N°. 5463 Dinsdag A0. 1877. 4 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering k van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Het zal den Uitgever aangenaam zijn I wanneer de voor het 's avonds verschijnende nummer bestemde ADVERTENTIËN steeds 's middags uiterlijk vóór vier uren worden [ingezonden. De plaatsing van na dat uur 'ontvangen Advertentiën moet zoowel van de plaatsruimte als andere omstandig heden afhankelijk gesteld worden en is dus niet altijd zeker. ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJiT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke fiommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar nlaatsrnimte. I I Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, I op Donderdag 6 December, des namiddags te drie uren. Punten ter lehandeling 1®. Voordracht betrekkelijk bet verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1877. (261) 2°. Idem betrekkelijk den aankoop van een huis ten behoeve van de Gasfabriek. (262 en 268) 3®. Verzoek van L. P. Van der Zon om een duiker te leggen aan den Singel boiten de voormalige Wittepoort. (264) 4°. Voordracht betrekkelijk de splitsing van klassen aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. (266 en 269) 6®. Verzoek van de ingelanden van de Witte Rozcnlaan betrek kelijk het leggen van een dam. (267) 6®. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, 1 dienst 1877. LEIDEN, 3 December. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd lot doctor in de rechten de heer J. G. C. Van Blommestein, geb. te Salatiga, na verdediging van Stellingen. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur 's-Hage is heden aanbesteed 1°. het onderhouden an en het doen van herstellingen aan de gebou- >en van de universiteit alhier, gedurende het jaar 11878; minste inschrijver was de heer H. L. Leget ilhier, voor 24,895. 2". het uitvoeren van ver- lieuwingen, herstellingen en leveringen ten dien- ite van de Lingewerden te Asperen, provineie [Zuid-Holland, benevens het onderhoud daarvan [edurende de jaren 1878, 1879 en 1880; minste ischrijver de heer J. L. De Jong te Ameide, nor 6146 per jaar. Bij de heden gehouden openbare verkoo- >ing van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 30,00, 15.50, 3.50 en 1.65; de laagste 30,00, 15.00, 3.00 en ƒ1.55. Heden is de gewijzigde begrooting van het lepartement van oorlog in de afdeelingen der Tweede amer onderzocht. Wij vestigen de aandacht op de pas verschenen brochure van de hand van Dr. J. W. Bok, pre- dikant bij de Remonstranten te Amsterdam. Op een meeting van leden der Nederl. Hervormde "erk te Amsterdam, die ten gevolge heeft gehad |dat velen hun lidmaatschap bij die Kerk hebben opge- !gd, werd namelijk door een der aanwezigen gezegd lat de Remonstrantsche Broederschap eene geloofs- ilijdenis heeft bestaande in vijf artikelen, en dat ien op dien grond tot genoemde Broederschap liet kon overgaan. Dr. Bok nu beantwoordt de 'aag: „Is de Remonstrantsche Broederschap op ijf Arminiaansche artikelen gegrond?" ont kennend, en toont onwederlegbaar aan, dat dit erkgenootschap van den aanvang geene geloofs belijdenis heeft gewild, maar eene prediking van [het Christendom in vrijheid en verdraagzaamheid. Vrijdag-avond is te Amsterdam eene ver- idering gehouden van aanhangers der heeren ngenholtz. Met 140 tegen 19 stemmen is be sloten tot vestiging eener nieuwe gemeente, de vrije gemeente genaamd. De 19 waren voor aansluiting bij de Remonstrantsche Broederschap. De rechtbank te Utrecht heeft in de beide zaken van de spoorwegmaatschappij Leiden-Woerden, te gen de heeren G. De Vos en W. Kraan, waarin zij Vrijdag uitspraak deed, zich volkomen vereenigd met de schatting der deskundigen, die in beide zaken aanmerkelijk hooger was dan het gedaan aanbod, met veroordeeling van de Maatschappij tot betaling in geld van de taxatie en bovendien tot het maken en onderhouden van de noodige oprithekken, toesluitingen, bruggen, het verleenen van servituten van afwatering en doorvaart, waar toe door de onteigenden was geconcludeerd. Naar men verneemt, zal nog een derde officier van de zeemacht, die vroeger veel gevaren heeft, deelnemen aan de voorgenomen Noordpool expeditie. Het 15de chr. nationaal zendingsfeest zal gehouden worden op Woensdag den 3den Juli des volgenden jaars op 't Huis te Bennebroek, toebe- hoorende aan mevrouw de douairière Willink van Bennebroek, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de Haarlemmermeer en Heemstede, en der halve op korten afstand van Haarlem. Het stoomschip „Prins van Oranje", kapt. Berkelbach v. d. Sprenkel, is Zaterdag van Batavia naar Nieuwediep vertrokken. Z. M. heeft de benoeming van jhr. mr. J. W. G. Boreel, burgem. van Castricum, en van J. J. Cannegieter Hzn., burgem. van Wedde, tot secretaris der gem. goedgekeurd; aan de rijks hoogere burgerschool te Warflum benoemd, tot leeraar L. M. Den Hollander, te Middelburg, en met ingang van 1 Pebr. e. k. tot tijdelijk leeraar M. Van Bruggen, te SteenbergenW. P. Van Erp Taalman Kip, afgetreden minister van marine, hersteld in het genot van het hem vroeger als eervol ontslagen ambtenaar in Ned.