23 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ,A van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. s T A D S-BE RI CHTES. 5 N°. 3454 A". 1877. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. 'fiinco per post.1.40. I ^Wonderlijke Nommers,.v 0.02. PRIJS DER AD VERTENTIEN: fan 18 regels1.05. Iedere regel meer0.17|. Groolere letters naar plaatsruimte. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden Wjjeren tij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot /cos- Itlwu vaccin a/ie voor onvermogenden, in het lokaal der Stads- flig gedoreDde dit jaar nog is opengesteld op de volgende dagen ca ra op Maandag 26 November, Dinsdag 4, Woensdag 12, Donderdag 20 en Vrijdag 28 December, 's namiddags te één nar. Burgemeester en Wethonders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 November 1877. LEIDEN, 22 November. Heden had ten raadhuize alhier de aanbesteding plaats voor den tijd van 3 jaren ingaande 1 Ja nuari 1878 en eindigde ultimo December 1880 van1°. het onderhoud der Spanjaardsbrug met de pachterswoning, aangenomen voor ƒ600's jaars tn 2°. het onderhoud van onderscheidene werken san den Zijldijk en langs deu Leiderdorpschen weg, aangenomen voor 800 's jaars, beide perceelen door van Leeuwen alhier; 3°. bet onderhoud van het gebouw genaamd Raadhuis, aangenomen door W. A. Van Lith alhier voor 750's jaars; 4°. het dagelijksch onderhoud aan de gebouwen en het ameu blement der openbare scholen, aangenomen door J. H. Carlier alhier voor 3390 's jaars en 5®. het dagelijksch onderhoud van eenige openbare gebouwen en verhuurde huizen, in 2 perceelen, lste perceel aangenomen voor ƒ1660 'sjaamdoor genoemden J. H. Carlier en 2de perceel voor f 601door S. van Leeuwen, voornoemd. Bij de mede gehouden verpachting van de mestspeciën ifïotostig uit de riolen en kolken binnen de jemeente gedurende het jaar 1878 zijn pachters f "worden: van de kolkspecie voor 0,46'/, per nb. meter J. W. Filippo alhier en van de noolspecie voor 0,54 per kub. meter B. A. Van Ulden alhier. Naar wij vernemen heeft de vereeniging „Har monie* besloten hare eerste uitvoering in dit seizoen Zondag a. s. in de Stadszaal te doen plaats hebben. De minister van staat, minister van koloniën, beeft de door zijn ambtsvoorganger benoemde commissie, belast met het afnemen in Nederland in het jaar 1877 van het examen voor ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië ontbon den,'onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. De nieuw opgetreden minister van marine neeft de begrooting en plannen van zijn voor ganger, op een paar wijzigingen na, overgenomen. - |PiiiFengt zÜnc mem°rie van antwoord hulde 1 üB hetgeen deze gedurende diens ruim driejarig Ibeheer in het belang der marine heeft gedaan, zoowel voor materieel als personeel. Het voorne- _MWi. van den minister is op dien weg voort te zoodat voor afbreken van wat onder zijn voorganger werd begonnen of voorbereid, geen ^■1 bestaat. Hij rekent op den stenn der ver- POgeawoordiging, door zijn voorganger zoo ruim- lechoot? genoten. j ■■«Venwel verdedigt hij dezen tegen sommige "opmerkingen over het technisch beleid en tegen van gemis aan vastheid van overtuiging, ng van opvatting of plannen werd steeds randerde omstandigheden geboren. Vandaar pe vervanging van monitors door stoomka- wmeerbooten, welke ook deze minister handhaaft. Rij wenscht echter geen gevolg te geven aan het plan om de kiel te doen leggen voor een vierde Hjpfstoomschip lste klasse, type „Atjeh", vóór- ■•t het onlangs in dienst gestelde in zee is be- iroefd geworden. Voorts ziet hij geheel af van doen bouwen van een derde gepantserd ramtoren- chip voor 'tauxiliair eskader in Oost-Indië. Het departement van marine is in onder handeling met een fabrikant te Parijs voor de levering van een revolverkancn (zoogenaamde mi trailleur), ten einde dat te beproeven en daardoor gegevens te verkrijgen aangaande de doelmatig heid, ook wat soliditeit betreft, van dje wapensoort bij gebleken wenschelijkheid om tot de invoering van dergelijke kanonnen, hoofdzakelijk ter afwering en vernieling van torpedovaartuigen, over te gaan, zullen de gelden op een latere begrooting worden aangevraagd. Hei herzien van bezoldigingen en bovenal van de zoogenaamde nonactiviteits-traktementen der officieren bij de zeemacht is, volgens het gevoelen van den minister, hoog noodzakelijk. Hij wenscht die herziening evenwel te paren aan eene reor ganisatie van het corps zeeofficieren en hoopt de grondslagen daarvan neder te knnnen leggen in eene volgende begrootingook de pensioenen zul len opnieuw herzien en meer in overstemming gebracht moeten worden met de wet van den 29sten Mei 1877 regelende de pensioenen bij de landmacht. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat dispensatie van het verbod tot in- en doorvoer van buitenslands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, on bewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen, alsmede van allen afval van genoemde dieren, waarop betrekking heeft het kon. besluit van 8 December 1870 (Staatsblad n°. 