BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. 6 Rusland. Turkije. Telegrammen. ingezonden, Te Hillesluis had Maandag-avond een ernstige vechtpartij plaats. Vier nog jeugdige werklieden voerden strijd om een 17-jarige dienst maagd. De twist ontstond in de herberg van J. Bollee. Zekere L. v. B., de partij voor een ander opvattende, greep spoedig zijn zakmes en bracht L. S. een snede in den hals en in de hand toe. Hiermede nog niet voldaan, kreeg zijn vader, die hem tot bedaren trachtte te brengen, een ernstige wond van hem over den arm. Spoe dig waren de te Pijenoord dienstdoende nacht- wachts van Charlois bij de vechtpartij aanwezig. De zaak werd in handen der politie gesteld. Omstreeks twee nren is Dinsdag te Dalfsen de bliksem geslagen in een molen, be schadigde uitwendig een der roeden, baande zich een weg langs de as, die mede beschadigd werd, en sloeg vervolgens de spil gedeeltelijk in splin ters. De molenaar stond in de onmiddellijke nabij heid en viel van schrik tegen den grond, maar bleef ongedeerd. Door den wachtmeester der maré- chaussée te Venlo is een Duitscher gearresteerd, die zich in zijn vaderland aan moord en te Well (Limburg) aan diefstal van een horloge heeft schuldig gemaakt. Dinsdag had ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg het volgende curieuze voorval plaats. Twee personen stonden terecht wegens overtreding van het politiereglement van Zoutelande en legden eene verklaring van den burgemeester dier gemeente over, inhoudende, dat de bedoelde verordening niet behoorlijk was afgekondigd. De ambtenaar van het O. M. ver toonde echter eene behoorlijk afgekondigde veror dening, geteekend door burgemeester en wethouders en nog nader voor eensluidend afschrift geteekend door genoemden burgemeester, tevens secretaris. Genoemde ambtenaar nu betoogde, dat de onder- teekening van het college moest worden geloofd boven de. eenzijdige verklaring van den burgemeester. De uitspraak is bepaald op 27 dezer. Van de hand van Georg Ebers, den schrijver van „Eine Aegyptische Königstochter" en „Uarda", zal voor het aanstaande Kerstfeest eene nieuwe roman het licht zien, welke ten titel zal hebben „Homo sum". Dit boek brengt den lezer in Egypte in de dagen van Constantijn den Grooten. Er heeft een verschrikkelijke storm gewoed in de Oostzee, waardoor vele schepen zijn vergaan en een aantal menschen 't leven verloren. Een nieuw gepantserd Russisch schip dat bij Petersburg op de reede lag, is van zijne ankers nu wordt in het verzoekschrift gezegd, dan zal de Pransche nijverheid te gronde gaan. De koning van Zweden heeft de overeenkomst met Prankrijk, betreffende den verkoop van het Zweedsch-Westindische eiland St.-Barthélemy be krachtigd. Het verdrag was geteekend 10 Augustus, waarna te Parijs in een protocol van 31 October eenige nadere voorwaarden waren vastgesteld. De „Prov. Corresp." geeft een overzicht van de crisis van Prankrijk en zegt aan liet slot daarvan: Daar Mac Mahon zich beroept op de volmacht, die hem tot 1880 blijft opgedragen, en op de taak, die hem bij deze opdracht door de conservatieve meerderheid is opgelegd, terwijl daarentegen de tegenwoordige meerderheid in de Kamer evenzeer vasthoudt aan de rechten, haar door de republikeinsche grondwet toegekend, be staat er geen vooruitzicht op eene duurzame vre delievende oplossing van het conflict. Het blijkt thans, dat de senaat niet met 142 tegen 138, maar met 151 tegen 129 stemmen de motie-De Kerdrel heeft aangenomen. De secretarissen hadden eerst verklaard, dat de motie goedgekeurd was met 142 stemmen tegen 138; maar zij zijn later tot de ontdekking gekomen, dat zij zich vergist hadden, en vandaar de verbeterde opgave in den loop van den avond. De secretaris Vandier heeft in den senaat ophel dering gegeven over de vergissing. Een der secre tarissen had op zijne lijst negen stemmen ten gunste van de motie-De Kerdrel bij abuis opge- teekend als daartegen uitgebracht. Deze