Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Prankrij k. Groot-JBritannië. Rusland» kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem, mr. A. Kist, advokaat aldaar; tot rechter in de arrond.- rechtbank te Amsterdam mr. W. A. L. Domis, vroeger rechter in de opgeheven arrond.-rechtbank te Leiden; tot lid en voorzitter der permanente militaire spoorweg-commissie, den generaal-majoor J. M. Van der Star, chef van den generalen staf bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht benoemd tot officier van gezondheid 3de klasse J. J. Haver Droeze, arts en doctorandus in de medicijnen. Maandag-namiddag omstreeks half- vier is in Den Haag in het gebouw van bet ministerie van oorlog een der schoonmaaksters, die op een ladder staande, eenig werk verrichtte, door eene onbekende oorzaak er afgevallen, met het ongelukkig gevolg dat zij op een marmeren trap terechtkwam, waardoor zij zich vreeselijk aan hoofd en hals verwondde. De officier-van-gezond heid Gruis en kort daarop de generaal-majoor inspecteur van den geneeskundigen dienst Van Hasselt waren al spoedig tegenwoordig om de eerste verbanden te leggen, waarbij de verschrik kelijke bloedstorting bijna niet was te stelpen. Met den raderbrancard van het garnizoens-hospitaal naar haar woning in het Kikkerstraatje vervoerd, was verdere geneeskundige hulp onnoodig, wijl zij, kort na hare aankomst aldaar, overleed. Een bende jonge deugnieten, tien in getal, zag men gistermorgen in Den Haag van het bureau van politie op de Nieuwe Haven in den gevangenwagen naar de gevangenis overbrengen. Zij hadden zich in onderscheidene winkels aan diefstal van worst, spek, brood, gebak, vijgen, amandelen, tabak, pijpen en sigaren schuldig ge maakt. Drie hunner waren reeds wegens diefstal veroordeeld. De oudste moet, naar men zegt, den ouderdom van 14 jaar nog niet bereikt hebben. Maandag-avond heeft te Amsterdam op de Keizersgracht hoek Prinsenstraat, bij den tapper J. L.. Muller een gasontploffing plaats ge had. Drie deuren en twee ramen werden verbrij zeld, de vloer gedeeltelijk vernield en het huisraad stuk geworpen. De tapper en zijn dochter bekwa men zware brandwonden, die door de manschap der brandweer werden verbonden. Overigens be hoefde de brandweer geen dienst te doen, daar geen brand ontstond. Omtrent de bekende geschiedenis op de Brouwersgracht te Amsterdam wordt aan het „Utr. D." gemeld, dat er aan zelfmoord niet meer te twijfelen valt. Er is een pakket gevonden, met twee gouden ringen en de brieven van de ver loofde van den heer Kets, mej. T., onderwijzeres. Die brieven schijnen opheldering te geven. Men vermoedt dat hij zich gebonden had, om aan moord te doen denken en zoodoende zijn polis van levensverzekering te redden. De geheimzinnige zakdoek dien men vond, is herkend als de zijne. Onlangs vermiste de laadmeester van den Oosterspoorweg te Amsterdam drie blokken tin uit de loods en gaf daarvan kennis aan de politie. Twee daarvan werden op het stationster rein gevonden, half in den grond begraven langs de baan. Het was waarschijnlijk dat het tin daar des nachts zou worden weggehaald; de commis saris van politie posteerde daarom twee dienaren onder een spoorwegwagen nabij de plaats. In over leg met den stationschef was bepaald, dat de sta tionsuitgangen door een paar van zijn eigen wa kers zouden bespied worden. Van 's avonds half- tien tot 's morgens zes uren hadden de vermonde agenten onbeweeglijk onder den wagen gelegen, terwijl het den geheelen nacht had geregend, maar er werd niets ontdekt. Eindelijk kwam tegen dien tijd een persoon aansluipen, die bleef staan en tasten in het halfduister naar het ingegraven tin. De politiedienaren slopen nader om hem te pak ken zoodra hij het metaal zou opnemen. De dief tastte juist naar het tin, toen hij gerucht vernam en het hazenpad koos in de richting van de uit gezette stationswachters. Deze hadden echter de wacht opgegeven en waren bezig met de