Leeuw en grootkruis der orde van de is aangenomen door de firma De Breuk Smils alhier, voor 60 °/0 beneden het tarief. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 30,00, 16.00, 3.50 en 1.65; de laagste 30,00, 15.00, ƒ3.00 en ƒ1.50. De Staatscourant behelst het kon. besluit van 4 December jl., houdende wijziging van art. 16 •van dat van 24 September 1869 tot uitvoering der wet regelende het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. Genoemd artikel wordt nu gelezen als volgt„De veiligheidskleppen der stoomketels worden door gewichten gedrukt, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van een hefboom. Wordt eene klep door meer dan een gewicht gedrukt, dan heb ben die gewichten den vorm van schijven met gelijke middellijn. De lange arm van dezen hef boom is hoogstens zes malen langer dan de andere. Bij het berekenen van de op de kleppen aan te brengen drukking wordt voor de middellijn der openiug de werkelijke, met twee millimeters ver groot, aangenomen. Uitzonderingen ten opzichte der belasting met gewichten zijn toegelatena. voor locomotieven, stoomwerktuigen van zeestoom schepen en stoombrandspuiten, bij welke het ge oorloofd is de veiligheidskleppen, onder door den minister van waterstaat, handel en nijverheid te bepalen voorwaarden, rechtstreeks door middel van veeren te drukkenb. voor vervoerbare stoom werktuigen (locomobielen), bij welke één der vei ligheidskleppen door middel van eene veer, doch niet rechtstreeks, mag worden gedrukt." Zaterdag overleed te 's-Gravenhage de heer G. Ruitenschild, leeraar bij de "Ned. Herv. gemeente en hofprediker, in den ouderdom van 76 jaren. Hij was commandeur der orde van den Neder- landschen Eikenkroon. Bij de oprichting van de Vereeniging „de vrije gemeente" te Amsterdam, zijn de volgende bepalingen vastgesteldDe Vereeniging stelt zich ten doelde aankweeking van godsdienstig-zedelijk leven door middel van godsdienstonderwijs en godsdienstige samenkomsten, alsmede door bijeen komsten, meer in het bijzonder dienende lot be spreking van onderwerpen van verschillenden aard in verband met den godsdienst beschouwd. Tot nadere kenschetsing van het doel der Vereeniging dient, dat zij zonder aan eenig verleden zich te binden, toch zoowel de vrucht als de eischen van het verledene wil aanvaarden. Zelve een kind van den christelijk-proteslantschen geest, zooals die zich tot op dezen tijd heeft ontwikkeld, wil zij bij die ontwikkeling zich aansluiten, tevens winst doende met al wat buiten den kring der christe lijke kerkgenootschappen haar te stade kan komen. De opvatting van het alzoo omschreven doel der Vereeniging blijft overigens aan de leden en toe tredenden vrijgelaten, zoodat ieder voor zichzelf heeft te beslissen of hij zich bij haar kan aanslui ten en niemand, die dat verlangt, ooit mag ge weerd worden. Door het hoofdbestuur van de Nederland- sche Koraalvereeniging is eene circulaire verspreid, waarin zij te kennen geeft, dat zij getrouw aan de leus, waaronder zij vóór 14 jaar in het leven tradverheffing en veredeling van den volkszang, wil voortgaan te arbeiden, maar nu op ruimer veld en breeder schaal. Behalve de koralen en kleine koren van stichtelijken aard, die zij tot hiertoe uitgaf en verspreidde, wil zij nu ook goede zoogenaamd wereldsche muziek onder het volk brengen. Voor deze nieuwe onderneming roept zij de belangstelling en krachtige medewerking in. Door mejuffrouw C. J. Lentfrinck, onlangs te Rotterdam overleden, is o. a. bij testament vermaakt: Aan de diaconie der Ned. Herv. ge meente te Rotterdam en aan die derzelfde gemeente te Haarlem elk 3000aan het Geref. burger weeshuis te Rotterdam, aan dat te Haarlem, aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders in Zuid-Holland, aan de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam, aan de inrichting voor doofstommen onderwijs aldaar, aan het Sophia-kinderziekeuhuis aldaar, aan de diaconie der Rem. Geref. gemeente aldaar, aan die der Evang. Luth. gemeente aldaar en aan het Israëlietisch Armbestuur aldaar elk f 1000 aan het R.