N°. 5467 Zaterdag A°. 1877. 8 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering s van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEff. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. -'franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; del- 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraai en wel van den 3den tot en met den 15den December e. k., dagelijks, de Zondag uitgezonderd, van des voor middags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal ft wee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 November 1877- LEIDEN, 7 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. P. Hubert Jr., geb. te Zwolle, na verdediging van Stellingen. Aan mr. J. Bredius is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari e. k. eervol ontslag verleend als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's-Graven- hage, voor de kantons Leiden en Alphen, ter standplaats LeideD, en in zijne plaats benoemd mr. P. A. Van Buttingha Wichers, advocaat alhier. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren 127 kinderen, als64 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 90 personen, als: 16 mannen, 19 vrouwen, 24 zoons en 31 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6gehuwd 34 paren. Gedurende de eerste helft der maand Novem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden H. Van Dalder, mej. Harreins, J. J. Vos en Zn., Eerkens, J. De Louter, mej. A. M. Spaans, T. B. Tobias, mej. A. Taverne, A. E. Timmer mans, wed. Snijders, mej. De Jong, Amsterdam; H. Van der Veen, AnjumJ. Van Heukelom, Berlijn J. De Groot, Delft; L. Van der Harst, Edi; K. Poort, Dedemsvaartmej. C. Kook, 's-GravenbageJ. Wesmans, Haarlemmermeer; R. G. Terpstra, Kokernoot, LeeuwardenB. Mont- vies, Leiden; mej. G. De Jong, Nijega; T. N. Tadema, Pau; E. De Souza, Ponta del Gada; G. L. Daube en C0., Weenen. Briefkaartenmej. E. Chaudron, Amsterdam mej. B. S. Marx, Breu- kelen; Salomons, Rotterdam. Naar ons wordt medegedeeld zal Zaterdag avond in de vergadering der vereeniging „Bouw kunst en Vriendschap" in haar gewoon vergader lokaal in het hotel Den Burg, door deu heer Marius, van Rotterdam, eene verklaring met proeven worden gegeven van de dezer dagen zooveel besproken telephoon. Deze vereeniging, uitmakende de meeste hier ter stede wonende personen welke tot een of ander bouwkundig vak behooren, be staat reeds tneer dan dertig jaren, en hoe oud zij ook is, weet ze nochtans zeer goed met de eischen des tijds rekening te houden, om wat nieuw is te onderzoeken en daardoor met kennis van zaken te kunnen oordeelen. Daar de gelegenheid tot introductie door ieder der leden door het bestuur ruim opengesteld wordt, is het te verwachten dat hiervan door velen gebruik zal worden gemaakt. Ter beroeping van een predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier is het volgende drietal opgemaakt: II. Beuker, te Amsterdam; W. H. Gispen, te Zwolle, en J. Hessels, te Bedum. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat in den loop der maanden Eebruari, Maart, April, Mei en Juni e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van eene akte van bevoegdheid als arts en van eene akte van bevoegdheid als tand meester. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 April, moeten daarvan vóór 15 Januari; zij, die het examen na 1 April wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 Maart schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. L. C. Yan Goudoever te Utrecht. De heer De Casembroot beeft voorgesteld de begrootiug van marine voor 1878 te vermin deren met f 200,000. De stfekking van dat amen dement is om der regeerihg de gelegenheid te laten een nieuw model riviervaartuig te doen ontwer pen, dat met minder kosten kan worden verkregen. Gisteren werd bet stoffelijk overschot van den heer J. II. Rennefeld op 't kerkhof aan de Diemerbrug te Amsterdam bijgezet, in tegen woordigheid van een aantal zijner vrienden uit allerlei kringen, ook van elders overgekomen. Toen de kist op de groeve geplaatst was, legde ieder van de meisjes der tooneelschool een ruiker daarop, terwijl daarna een krans werd neergelegd door den oudsten der mannelijke kweekelingen op de plek waar de kist in de aarde neergelaten was. Ook door den heer Tjasink was door een bloemruiker getuigenis gegeven vau zijn smart over Rennefeld's verlies. De heer Altman hield namens Arti et Amicitiae en de beer G. Yan Tienhoven namens de commissie van toezicht over de tooneelschool eene toespraak, daarna de heer Delfos namens het college van leeraars dier school. De heer II. De Veer sprak als een van de vele vrienden van den overledene, nadat de heer Boelen dezen in eenige versregels had herdacht. Rennefeld's