luit. J. E. De Man, van het corps; bij het 3de reg. vesting-artillerie, tot majoor, den kapitein A. J. E. Egter, van het 1ste reg. veld-artillerietot lsten luit. den 2den luit. H. Van Hogendorp, mede van laatstgenoemd corpsJ. Bent, directeur van het postkantoor te Rijssen, met ingang van 1 Januari e. k. benoemd tot directeur van het postkantoor te Wolvega; H. A. Monhemius, commies der posterijen van de 2de klasse, met ingang van 1 Januari e. k. benoemd tot directeur van het postkantoor te Vlaardingenter zake der krijgsverrichtingen in en om Longbattah (Atjeh), op 31 December 1874, alsnog benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde, den fuselier van het leger in Ned.-Indië J. Verdouw. Gemengd Nieuws. Zondag zijn in Den Haag met de te- lephon proeven genomen op een geleiddraad VHage-Scheveningen-'s-IIage-Rotterdam-'s-IIage, ter gezamenlijke lengte van ongeveer 65 kilometer. De gemeenschap was uitmuntend. Volgens de „Scientific American", een blad, dat zich ver heugen mag in een zeer goeden naam, is de te- lephon reeds overtroffen. De heer Thomas A. Edison, een beroemd telegraaf-ingenieur te Nieuw- Yersey, heeft een middel gevonden om de men- schelijke spraak op een stuk papier te bewaren, zoodat men, op welk oogenblik men wil, een redevoering juist gelijk zij is uitgesproken kan teruggeven. Door middel van de phonograaf zóó heet het nieuwe werktuig kan men een redenaar 50 of 100 jaren na zijn dood laten spreken. Aan de metalen plaat, die bij het uit gangspunt van de telephon de klanken geleidt, is een metalen stift aangebracht, welke op een pa pierstrook van bijzonderen vorm, die terwijl in de telephon gesproken wordt langs de stift glijdt, de trillingen van de metalen plaat afdrukt. Op deze wijze wordt hetgeen gesproken is met alle nuances van toon bewaard, en plaatst men nu de strook papier in de phonograaf, dan brengt de stift, die langs de indruksels op het papier glijdt, de metalen plaat, in een trillende beweging, waar door de klanken zooals zij gesproken zijn worden teruggegeven. Naar men verneemt is weldra te Amsterdam eene zeer merkwaardige tentoonstelling te verwachten. Ons Nederlandsch zendelingge nootschap heeft van zijn zendeling op Savoe, den heer TefFer, eene belangrijke verzameling van voorwerpen, door de Savoeneezen vervaardigd, ontvangen, die voor de Parijsche tentoonstelling is bestemd. Eer zij derwaarts gaat, heeft men aan het Amsterdamsche afdeelingsbestuur voorgesteld de voorwerpen te Amsterdam in eene openbare samenkomst te doen bezichtigen, waarbij een der Rotterdamsche hoofdbestuurders, de heer Van Griethuizen, ze wil komen verklaren en bespreken. Het afdeelingsbestunr heeft dit voorstel gaarne aangenomen. Tijd en plaats der samenkomst zullen nader worden aangekondigd. In de werkplaats van den Rijnspoor weg te Utrecht is Zaterdag-nacht een kistje, waarin het busgeld der werklieden werd bewaard, open gebroken en van zijn inhoud beroofd. De zaak is in handen der politie. Naar men zegt, zou de schuldige reeds ontdekt zijn en bekend hebben. Hem was gedurende den nacht de bewaking der eigendommen van de Maatschappij opgedragen, in welke betrekking hij reeds geruimen tijd werk zaam was. Gisteren is aan de Zwaan te Andel, bij 't afzetten der passagiers van de Bossche boot, het veerbootje omgeslagen, waarin men vermoedt dat zich 18 passagiers bevonden. Men weet niet met zekerheid of en hoeveel personen er zijn verongeluktmen vreest evenwel, dat er menschen- levens te betreuren zijn. BUITENLAND. Frankrij k. Mac Mahon presideerde gisteren den ministerraad toen de deputatie uit de handelaars en fabrikanten aankwam. Hij kon dus aan de gedelegeerden geen audiëntie verleenen. Hij had aan zijn adjudant opgedragen hen te ontvangen en hun te verzoeken, hunne vertoogen, betrekking hebbende op den x~xon niinorlioirl TPnlii.gfrApIrs mede te deelen aan den minister van koophandel, die meer dan iemand