John Carr, Charles Martin en Hib- bert, bijgenaamd Augustin George, beschuldigd van den diefstal van twee millioen fr. op den Noorder-spoorweg tusschen Calais en Boulogne gepleegd te hebben, zijn door het hof van assises te Londen van rechtsvervolging ontslagen, omdat de misdaad bedreven is in Frankrijk, en de En- gelsche justitie zich niet heeft in te laten met hetgeen in andere landen gebeurt. John Carr, bij wien 500,000 fr. effecten, behoorende tot de ge- stolene, gevonden waren, werd onmiddellijk op vrije voeten gestelddoch Charles Martin en Hib- bert moesten in hechtenis blijven, want de Fran- sche regeering heeft de uitlevering van Martin gevraagd en de Oostenrijksche vraagt die van Hibbert. De rechter van Bowstreet moet beslissen of zij uitgeleverd zullen worden. KOLONIËN. BATAYIA, 26 October. Eene lezing, door mej. Mina Kruseman in het opera-gebouw te Batavia gehouden, werd volgens den „Javabode" door 25 personen bijgewoond. De ex-raden-toemengoeng Dhanoeningrat, schoonzoon van den onlangs overleden Sultan, zoon van Pangeran Soriodiningrat, en als zoodanig den rang bezittende van „boepati najoko van Djok- djokarta,1' is 17 dezer per spoor als arrestant al hier gearriveerd, om evenals zijn zwager, Pangeran Poerbojo, naar Menado te worden overgebracht. Deze prins wordt als banneling vergezeld door zijne echtgenoot, kandjeng ratoe Angger, en hare vijf kinderen. De oorzaak zijner verwijdering van het hof van Djokdjokarta wordt geheim gehouden; men zegt intusschen dat zij geschied is op ver zoek van den tegenwoordigeu Sultan. Algemeen hoort men te Makassar zeggen dat Bonto-Bonto den lOden bij den exped. commandant te Pengkadjene in persoon zijne onderwerping is komen aanbiedende voorwaarden, die de oude Kraeng gemaakt heeft om zich over te geven zijn onbekend en worden in de wandeling niet be sproken. De expeditie in de noord is door deze gebeurtenis thans feitelijk ten einde gebracht en nu zullen de troepen van d&dr wel spoedig eene an dere bestemming krijgen. Een groot gedeelte van de suikerfabriek van den heer Sloet van Oldruitenburg, gelegen te Poerwodadi, halfweg Ngawie en Madioen, is af gebrand. De oorzaak is onbekend. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den architect 2de kl. bij den waterstaat enz. H. J. Van Beek en aan den opz. 2de kl. bij idem G. Leenhuis. Ontslagen: Uit 'a lands dienst, de geschorste opz. bij den dienst der havenw. te Batavia J. Van der Straeten; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de 1ste klerk op bet resid.-kant. te Batavia J. N. Cordeira; de klerk op het bur. van den ads.-res. der Limapoeloe Kotta's, Ph. A. Theuvenet; w. ziekte, de boekh. 3de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. J. Broukhuyze. Benoemd: Tot ads.-res. van Bandjarnegara C. Van der Gon Netscher; tot contr. 2de kl. bij het binnenl. be- ituur op de bezitt. buiten Java en Madura G. Schaap, A. J. 4. F. Eerdmans, J. F. A. De Rooy, D. G. Beck en J. C. Rijktot hoofdcommies by het depart, der burg. openb. werken, L C. Agerbeektot leeraar in het handt, en schoonschr. bij de burgerschool met driej. cursus te Samarang R. Lammings; ot lsten comm. op het resid.-bureau te Soerakarta, E. Young; ;ot boekh. 3de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc., C. W. Dou- ves. Op het bureau van den gonv. van Celebes en onderh. tot !den commies, L. G. Fransztot 3den commies, H. L. Pieters. e r 1 eend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den ,mbt. op wachtgeld J. W. Groenemeyer. Benoemd: Tot ad- nnct-inspccteur van het inl. onderw. in Ned.-Indië, de hoofd- mderw. aan de kweeksch. voor inl. onderw. te Magelang, J. C. Cummer; tot lsten huipond. aan de op. 4de lag. school te ioerabaia, Th. Gatsonides; tot hoofdopz. bij den dienst der ha- ■cnw. te Batavia, IV. J. Van Bakel. Bij de in- en uitvoerr. en cc.: tot commies ter controle, A. C. Kiihr; tot ontv. te Ban- oewangi, P. Schram; tot gezagv. van een der vaart, voor den lienst der middelen, D. Wesdijk. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. nilit. dienst, w. lich. ongesch. voor alle milit. diensten, met >ehoud van recht op pensioen, de onderintendant 2de kl. J. N. tlorée. Hersteld in activiteit: Bij de artillerie de majoor L\ J. A. Van Zijll de Jong. Verleend: Een tweej. verlof Europa, w. 12 jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den lsten uit. der inf. D. F. Van Varmelo. Departement van Marine. Benoemd: Tot machinist bij het narine-etabl. te Soerabaia H. E. Coert. Benoemd: Tot secr. ran het dep. der marine, F. G. C. Degent. Bij den dienst der [ustverl. in Ned.-Indië: tot lichtopzichter 1ste kl. J. Van r'uuren, 2de kl. J. C. Van Leeuwen, 3de kl. Ph. Groesbeek. BUITENLAND. Frankrij k. De commissie, gekozen om het ontwerp van Bardoux te onderzoeken, is eenstemmig ten aanzien van de ontkennende beantwoording der vraag, of de staat van beleg kan worden afgekondigd zonder machtiging van de Kamer. De commissie, in wier handen het wetsontwerp op de colportage is gesteld, verlangt volstrekte vrijheid voor de colportage, Al de leden van het kabinet hebben Zater dag-avond een groot diner op het Elysée bijgewoond. Niet de tegenwoordige minister-van binnen- landsche zaken heeft, gelijk door den „Siècle" werd gemeld, aan de prefecten last gegeven om de papieren, die betrekking hebben op de verkie zingen en die den heer De Eourtou kunnen com- promitteeren, uit het prefectoraal archief te ver wijderen; maar dergelijke maatregel is, zegt de „Temps", uitgegaan van de Fourtou-zelf. Vóór zijn aftreden heeft hij met dat doel aan de pre fecten een „strikt vertrouwelijke" circulaire gezon den en daarvan precies zoovele exemplaren laten drukken als er prefecten waren, tot wie hij deze geheime mededeeling wilde richten. Hij heeft voorts de prefecten aangeschreven, om hem het exemplaar der circulaire terug te zenden, zoodra zij kennis van den inhoud zouden genomen hebben. De „Moniteur" spreekt het bericht van „Eigaro" tegen, volgens hetwelk bisschop Dupan- loup tot kardinaal benoemd is. Ook is het onwaar, dat de Fransche regeering den Paus verzocht zou hebben, aan den bisschop het purper te verleenen. De „XIX Siècle" meldt, dat de heer Paris, de afgetreden minister van openbare werken, ook aan den hoofdingenieur te Colmar eene instructie heeft doen toekomen, om geen inlichtingen aan de parlementaire commissie van enquête te ver schaffen. De heer Paris heeft alzoo Colmar nog voor eene Fransche stad gehouden. En nóg sterker kan het heeten, dat men in de bureaux van het departement niet beter wist. Duitschland. De correspondent van „Daily News" seint uit Berlijn, dat lord Derby's jongste rede aldaar een diepen indruk heeft gemaakt. Meu ziet in haar eene afwijking, zoo niet van de politiek die het Engelsche kabinet beoogde, dan toch van de po litiek welke Europa verwacht had. Het algemeen gevoelen te Berlijn was, dat lord Beaconfield's ge voelen het zwaarst zou wegen, en dat dus inter ventie ophanden was. Daarom hebben lord Derby's kalme en verstandige woorden een zeer bevredi genden indruk teweeggebracht. Alles loopt samen (zoo oordeelde men) om de Porte te dwingen tot onderhandelingen. Uit Bern wordt gemeld, dat de Duitsche rijksregeering, behoudens goedkeuring van den rijksdag, eene suppletoire subsidie van tien mil lioen franken voor den St.-Gothard-spoorweg heeft toegestaan. De koning van Pruisen heeft dr. Munchen, domproost van Keulen, ter gelegenheid van zijn zestigjarig priester-jubilé begiftigd met de ster der orde van den Rooden Adelaar 2de klasse. Het bestuur der Fransche „Union Musicale" niet genegen was daarover in overle° daar de nota blijkbaar ten doel had een antwoord uit te lokken, waardoor dan od h gunstige oogenblik, dat nabij scheen, eene oorln verklaring gerechtvaardigd zou kunnen word?' zij wilde daarom de Grieksche regeering tegem komen en zou zoowel den Griekschen als (T Servischen diplomatieken vertegenwoordiger hu passen zenden. 