-Indië, hij be sluit van den gouverneur-generaal aldaar van den 19den Augustus 1868 toegelegd pensioen van f 3795 's jaars, en aan hem, als gewezen hoofd van het departement van marine, toegekend, ten laste van den Staat, een pensioen van ƒ205 's jaars. Gemengd Nieuws. De knecht van de stoomboot „Aals meer", wiens voet Vrijdag voor acht dagen aan de Spanjaardsbrug tot aan den enkel werd afge- wrongen,ten gevolge waarvan amputatie moest plaats hebben, is hedennacht in het academisch ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Hij laat eene vrouw en drie kinderen na. Men schrijft ons uit Hazerswoude, dat de brand, waarvan onlangs melding werd ge maakt, niet te, maar nabij Koudekerk, onder de gemeente Hazerswoude heeft plaats gehad. UitNoordwijk aan Zee wordtgemeld- De stormen die de laatste dagen gewoed hebben, hebben ook een offer uit deze gemeente geëischt. De logger „het Noorden", van Vlaardingen, ko mende van de haringvangst, strandde aan den Hoek van Holland. De bemanning trachtte toen met de sloep de kust te bereiken, de boot sloeg echter om en allen vonden hun graf in de golven. Onder hen bevond zich een ingezeten dezer gemeente, J. Mooyekind genaamd, achterlatende eene weduwe met twee kinderen. De kantonrechter te Gouda heeftvan alle rechtsvervolging ontslagen een persoon, die te Gouda uit sen van Utrecht komenden trein ge stapt was zonder voorzien te zijn van een plaats bewijs en die geweigerd had de vracht Veenen- daal-Gouda met verhooging, wegens het plaats ne men in een waggon zonder kaartje, te voldoen, op grond dat volgens art. 4 van het reglement voor het vervoer op de spoorwegen, van 9 Januari'76, van iemand, die zonder plaatsbewijs zich in den trein bevindt, behalve de verhooging alleen kan gevorderd worden de vracht van het voorgaande hoofdstation af, ook al is het bewezen, dat de reiziger reeds op een vroeger station in den trein is gekomen. Gisterochtend te vier uren ontstond te Rotterdam brand in een pakhuis in een gang aan de Hoogstraat, uitkomende in de Groenen- daal. De brand, die aanvankelijk een ernstig aan zien had, was door de werking der brandspuiten spoedig onderdrukt. Eene oude vrouw is, nadat de brand reeds geruimen tijd geduurd had, van eene kamer boven het pakhuis gehaald, overdekt met braudwonden aan hoofd en handen. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Den eigenaar van het pakhuis, de bewoners van het brandende huis willende redden, werd door de vlammen de te rugtocht afgesneden; hij moest uit de derde ver dieping op straat springen, waardoor hij eenige kneuzingen heeft bekomen. Te Pingjum is gisteren een boerderij, bewoond door den landbouwer Bijlsma, verbrand, met 26 stuks vee en twee paarden. Als oorzaak vermoedt men onvoorzichtigheid met licht in de schuur. Naar de „Middelb. Ct." verneemt, bestaat bij de directie der spoorwegliju Mechelen- Terneuzen het voornemen, om op de lijn St. Nikolaas-Terneuzen een stoomrijtuig naar het sys- teem-Belpaire in te voeren. Voor zooverre bekend, zal dit de eerste lijn zijn, waar van de zoo ver nuftige uitvinding van Bclpaire practisch zal wor den gebruik gemaakt. Dit stoomrijtuig bestaat uit de machine, benevens twee of drie compartimenten met ongeveer een 40tal zitplaatsen. Door den in genieur der bovengenoemde maatschappij schijnen daaraan nog eenige verbeteringen te zijn gebracht. De heer J. v. d. Pijl, onder-directeur aan het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam, vierde Zaterdag zijn 25jarige ambtsvervulling. Hij trad op 2 December 1852 in dienst, toen de eerste telegraafkantoren hier te lande werden geopend; die kantoren waren Amsterdam, 's-IIage, Rotter dam, Dordrecht en Breda, in verbinding met België. Talrijke blijken van belangstelling werden den heer Van der Pijl gegeven, zoo door zijne chefs als door het overig kantoorpersoneel. De directeur-generaal van het Duit- sche postwezen heeft een reglement uitgevaardigd op het overbrengen van telegrammen per telephon. Voor zoover de telegrammen in het Duitsch betreft, moet de beambte (Fernsprecher) zacht, maar duide lijk en laDgzaam spreken, voorts om de 4 a 6 woorden rusten, ten einde op het bureau van ontvangst tijd te geven tot het opschrijven, en niet voortgaan alvorens van daar wordt geroepen. Tele grammen in vreemde talen moeten woord voor woord worden gespeld. Bij het overbrengen van een telegram mag buiten de hiertoe bevoegde ambtenaren niemand aanwezig zijn. Overigens zrjn ter bewaring van het geheim nog verschillende voorschriften gegeven. Voor de controle moet elk telegram onmiddellijk van het bureau van ont vangst naar dat van afzending terug worden over gebracht. Dit behoeft echter niet langzaam te wor den gedaan, tenzij bij twijfelachtige woorden. De telephondienst zal voorloopig alleen plaats hebben I tusschen postkantoren en telegraafbureaux.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1