N°. 5468. A". 1877. Maandag 10 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tiveede Blacl. Gemengd Nieuws. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden]]q. Franco per post,jg Afzonderlijke Nommers0 02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerQ 17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Donderdag-nacht te halftwee heeft het vijfjarig zoontje van J. S., wonende in de Raamstraat te Dordrecht, terwijl het aan de tafel in slaap was gevallen, met den arm legen de bran dende petroleumlamp gestooten, ten gevolge waar van deze is omgevallen. Eene hoeveelheid van de brandende olie viel daarbij op het hoofd van het kind, dat daardoor vrij ernstige brandwonden aan hoofd en handen bekwam. De moeder, dit onheil ziende, trachtte met water de vlam te blusscheu, doch de vlam deelde zich ook aan hare kleederen mede, waardoor zij eveneens aan de linkerhand wonden bekwam. De toestand van het kind is niet gunstig, die der moeder minder gevaarlijk. Een Eranschman, Jules Renard, ver klaart in den „Petit Lyonnais", de vreeselijke ontdekking te hebben gedaan dat er in Duitsch- land „menschenvleesch wordt gegeten!" Voor za ken op reis zijnde, had hij te Neurenberg aan een kastelein gevraagd wat hem ten spoedigste kon worden voorgezet. „De kastelein" zoo verhaalt hij verder „noemde toen eenige soorten van worst en ook iets anders. (Bauernschinken.) Daar ik dit laatste niet verstond, vroeg ik mijn geleider line het in het Eransch heette, waarop de man ten antwoord gafjambon de paysan (boerenham) Doodelijk ontsteld pakte ik ijlings mijne biezen." Aangaande de onderwerping van Kraëng Bonto-Bonto deelt de „Javasche Courant" van 30 October mede, dat deze, na ten vorigen jare uit de berg-regentschappen verdreven te zijn, naar Paré-Paré de wijk nam. De bescherming, hem daar verleend, duurde echter niet lang en van daar trok hij steeds verder de binnenlanden in, eerst naar Sawito, daarna naar Mauva. Kort daarna kwam een zijner zonen in onderwerping en deze verzocht het Bestuur zijn vader te mogen opzoeken, ten einde dezen over te halen zich te onderwerpen. Dit verlof werd verleend. Baroe Ivaloeka, zoo heette de zoon, vertrok naar zijn vader en wist hem werkelijk over te halen mede te gaan om de genade van het gouvernement in te roepen. De expeditie-commandant, majoor Prager, ontving van den regent van Lebakang bericht, dat Kraëng Bonto-Bonto en zijn zoon in eene strand-kampong waren aangekomen. Spoedig kwam ook de laatste bij den commandant en deelde mede, dat zijn vader was medegekomen om zijne onder werping aan te bieden en de vergiffenis der regee ring af te smeeken. De ontmoeting werd toen over twee dagen bepaald. Op dien dag kwam de oude opstandeling ten huize van den expeditie-comman dant, door al zijn zonen vergezeld en door eene groote menigte uit Lebakang en Pankadjene gevolgd, iel ten aanschouwe van allen op de knieën en smeekte vergiffenis voor al wat hij tegen de regee ring had misdreven. Hij toonde daarbij zooveel berouw, dat majoor Prager hem nog staande de bijeenkomst zijn kris teruggaf, welke talentvolle cn geheel in de volksgebruiken vallende handeling, gt de Jav. Ct.", zoowel op den Kraëng als op e menigte een diepen indruk maakte. Woensdag heerschte er gedurende et grootste gedeelte van den dag zulk eene dikke inist te Parijs, dat men zich te Londen kon wanen, n de openbare inrichtingen was het gas ontsto- en. De beurs was geheel en al verlicht. Op de eine hadden de vaartuigen hunne lichten branden. e groenboeren en andere handelaren, die met hunne waar naar de markt reden, moesten zich door „gardiens de la paix", voorzien van fakkels, naar de plaats hunner bestemming laten brengen. Aan een geregelden omnibusdienst viel niet te denken. Niet ver van den berg Gargano is, terwijl men een put reinigde, een nieuwe onder- aardsche stad gevonden. Vooreerst trof men een ouden tempel van Diana aan, dan een prachtig portiek van twintig meters lengte, met kolommen zonder kapiteelen, en eindelijk eene onderaardsche begraafplaats van ongeveer 15,000 vierk. meters. Reeds zijn een groot aantal belangrijke opschriften opgedolven en in het nationaal museum te Napels tentoongesteld. Die nieuw ontdekte stad is het oude Sipontum, nabij Arpinum, waar Strabo, Poly- bius en Titus Livius van spreken, en die door eene hevige aardbeving verzwolgen werd. De hui zen bevinden zich ongeveer twintig voeten onder den grond. Het Italiaansch gouvernement heeft reeds de noodige stappen gedaan om de opgravingen op groote schaal te doen. lederen dag worden er nieuwe ontdekkingen gedaanzoo heeft men onder anderen een monument gevonden, dat de burgers van Sipontum, na den zeerooversoorlog, ter eere van Pompejus hebben opgericht. Wat echter de meeste ontdekkingen belooft, is de oude begraafplaats met hare overgroote menigte grafsteenen. Een Londensch logementhouder heeft reeds eene speculatie gebouwd op de crisis in Erankrijk, die, naar hij meent, een buitenkansje kan worden voor de Londensche hotels. Hij heeft een aantal Panische familiën de volgende circulaire gezonden: „Ik heb de eer u hieringesloten mijn adres te doen toekomen. Indien gij, met het oog op de crisis in uw land, voornemens zijt een uitstapje te doen naar Londen, dan zal het mijn