194) alleen gegeven kan worden wanneer het algemeen belang zich daartegen blijkbaar niet verzet. Aanvragen daartoe moeten, op gezegeld papier geschreven, gericht worden aan den commissaris des konings in de provincie, waarin de belanghebbende woont. De commissie voor de akte-examens mid delbaar onderwijs heeft gisteren toegelaten de heerenE. A. Sunier, van Arnhem, voor Eransche taal en letterkunde; M. IJzerman, van Amster dam, voor de gronden der staatsinrichting. Bij de marine schijnt het zenden van een zeilschip naar de Poolstreken, zooals in de laatste vergadering van het hoofdcomitë voor de expedite naar Nova-Zembla bepaald werd, weinig sympathie op te wekken. Zijn wij wel ingelicht, zegt het „Vaderland", dan wendde de luitenant-ter-zee Koolemans Beynen zich onlangs tot een zijner wapenbroeders te Willemsoord, met het verzoek, een zeeofficier, voorstander van een tocht met een zeilschip, naar de eerstvolgende vergadering, te houden op 17 dezer, af te vaardigen, ten einde het hoofdcomité te steunen. Dit had ten gevolge, dat men in Nienwediep in omvraag bracht, of het zenden van een zeilschip, bij gebrek aan fondsen voor een expeditie met een stoomschip, al of niet was aan te radeD. Van al de officieren, welke hun gevoelen uitbrachten, was er slechts één voor het zenden van een zeilschip, terwijl al de overigen, hoezeer ook voor een expeditie Daar de Noord poolstreken, vermeenden liever geen tocht te moe ten ondernemen, wanneer die niet kan gedaan worden met behulp van stoomvermogen, daar er geen resultaat van eenige beteekenis was te ver wachten, doch daarentegen veel kans om teleur stellingen te ondervinden. Ook scheen geen zee officier geneigd aan de oproeping om de verga dering te komen bijwonen, gevolg te geven. Aan de hoogeschool fe Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. Kloekers, van Assen. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht is bevorderd tot arts A. Geyl, doctorandus. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het examen is uitgereikt aan M. Bolt en M. W. Van Haaften, doctorandi. Tweede kamer. Ingetrokken is het ontwerp op de militie en schutterijen. Beraadslaagd werd in 't algemeen en bijzonder over hoofd stuk II der Indische begrooting. De algemeene koloniale politiek is niet ter sprake gekomen. Het hoofdstuk, ruim 112 millioen, is aangenomen met 61 tegen 2 stemmen. Morgen zijn de andere hoofd stukken aan de orde. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden op Sl.-Thomas, buiten bezwaar van 's rijks schat kist, beuoemd J. A. Van Romondt, ter vervanging van J. Cappé, aan wien eervol ontslag uit die betrekking is verleend, onder dankbetuiging; aan A. Couturié, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Nieuw-Orleans, onder dankbet., en daartoe benoemd A. Schreiber, aldaar; aan mej. M. C. Brinkmann, geboren te Mülheim a/R., mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergun ning verleend om hier te lande middelbaar onder- onderwijs te geven; de benoeming van J. C. Al- brecht, burgem. te Opmeer, tot secr. dier gem., goedgekeurdmet ingang van 1 Dec. e. k. benoemd tot telegr. 2de kl. bij den rijkstelegraaf C. W. Laeyendecker. Gemengd Nieuws. Uit Zwolle wordt gemeld dat in 24 uren het water op den IJsel 81 en op het Zwarte Water 89 centimeter is gewassen, zoodat de hooi en weilanden langs het Almelosche kanaal weder zijn ondergeloopen. De sluizen der Willemsvaart heeft men gisteren moeten sluiten; verscheidene schepen liggen er binnen en buiten, die hunne reis niet kunuen vervolgen. De Amsterdamsche stoombooten moesten des namiddags aan het Ka- terveer voor de gesloten sluizen blijven liggen, terwijl men de passagiers van daar per omnibis- sen heeft afgehaald. Te Tilburg heeft een zonderlinge diefstal plaats gehad. Bij deD koffiehuishouder E. K. werd namelijk eenige dagen geleden een okshoofd jenever afgeladen en door den brenger met behulp van nog twee andere personen in den kelder op de stelling gelegd. Toen men Zaterdag uit het vat wilde tappen, kwam er geen droppel uithet was tot den bodem geledigd. De politie tracht de daders op het. spoor te komen. Het nieuwe bronzen 2a cent-stuk heeft de grootte van een tienguldenstuk; aan de eene zijde ziet men den Nederl. leeuw, waarom heen de woorden: Koninkrijk der Nederlanden 1877, en aan de andere zijde een lauwerkrans, met de aanduiding der waarde „2'/» cent" in het midden. De schroefstoomboot „Rhein und Schelde" met eene lading arsenicum is nabij Ben- dorf, tusschen Neuwied en Coblentz, tegen den grond gestooten en ten gevolge der daardoor ont stane averij gezonken. De directie der Keulsche drinkwaterleiding heeft terstond maatregelen ge nomen, ten einde bij het pompstation waaruit het drinkwater aan de stadsbevolking wordt geleverd, alle eventueele kenteekenen van vergiftiging, zoo wel in het drink- als in het Rijnwater, ieder oogenblik te kunnen constateeren. Daar de wel, waaruit het water aan de ingezetenen wordt ver schaft, is ingesloten en het water op 35 meters afstand van den Rijnoever ter diepte van 8 me ters beneden het nulpunt der rivier wordt opge haald, gelooft men dat de stad wel tegen het ge vreesde onheil zal bewaard blijven.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1