negen stemmen, naar de andere zijde overgebracht, geven een verschil van 18, en telt men deze 18 bij de vier stemmen meerderheid, die, naar de eerste opgave, de motie verworven had, dan komt men tot eene meerderheid van 22 stemmen (151 tegen 129). De heer Testelin gaf hierover zijne verwondering te kennen. De ééne verrassing volgt op de andere, zeide hij. Wat gij daar zegt, ant woordde de voorzitter, is kwetsend voor de eer der secretarissen. Ja, ik protesteèr, riep de heer Vandier. De heer Testelin hernam, dat de wijze van de stemmen te verifieeren zeer veel te wen- schen overlaat. Dat is nu reeds de tweede maal, dat men de eerste opgave veranderd heeft. Er moeten maatregelen genomen worden, om eene herhaling van die vergissingen te voorkomen. De legitimistische „Gazette de Prance'1 ver haalt het volgende: Een edelman van hetrechter- centrum verscheen Zondag bij Mac Mahon, om bieden •dat ,Uwe hulde1 ik geslagen en op de kust geworpen. Het ligt 5 voet in de modder, en daar in de golf van Pinland geen eb en vloed bestaat, zal het hoogst moeielijk zijn het fraaie schip, 't welk blijkens de afgelegde proeftochten voor het beste van de Rus sische oorlogsvloot gehouden werd, af te brengen. Te Saint-Romain, in het kanton Bourg-de-Visa, dep. der Tarn en Garonne, zijn volgens de „Eransais11 in een veld de overblijf selen van een prachtig Romeinsch landhuis opge graven. Behalve een aantal munten uit den tijd van Hadrianus, Constantijn e. a. zijn er muren aan het licht gekomen met frescoschilderingen, een aantal vertrekken en zalen en een mozaïekwerk van 80 meter in de lengte en 3 in de breedte, even merkwaardig van teekening als van compo sitie. Rondom de villa bevinden zich overblijfsels van de woningen der slaven, enz. De gevonden voorwerpen zijn ongeschonden. Te Parijs neemt tegenwoordig, naar de „üébats" meldt, eene nieuwe industrie een grooten omvang, namelijk het vervaardigen van laken uit de vederen van hoenders en allerlei an dere vogels. Tusschen de zeven en acht honderd gram dons is genoeg voor een vierkanten meter laken, vijfmaal lichter en driemaal warmer dan wol. De stof is onkreukbaar, ondoordringbaar voor vocht en neemt alle kleuren aan. De handelsstand te Parijs en uit het Noorden des lands heeft besloten eene petitie aan Mac Mahon te richten, met dringend verzoek ten spoedigste een einde aan de crisis te maken. Indien de tegenwoordige toestand nog lang mocht duren, hem zijne hulde aan te antwoordde Mac Mahon, „dat is wel; maar heb de stemmen van u en uwe partij noodi Men heeft Maandag kunnen zien, antwoordt de Temps" hierop, met welk eene militaire discipline het rechter-centrum aan het gegeven consigne voldaan heeft. De conslitutioneele groep moet goed stemmen en zwijgen. Eenigen tijd vóór de verkiezingen is de markies d'Harcourt naar Chislehurst vertrokken, om een bezoek te brengen aan Napoleon IV. Dit feit werd destijds niet tegengesproken. Thans komt een Bonapartistisch blad verklaren, dat de keizer lijke pretendent bij die gelegenheid verklaard zou hebbeu in 1880 te rekenen op een peblisciet te zijnen gunste. „Havas" echter deelt officieus mede dat men in dwaling verkeert, en dat de geruchten omtrent het bezoek bij Napoleon IV onjuist zijn. De bewuste markies was eenvoudig voor zijn ge noegen naar Engeland overgestoken om zijn familie te bezoeken. Omtrent het verhoor van den persoon, die te Berlijn is gearresteerd onder verdenking van een voorgenomen moordaanslag op den keizer en den rijkskanselier, deelt de „Nordd. Alg. Zeituug" de volgende nadere bijzonderheden mede: Toen hem in den loop van het verhoor zijn photogra- phisch portret was voorgelegd, hetwelk de rechter lijke autoriteit te Schönlanke naar Berlijn had overgezonden, bekende hij dat hij niet Lyskowski, maar Lubowski heette, geen Pool, maar een West pruis en wel dezelfde persoon was, die zich te Schönlanke aan verduistering van gelden ten na- deele van zijn principaal had schuldig