bedrog. De kaartjes waren te Elberfeld gedrukt. De hoofdbeambte voor het personenvervoer aldaar was met het toezicht daarop belast en maakte hiervan misbruik, door van tijd tot tijd een aan tal kaartjes boven het benoodigd aantal te doen drukken. Deze liet hij aan passagiers afgeven door een bureaulist, die het met hem en een confrater op het anderej station eens was, om hem die kaartjes na gebruik Weder in handen te doen komen, waarna de opbrengst er van in stilte werd gedeeld. In den laatsten tijd was dit bedrog op zulk eene ruime schaal voortgezet, dat de opbrengst van het personenvervoer op eene in 't oog loopende wijze begon te verminderen. Bij de bovengenoemde ont dekking is de hoofdbeambte met een zijner mede plichtigen onmiddellijk in hechtenis genomen, terwijl men nog meer arrestatiën tegemoetziet. Naar de „Amst. Ct." verneemt, loopt sedert eenige dagen in de residentie een gerucht omtrent het vermissen van eenige portefeuilles uit de archieven van het departement van oorlog. De hoofdcommissaris van politie, de heer Van Scherm beek, moet deswege bij den secretaris-generaal van dat departement ontboden zijn en met dien hoofd ambtenaar een langdurig onderhoud hebben gehad. Ten gevolge van dat onderhoud zou er een zeer streng onderzoek zijn ingesteld geworden. Een milicien van het garnizoen te Leeuwarden is Maandag-morgen dood op zijn leger stede gevonden, ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. Hij moet 's avonds te voren met andere makkers zijn uit geweest, die 't er op hadden gezet, hem eens dronken te maken. Buiten de St.- Janspoort te's-IIer- togenbosch heeft zich Dinsdag-morgen tusschen 9 en 10 uren een jongmensch, aldaar woonachtig, door een pistoolschot van 't leven beroofd. Een Franschman heeft een patent ge nomen voor eene uitvinding, die, indien zij aan de verwachting beantwoordt, een geheele revolutie in de letterzetterijen zal teweegbrengen. Het geldt hier om de 'looden letters te vervangen door hardglas. De proeven moeten zeer goed hebben voldaan. Volgens de verzekering van den fabrikant zijn de glazen letters even scherp als de looden en kunnen in dezelfde matrijzen gegoten worden. Zij hebben het voordeel, dat zij door de cilinders der persen niet plat worden en dat zij, bij veel grooter duurzaamheid, minder in prijs zijn; boven dien hebben zij niet te lijden van de groote hitte waaraan de letters bij stereotypie blootstaan, en zijn voor den zetter schadeloos in de bebaudelingj De openbare autoriteit te Berlijn heeft de gekleurde suikerfiguren van zeven ban ketbakkers aan een scheikundig onderzoek onder worpen. Als resultaat werd geconstateerd, dat bij die van vijf banketbakkers vergiftigde kleurstof was gebezigd. Wegens deze overtreding van het daarop bestaande verbod is er eene aanklacht tegen hen ingediend, terwijl de openbare autoriteit in middels ook de suikerfiguren van andere banket bakkers laat onderzoeken. Te Montredon, bij Marseille, heeft een duel met den degen plaats gehad tusschen de heeren Hugues, redacteur der „Jeune République," en Daymes, redacteur van den „Aigle." Laatstge noemde is in de borst getroffen en eenige oogen- blikken later overleden. BUITENLAND. Fr ankr ij k. Het senaatslid Duclerc zegt in een aan de dag bladen gerichten brief: Tegen de nota, welke Dins dag in den Senaat en de Kamer aangeplakt was, hebben de bureaux van de linkerzijde van Senaat en Kamer op de meest formeele wijze protest aan- geteekend. Dit was hun recht. Niemand dan ook heeft zich het mandaat aangematigd in hun naam te spreken. Persoonlijk geraadpleegd, heb ik in mijn eigen naam geantwoord en schriftelijk den nadruk gelegd op deze meening, dat het beste middel om aan de Kamer een afdoenden waarborg te geven tegen een mogelijk misbruik van het recht van ontbinding en om tevens de waardigheid van den president onaangetast te laten, was de Kamers in congres te vereeuigen. De nota zal open baar gemaakt worden. Zoo men mij van gemis aan voorzorg