KOLONIËN. BUITENLAND. dit verschijnsel, dat, wanneer men met een stuk ijzer een magneet nadert, in dat ijzer magnetisme wordt opgewekt, dat op zijne beurt weder ver sterkend op den magneet werkt. Eindelijk merkte hij op, dat elke van deze toe- en afnemingen weder een galvanischen stroom in de eene of an dere richting doet ontstaan in een uiterst fijn om den magneet gewonden koperdraad, welke stroomen, verder langs de telegraafdraden geleid, in het werktuig, dat het gesprokene weder ver tolken zal, dezelfde toe- en afnemingen van mag netisme zullen te voorschijn roepen, waardoor dan weder het vliesje sterker of minder sterk zal aan getrokken worden, en zoodoende juist in denzelf den trillingstoestand zal geraken als het eerste vliesje, en een geluid zal doen hooren als oor spronkelijk door het spreken voortgebracht werd. Daar deze werktuigjes nog geen 10 gulden kosten en de verbinding gemakkelijk aan te brengen is, is het niet te verwonderen, dat de telephoon als eene hoogstbelangrijke uitvinding aangemerkt wordt. Men leest in het „Handelsblad": Al hoort men over het gebeurde op de Brouwers gracht niet veel spreken, toch is het onderzoek nog niet afgeloopen. De justitie houdt zich met de zaak bezig, en schijnt thans meer gewicht te gaan hechten aan het rapport van den arts Schmidt, die kort na het voorgevallene op de kamer, waar het feit had plaats gehad, aanwezig was, en die dus met meer kennis van zaken kan oordeelen dan de gerechtelijke geneeskundigen, die wel een lijkschouwing hielden, maar het lichaam niet zagen in den toestand waarin het zich onmiddellijk na het volbrengen van de daad bevond. Merkwaardig is de omstandigheid dat terwijl de karaf en de lampetkan, die zich in de kamer bevonden, 3350 gram water bevatten waarvan een gedeelte in een kooktoestel en op den grond werd terugge vonden, zoodat 2S20 gram water verdwenen zijn, de gerechtelijke lijkschouwing wel het vinden van een belangrijke hoeveelheid vocht constateert, maar daardoor nog lang niet is uitgemaakt, dat iemand, die te middernacht nog wel is en te 4 uren ver moord wordt gevonden, deze groote hoeveelheid van 2820 gram in dien korten tijd zou hebben opgedronken. Zou dit water ook voor iets anders kunnen gebruikt zijn? is een vraag, die vooral beteekenis heeft door de omstandigheid, bepaaldelijk geconstateerd door een apotheker, die reeds te halfzes in de woning was, dat een zekere hoe veelheid water in de lampetkan met bloed was doortrokken. Aan de noordzijde van het Zeeuwsche eiland N.-Beveland ligt onder andere de zooge naamde Toornpolder. De toestand van dezen polder is, ten gevolge van den daarin ontstanen dijkval tijdens het laatste stormweder, van zeer bedeuke- lijken aard. De val heeft den dijk over eene lengte van 300 meter aangetast en is, hoewel slechts op één punt, tot zelfs 2 meter uit den buitenkruin- dijk ingedrongen. Dag en nacht wordt gewerkt om het bedreigde punt voldoende binnenwaarts te ver sterken terwijl de onderhandsche aanbesteding van een inlaagdijk, het overhalen van den beschadig den Reedijk enz. reeds heeft plaats gehad en aan genomen is door den heer Bolier, te Scherpenisse, voor de som van f 87000. De polder verkeert inderdaad in hoogen nood, aangezien bij hevigen noordoostenwind en hoogen waterstand het gevaar nog altijd even dreigend is. De oeverafneming van genoemden vrijen polder, grenzende aan den cala- miteuzen Vlietepolder, heeft gedurende de laatste jaren een verontrustenden voortgang gemaakt. Dit