N°. 3466 A". 1877. Vrijdag 7 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.B 1.40. .Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels.7 l.OS. tedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. PROCES-VERBAAL van de opening der stembrief/et, die ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leidenden iden December 1877 tijn ingeleverd. Op heden den vijfden December achttien honderd zeven en zeventig in de gemeente Leiden is door het bureau van stemop neming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld nit den heer Dr. Willem Cornelia van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Mr. Faulus Du Rieu, en Herman Cornelia Hartevelt, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 4den December 1877 overgebracht nil de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bassen worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bassen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vier honderd en achttien stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben inge leverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als bet getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezeo. Het bureau heeft van onwaarde verklaard drie en twintig stem briefjes, waarvan twee en twintig oningevuld zijn cn één geen persoon duidelijk aanwijst. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest drie honderd vijf en negentig. Van dit getal zijn uitgebracht op dc heeren: Mr. M. d'Aumerie331 stemmen. Mr. H. L. A. Obrecn10 J. M. E. Dercksen9 G. F. Alcho cn C. J. Leembruggen ieder 5 P. Van de Velden Erdbrink4 D. C. Dros, C. W. Overeem en F. Stokhuyzen, ieder twee stemmen. W. A. Van Lith, B. Lindeman, A. Witmans, P. J. Mulder, G. F. Gnnning, C. Van Hoeken, J. H. Donner, W. Van Dam, A. Tieleman, Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, C. Wassenaar, J. Sonders, A. Van Driel, Mr. J. A. F. Coe- bergh, J. B. Wijnstra, W. Van Dorp, B. C. Looyaarts, F. J. Speet, J. J. Sleyser, Mr. S. Vissering, Mr. Obreeo, L. Maas, Dr. J. Kimmel, P. Van Geer en P. Van Cranenburgh, ieder eene stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Mr. M. d'AUMERIE. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad Mr. M. d'Aumerie, wonende alhier, om af te treden in 1881. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geen bezwaren ingebracht. En is Da afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 5 December 1877. v. d. BRANDELER, Voorzitter. P. DU RIEU, 1 H. C. HARTEVELT, Stemopnemers. PROCES-VERBAAL, van de opening der stembriefjes, die ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 4den December 1877 zijn ingeleverd. Op heden den vijfden December achttien honderd zeven en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stem opneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen nren. Het bureau is samengesteld uit den beer Dr. Willem Comelis van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Mr. Paulas du Rieu, en Herman Comelis Hartevelt, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee atembusscD, bij hem den 4den December 1871 overgebracht nit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vier honderd en zeventien stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben inge leverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemeDgd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overlaid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard drie en dertig stem- briefjea, waarvan een en dertig oningevuld zijn, en twee geen persoon duidelijk aanwijzen. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest drie honderd vier en tachtig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Mr. H. L. A. Obreen324 stemmen. Mr. M. d'Anmerie14 J. M. E. Dercksen8 S. De Clercq7 J. H. Donner en C. J. Leembruggen, ieder 4 P. Van Cranenburgh, C. W. Van Overeem en Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, ieder 2 stemmen. P. Van Geer, E- L. Fceistra, G. F. Alsche, L. Maas, J. J. Sleyser, C. Van der Geer, B. Corts, P. Van der Velden Erdbrink, J. W. Fi- lippo, A. M. Gijzen, J. C. Rating, G. J. Du Rien, A. Wit mans, J. H. Maarten9e, P. J. Van Hoeken, Mr. J. A. F. Coebergh en F. Steynman, ieder eene stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Mr. H. L. A. OBREEN. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad Mr. H. L. A. Obreen, wonende alhier, om af te treden in 1879. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren meebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt, in tegenwoordigheid vau allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 5 December 1877. v. d. BRANDELER, Voorzitter. P. DU RIEU, H. C. HARTEVELT, 1 stem0P»emerl- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad ingevolge art. 265 der wet van 29 Judi 1851 Staatsblad n°. 