A°. 1877. NOORDPOOL-EXPEDITIE. ]V°. 5456 Maandag 26 November. I Afzonderlijke Nommers. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I Dit Nommer bestaat uit TWEE «IADEN. Eerste Blad. I BEEIOÏÏT. STAD S-B E 111 Cli TEN. [Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd doctor in de rechten de beeren H. H. J. öfelt, geb. te Kuinre, en J. P. Van Outeren, |b. te Leiden, beiden na verdediging van Stellingen, rZooals men weet is bij de gemeente-inrich- Hg voor de opleiding van Oost-Indische ambte- itoren alhier een hoogleeraar en een lector der ■ks-universiteit tot leeraar benoemd, terwijl aan IDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Noor Leiden per 8 maanden1 1.10. 1.40. n O.CC. -■"ïranco per post. 1? PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels...f 1.05. Iedere regel meerm 0.171- Crootere letters naar plaatsruimte. Het 1 December begint een nieuw kwartaal ran bet Leidsch Dagblad. Zij die zich alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvan gen de nog tot dien datum verschijnende num mers gratis. Abonné's buiten de stad worden verzocht het bedrag over het loopende kwartaal vóór 1 De cember per postwissel of blauwe postzegels aan ons Bureel te willen overmaken. «Het plaatselijk comité ter bevordering eener Kederlandsche uitrusting naar de Noordpoolzee 3ndt zich bij dezen nogmaals tot zijn medeïnge- fenen met het verzoek om een geldelijke bijdrage bereiking van dat doel, daar de totnogtoe bij- bgebrachte fondsen ontoereikend gebleken zijn, een vaartuig uit te zenden, dat maar eenigs- aan de gestelde eischen voldoet. Het comité ngt in herinnering, dat de voorgenomen Noord- iiïtoclit niet alleen, en niet in de eerste plaats bijd zal zijn aan de oprichting van eenige Idenksteeneu voor de Nederlandsche zeevaarders, |e tijdens de eeuw van onzen roem de Noordelijke eken hebben bezocht, maar dat evenzeer de ïoeling in 't oog gehouden wordt, bekwame jgfclieden te vormen ter hernieuwing van onzen hlndel op Muscoviën en ter beschikking voor inteniationaal-wetenschappelijke stations, die Aan de Noordpoolstreken gevestigd zullen worden. 't vertrouwen dat deze dringende oproeping afliet vergeefs zal blijven, verklaren de leden van het comité zich gaarne bereid inkomende giften I ontvangst te nemen. Het plaatselijk comité voornoemd, Dn. W. C. "VAN DEN BRANDELER, Voorzitter. Mr. R. Th. BIJLEVELD. L. M. DE LAAT DE KANTER. P. VAN DER VELDEN ERDBRINK. I M. M. WESTENBERG. G. J. C. KOLFF, Penningmeester. W. G. C. BIJVANCK, Secretaris. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN, Geien het adres van de firma JAEGER en Co.daarbij ver telde in hare fabriek aan den Vestwal bij de voormalige Wwepoort een nienwen Stoomketel te mogen plaatseD; ■Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1S75 (Staatsblad W. 95); TGtveD bjj deze kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, le bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd i ilrnrie dat op Zaterdag den 8sten December aanst.'s voor lege te elf oren, op bet Raadhais, gelegenheid zal worden wen om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Bargemeester en Wethondera voornoemd, v. D. BRANDELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. «idin, 2-i November 1877. LEIDEN, 24 November. twee anderen hoogleeraren eene jaarlijkscbe toelage j is verleend voor de bijzondere zorgen, welke zij aan de kweekelingen der inrichting moeten wijden. Uit de memorie van antwoord van den minis ter van binnenlandsche zaken op zijn begrootings- boofdstuk blijkt dat tegen de aanstelling van den lector als leeraar de regeering geen bezwaar heeft, omdat strijd met den geest van de wet op bet hooger onderwijs hierin niet gelegen schijnt. De minister kan niet aannemen, dat de bedoelde personen hunne verplichtingen tegenover de uni- verseit zullen verwaarloozen ter wille van de andere betrekking, en vraagt op welken anderen billijken grond men hun zou kunnen beletten hunne ta lenten in ruimeren kring nu te doen stichten. De hoogleeraar heeft voor de gelijktijdige waarne ming nog geene vergunning gevraagd. Gedurende de tweede helft der maand Octo- berde zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden Mej. M. Boelsema idem een pakket, II. C. Wittleraad, L. Binsman, mej. 1. H. Tegeler-J. Graven, J. D. W. Koch, mej. E. Agema, I. Kints- bergen voor Jansje, AmsterdamG. Ram, Boskoop; E. v. Nuis, Keulenmevr. De Bonnant de Reikholz- van Zee, HaarlemP. J. Kalkhoven, Hilversum Bonnichsen, Lubcck; J. Vroom, Schiedam; II. Tromp, Vianen; Autje Broeshart, Wageningen T. Van Tijn, Winschoten; Be(je Tibben, Woerden. Briefkaarten: H. Jongeneel, Amsterdam; W. M. De Jongh, 's-GravenbageInder-Maar, W. Tb. Pbilipsen, Rotterdam. Gedurende deze week zijn dagelijks in bet Werkbuis alhier opgenomen van 5579 volwas sen personen en van 1518 kinderen. De commissie voor de akte-examens bij het middelbaar onderwijs heeft gisteren toegelaten den beer M. A. G. Van der Leeuw, van Rotterdam, voor boekhouden. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht is tot arts bevorderd de heer J. P. Van den Heuvel, med. doctorandus. Dr. D. Burger, rector der Latijnsche school te Amersfoort, is wegens zijne bemoeiingen ter bevordering van de studie der nieuw-Grieksche taal, door het letterkundige genootschap „Byron" te Athene tot eerelid benoemd. Door den Amsterdamschen gemeenteraad is de heer E. Bruza, hoogleeraar aan de universiteit te Modena, tot professor in het strafrecht en de strafvordering aan de universiteit te Amsterdam benoemd. Het stoomschip „Voorwaarts", kapt. Aukes, 13 October van Nieuwediep naar Batavia ver trokken, is aldaar gisteren aangekomen; de „Ma dura", kapt. Ordeman, is heden met een lading suiker van Batavia naar Kopenhagen vertrokken. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren gaven bij hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) de ministers van koloniën en van marine inlich tingen op verschillende vragen. Voornamelijk kwam ter sprake de toestand van het materieel der zee macht. De heer Fransen van de Putte en De Casembroot wenschten inlijving der particuliere marine bij de Indische marine. De ministers voerden daartegen onderscheidene bezwaren aan. Bij het hoofdstuk over de middelen iu Neder land werd uitvoerig gediscussieerd over uitbreiding van den verkoop van producten op Java en de koffieveilingen. De heer Des Amorie van der Hoeven stond uitbreiding voor, maar werd bestreden door de heeren Oorver Hooft, Van Zinnicq Bergmann en Bastert, terwijl de beer Blnssé die uitbreiding hij de slechte suikerwetgeving thans niet wenschelijk achtte. De minister van koloniën antwoordde, dat in zake koffieveilingen het belang der schatkist in de tegenwoordige omstandigheden vooral op dén voorgrond moet staan. Dit, meent hij, verzet zich tegen uitbreiding van verkoop op Java, alsook tegen eene andere wijziging van het stelsel der koffieveilingen hier te lande, dan die, hierin be staande om de 9 veilingen, die thans om de 4 weken plaats vinden, te doen houden om de 5 weken. Hoofdstuk VII B (financiën) is gebracht op f 17,866,922. In beantwoording over de wet. op de middelen werd door den minister opgemerkt, dat de mindere aanvoer in Nederland van ruwe riet suiker in het algemeen en van Nederlandsch-In- dische ruwe suiker iu het bijzonder ook schijnt te moeten worden toegeschreven aan krachtiger mededinging dan vroeger van ruwe beetwortel suiker. In 1876 toch werd ongeveer 29 millioen ki logram beetwortelsuiker van het buitenland tot verbruik ingevoerd, terwijl 19 millioen kilogram uit de binnenlandsche fabrieken in verbruik werd gebracht. Alzoo te zamen 4>8 millioen kilogram of bijna de helft van hetgeen in dat jaar door de raffinaderijen aan grondstoffen is verwerkt. Ter beantwoording van de vragen in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de spoorweg-begrooting van 1878 gedaan omtrent den stand der werkzaamheden met den aanleg van staats spoorwegen volgens de wet. van 10 November 1875 heeft de minister van waterstaat enz. eenige inlich tingen gegeven, waaraan het volgende is ontleend Voor de meeste der bij die wet bevolen lijnen liggen de onteigeningsstukken ter inzage. Voor de lijn Nijmegen-Venlo is die ter visie ligging af- geloopen. Het voorloopig onderzoek van de lijn Rotterdam-Hoek van Holland, gedeelte Rotterdam- Maassluis, is afgeloopende lijn wordt thans uit- geteekend en gewaterpast. Met de meeniug van de leden die van oordeel zijn dat de spoorweg van Amersfoort naar Nij megen behoort te worden aangelegd, kan de Re geering zich ten volle vereenigen. Aan de over brugging bij Rhenen schijnen niet zulke bijzon dere moeielijkheden verbonden. De minister zal geene verlenging voor den duur der concessie voor den spoorweg Rotterdam-Munster toestaan, zoo niet vóór 1 Mei de volkomen zekerheid is verkregen dat de Maatschappij in staat is het werk tot stand te brengen. De minister erkent de wenschelijkheid, om de haven van IJmuiden in verbinding te bren gen met het spoorwegnet. Gaarne zal hij te zijner tijd tot het verkrijgen dier verbinding medewerken. De minister zegt een onderzoek toe naar de mo gelijkheid om reeds voor de voltooing van het cen traalstation te Amsterdam den spoorweg van Zaan dam aan het publiek verkeer dienstbaar te maken. Naar het „Vaderland" verneemt, zijn in de begrooting van oorlog zeer belangrijke wijzi gingen gebracht, die een geheele omwerkiug dier begrooting noodzakelijk maakten. Het eindcijfer van dit departement is van /"24,100,000op(22,560,000 gebracht. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 4den December des avonds te halfacht. Te Amsterdam vergaderde Donderdag de Vereeniging voor Suriname, onder voorzitterschap van den vice-admiraal Fahius. De secretaris, mr. J. W. Tijdeman Jr., bracht verslag uit van het geen tot nu toe door de Vereeniging is verricht. Het aantal leden bedraagt 144. De kas heeft een batig saldo van ruim 1100 galden. De vice-ad miraal Fabius berichtte, dat Prins Hendrik ver-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1