anders de aangewezen per soon is om met hen over de speciale quaestiën te dier zake te beraadslagen. De gedelegeerden hebben zich naar Versailles begeven en aldaar verzocht den hertog d'Audiffret- Pasquier te spreken. Deze zond hun ten antwoord, dat hij niet kon optreden als tusschenpersoon tusschen hen en Mac Mahon. Daarna zijn zij naar den heer Grévy gegaan. De „Franyais", die voor een officieus orgaan doorgaat, zegt het volgende aangaande het onder houd, dat de voorzitters van de beide takken der vertegenwoordiging met Mac Mahon gehad hebben „Men moet aan de stappen van de beide voor zitters van het parlement geen beteekenis hechten, die zij niet kunnen hebben. De hertog d'Audifiret- Pasquier en de heer Jules Grévy hebben, hetzij uit eigen beweging, hetzij op verzoek van het hoofd des staats, hunne meening kenbaar gemaakt over den toestand. Niets natuurlijker dan dat. Maar den raad van iemand hooren en dien op volgen zijn twee onderscheidene zaken." In den senaat had gisteren de benoeming plaats van leden der commissie voor de enquête omtrent handel en industrie. Het gouvernement heeft het ontwerp betreffende den generalen staf ingetrokken en een nieuw ont werp ingediend. Door den heer Bocher, een van de toon gevende leden der constitutionele groep in den senaat, is in het „Journal de Caen" een merk waardige brief geplaatst, waarin omtrent de ge zindheid dier groep, welke thans gezegd kan wor den den evenaar in de hand te houden, de volgende zinsneden licht geven„Ja, ik heb steeds gewenscht en wensch ook nu, dat de maarschalk tot 1880 den post blijve bekleeden, waarop hem de wet van November 1S73 en de constitutie van 1875 hebben geplaatst. Ik wensch het, omdat ik over tuigd ben, dat eene verandering van president niet dan nadeelig zou kunnen zijn voor 's lands belangen en een gevaar voor de republiek zelve; maar ik heb steeds gewenscht en wensch nog, dat de maarschalk zich bij het gezag hanahave door eene politiek der gematigdheid, der verzoening en der bevrediging, niet door eene buitensporige en gewelddadige politiek. Dit hebben mijne vrienden en ik sedert den 15den October niet op gehouden staande te houden en aan te radendit houden wij ook thans nog staande, in het geloof, dat wij daarmede evenzeer onze aanhankelijkheid aan den maarschalk als onze getrouwheid aan de conservatieve partij betoonen." Dnitsehlaad. Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft de begrooting van onderwijs en eeredienst aange nomen en hoopt nu met de overige hoofdstukken der legrooting spoedig gereed te komen. De „Köln. Z." behelst een hoofdartikel over den oorlog en de mogendheden en richt daarin voornamelijk verwijten tegen Engeland wegens de Britsche staatkunde van lijdelijk toezien. Zij meent, dat Engelands verwachting, bij het sluiten van den vrede een woord te zullen medespreken, bedrogen zal uitkomen. Ook Pruisen moest zich na den Krimoorlog op het congres van Parijs met eene zeer ondergeschikte rol vergenoegen. Bovendien is het nog zeer onzeker, of de vrede ditmaal wel op een congres tot stand komen zal. „Rusland en Turkije zoo eindigt het artikel zullen het wel onderling eens worden. Dat moet ook den Duitschen rijks-kanselier het wenschelijkst voor komen. Bismarck schijnt van een Europeesch con gres afkeerig te zijn en ook Oostenrijk tot het inzicht gebracht te hebben, dat zijne belangen bij zulk een afzonderlijken vrede het best gediend zouden zijn. Het is nu een jaar geleden, dat Bis marck aan een parlementair diner bijzonder har telijk over Oostenrijk sprak en ongeveer zeide: Duitschland is wel Ruslands beste vriend, maar die vriendschap gaat niet zoo ver, dat wij Oosten rijks levensvoorwaarden door Rusland zouden kun nen laten benadeelen. Hoe Bismarck zijn woord gestand zal doen, zullen wij weldra vernemen." Rnsland. Uit Bogot zijn onder dagteekening van Zondag de volgende berichten ontvangenDe Turken heb ben