is eveneens het geval met andere polders, welke aan den Roompot gelegen zijn. De Toornpolder wordt reeds bewoond door minstens een vijftigtal huisgezinnen. Nadat dezer dagen door een leveran- j cier te Breda, aan de cadetten een prijscourant was gezonden, waarbij hij, als nota bene, aan minderjarige jongelingen de gelegenheid aanbood, om op crediet groote uitgaven bij hem te kunnen doen en, als onvermijdelijk gevolg daarvan, schul den te maken, heeft de gouverneur der kon. mil. academie bij order aan de cadetten den toegang tot het huis, magazijn of den winkel van den bewusten leveraucier ten strengste verbodenter wijl ieder cadet, van wien onverhoopt mocht ont dekt worden, dat hij bij dien leverancier bestel- doet, ernstig zal worden Denemarken, dat slechts eene uitge strektheid van 3'/2 millioen hectaren heeft en 1,800,000 inwoners telt, verzendt, volgens de „Landwirth", dank zijne rationeele boterbereiding, jaarlijks 100,000 vaten (één vat 100 kilo) boter ter waarde van f 21,600,000 naar Japan en China, alwaar dit product, ofschoon het de linie gepasseerd is en niettegenstaande den zeer grooteu afstand, in volkomen frisschen toestand aankomt. Henry De Tourville, verleden jaar in Oostenrijk ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van zijne vrouw, die hij op eene wan deling in Tirol van de rotsen geworpen had (hij beweerde, dat zij bij ongeluk in den afgrond was gestort), heeft thans van den keizer gratie verkre gen, nadat zijn beroep in cassatie onlangs afge wezen was. Zijne straf is nu veranderd in IS jaren dwangarbeid, te ondergaan in de vesting Gradiska. De heer M., een bekend legitimist te Nïmes, is door de rechtbank tot twintig dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens hoogst erger lijke beleediging jegens twee officieren der artillerie. De beleediging bestond hierin, dat hij toen de officieren over zijn beplanten grond reden om een hollend paard achterna te zetten, hen had uitge scholden voor „Prussiens". Ij.-secr. bij waterstaat tot IJ echtzaken. Gisteren heeft de arr.-rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in de laatste onteigeningszaak in den Binnendijkscheu Buitenvelderschen polder tus- schen de P. C. Hooftstraat en de Oude- of Bóeren-Wetering. Het betrof de houtzagerij cum annexis van de firma Gritters Doublet. De ontei geningssom werd door de rechtbank bepaald op f 320,231.50. De substituut-officier van justitie, mr. Teding van Berkbout, had geconcludeerd tot toewijzing van een bedrag ad f 317,000; de ge meente Amsterdam had aangeboden f 196,000. en werd dus in de kosten van het proces veroordeeld. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de beide vervol gingen, door den ambtenaar van het openbaar ministerie, Mr. Van Haaften, ingesteld tegen den heer L. B. Waulhy, directeur van de tramway- maatschappij van Den Haag naar Scheveningen. Hij heeft de namens den beklaagde voorgedragen verdediging ongegrond geacht en hem veroordeeld tot twee geldboeten, elk van 10. Volgens schrijven van den heer Potkemper aan een der belanghebbenden, zal het proces in zake de erfenis van Teyler van der Hulst met Eebruari a. s. een aanvang nemen. De directeuren in Haarlem zullen dan gesommeerd worden tegen over de familie rekening en verantwoording te doen van het door hen beheerd wordende kapitaal. Bij gebreke zullen zij voor de rechtbank worden gedaagd en zal alsdan de zaak haar gerechtelijken loop hebben. BATAVIA, 2 Novmeber. liugen gestraft. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pen9., de resident der Oostkust van Sumatra, S. Loc ker de Brtiyne en de ambt. op nonact. en onderst. L. Van den Bor en F. Beynoneervol, de gew. klerk bij het dep. van fin., W. J. J. Schuiten; eervol.de gew. klerk op het bureau der stat. opname C. S. Van Bronckhorst. Benoemd: Tot resident der Oostkust van Sumatra, J. Faes. Bij het binnenl. best. op Java en Madura: Tot contr. 1ste kl. Th. W. Buys en F. J. Th. De Haart; tot contr. 2de kl. J. H. T. Ter Mculen en L. Th. Schneider. By het dep. van fin: Tot lsten commies, K. Ilayc; tot 2den commies, J. A. Hemken en C. Been; tot 3den commies Abrahami de Melverda. Bij de alg. rekenk.Tot lsten commies, A. H. Van den Worm; tot 2den commies G. E. Rudolph; tot 3den commies, L. R. E. Polanen Petel. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den bevelh. te Atjeh, de opz. lste kl. bij den waterstaat L. P. Luyks. Geplaatst: In de res. Rembang, de contr. lste kl. Th. W. Buys; in de res. Cheribon, de contr. lste kl. J. W. R. Borgerhoff van den Bergh. Benoemd: Tot 2den huipond. aan de openb. lste lagere school te Makasser W. E. Endert; tot 3den huipond. aan de openb. 2de lagere school te Makassar M. Scheele; tot 2den huipond. aan de openb. lste lagere school A. te Samarang, J. W. Segaar; tot 2den huipond. aan de op. 2de lag. school te Djokjokarta, W. P. Hillentot Sden huipond. aan de op. 1. school te Ternate, S. Van Rijnbach tot 4den huipond. aan die te Mcnado, J. Postma; tot huipond. aan die te Banjoemaas, J. J. A. Van Gogh. V crleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienstin Ned.-Indië, aan den lsten commies op het res.-kantoor te Sa- majang J. L. C. Twijsel; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den 3den commies ter alg. seer. W. J. Fasot. On tslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de arch. 2de kl. bij den waterstaat A. V. De Calonne. Benoemd: Tot adv. en proc. bij den raad van just, te Soerabaya, mr. H. 's Jacob; tot de weesk. te Batavia, W. S. J. Winter t,r wüiersuiat 101 arch. 2de kl., J. J. Beekveld; op hetr«M l I te Samarang, tot hoofdcomm., H. D. Snabilie'- tot Ut. kant- j P. W. Van Exter. Ingetrokken: Wegen." ziekte,*fc i ming van den ambt. op nonact. H. J. Martens tot 9u„ °e" bij het dep. der burg'op. werken. BenoémdTot1"T de wisk. aan de afd. hoogere burgerschool van het gvmn w-l® lem III te Batavia, F. K. Van Velzen; tot 2den commi v- het dep. der burg. op. werken, H. A. Beth beder; tot 3den ,7 J' J. C. A. Croon; tot zoutverkooppakhuism. te Karaneantn» r""' Bantam) F. H. Evers, 2de huipond. aan de openb 2de school te Djokdjokartatot huipond. aan de openb la»» te Kendal A. J. J. H. Van Riemsdijk; tot l'ten klefk h -a°! ads.-res. van Billiton H. Tokaya. ea Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof Europa, w. ziekte, aan den kapt. der genie G. H. W. Van H r' ten. Ontslagen: Eervol, de burg. schrijver 4de kl.bii H» f-. adm J. C. Ten Cate. Geplaatst: Bij het garn. kleedin» te Soerabaya, de 2de luit.- kwartierm. W. D. J. Bezemer™^- de int. te Atjeh, de onder-int. 2de kl. H. Wilkensbij het h te Soerabaya, de off. van gez. lste kl. A. Ten Bosch - bii°hPê garn. te Willem I, de apoth. lste kl. J. W. Schneider Rn ff 4de bat. inf., de kapt. J. H. Van Rijn. Bij de 2de comp art te Banjoe Biroe de kapt. K. J. A. Pape. Bij het corps mi. sapp. de 2de luit. J. J. A. Muller. Overgeplaatst: Bii'hf hosp. te Fort de Koek, de 2de luit.-kwart. F. Rinses- bii f int. te Atjeh, de 2de luit.