beschuldigt, door ze overgegeven te hebben, dan antwoord ik, dat ik alleen de schuld j daarvan draag. Gisteravond werd in parlementaire kringen verzekerd, dat de toestand verbeterd is, daar de linkerzijde van Senaat en Kamer geprotesteerd heeft tegen hetgeen haar werd toegeschreven, dat zij voornemens was een herziening van de constitutie uit te lokken. Men acht het niet onmogelijk, dat de zaak bijgelegd wordt en gelooft, dat ieder oogen- blik de eerste stappen tot voorbereiding daarvan kunnen worden verwacht. Volgens gerucht zou de linkerzijde gezind zijn om tot Maandag het debat over het budget te verdagen, ten einde den goeden uitslag van de belangrijke onderhandelingen niet in de waagschaal te stellen. Het bureau der linkerzijde in den Senaat heeft de verklaring afgegeven, dat geen enkel lid der linkerzijde in den Senaat gemachtigd was, of door Mac Mahon uitgenoodigd werd, om uit naam der linkerzijde de voorwaarden tot het samenstellen van een parlementair kabinet' op te geven. Het comité der linkerzijde van de Kamer van afge vaardigden heeft een gelijke nota voor de republi- kcinschc partij in de Kamer in 't licht gezonden. Meldde het „Journal des Débats", dat de minister van financiën aan de ambtenaren eene circulaire heeft gezonden, waarbij het verbod van zijn voorganger om inlichtingen ter zake der ver kiezingen aan de commissie van enquête te ver schaffen, wordt ingetrokken, de „Siècle" zegt uit vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat de minister van binnenlandsche zaken aan de prefec ten en onderprefecten eene soortgelijke circulaire heeft doen toekomen. De „Moniteur" bericht, dat Mac Mahon den heer üufaure niet bij zich heeft ontboden, om hem het samenstellen van een nieuw minis terie op te dragen, maar om hem te verzoeken als bemiddelaar op te treden, of liever als inter mediair tusschen hem en de meerderheid der Kamer, om deze uit te noodigen hare voorwaarden kenbaar te maken en niet zoodanige te stellen, welke voor het Hoofd des Staats onaannemelijk zijn. Mac Mahon heeft voorts van zijn kant aan Dufaure te kennen gegeven, wat de Kamer zijns inziens billijkerwijs kan vorderen en wat hij kan toestaan. Dufaure heeft daarop zich bereid ver klaard aan het verzoek te voldoen. Het blad be richt voorts dat de maarschalk, voordat hij Dufaure gesproken had, aan zijne omgeving mededeelde, dat hij voornemens was af te treden. Rusland. Het Russische hoofdkwartier blijft het stilzwij gen bewaren over het tweedaagsche gevecht zuide lijk van Etropol en Orhanië. Een correspondent van de „Standard" geeft eenige nadere bijzonder heden omtrent deze ontmoeting, die, gelijk thans ook van andere zijde blijkt, slechts in zooverre met eene overwinning der Turken eindigde, dat zij den aanval der Russen totaal afsloegen; van eene herovering der vroeger door de Russen geno men posities, gelijk het eerste bericht omtrent dit gevecht meldde, was echter geenszins sprake. Het gevecht begon Woensdag na eene demonstra tie van Wratza uit, om Schakir Pacha tot ver sterking van zijn linkervleugel te noodzaken. Aan vankelijk naderden de Russen langzaam op de hellingen van het Balkangebergte tusschen Etropol en Orhanië, waarna ook de Turken aanvallend te werk gingen en trachtten te avanceeren. Ten ge volge van het steile, met sneeuw bedekte terrein gelukte 't hun echter niet, de Russen terug te drijven, doch wel mochten zij er in slagen hen voor zonsondergang te beletten verder voort te dringen. Donderdag-namiddag hervatten de Russen den aanval, ditmaal in twee sterke kolonnes, op de hoogste oostelijke redoute der Turken. Tegen 4 uren namiddag was de aanval totaal afgeslagen. De Russen trokken in groote wanorde langs de geheele linie terug, een groot aantal dooden en stervenden achterlatende. Turkije. Een brief uit Varna geeft lucht aan de onte vredenheid, die onder de Turken over de werke loosheid van de vloot heerscht. Men had van die prachtige vloot zoo groote verwachtingen