N". 5458. A0. 1877. Woensdag 28 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. ST AD8-BERICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST; Voor Leiden per 8 mus den..1.10. Franco per post1.80. Afzonderlijke Kommer»0.02. PRIJS DER ADTERTEHTIES: Vut 16 refelf ledera rejel neer. Grootere lettere na plaatsmimle. 1.0B. 0.17*. PROCES-VERBAAL van de inlevering en opening van itembriefjei die ten behoeve der keuze van één lid der Kamer van Koophandel en M fabrieken te Leiden heeft plaatr gevonden den 27eten November 1877. Ret bureau ran steraopening neemt in de ter inlevering der iten>briefje9 bestemde zaal op het llaadhnis plaate dei middags te twaalf uren. Het is samengesteld nit den heer Petros Isaacna de Fremery, oudsten Wethouder, den heer Burgemeester vervangende, Voorzitter, ea de heeren Jacques Corneille Van der Zweep en Herman Cor- oalil Jnta, leden van den Gemeenteraad, stemopnemera. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, ■itlgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den 9 November 1851, houdende vaststelling van een Reglement, be vattende algemeene bepalingen betreffende de Kamers van Koop handel en Fabrieken, worden op de tafel voor bet bnrean staande nedtif gelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te da, wordt met twee sleutels geslotenwaarvan de eene door den Vcorzitter van het bnrean, en de andere door den heer Van der Zweep als oudsten stemopnemer in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op nevensgevoegde lysten vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee nren wordt door den Voorzitter verklaard dat de ter inlevering der stembriefje» bestemde tijd verstreken ia en daarop da itembas gesloten op de voorgeschrevene wijze. Onmiddellijk wordt de stembus geopend en bevonden twee en vijftig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingele verd. vergeleken zijnde, is gebleken te zjjn even groot als bet getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemeDgd, worden ijj door den Voorzitter een voor een geopend en overlaid voorgelezen. Het bnreau heeft van onwaarde verklaard één stembriefje dat oningevuld was. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien ge weest een en vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: A. H. Eigeman27 stemmen. C. J. Leembrnggen13 A. W. Sythoff en A. L. De Sturlcr ieder 3 G. M. De Graaf, F. Los, B. Gort», M. H. Fontein en J. Scheltema ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer A. H. Eigeman. Is derhalve verkozen tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken de heer ABRAHAM HERMAN EIGEMAN, Fabrikant alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geen bezweren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal be vonden. Gedaan te Leiden den 27sten November 1877. DE FREMERY, Voorzitter. J. C. VAN DER ZWEEP. 1 c, H. C. JUTA. s'"i">pnemert. BURGEMEESTER km WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet adres van J. A. BERNARD, wonende aan de markt, daarbij verzoekende in de koperslagerswerkplaats van J. VAN ZONNEVELD, gelegen in de Brandewynsteeg N°. 8, gvano te mogen bergen I Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad 95); Geven bij deze keDnis aan bet publiek dat genoemd verzoek, Bet de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd li; alsmede dat op Dinsdag den llden December aanst.'s voor- "dags te elf nren, op het Raadbnis, gelegenheid zal worden ven om bezwaren tegen dat verzoek in te breng». Burgemeester en Wethouder» voornoemd, v. d. BRANDELER, Bnrgemeester. X. KIST, Secretaris, leiden, 27 November 1877. LEIDEN, >7 November. De opkomst der bezoekers van de volksvoor- ingen was