-kwart. J. D. De Raad en H.'p Van Altena; bij het 4de bat. inf., de lste luit. A. F. A. Schultz by de lste comp. art. te Batavia de lste luit. H. N. Knvner bij de 2de comp. te Banjoe Biroe, de lste luit. G. Feuillttaud' Bruyn. Gesteld op non-activiteit: Bij de inf. de Init -kol' J. P. Van Lier; bij de cav. de lste luit. J. Bakkers. Tijde, lijk gedetacheerd: Bij den staf der genie, de lste lnit 1* R. De Vries Hofman, van het 18de bat., met bep. dat bii' bi' zijn wapen zal worden gevoerd h la suite. Verleend: De ran» van maj. bij den gen. staf buiten bezwaar van den lande, aan de Pangeraus Ario Poeger en Ario Sooyopoetro, broeders van den sultan van Djokjokarta; een tweej. verlof naar Nederland w ziekte, aan den o£Ec.-van-gezondh. lste kl. A. Tb. Prijn. Be noemd: Tot militair ambt. 2de kl. H. Gejspach en C.Jacobs" Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, w. ziekte de 2de mach. J. E. Matthies. Benoemd: Tot 2den mech L. A. Abrahams; tot baa9 bij den stelwinkel te Soerabaya G* W. A. Hamel. Ontslagen: Eervol, met behoud van rechtop pens., de gew. gezagh. lste kl. J. J. Stolte. Benoemd: Tot hoofdcommies B. E. Broers, tot lsten comm. K. K. Boers. Prankrij k. Na een tweede bijeenkomst gisteren met den maarschalk te hebben gehad, heeft Dufaure zich belast met de samenstelling van een ministerie. De volgende namen worden vooropgesteld: Wad- dington voor buitenlandsche zaken, Marcère voor binnenlandsche zaken; voorts noemt men:Batbie, Bardoux, Teisserenc de Bort en Léon Say. Er is intusschen nog niets stelligs bekend. Het schijnt zeker dat de beraadslaging in de Kamer over de begrooting zal uitgesteld worden tot Maandag, om de onderhandelingen te verge makkelijken. In de Kamer werd gisteren door de Com missie voor de begrooting baar rapport ingediend. De verkiezing van Raynaud te Perigueux werd ongeldig verklaard. Thans is de door den minister van financiën aan zijne ambtenaren gezonden instructie bekend geworden, hoe zij te handelen hebben, als zij door de commissie van enquête opgeroepen worden om inlichtingen te geven aangaande de regeeringshan- delingen bij de verkiezingen. Telkens als de amb tenaren hiertoe worden uitgenoodigd, hebben zij zich te wenden tot den minister, alvorens de com missie te antwoorden. Het republikeinsch kies-comité in het negende arrondissement van Parijs heeft den heer Emile de Girardin candidaat gesteld. De Girardin is reeds vele jaren onder de Juli-vereeniging en ook van 1S48 tot 1851 lid der vertegenwoordiging ge weest. De rechtbank te Muret, departement Haute Garonne, heeft den maire te Seysses veroordeeld tot eene boete van 300 fr., wegens het oefenen van onwettigen druk op de verkiezing, daar bij de behoeftige ingezetenen der plaats gedreigd bad met onthouding van bedeeling uit de armenkas en met het weren hunner kinderen uit de koste- looze school, indien zij op den republikeinschen candidaat, den heer Paul De Rémusat, mochten stemmen. De heer Laboulaye heeft Maandag aan het Collége de Prance zijn cursus hervat over de ver gelijkende wetgeving, en wel na verloop van zeven jaren. Toen hij namelijk in 1870 zich voor be plebisciet had verklaard, begroetten de studenten hem op den leerstoel met afkeurende kreten, ge- sis en gefluit, zoodat hij zijne les niet kon voor zetten. Hij verliet toen den katheder, om dien een- in 1877 weer te beklimmen. Ditmaal vondLaboulaye bij de studenten eene warme ontvangst.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2