-C. parochiaal armbestuur te Rotterdam 2000. Alles vrij van het recht van successie. Door B. en Ws. van Amsterdam is aan den gemeenteraad voorgesteld aan de stadsbibliotheek den naam te geven van bibliotheek der universi teit, aan een bibliothecaris het beheer daarvan op te dragen tegen een jaarwedde van 3000, of van ƒ2400 met vrije woning, en hem toe te voegen een bewaarder op ƒ800, een hulpbewaarder op ƒ500 en een amanuensis op 350. De stoomkanonneerboot „Wodan", een der drie, dezer dagen door de heeren Christie Nolet De Kuyper te Delfshaven opgeleverd, is Zater dag onder bevel van den luit. t/z. 1ste kl. Lange over de Zuiderzee naar Willemsoord vertrokken, waardoor het personeel der zeemacht aldaar in de gelegenheid zal komen om met het Krupp- kanon van 28 cM. kennis te maken. Het verbod van invoer van vee te Huil, waarvan melding is gemaakt in de Staatscourant van 5 dezer, is uitgevaardigd, omdat het bestuur van die gemeente in gebreke is gebleven volgens de voorschriften van den Privy Council eene ge schikte gelegenheid tot het landen en slachten van vee in te richten. Zoodra aan dit voorschrift zal zijn voldaan, is opheffing van het verbod te verwachten. - Heden is ten raadhuize te 's-Gravenhage aanbesteedde levering van vier nieuwe badkoet sen benevens het herstellen der bestaande, ten dienste van het gemeente-badhuis te Scheveningen. Minste inschrijvers warenvoor de levering der nieuwe koetsen de heer Hergrijn te Bergambacht voor ƒ950, voor het herstellen der andere koetsen de heer J. Alkemade te Noordwijk voor ƒ2997,50. In de zitting der Eerste Kamer werd he denmiddag medegedeeld, dat de commissie van rapporteurs gereed is met hare eindverslagen over eenige wetsontwerpen, als de begrooting voor N.-I. voor 1878 enz., waarover de beraadslaging mor gen te 11 uren zal plaats hebben. Tot commies griffier is gekozen Mr. O. W. Star Numan met 16 stemmen, terwijl op Mr. J. P. Van Bosse 14 waren uitgebracht. Het onderzoek der begrootings- ontwerpen zal a. s. Woensdag aanvangen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het hoofdstuk marine unaniem aangenomen, nadat de minister nader verklaard had, alvorens de „Koning der Nederlanden" naar Indië te zenden, te zullen overwegen of de lijnen van het achterschip verandering eischen. Het hoofdstuk nationale schuld is unaniem aangenomen, nadat de heeren Wintgens en Corver Hooft den ongun- stigen financieelen toestand, die tot leenen noopt, hadden betreurd. De heer Haffmans achtte leeningen volstrekt niet onraadzaam. De minister wees er op dat voor leeningen voor productieve uitgaven de rentenlast niet drukt. Hoofdstuk financiën werd agenomeu. Morgen voortzetting. Z. M. heeft bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. D. Veegens, griffier van de Tweede Kamer; den tijd van duur der detacheering voor den bij besluit van 24 October 1872 bij het leger in Ned.-Indië voor den tijd van vijf jaren gedet. sedert, tot ka pitein bevorderden lsten luit. der inf. van het leger hier te lande B. Van Erp Taalman Kip, op zijn verzoek, met één jaar verlengd; bij den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Iudië be noemd tot officier-van-gezondheid 2de klasse, dr. J. J. E. Ilartmann, geapprobeerd als arts in het gebied van het Duitsche rijk; met ingang van 1 Januari e. k. benoemd tot administrateur der af- deeling waterstaat, van het departement van water staat, handel en nijverheid, J. G. W. Eijnje, onder toekenning van eervol ontslag als president van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Gremengd. Nieuws. Gisteravond had in de Stadszaal de eerste proefneming der aangekondigde volkscon certen plaats. Of ze gelukt is? Het zij verre van daar. Niet wat de uitvoering zelve betreft. Het schutterij-muziekcorps voerde het programma op zeer verdienstelijke wijze uit. Het was inderdaad een schoon concert. Maar de opkomst was onge lukkig. Wat wil men nu toch eigenlijk? Men klaagt en pruttelt dat er op Zondag-avond zoo weinig te doen is waar de burgerstand met fatsoen naar toe kan gaan, en wanneer