gisteravond zóó talrijk, dat de ruime niet alleen geheel gevuld was, maar menigeen ch met eene staanplaats moest behelpen en velen "n toevlucht zochten naar de galerij. Geen wonder, aangekondigde natuurkundige voordracht van Jennes, leeraar aan de h. b. school alhier, de bijdrage van den heer Broekhof!", beiden ude bekenden bij het publiek dat de volksvoor drachten pleegt te bezoeken, maakten dien toevloed 'eszins verklaarbaar. Dr. Jennes had tot onderwerp Eijner bij uitstek populaire voordrachthet Water. Na eene inleiding, waarin hij aantoonde hoe uit een geographisch oogpunt die vloeistof een groot, zeer groot deel der oppervlakte van onzen aardbol beheerscht, deed hij de eigenschappen er van kennen en slaagde er volkomen in door eenige gunstig geslaagde proeven met waterstof- en zuur stof-gas die voor zijn publiek duidelijk te maken. Een proeve met knalgas bracht zijne hoorders "etterlijk in vervoering. Eene opsomming der eigen schappen van goed en zuiver drinkwater, en eene eenvoudige aanwijzing voor iederen huisvader of huismoeder om daarvan zelf de proef te nemen, besloot deze onderhoudende en leerrijke voordracht. Na de pauze droeg de heer J. K. Broekhoff een tweetal luimige dichtstukken voor, als: de Kist en de Ithaka van Jan Trochee, beiden van Van Zeggelen, en na het daverend applaus dat hierop volgde ten slotte nog: „Hoe Jaap een blauwtje liep" van Van Sandwijk. Het valt raoeielijk te bepalen wat meer bewondering verdiende, het stalen geheugen van den declamator dan wel de ongedwongen en zonder de minste overdrijving echt komische voordracht, die de lachspieren van zijn talrijk gehoor in gestadige beweging hield. Kortom, deze avond mag veilig als een voor het volk nuttige en aangename worden aangemerkt en menigeen zal zeker verlangend naar de volgende bijeenkomst uitzien. Men verneemt dat het plan bestaat het telegraafkantoor alhier te verplaatsen naar het gebouw der opgeheven rechtbank aan het Rapen burg, waarin dan het kantongerecht en het tele graafkantoor te zamen zullen gevestigd zijn. Te Amsterdam werd Zondag de gewone huishoudelijke vergadering gehouden van de Ne derlandsche Dierkundige Vereeniging. Eeu twin tigtal leden, onder welke twee eereleden, woonden deze bijeenkomst bij. Zoowel het jaarverslag, door den president (den heer A. A. Van Bemraelen nit Rotterdam) voorgelezen, als het verslag der commissie van het zoölogisch station (bij monde van dr. A. A. W. Hubrecht secretaris der com missie) getuigden van toenemende belangstelling in hetgeen deze Vereeniging zich tot taak heeft gesteld. In den loop der vergadering werd tot bestuurslid en bibliothecaris der Vereeniging benoemd dr. P. P. C. Hoek, alhier. De commis sie voor het zoölogisch station bestaat voor 1878 nit de volgende heerendrs. Hoek, Horst en Hu brecht, die er reeds het vorige jaar deel van uit maakten, benevens den heer Van Rees uit Utrecht en den heer Vosmaer nit Leiden. Een levendige gedachtenwisseling van wetenschappelijken aard werd nog gehouden, voornamelijk over de in dit jaar in het zoölogisch station en op de daarmede in verband staande Noordzeeexpeditie verkregen nitkomsten. De kapitein-ter-zee A. De Bruyne is, volgens de „Midd. Ct.," bestemd om het bevel op zich te nemen over het vaartuig, dat den expeditietocht naar de IJszee ondernemen zal. De bouw is op gedragen aan de firma Meursing en Huygens te Amsterdam. Het zal een houten voor- en achter- schooner zijn in den geest van dien bij het Vlis- singsche loodswezen in gebruik, en de voorsteven met ijzer bekleed werden. Ds. A. Keers te Hazerswoude heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee bedankt. Tot directeur van Teylers stichting te