar den koers moet hebben doen verliezen; want des avonds op dien dag zag men plotseling het licht van Ushant aan bakboord. De kapitein deed onmiddellijk wenden doch le laat met volle vaart stiet het schip op de rots. Zóó geweldig was de schok, dat het vaartuig letterlijk van voor tot achter middendoor gespleten was. Gelukkig was 't stil weder; anders zon wel geen levende ziel er afgekomen zijn. De booten werden onverwijld uitgezet, alle opvarenden vonden er plaats in, zelfs het grootste gedeelte van de brievenmail werd nog geborgen. Nauwelijks echter waren de booten afgestoken van het schip, of de stoomke tels sprongen, en het wrak verdween in de diepte. Twintig minuten na het stooten was er van de „European" niets meer te vinden. De schipbreu kelingen werden door Fransche vaartuigen op genomen. Frankrijk. De ministers, die thans in functie zijn, hielden gisterochtend een kabinetsraad. Op eene bijeen komst van afgevaardigden van het linker-centrum werd over den toestand gehandeld, doch werd geen besluit genomen. Echter scheen de vergade ring geneigd de behandeling der begrooting te weigeren zoolang de crisis niet op parlementaire wijze zal uit den weg geruimd zijn. Gelijk reeds kortelijk werd gemeld heeft de voorzitter van *eu Senaat^ .1« hertog d'Audiffret Pasquier, op verzoek der constitutioneelen ui! Senaat, zich naar Mac Mahon begeven, om dezen te bewegen de onderhandelingen met Dufaure (die van zijn kant zich hiertoe bereid had verklaard) te hervatten. Pasquier nu was, gelijk de „Temps"

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1