11118 Aan Servië moet de Porte bovendien te kenn gegeven hebben, dat indien het zich niet hield, 10,000 Baschi-bazouks tegen dit zouden worden losgelaten, en dat het haar ern:- is met deze bedreiging, blijkt uit het feit, datd' geheele Mohamedaansche bevolking van Bosui' door den gouverneur van Kossovo, tot verdedi" ging van het vaderland, onder de wapenen af roepen is. s' Ondanks de sneeuw en de koude schikt er toch vrees te bestaan, dat Erzerum niet de Turken behouden zal kunnen worden. De woners vluchten naar Erzingjan en Baiburt ook de zetel van het burgerlijk bestuur van vilayet werd naar deze laatste plaats overgebracht Dat de Russen niet voornemens zijn ten gevolse van den ingevallen winter af te trekken,5 blijk hieruit, dat zij niet slechts voortgaan met opwerpen van schansen, maar ook winterbarakken voor het belegeringscorps bouwen. Lom-Palanka, een vrij belangrijk stadje kilometers oostelijk van Widdin aan den Donati werd volgens bericht uit Bucharest aan de „Dail? News" eerst door de Rumeniërs bezet, nadat Turksche bezetting in goede orde in de richting naar Widdin was afgetrokken. De „Köln. Z." ontving van haar correspondent te Bucharest een bericht dat Mehemed Ali Pacta Prawetz zou hebben heroverd, waardoor de inneming van Etropol door de Russen haar grootste belan verloren heeft. De „Polit. Corr." ontving uit Cattaro be richt dat Zaterdag eene poging, door drie Turksche oorlogsschepen beproefd om voor Antivari troepen te ontschepen, door het vuur der Montenegrin werd verijdeld. Telegrammen. rustij te Metz heeft dezer dagen op een concert een Duitsch officier in zeer beleedigende woorden de deur gewezen, onder verklaring dat hij alleen in burgerkleeding kon worden toegelaten. De regee ring, hiervan onderricht, gaf onmiddellijk last de vereeniging te ontbinden. Toen de openbare auto riteit dit bevel ten uitvoer wilde brengen, ontving zij ten antwoord, dat de directie, om de eer aan zichzelve te houden, in het vooruitzicht op dien maatregel de vereeniging reeds ontbonden had. Rusland. De spoorweg Bender-Galatz is volkomen gereed en den 29sten November door eene regeerings- commissie onder baron Sternwall overgenomen eene vierde Donau-brug bij Petroszni is in ge bruik gesteld, nog twee andere bruggen zijn in aanbouw. Uit Bogot wordt van Vrijdag gemeld: Na een zesdaagsch bombardement bezetten de Rume niërs Lom-Palanka. Het Turksche garnizoen trok op Widdin terug. Turkije. Een telegram uit Konstantinopel aan de „Times" meldt, dat de Porte tegenover Griekenland en Servië een krassen toon heeft aangeslagen en ook deze vijanden niet ducht. Een heftige nota der Grieksche regeering, waarin deze hare grieven opsomde, beantwoordde de Porte aldus, dat zij vy LONDEN, 1 December. Baring Brothers hebbea 2254 pd. st. ontvangen voor de houders obligatiën ten laste van Venezuela. PARIJS, 2 December. Heden heeft een met de pistool plaats gehad tusschen de digden Laisant en Larochette, wegens een artikel opgenomen in de „Espérance du peuple". Larochette werd aan het been gewond, Laisant slechts gekwetst. - In een bijeenkomst van 1500 handelaren en industireelen is de inhoud vastgesteld vaneen verzoekschrift aan Mac Mahon, om zich te voegei naar den wensch der natie. In eene bijeenkomst der linkerzijde is met eenparige stemmen besloten, om de goedkeuring aan de begrooting te onthouden, zoolang de regeering den parlementairen weg niet betreedt. Bij de verkiezing voor een lid van den Senaa te Poitiers is Arnaudeau, de eenige candidaa verkozen met 283 stemmen; te PerpignanMass: (republikein) met 164 stemmen. KONSTANTINOPEL, 2 December. De Ei" sische batterijen op de hoogten tegenover Ka mar. ten zuiden van Slatitza, hebben het vuur geopen' De Turken antwoorden. Overal valt sneeuw. LONDEN, 3 December. Morgen zal er ministerraad gehouden worden. BERLIJN, 3 December. De rijksbank den koers van het disconto tot 4' /a en der bel-' ning tot 5'/j pet. verlaagd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDER Eerste Huwelijksafkondiging van 2 December D. Francken jm. 22 j. en W. Huizing jd- :K Geveilde perceelen. -1 TV, Gehouden verkooping aan den Burg op vember 1877: j Ten overstaan van den notaris P. Muller. - een huis en erf waarin de herbergiers-affaire wor- uitgeoefend, aan de noordzijde van de Korte

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2