kachels in het station aan te maken. Met een kloeken sprong was hij boven van de viaduct op de straat gesprongen en verdwenen. De politiedienaren had den hem echter in den schemer goed waargeno men volgens het signalement moest hij stations arbeider wezen. Vermomd waren zij weer 's Maan dags-morgens bij het samenkomen der arbeiders tegenwoordig, doch een persoon, die op het signa lement geleek, was er niet. Wel ontbrak een werkman. Deze werd opgespoord in zijne woning en herkend als de man die in den vroegen mor gen zoo spoorloos verdween. In zijn huis werd het derde schuitje tin gevonden, en toen was ontken nen niet meer mogelijk. Hij bevindt zich thans onder het bereik der politie. Door den muntmeester is reeds voor een aanzienlijk bedrag aan nieuwe 2'/acentstukken bij den betaalmeester te Utrecht gestortmen mag dus verwachten, dat deze munt spoedig in omloop zal komen. Eerst op den 15den October is een aanvang gemaakt met het slaan van bronzen munt. Sedert Aug. 1876 zijn 27' millioen centen ver vaardigd, waarvan 11 millioen in 1877. Toch zijn in de openbare kassen niet meer dan f 29.000 centen in voorraad. De thans in omloop zijnde muntbiljetten zullen worden ingetrokken en door nieuwe vervangen. De vervaardiging der teekeningen is aan erkende kunstenaars opgedragen. De treinsmid van het Oosterspoor te Zutfen, Maandag-namiddag bezig zijnde om op een trein, die vertrekken moest, te controleeren, is met de beenen onder den trein geraakt, zoodat zijne beide voeten zijn afgesneden. Hij verkeert in zorgwekkenden toestand. Onlangs is te Hamburg een tienjarige knaap vermoord. Naar hetgeen van daar wordt gemeld, is nu gebleken dat de moord is gepleegd door de moeder. Het „Journal Officiel" behelst een besluit van den minister van onderwijs, schoone kunsten enz., waarbij een „ethnographisch museum der weten schappelijke zendingen" wordt ingesteld. De lokalen zullen nader worden aangewezen. Een ander besluit bepaalt, dat den 15den Januari tot den lsten Maart e. k. in het nijverheidspaleis in de Champs-Elysées eene voorloopige tentoon stelling zal gehouden worden van uit Zuid-Amerika afkomstige voorwerpen, welke deel zullen uitmaken van de Amerikaansche afdeeling in genoemd museum. De Parijsche correspondent van de „Daily News" meldt, dat in zijne tegenwoordigheid een gewezen minister aan iemand verklaard had, dat de aanzienlijke rijzing der Eransche rente voor eenige dagen daaraan te danken was, dat het met de wederstands-politiek gedaan was. De Kamer van afgevaardigden heeft in hare zittiug van Maandag voor het eerst een beslissing genomen in de zaak der opgeplakte stembiljetten. Het gold de verkiezing in hel arrondissement Lecloure, departement Gers. De heer Descamps, de republikeinsche candidaat, had, met bijrekening der opgeplakte biljetten, de meerderheid maar het kiesbureau, dat die biljetten niet medegerekend had, verklaarde dat er eene herstemming moest plaats hebben tusschen hem en den heer Lagrange, den officieelen candidaat. Bij de herstemming liet Descamps zijne vrienden weten, dat zij niet ter stembus moesten verschijnen, aangezien hij zich reeds gekozen rekende. Alle uitgebrachte stemmen vielen op die wijs aan Lagrange ten deel. Maar de Kamer heeft beslist, dat de opgeplakte biljetten moesten medegerekend worden en heeft mitsdien Descamps als lid toegelaten. De Kamer heeft gisteren de begrootingcom- missie gekozen. Deze is geheel samengesteld uit leden van de linkerzijde. In de afdeelingeu vroe gen eenige leden der rechterzijde, of de meerder heid onmiddellijk de wet op de middelen zou goed keuren. Gambetta antwoordde, dat dit van de om standigheden zal afhangen. In de Kamer las Bethmont in naam der meer derheid een verklaring voor, die in het licht stelt, dat de stellingen door De Broglie ontwikkeld aan de Kamer redenen tot ongerustheid geven. Zij zal hare waardigheid bewaren en is besloten on gekrenkt haar beslissingen en voorrechten tegen