N°. 5464 Woensdag A0. 1877. 5 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een wenschelijke aanvulling. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1S regels.7 1.06. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Dezer dagen hebben de dagbladen medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken het uit zicht geopend heeft, dat het leerplan voor de gymnasia weldra zal worden herzien. Die mededeeling was te verwachten. Immers de bezwareu, verbonden aan de toepassing van dat leerplan volgens het besluit van 27 April 11., zouden zoo groot zijn, dat bevoegde personen hebben geschroomd, de belanghebbende gemeente raden te adviseeren, voor alsnog die zaak in statu quo te laten, overtuigd dat een wijziging van dat besluit niet zou uitblijven. Hun zienswijze is dus thans gebleken niet on juist te zijn geweest, en reeds het feit, dat die herziening van bedoeld besluit in het vooruitzicht is gesteld, doet tevens de gegronde hoop koesteren, dat zij van zoo ingrijpenden aard zal zijn, dat althans de hoofdbezwaren uit den weg zullen worden geruimd. Reeds eeuigen tijd voordat het voornemen tot herziening van het gymnasiaal leerplan bekend werd, behelsde „Het Vaderland" een hoofdartikel, waarin niet alleen op die wijziging werd aange drongen, maar tevens de aandacht werd gevestigd op een ander besluit van denzelfden datum, rege lende het eindexamen der gymnasia. De schrijver betuigt daarin zijn verwondering, dat onder de vakken van dat eindexamen o. a. niet ook zijn opgenomen de drie moderne talen, Fransch, En- gelsch en Duitsch, en voert verder de gronden aan, waarop hij die leemte afkeurt. Eene afzonderlijke vermelding verdient daaronder de volgendeIn bedoeld besluit omtrent het gym nasiaal eindexamen is nl. bepaald, dat aan alle anderen dan de bij art. 11 vermelde (de leerlingen der gymnasia met 6-jarigen cursus) eenmaal's jaars gelegenheid wordt gegeven om hetzij door deel neming aan het daar bedoelde eindexamen bij een gymnasium ter hunner keuze, hetzij ten gevolge van gelijk examen als iu dat artikel, bij een door den koniug te benoemen commissie gelijk getuig schrift te verkrijgen. Terecht wordt nu de opmerking gemaakt, dat zij, die zonder een gymnasialen cursus te hebben medegemaakt zich aan het gymnasiaal eindexamen of wel aan het commissoriaal examen onderwerpen, niet den minsten waarborg opleveren, dat zij eenige, ook zelfs de geringste kennis van Eransch, Engelsch of Hoogduitsch bezitten, zoodat het in het vervolg tot de mogelijkheden zal behooren, dat aan de hoogescholen worden toegelaten jongelieden, wien het ten eenenmale ontbreekt aan die kennis, welke men als eisch mag stellen niet alleen aan elk wetenschappelijk opgeleid, maar ook aan elk be schaafd man. En dat hier aan geen overdrijving valt te den ken springt in het oog, wanneer men nagaat, hoe treurig het bij de onder het oude régime gevormde wetenschappelijke mannen soms gesteld is met de kennis der moderne talen. Wij zonden voorbeel den kunnen aanhalen van mannen, die aan een academie promoveerden en juist niet in de me dicijnen en die geen volzin draaglijk Fransch weten uit te brengen, terwijl voor hen het En gelsch zooveel als een niet bestaande taal is. Dit laatste verschijnsel trouwens komt menigvuldiger voor dan men oppervlakkig zou denken. Wij hebben echter nog een bezwaar van ande ren aard tegen het weglaten der moderne talen van het programma der vakken, waarover het gymnasiaal eindexamen zal loopen. De leerlingen van een gymnasium en wie daartoe eenmaal be hoorde zal het ons zeker toestemmen zijn maar al te geneigd de vakken, waarin zij onderwijs ont vangen, te verdeelen in twee rubrieken, nl. die welke zij „noodig" hebben, en die welke zij (al tijd naar hun oordeel) meenen te kunnen ontbe ren. Tot de laatste vakken behooren maar al te zeer de moderne talen, en door deze van het pro gramma voor het eindexamen weg te laten, zal men ze als het ware tot „onnoodigheden" stempelen. Nu is het een bekend en trouwens een zeer ver klaarbaar feit, dat op gymnasia, waar de discipline iets te wenschen overlaat, juist op die zoogenaamd onDoodige lessen de orde het meest verstoord wordt, wat trouwens op den duur ook op de an dere vakken een hoogst nadeeligen invloed uit oefent. Dat valsche begrip moet zooveel mogelijk weggenomen, althans niet bevorderd worden door sommige vakken officieel op den achtergrond te plaatsen door ze van het eindexamen weg te la ten. Bevordering eener goede discipline aan onze gymnasia is van te veel gewicht om niet alle mid delen aan te grijpen, geschikt om daartoe bij te dragen. Daarom zou het zeker wenschelijk zijn, dat alle vakken zonder uitzondering, waarin ge durende den geheelen 6-jarigen cursus onderwijs wordt gegeven, ook op het programma voor het eindexamen voorkwamen. Het zoo onmisbare pres tige der leeraren zou er zeker door worden verhoogd. LEIDEN, 4 December. Ter verkiezing van twee leden voor den gemeen teraad werden heden iugëleverd iu de 1ste afd. 228, in de 2de afd. 190 stembiljetten. Het aantal kiezers bedraagt 1670. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer P. Blom, geb. te Kralingen, na verdediging van Stellingen. Bij de heden gehouden aanbesteding van 1000 donkerblauwe paardendekens, in twee per- ceelen van 500, ten behoeve van het 4de regiment huzaren, alhier in garnizoen, waren van de drie ingekomen biljetten de minste inschrijvers de heeren: Jan Zuurdeeg en Zn. 1ste perceel a 11,80 en J. Scheltema Jszn. 2de perceel a f 11,75. Tot leden van het Indisch genootschap zijn benoemdmr. J. De Louter, mr. L. De Hartog, hoogleeraren; mr. J. Hulshof Pol, J. J. Van Santen, J. J. Van Schreven, allen te Amsterdam C. Bosscher, oud-directeur van het binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië, te 's-Gravenhageen mr. W. Van der Kaay, lid van de Tweede Kamer, te Leiden. Tot directeur der rijks hoogere burgerschool te Heerenveen is benoemd dr. G. J. Dozy, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoo gere burgerschool te Deventer. Te Utrecht zijn gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. F. De Wildt, geb. te Kediri (Java), en de heer H. Wesseling, geb. te Tiel. De heer J. H. Rennefeld, directeur van de tooneelschool te Amsterdam en gedurende langen lijd bestuurslid en secretaris van de maatschappij Arti et Amicitia, is in den nacht van Zondag op Maandag op 45-jarigen leeftijd overleden. De heer Rennefeld behoorde tot onze bekwaamste graveurs. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn de heerenL. F. H. Ten Hones, adjunct inspecteur bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen; G. J. Van Vassen, trein-inspec- teur bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij; K. II. Schüssler, stationschef bij de Maatschappij tot exploitat'e van staatsspoorwegen; M. E. J. Kohier, ambtenaar bij id.; W. Franken, onder- tationschef bij id. en C. G. J. Bekkers, machinist, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, om bij den dienst der ex ploitatie van staatsspoorwegen op Java te worden benoemdde eerstgenoemde tot chef der vierde afdeeling (vervoer), de tweede tot chef der controle, de derde tot stationschef der eerste klassede vierde en vijfde tot stationschef der 8de klasse; en de laatste tot machinist der 2de klasse. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Hage is heden vonnis gewezen in de eerste groep ont eigeningszaken van de spoorwegmaatschappij Lei denWoerden. De rechtbank wees daarbij de vorderingen der maatschappij tot onteigening toe en bepaalde de schadeloosstelling in zakeJacobus Belt op f 2314.90, Jan Belt op f 3240.20 en Mr. J. D. W. Pape op f 7665.52. Daar deze bedragen hooger zijn dan door de maatschappij waren aangeboden, veroordeelde de rechtbank haar in de kosten der procedures. Vervolgens nam de snbst.-officier Mr. Van der Kemp conclusie omtrent de zaken derzelfde maat schappij ten aanzien der gedaagden J. Dorrepaal, G. Van der Post en C. Kaptein. Naar zijne mee ning moesten in deze worden toegekend aan Dorrepaal f 16,914.52, Van der Post f 2830.40 en Kaptein f 16,053.73 en de eischende maat schappij in de kosten worden veroordeeld. De uitspraak in deze zaken is bepaald op 18 December. Eindelijk werden weder een viertal onteigeniugs- zaken bepleit waarbij het betrof de onteigening van perceelen in de gemeente Hazerswoude. Mrs. Was en Van Nierop traden ook nu als advo caten op. Tweede Kamer. De heeren De Roo van Alderwerell en Sickesz zijn toegelaten. Ingekomen is een ontwerp tot herziening der kiestabel. Uit voerige algemeene beschouwingen werden gevoerd, de meeste redevoeringen ademden welwillendheid en de heer Kappeyne heeft uitdrukkelijk gecon stateerd dat de regeering wenschte toepassing der grondwet en handhaving der beginselen waarvoor zij zijn opgetreden. Hoofdstuk I is aangenomen. Morgen voortzetting. Z. M. heeft tot burgemeester der ge meente Melissant benoemd J. Zaayer Pz.J. A. II. G. Wilmar, controleur der dir. bel. enz. te Deventer, benoemd tot ontv. derz. middelen te Kampen; G. J. Van Kerkwijk, ontv. der dir. bel. enz. te Tessel, benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Hillegersbergbij den generalen staf benoemd tot kolonel, den luit.-kol. J. M. A. Van Ilellenberg Hubar, van dien staf; in rang en an- cienneteit overgeplaatst bij den generalen staf, den majoor J. II. 11. üommers, van het 7de reg. inf., en den kapt. R. J. Van Moock, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeursbenoemd tot adjunct-commies bij het departement van oorlog, den eersten klerk bij dat departement P. W. Steenbergen; bij de cavalerie benoemd tot rit meester 2de kl. bij het 4de reg. huzaren, den lsten luit.-adj. J. A. Ort, van het 2de reg. huzaren bij de art. benoemdtot voorzitter der commissie van proefneming, den majoor W. C; Hojel, van het 3de reg. vesting-artillerie, die, in verband daarmede, in zijn rang wordt overgeplaatst bij den staf van het wapentot kapt. der 2de kl. den lsten lnit. G. K. C. baron Van Lijnden, van het wapen, gedet. bij het leger in Ned.-Indië; bij het lste reg. vest.-art., tot kapt. 2de kl. de lste luit. E. Adema, van het 2de, en W. van Lelyveld, van het lste reg. veld-art.tot lsten luit, den 2den luit. I W. A. Sodenkamp, van het corps; bij het 2de reg. vesting-artillerie, tot lsten luit. den 2den

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1