gemaakt, weshalve aldaar een bevel tot inhechtenisneming tegen hem was uitgevaardigd. Verder bleek nog, dat hij onder den naam van Kriiger zich op ver scheidene plaatsen aan zwendelarij had schuldig gemaakt. Bovendien is zijne identiteit tban T wezen door een zijner bloedverwanten, een jon» in dienst bij een handelshuis te Berlijn de laatste berichten is hij wegens olUstehS overgebracht naar het zoogenaamde Chanté-e t en scheen bij de reehterliike autoritei j tuiging veld te winnen, dat zij, wat dn J nomen moordaanslag betreft, slechts aan eene^' tificatie heeft te denken. Hierbij komt, datT voor de Berlijnsche justitie geen vreemdeliL daar hij vroeger door de stedelijke rechtbank eenige jaren tuchthuisstraf veroordeeld was werd ook gemeld, dat de aandacht der Berlijn, i. politie op hem was gevestigd door twee ongetekend brieven, waarvan de eene door eene dame sch te zijn geschreven. Naar aanleiding daarvan len de „Borsencourier" een opgesmukt verhaalt waarin de schrijfster figureert als een verlate geliefde, die haar weggeloopen minnaar door mi/ del van dien brief in ongelegenheid poo»de brengen. Het bericht uit Weenen omtrent de vereenini - der Russische cavalerie met het Servische «en corps bij Pandirola, wordt door de „Polit. Corr met allen nadruk tegengesproken. Zoover zijn d5 zaken te Belgrado nog niet gevorderd, al wordt ook bijna dagelijks verzekerd, dat veder eene brigade, welker aantal in Servië inderdaad on uitputtelijk moet wezen, naar de grenzen ij opgerukt. De correspondent van de „Times" seint ten minste uit Belgrado, dat wel de krijgslustig! heid in 't algemeen schijnt toe te nemen, maai verschillende onderdeelen der conventie tusschen Rusland en Servië nog niet geregeld zijn en mes niet gelooft, dat prins Gortschakofi geneigd is de voorwaarden aan te nemen, waarop de Servisch regeering staat." Een telegram van 19 dezer uit Erzerum meldt: Het kanonvuur noodzaakte de Russen het op werpen van verschansingen voor Erzerum te sh- ken. De Russische cavalerie zwerft in alle rich tingen door de vlakte van Armenië. Een brief uit Adrianópel meldt' dat de toestand der Bulgaren iets gunstiger wordt. ït Adrianópel waren tot dusver ruim 500 Bslgm opgehangen en naar verhouding evenveel hü- Sagra, Jeni-Sagra en Kesanlyk. Thans rata zulke executiën slechts zelden meer plaats, in elk geval niet meer in het openbaar. BRUSSEL, 21 November. Erère Orban teelt een amendement op het adres van antwoord voor gesteld, zeggende dat de regeering met alle wet tige middelen de ondernemingen vervolgen moet van hen, die de grondwet in minachting willen brengen. Het amendement werd verworpen met 58 tegen 35, en het adres aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. ROME, 21 November. Professor Vantezzi be zocht heden den Paus. Hij keurde de behandeling goed, achtte het onmogelijk hem het gebruik da beenen weder te geven, vond den toestand niet verontrustend, maar zóó dat plotseling verergering mogelijk is. PARIJS, 21 November. Volgens sommige dag bladen is het nieuwe ministerie nog niet voorgoed samengesteld. Gambetta is gekozen tot voorzitter van de begrootings-commissie. Hij verklaarde, toen hij be noemd was, dat hij strikt binnen de termen der wet zal blijven, en hij zal trachten diegenen binnen de perken der wet te houden, die geneigd zouden zijn er buiten te gaan. St.-PETERSBURG, 21 November. Het oft- cieele blad maakt een keizerlijk besluit openbaa, omtrent het verbod van uitvoer van alle soorten levensmiddelen uit de havens van de Zwarte tee en de Zee van Azof naar het buitenland. Zondag 18 November jl. vierde de Leidsc e Zouaven-broederschap de löjarige herinnering van de roemrijke overwinning, die zij behaald heb en op het Garibaldische leger. Zij hadden om e! feest meer luister bij te zetten, al hunne wapen makkers van geheel Nederland uitgenoodigd o® aan het feest deel te nemen, waaraan door veen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2