de gelegenheid daartoe tegen een geringen prijs wordt aangebo den, blijft men weg, hetgeen nu zeker te betreu ren was, èn om het concert èn om de moeite Y heer Taverne zich gegeven had het den beJl die ffezellicr aan tafel ties lrnnrUn fel ijk mogelijk te maken, evenwel zorg dra! die gezellig aan tafeltjes konden zitten, zoo r, was het soms juist die vrees die Ol dat men voor geene repetitie van het volW™ van den derden October behoefde te vreezen was het soms juist die vrees die sommigen hield? In dit geval kan hun de verzekering worden dat ze in een dwaling verkeerden N men verneemt heeft de ondernemer zich door U minder gunstig succes echter niet laten afschrikk en zal hij eene tweede proefneming wagen Ho 1 men zich dan houden? Hedenmorgen omstreeks 10 uren h rf vrouw II. wegens de gladheid van den wal h< ongeluk in de Langegracht te vallen, doch wep door zekeren v. d. L. spoedig gered. Omtrent den brand in Den Haag word' nog het volgende gemeld: Nadat de bewoonster door het brandgeroep gewekt, eerst het huis reeds had verlaten om haar kind in veiligheid te bren»® keerde zij geheel in verwarring naar het brandend vertrek terug, waarschijnlijk met de bedoelin? iets te redden, wat echter niet gelukte door he! snel toenemen der vlammen. Intusschen trachtten twee heeren de in de Prinsestraat aanwezige brand- ladders los te krijgen, hetgeen hun echter niet gelukte, terwijl hun niet bekend was, waar dé man woonde, bij wien de sleutel is gedeponeerd van het slot, dat de ijzeren kettingen bevestigt. Toen eindelijk het slot was ontsloten, werden de brandladders aangebracht en redde men wat te redden viel, waaronder ook de bewoonster, die bewusteloos was geworden en reeds erge brand wonden had bekomen. Dezer dagen is het koffiehuis van den heer Krasnapolski in de Warmoesslraat te Amster dam in andere handen overgegaan voor den enor- men prijs van 450,000. In een wijnhuis in de Westerstraatte Amsterdam heeft eene vrouw Zaterdag-namiddag bij vergissing eene hoeveelheid vergift opgedronken. Zij werd, onder de hevigste pijnen, naar het gast huis gebracht. Voor eenige dagen vond een ingeze ten der gemeente Maasdam in modder, uit den Ouden Vliét aldaar gebaggerd, een mesje, op welks heft op keurige wijze onderscheidene bijbel-1 sclie voorstellingen in verguld koper zijn gesneden, benevens het jaartal 1634. Volgens bekomen in lichting van den directeur van het museum van oudheden alhier, is het mesje van Engelschen oorsprong, ook blijkens den daarop gegraveerden naam William Creswiek, en kan in Engeland groote waarde hebben. De horlogemaker T. Van Steen nil Hasselt, die op 25 September jl. te Zwolle werd gearresteerd als in het bezit zijnde van valsche rijksdaalders en verdacht er van in Amsterdam te hebben uitgegeven, is Zaterdag weder op vrije voeten gesteld. Volgens schrij ven vanUrker visschers uit Norderney is het bedrag der schade aan schuiten, vischtuig enz. hun onlangs toegebracht door vis schers aldaar, vanwege de Pruisische regeering hue uitbetaald. De schelvischvangst was gedurende de laatste dagen daar overvloedig. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat beraadslaagde Zaterdag over Ie' wetboek van landbouw. De afdeelingen hebta tot voorzitters gekozen 5 senatoren der rechter- en 4 der linkerzijde. Batbie heeft in eene bijeen komst der constitutioneelen gezegd, dat de maar schalk alle concessiën doet, die overeen te brengen zijn met de eer. De constitutioneelen moeten he® voortaan volgen tot aan de ontbinding. De zlt' tingen van Senaat en Kamer zijn gesloten, zonder dat eenig incident plaats had. Het comité der vereenigde linkerzijde ver klaart met Dufaure geen onderhoud te hebben gehad naar aanleiding der hem opgedragen ta ter samenstelling van een parlementair kabme en met hem te dier zake ook in geene, he zf directe of indirecte, verbinding te staan. Mac Ma heeft aan de voorzitters van den Senaat en Ci Kamer van afgevaardigden geschreven, dat deon er handelingen met Dufaure zijn afgebroken. - e

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2