zonder strijd de zeer sterke positiën bij Wrat- schesch en Lukekowo verlaten en zijn in de rich ting van Sophia teruggetrokken. Den 29sten \r vember heeft de kolonne van generaal Eli' door de Turken verlaten positiën bezet. '8 is Kriwina, aan de Zilbra-rivier, alsook wetza, aan den weg van Lompalanka naar Bo? zar, door de Russen bezet, in geregelde y v ding met het detachement Rumeniërs te I lanka en het detachement Russen te Wratza"^ In een officieel bericht wordt een m dadig cavalerie-gevecht uitvoerig beschrevenj. den 22sten November bij Kara-Derbent l had. Ten einde de aandacht der Turksche h ting van Orhanië van den voorgenomen aanvaf' Prawetz af te leiden, werd een cavalerie-det ment, uit bereden grenadiers en dragonders T garde met een batterij rijdende artillerie bestaand" uit Wratza gezonden, om uit het noordwester' gen Orhanië te demoustreeren. Dit detachem-i' werd in twee afdeelingen gesplist en eene (W afdeelingen werd bijna geheel vernietigd. Het" schut moest in den afgrond geworpen worden f dat niet de Circassiërs 't zouden buitmaken stukken werden echter door dezen veroverd, d de bedieningsmanschappen allen neergesabeld "v ren; van de 12 officieren dezer afdeeling bleiê slechts 2 in leven, en van 150 man cavalerie we den 69 buiten gevecht gesteld. „Ofschoon des afdeeling de haar opgelegde taak duur betaalde zoo eindigt het officieele bericht, bereikte zij tod haar doel. De te Orhanië zijnde Turksche troept- konden, door dit detachement afgeleid, de Turks in de positie van Prawetz niet te hulp komen Van Plewna is geen ander nieuws dan hi voor de Russen zeer ongunstige telegram aan „Ilelsinfors Dagbladet", dat onder de Fiords garde-regimenten typhus en bloed-dysenterie epi demisch heerschen. Deze regimenten staan te Te- lisch en te Dolnji- en Gornji-Dubnik en make dus een deel uit van het iusluitingsleger van Plewna zoodat ook de andere Russische corpsen daar te plaatse allicht aan eene uitbreiding dezer vreese lijke epidemieën blootstaan. De ongesteldheid van generaal Todleben, waar van in de vorige week sprake was, blijkt rr weinig belang te ziju. Bij gelegenheid van ha bezoek van den czaar aan de verschillende positis rondom Plewna had de generaal het onplak ra een paard van een der adjudanten des kranrali een hevigen slag tegen den voet te krijgen, di hij bewusteloos werd en naar zijn kwartiergedn gen moest worden. De voet bleek ernstig gt kneusd te zijn, zoodat de generaal te bed mor liggen, doch overigens al zijne werkzaamhedenki blijven verrichten. Turkije. Uit Belgrado wordt aan de „Polit. Corr.'- g meld, dat de Servische agent te Konstantinopel last heeft ontvangen, voldoening te eischen gens de voortdurende schending der grenzend Turksche troepen. Het is onwaar, dat Servië.' weigerd heeft aan de Porte schatting te beta!: Wegens het concentreeren van Turksche troep aan de Drina is de militie-brigade van Schat daarheen gezonden. Telegrammen van Turksche zijde me!i van den 30sten uit Kamari, dat de Russen Woe dag de Turksche posities bij Orhanië aanviel doch na een gevecht van twee dagen met grootei liezen uit hunne vroeger veroverde stellingen' jaagd werden. Uit Erzerum wordt van 1 December meldDe afgeloopen week is rustig voorbijgt-- De communicaties met Trebizonde en het We zijn ongestoord. De Russen hebben hunne' kenningeu in de vlakte geheel gestaakt; zij- hunne winterkwartieren in de vlakte van r- op. Hunne voorhoede staat te Deveboyun. veel sneeuw gevallen. Hussein Hami Pacha, commandant van Kars, is met een detac et cavalerie over Penneck naar Erzerum gekend Telegrammen. PARIJS, 3 December. Mac Mahon heeft he voormiddag de heeren Dufaure, Batbie en - personen bij zich ontvangen. WEENEN, 3 December. Het huis van vaardigden heeft het artikel, betreffende eene eenkomst tusschen de beide ministers van en de Bank aan de commissie verzon e

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2