85), in zijoe vergadering van heden het 2de Suppletoir kohier vao de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1877 beeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter secretarie de zer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kobicr aange slagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezcgcld papier bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Ed geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidscbe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 December 1877. LEIDEN, 6 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. Stevens, geb. te Sas-van-Gent, na verdediging van Stellingen. De commissie voor de geneeskundige staats examens te Utrecht heeft benoemd tot arts A. Cannegieter, gepensioneerd officier-van-gezondheid van het O. -I. leger, en V. Burkens, doctorandus. Met het oog op de belangrijke toename, die sedert de vaststelling in 1851 van het model voor het prov. verslag heeft plaats gehad in de van regeeringswege uitgegeven bescheiden, die bij dragen leveren tot de kennis van den toestand des rijks, waardoor die bescheiden thans in vele opzichten op gelijke lijn staan met de prov. ver slagen, inzonderheid der hoofdstukkenbevolking, medische politie, militie, onderwijs, armwezen, waterstaat en landbouw, heeft de minister van binnenlaudsche zaken gemeend, dat de vraag over weging verdient, of het behoud van het tegen woordig model van het verslag al dan niet wen- schelijk is. Volgens den minister behoort het model zich te bepalen tot die onderwerpen, die in de bedoelde regeerings-bescheiden weinig of niet worden behandeld. De minister is daarover in be schouwingen getreden in eene circulaire aan Ged. Staten der onderscheidene provinciën en heeft die colleges uitgenoodigd, een nieuw model voor het prov. verslag te ontwerpen en hem vóór 15 Dec. toe te zenden. Wellicht zal het verslag vcor het loopende jaar alsdan reeds naar een nieuw model kunnen worden opgemaakt. Aan den Koning en aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het hoofdbestuur der vereeniging voor lijkverbranding, waarin het ver zoekt wijziging van het wettelijk voorschrift dat elk lijk begraven worde in overweging te willen nemen. Tweede Kamer. In de zitting van heden werd behandeld het ontwerp houdende voorzie ningen omtrent het ministerie van waterstaat. Vorm en fond van het ontwerp werden bestreden en verdedigd. De minister van Kappeyne betoogde de noodzakelijkheid der splitsing ook in het al gemeen belang. Het ontwerp werd aangenomen met G7 tegen 2 stemmen. Bij de algemeene be schouwingen over hoofdstuk binnenl. zaken vroeg de heer Van Wassenaer of de minister spoedig de wet op het lager onderwijs dacht in te dienen. De minister zal geen toezegging doen; hij verklaarde enkel dat hij bij de indiening alleen met eigen overtuiging zou tewerk gaan. De discussie over de onderdeden is aangevangen. Morgen voortzetting. Aan de Tweede Kamer is thans aangeboden een wetsontwerp tot herziening van de tabel, be doeld bij art. 29 der kieswet van 1850. Uit de memorie van toelichting blijkt dat aan dat ontwerp tot grondslag is genomen de bevolkingscijfers zooals die op 31 Dec. 1876 waren en dus voor het geheele rijk 3,865,456 bedroegen. Sedert is de bevolking weder toegenomen, zoodat men veilig het getal leden der Tweede Kamer op 86 brengen kan. Er bestaat zekerheid, dat de bevolking des rijks thans meer dan 3,870,000 zielen telt. Er is naar gestreefd zoo weinig mogelijk veran dering te brengen in de verhouding die thans tusschen enkele, dubbele en meervoudige districten bestaat. Er worden twee nieuwe enkele districten ingevoegd, Hilversum en Zevenbergen, twee enkele Winschoten en Goes, tot dubbele gemaakt en aan de beide meervoudige, Amsterdam en Botterdam, ieder een lid meer toegekend. Amsterdam, waar van de bevolking 300,000 zielen bedraagt, heeft thans op een zevenden vertegenwoordiger recht. Ten einde echter niet te ver van het grondwet tig normaalcijfer af te wijken, moeten Nieuwer- en Ouderamstel er weder worden bijgevoegd. Aan de residentie een derde lid toe te kennen zou het noodig maken aan dat district dorpen toe te voe gen, die met Den Haag zoo goed als niets gemeen hebben. Ten gevolge van de vermeerdering van het getal leden der Kamer zijn er nogal vele ver- schikkingen in de andere kiesdistricten noodig. Gemengd Nieuws. Het „Vaderland" noemt het bericht, dat de persoon, die onlangs het museum te Leiden heeft bestolen, niet verder zou worden vervolgd, nadat was gebleken, dat bij verwant was aan een zeer aanzienlijke Duitsche familie, volkomen onjuist. De dief is genaamd baron Clamor Von Freytag en is in Hanover aangehouden en ter beschikking gesteld van de rechterlijke overheid van Brunswijk om daar terecht te staan voor oplichting en dief stal. Door onze regeering is ook reeds uitlevering gevraagd. Dinsdag-avond omstreeks 7 uren is te Haarlem in de Groote Houtstraat bij den hor logemaker Voet eene ruit ingestooten en een zil veren cilinder-horloge gestolen. De politie heeft den inbreker met het ontvreemde horloge aan het station van den spoorweg gearresteerd op het oogen- blik, dat hij naar Leiden wilde vertrekken. Naar men verneemt is het een persoon, die meermalen wegens diefstal gestraft is geweest. Onlangs kreeg een man, die zijne, in de kraaminrichting in het Binnengasthuis te Amsterdam verblijf houdende vrouw bezocht, twist met haar en verwondde haar met een scherp werk tuig in den hals. De vrouw is Woensdag-nacht overleden. De man bevindt zich in hechtenis. De weduwe van den gepensioneerden officier van het Ned.-Indische leger De Geer Boers is uit het voorarrest ontslagen en op vrije voeten gesteld. Zij is gisteren in hare woning teruggekeerd. Onlangs bemerkten twee passagiers in den spoortrein tusschen Elberfeld en Schwelm dat hunne plaatskaartjes, ofschoon beide voor het zelfde traject, hetzelfde nommer hadden. Dit heeft aanleiding gegeven tot de ontdekking van een

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1