eenige broeder besloot de eenvoudige plechtigheid met een woord van dank voor de eer den overledene bewezen. De Eerste Kamer heeft met algemeene stemmen aangenomen 28 kleine wetsontwerpen, die tegen heden aan de orde gesteld waren. Tweede Kamer. In de zitting van heden is besloten morgen de kiestabel in de sectien te onderzoeken, daar de regeering op eene spoedige behandeling prijs stelt. Bij de voortzetting van het hoofdstuk binnenl. zaken gaf het hooger onderwijs aanleiding tot tal van opmerkingen. De uitvoering der wet op het hooger onderwijs ten aanzien van het leerplan der gymnasia en de regeling der examens werd besproken. De minister Kappeyne verklaarde dat herziening van het leerplan der gymnasia noodig was, desnoods met wijziging van de wet op het hooger onderwijs op dit punt. Voorts betoogde hij dat met bezadigdheid profes soren moesten worden aangesteld; een groot aantal is noch in 't financieel belang noch in dat der wetenschap. Bij middelbaar onderwijs klaagde de heer Scbagen van Leeuwen over achterstelling van de Indische instelling te Delft hij die te Leiden; de heer Van der Kaay verdedigde Leiden. De minister verklaarde het voornemen te hebben vol komen onpartijdig te zijn. Morgen voortzetting der discussie. De minister van oorlog heeft o. a. aan de vol gende opper-, hoofd- en verdere officieren machti ging verleend om het cijfer in het vroeger aan hen uitgereikt onderscheidiugsteekeu te doen ver wisselen, als dat van XXX in XXXVbij de in fanterie, 4de reg., aan den kolonel M. M. Wes tenberg, commandant van het corps; bij de cava lerie, 4de reg., aan den kolonel C. L. S. List, comm. van het corps; dat van XXV in XXX: bij de infanterie, 4de reg., aan den luit.- kol. C. J. J. Bijleveld; bij de cavalerie, 4de reg., aan den luit.-kol. G. Holtius; bij het 2de reg. veld-ar- tillerie aan den majoor J. W. J. Zegers Rijserdat van XX in XXVbij het 4de reg. inf. aan den majoor J. Brakel en aan de kapt. A. G. H. Van der Poel en R. E. K. Van Gorkumdat van XV in XXbij het 4de reg. huzaren aan de ritmees ters G. A. Scheidius en G. J. IJssel de Schepper, laatstgenoemde adjudant bij het corpsbij het 2de reg. veld-artillerie aan den kapitien G. F. W. Borel. Verder is het onderscheidingsteeken voor XV jaren Nederl. dienst als officier toegekend bij het 4de reg. inf. aan de kapts. J. Joha en J. II. P. Van Goens; bij het 4de reg. huzaren aan den lsten luit.-adj. Jhr. J. C. P. E. Van Meeuwenbij het 2de reg. veld-artillerie aan den lsten luit. E. Adema. Gemengd Nieuws. Zondag-avond a. s. zal in de Stadszaa' het eerste volksconcert plaats hebben. Gisternacht te halftwaalf ongeveer brak te Delft brand uit in het bijgebouwtje vau het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, aan de St.-Aunastraat, waarin zich de zoogenaamde mangel- en droogkamer bevindt. Daar de brand weer spoedig ter plaatse was en een overvloed van water in de vlammen werd geworpen, was men het vuur weldra meester, zoodat te halfeen alle gevaar was geweken en de brandweer kon inrukken. Hoewel liet gebouwtje geheel is uitge brand, hebben de belendende panden geen schade geleden. Een der bedienden, een reeds bejaard man, die in het gebouwtje sliep en niets van den brand bemerkte, werd nog intijds, boewei met moeite, gered door den opzichter van 't geslicht. Woensdag zijn in de Groote Kerk te Haarlem voor eenige belangstellenden, waaronder burgemeester en wethouders der gemeente, proeven genomen met de thans veel besproken telephoon. Twee dunne telegraafdraden verbonden twee ka mers, aan beide einden der kerk gelegen, aan het einde van welke draden in elke kamer de tele- phoons bevestigd warenkleine houten kokertjes, ter lengte ongeveer van 20 centimeter, ter dikte ongeveer van 7 centimeter. In het gebruik doet de telephoon het meest denken aan eene gewone spreekbuis; evenals daar wordt bij het voeren van een gesprek het instrument beurtelings van den mond aan het oor gebracht. Wanneer duidelijk gesproken en overigens geen gedruisch gemaakt werd, was het resultaat verrassend. Het instru ment, waarmede de proeven genomen werden, was afkomstig van den heer Funckler, werktuigkundige te Haarlem, en de werking werd door een der aanwezigen verklaard. Met behulp van eene teekening maakte hij duidelijk, hoe vooreerst het stalen vliesje, dat tegen het mondstuk is aangebracht, volkomen overnam de luchttrillingen van allerlei snelheid en vorm, zooals die door het uitspreken der verschil lende klinkers en medeklinkers gevormd worden; hoe het heen en weer gaan van dat vliesje te weegbracht juist daarmede correspondeerende toe- of afnemingen van het magnetisme in een natiij dat vliesje aangebrachten magneet, rustende- op

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1