inbreuken te handhaven. De behandeling van de verkiezing van Reille werd verdaagd, totdat de commissie van enquête heeft onderzocht, welke rol Reille bij de officieele candidaturen heeft gespeeld. De verclan aangenomen met 297 tegen 210 stemmen. besloot heden geen zitting te houden Duitschland. Omtrent de arrestatie van den Pool van een voorgenomen aanslag op het ']e den keizer en prins Bismarck, verneemt volgende bijzonderheden: Eenige dagen "7 ontving de heer Yon Madai, hoofdcommissak politie te Berlijn, een ongeteekenden brief hem werd medegedeeld dat Yon Lyskowski nemens was een aanslag te wagen op het l' van den keizer en van prins Bismarck II' werd een volledig signalement van dien gegeven. Hierop volgde een tweede ongeteekr brief, naar het scheen van eene dame. Ook da. werd bericht gegeven dat er een moordaanslsp' den keizer en den rijkskanselier zou plaats hei- De schrijfster verklaarde, dat zij zelve in het' heim betrokken was geworden, maar te zeer den keizer was gehecht om er van te zadiiren daardoor medeplichtig te worden aan eene m'sd' waarmede zij voor altoos haar geweten zon i zwaren. Zij noemde geen naam, maar gaf ee' beschrijving van den persoon, die den aansla? zc ondernemen, en voegde hierbij eene opgaaf u: dag en uur waarop hij te Berlijn zon aankome- De politie nam terstond maatregelen, met k gevolg dat Lyskowski Zaterdag-middag in „Hof van Holland" werd gearresteerd en ore gebracht naar het lazareth der zoogenaamde „Stal voigtei", alwaar hem de in dat gebouw gebral lijke kleeding werd aangetrokken. Dienzelfc- avond werd hij in verhoor genomen. De hoogeschool te Cambridge heeft in ra afzonderlijke senaatsvergadering aan Charles Dirr; den graad van doctor in de rechten verleend Evenals gewoonlijk bij dergelijke plechtig^ in de academische senaatszaal, speelde de aeaj- mische jeugd ook ditmaal eene hoofdrol. Zij ré de galerijen met hare luidruchtige schaar; toen Darwin binnentrad, heette zij hem «lier met oorverdoovende toejuichingen. Aanhds, die tusschen de galerijen gespannen wmird den hoog in de lucht twee figuren: eenn»tW;te aap in academisch gewaad, en boven Itev hoofd eene afbeelding van „the missiDg link', dat is de nog niet gevonden diervorm tnsstla de hoogst ontwikkelde voorwereldlijke apeic het minst ontwikkelde ras van mensclea I aap werd na een heet gevecht door de pedefc op den grond gesmakt, veroverd en verwijder; doch de geheimzinnige figuur van „the misahr link" bleef gedurende de geheele plechtigheid een Damocles-zwaard boven Darwin hangen. Oostenr.-ÏTong-.-NIonarcjiie. Dezer dagen is een verslag der commissie t-- controle voor de Oostenrijksche staatsschuld op baar gemaakt, waarin mededeelingen beter de conversie van die schuld worden gedaan. Des ongeveer tien jaren geleden aangevangen ark. schijnt thans zoo goed als geëindigd te zijn: gezamenlijke schuldbrieven zijn tot op een bedn van 3'/2 millioen florijnen na in stukken - nieuwe schuld geconverteerd. Niet onbelangrijk eene bij het verslag gevoegde tabel, waaruit biiji voor welk bedrag aan schuldbrieven in de vc naamste steden van het buitenland is geconv teerd. Aan het hoofd staat Amsterdam met i- millioen florijnendan volgen Frankfort met 1. Brussel met 119, Parijs met 109, Keulen met Antwerpen met 36 millioen, enz. In het Se 1 is voor 1007 millioen florijnen in het buiten» geconverteerd, terwijl de geheele schuld TUim millioen bedroeg. ■DguJ» De nieuwe Russische spoorweg van »- naar Galatz moet zoo goed als gereed m.iu' k dag zou de eerste locomotief een proefrit en indien deze Donderdag niet te Galatz a.%^ men is, moeten de aannemers 6000 fr. °e_; dag betalen, totdat de weg bruikbaar te zijn. Men mag dus aannemen, dat lm sche legerbestuur eerstdaags over de nieuwe e l lijn van gemeenschap met de basis zijner tien zal kunnen beschikken. Een telegram van den 19 den ui Kaleh meldtDe bestorming van Lars w

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2