Haarlem is benoemd de heer P. Loosjes. Men schrijft uit Den Haag aan de „Delf- sche Ct.": Aan de uitvoering van het denkbeeld om op de a. s. wereldtentoonstelling te Parijs de Nederlandsche kleederdrachten in de verschillen de provinciën te vertegenwoordigen, artistiek ge groepeerd en geëtaleerd, wordt krachtig door het uitvoeringscomité uit de hoofdcommissie voortge- werkt. Zoo veel de nog beschikbare tijd en de omstandigheden van plaatselijken aard het toela ten, wenscht men het plan in dien geest te ver wezenlijken, dat een overzicht wordt gegeven van de volkstypen, zoodanig gegroepeerd, dat de be woners van de onderscheidene vaderlandsche ge westen in hunne dagelijksche bedrijvigheid worden voorgesteld. Zoo zal het fraaie en pittoreske Frie- sche costuum zoo volledig mogelijk tentoongesteld worden in een groep, voorstellende een Hinloo- pensch woonvertrek, welke groep vervaardigd wordt naar een model, op recht artistieke wijze ontwor pen en gearrangeerd door den kunstvaardigen Herman Ten Kate, die zich met den heer P. Stor tenbeker veel moeite, tijd en opoffering getroost voor deze omvangrijke en moeielijke taak. Als terrein voor de werkzaamheden is aan de com missie aangewezen de voormalige stadhouderlijke kapel op het Binnenhof. In dit rnime atelier wor den de groepen opgesteld, nadat de noodige bouw stoffen successievelijk zijn bijgebracht. Aan den heer Eug. Lacomblé, leeraar aan de polytechnische school, is de taak opgedragen om de koppen en handen van de ledepoppen te boetseerenvoorwaar geen gemakkelijke taak, als de artist zich ge lijk verwacht mag worden ten doel stelt om zooveel mogelijk de volkstype terug te geven. Na geboetseerd te zijn, worden koppen en handen beschilderd en aan den romp bevestigd, waarna het eigenlijke werk eerst aanvangt om de poppen te kleeden en in karakteristieke groepen të schik ken. Mogen de mannen, die zich met dezen in teressanten arbeid bezig houden, alom in den lande de meest mogelijk medewerking vinden in het verzamelen van de vereischte bouwstoffen voor deze curieuze expositie, die niet louter van tij- delijken aard zal zijn, maar na afloop van de Pa- rijscbe wereldtentoonstelling bestemd is om een sieraad te worden van het Nederlandsch museum te 's-Gravenhage. Tweede Kamer. Heden zijn ingekomen de ontwerpen tot vaststelling van hoofdstuk IX (waterstaat enz.) der staatshegrooting en de be grooting van het domeinfonds. Ingetrokken is het ontwerp tot wijziging van art. 345 en 753 wetb. v. koophandel. Nog een zestal ontwerpen zijn tegen Donderdag aan de orde gesteld. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn heden onderzocht de wets ontwerpen tot aan vulling van het regeeringsreglement van Neder landsche en tot bekrachtiging van eenige artikelen van vier met de Ned.-Indische spoorwegmaat schappij gesloten overeenkomsten. In de onteigeningszaken der spoorwegmaat schappij Leiden-Woerden tegen 1°. P. de Wit, 2°. De Boer wed. Langeveld, 3°. F. Th. Everard en 4°. F. B. Slnyterman van Loo heeft de subst. officier van justitie Mr. Van der Kemp heden ter audiëntie van de arrondissements-rechtbank te 1s-IIage zijne conclusion voorgedragen. Zij strek ken alle tot toewijzing der vorderingen van de eischende maatschappij en de ambtenaar van het openb. min. was van gevoelen dat als hedrag der schadevergoeding moest bepaald worden, in zake: De Wit op f 2114; wed. Langeveld op f 3786; Everard op f 2488 en Sleyterman op 1983.95 en dat de kosten ten aanzien van n®. 1, 2 en 4 door de maatschappij en die omtrent n°. 3 door den gedaagde moesten gedragen worden. Vervolgens werd gepleit in de zaken van dezelfde

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1