gekoes terd en het toen niet langer betreurd, datAbdul- Aziz de schatkist door het aanschaffen van al die kostbare schepen had uitgeput. En wat is er van de Donau-flotille geworden? Van de 17 gepant serde schepen is de helft in den grond geboord of den Russen in handen gevallen en de andere helft is buiten staat om iets uit te richte dezer dagen is een monitor, die zich in het V vuur der Russische batterijen waagde tn i Silistria en Czernawoda, lek geschoten en ken. Met de vloot op de Zwarte Zee js niet beter gesteld. De admiraal Hobart-pacb met een gedeelte van het eskader in de f van Trebizonde en de vice-admiraal Hassan is wel vertrokken om op de Russische kil kruisen, maar men hoort er niets van, dat de sische scheepvaart sedert dien tijd bemoèili waarschijnlijk ligt hij nu eveneens in deze of» haven. Wellicht voeren die aanvoerders ter ontschuldiging aan, dat de stormen in dit getijde de Zwarte Zee onbevaarbaar maken i hebben zij in het gunstige jaargetijde, van tot November, gebruik weten te maken van overwicht, dat hun de zoo goed uitgeruste i verschafte Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 5 December. Daar der leden van de Kamer aanwezig is, j3 bjj h lijke irade het parlement bijeengeroepen. ROME, 5 December. De senaat heeft de afscl fing van den lijfsdwang goedgekeurd. In de Kamer is eene vraag aan de rege aangekondigd met betrekking tot de verbeurdvi ring van twee Italiaansche schepen in den Bosporn LONDEN, 5 December. Er zijn hier onl handelingen gevoerd wegens het aangaan ee Turksche leening, onder verband van een den Khedive te geven borgtocht. Daar deze h tocht voldoende is voorgekomen, zal die leer binnenkort te Londen, Parijs en Bombay won uitgeschreven. WEENEN, 5 December. Uit Sofia wordt meld, dat verscheidene inwoners vluchtten, om' zij spoedig de komst der Russen verwachten. Chefh pacha is te Sofia aangekomen; hij zal voori krijgsraad terechtstaan wegens plichtverzuim. X men zegt werd hij door een paniek bevangen, ozi hij persoonlijke wraakoefening duchtte wegens Bulgaarsche gruwelen, indien hij door de Ras krijgsgevangen was gemaakt. DEN HAAG, 6 December. Eerste Ka Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd heeren Eysinga, Van Rhenen, Swinderen en I Twist. Naar aanleiding der gevoerde discu- werd het onderzoek der staatsbegrooting en ontwerp voorzieningen van het ministerie waterstaat in de afdeelingen vooreerst uitgeste Later zal de tijd van het onderzoek bepaald word Morgen te 11 uren discussie over alle aanhang ontwerpen, behalve de Indische begrooting koloniale ontwerpen. Maandag te 1 uur raing van een commies-griffier. INGEZONDEN, Het Ned. herv. kerkgenootschap te Leidei door. het jongste rechterlijk vonnis in groote gelegenheid geraakt, omdat beslist is: dat vigeerend reglement der Gemeente Commissi! eene onwettige wijze is saamgesteld en zij i tengevolge onbevoegd is tot eenige administrate handeling. Bij koninklijk besluit toch van 9 ïebr. R (Stbl. N°. 10), herhaald hij dat vanfiFebr.l' (Stbl. N°. 20), is het voorschrift op bet te van den eeredienst bij de Ned. herv. ge® geregeld bij provinciale reglementen, die Februari 1866 nog van krachtwaren verra Bij het vroeger proces, gevoerd tusschen de en nieuwe Gemeente-Commissie werd in app> slistdat het reglement van 1809, gewij»?- 1821 en blootelijk vastgesteld in gemeen tusschen Kerkeraad en Gemeente-Commi--- alzoo niet voorzien van eene koninM goedkeuring, toch volgens rechterlijke uit:, moest geacht worden de koninklijke sam' bezitten, omdat het door de exceptie, bedoe.- art. 73 van het provinciaal reglement van beheerscht werd. Uit dit proces is een nieuwe toestand gt--• waarbij de rechtstreeksche invloed van den raad is vervangen door toezicht van een - van notabelen, dat de leden der Gem - benoemt en welke laatste aan het eerste re en verantwoording doet; een toestand zoo3 is ontworpen door de toenmalige nieuwi

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2