streven zijn, het verblijf te dier plaatse u zoo aangenaam mogelijk te maken. Mijne inrichting biedt u alle gemakken aan, en uit aanmerking van het ver gevorderd seizoen zal ik mijn tarief verlagen. Gij kunt door een brief of telegram de kamer bespreken die gij verlangt; uwe bevelen zullen stipt uitge voerd worden." Op last van het gemeentebestuur te Berlijn worden alle scholen aldaar voorzien van telephoons met geleiddradcn, om de kinderen met de samenstelling en het gebruik er van bekend te maken. Bochtzakeii, De hooge raad heeft in zijne gisteren gehouden zitting een arrest gewezen, waarbij de vraag be antwoord wordt of een huwelijk tusschen Neder landers in Engeland gesloten, in Nederland als een wettig aangegaan huwelijk kan beschouwd wor den. Die vraag werd in overeenstemming zoowel met het arrest van hel hof te 's-Gravenbage als met het gevoelen van den procureur-generaal bij den raad, in bevestigenden zin beantwoord; omdat het niet in de bedoeling der wet ligt, het huwe lijk in het buitenland, zonder de vereischte afkon digingen voltrokken, gelijk in deze het geval was, als niet geschied te beschouwen. Op dien grond werd de eisch tot cassatie van een arrest van het hof te 's-Gravenhage, waarbij de schending van art. 138 en de verkeerde toepassing van art. 140 burg. wetboek was betoogd, verworpen. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhagc stond onlangs terecht de 18-jarige arbeider C. K. uit Overschie, wien ten laste wordt gelegd diefstal van een stier uit eene weide onder de gemeente Zout- land, in den nacht van 25 September jl. Deze persoon legde zich toe op de industrie van het handelen in vee zonder geld. Als veehandelaar zich voordoende vervoegde hij zich bij veehouders, on derhandelde over den verkoop van een of ander beest en liet zich als kooper gelden nadat omtrent den prijs was overeengekomen. Het gekochte trachtte hij echter zonder betaling te bemachtigen, doch de meeste dezer pogingen mislukten. Ook in deze handelde de zoogenaamde veehandelaar alzoo. De stier in quaestie, die tegen contante betaling het eigendom van besch. zou worden, eigende hij zich op een ander dan het door hem bepaalde uur ter sluiks toe, vervoerde het beest naar Rotterdam en verkocht het daar aan een slager voor eene veel lagere som dan door hem bij een werkelijken koop had moeten voldaan zijn. Besch. bekende het beest zonder betaling te hebben weggenomen, maar beweerde dat hij het gekocht had en ook zou be taald hebben, wanneer hem niet door arrestatie daartoe de gelegenheid was benomen. Het O. M., waargenomen door adv.-gen. Mr. Gregory, geloofde dat in deze zonder twijfel met arglist was gehan deld, doch nam, met het oog op den jeugdigen leeftijd van den besch., verzachtende omstandig heden in aanmerking en eischte zijne veroordec- ling tot een jaar celstraf. De verdediger, mr. II. A. Van Raalte, trachtte in een kernachtig pleidooi aan te toonen dat hier niet aan diefstal kon ge dacht en evenmin de soustraction frauduleuse be wezen kon worden. Z. i. was er wel degelijk koop gesloten, waarop betaling zou gevolgd zijn en hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging van zijn cliënt. Heden is C. K., met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot een jaar celstraf veroordeeld. Eene zestigjarige vrouw, laatstelijk verpleegd te Erederiksoord, is onder aanneming van verzach tende omstandigheden, door het hof te Leeuwar den veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, omdat zij den lOden September de woning van den vrij boer, bij wien zij uitbesteed was, doch in wiens dienst zij het te zwaar had, moedwillig in brand heeft gestoken, terwijl de bewoners afwezig waren. Donderdag stond voor het hof tc Leeuwarden terecht J. v. R., oud 34 jaren, winkelier, laat stelijk wonende te Wolvega, thans te Noordwolde, ter zake dat hij een postwissel-regu veranderd had, door de daarin uitgedrukte som met een mesje uit te schrappen en er eene andere som in te schrij ven. De man beweert, het uit aardigheid gedaan te hebben; maar het bedrag sloot juist met eene som, waarvoor hij aangesproken werd door eene crediteur, en het valsche stuk bevond zich bij meerdere regus, die hij den boekhouder van zijn crediteur voorhield, zoodat het door dezen tusschen die verschillende regus werd gevonden. De behan deling dezer zaak wordt voortgezet. In de zitting van de arrondissements-reclit- bank te Roermond is Donderdag de pastoor van Pey, gemeente Echt, veroordeeld als gehandeld te hebben in strijd met de wet, ter zake van een door hem gehouden processie, waarvan door de maréchaussee proces-verbaal was opgemaakt. Bij deze uitspraak van de rechtbank is in beginsel aangenomendat parochiën, in 1848 niet bestaande, zich niet beroepen kunnen op het rescript van 25 Mei 1819, litt. K., waarbij twee processiën per jaar worden toegelaten, namelijk die op Sacraments dag en een ter keuze van den bisschop, liet von nis van de rechtbank is in overeenstemming met de conclusie van het openbaar ministerie. Naar alle waarschijnlijkheid zal de in hel ongelijk ge stelde partij van deze uitspfaak in hooger beroep gaan. Bij de rechtbank heeft de betrokken pastoor zijn eigen verdediging voorgedragen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1