Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrij li. Duitschland. JES.usla.nd.. eervol ontslag verleend als burgem. van Ruinen, met dankb.benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen: te Meppel, G. J. A. Huiskes, thans te Groenlo; te Gulpen, A. Moll, thans te Nijkerk; te Harderwijk, T. H. Oldenhüis Gratama, surnu merair; te Nijkerk, J. Heshusius, surnumerair; den kapitein W. J. E. Yan der Blom, van het 7de reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Een vreeselijke gebeurtenis bracht Zondag-middag tegen 4 uren niet weinig ontsteltenis in de Paulus-Potterstraat in Den Haag teweeg. Door huiselijke oneenigheden tot razernij gebracht, bedreigde een werkman zijn vrouw met mishan deling en nam zij de vlucht. Om zijn woede te koelen, greep de man zijn hond en scheurde dit arme dier als 't ware vanéén, zoodat 't hem dood in de handen bleefook dat was hem niet genoeg hij doodde daarna zijn kanarievogel en ten slotte wierp hij zich, steeds met een mes gewapend, op zijn kind. Gelukkig was juist op dat oogenblik een buurman toegesneld, die den ontaarden vader belette zijn kind te dooden, maar 't slachtoffer van zijn prijzenswaardige daad werd. De woeste ling stiet hem 't mes in den buik, zoodat de man bewusteloos neerviel. Spoedig was de politie, die ontboden werd, toegesneld en bracht den razende met veel moeite naar het commissariaat, waarheen kort daarna ook de gewonde per brancard werd gedragen om vervolgens naar 't gasthuis te worden vervoerd. Naar men verneemt, bestaat er geen direct levensgevaar voor den gewonde. Vr ij dag-avond werd aan het politie- bureau op het J. D. Meyerplein, te Amsterdam, aangifte gedaan van een diefstal met zooveel brutaal geweld en stoutmoedigheid gepleegd, dat de politie het noodig oordeelde met de grootste omzichtigheid maatregelen te nemen om de bende in handen te krijgen. Op een kamer van een huis in de Groote Wittenburgerstraat, waar nog verschillende huis gezinnen inwonen, woont een knap werkman met zijn vrouw en kind. Omstreeks halfacht in den avond van Vrijdag, toen haar man nog aan zijn arbeid was, ging de jonge vrouw even een bood schap doen in den winkel tegenover haar woning. In hare kamer terugkeerende wordt zij daar on verhoeds door twee onkenbaar gemaakte mannen aangegrepen, op den grond geworpen, een doek om den mond en een band om den hals gebonden en deze laatste bevestigd aan een ketel metheete koffie, zoodanig dat zij zich niet kon verroeren, zonder dat zij den inhoud over 't hoofd kreeg. Een der kerels hield de vrouw onder de knie, haar dreigende indien zij leven maakte haar kind te zullen medenemen en haar met de koffie te zullen overgieten. De andere onderzocht intusschen de linnenkast en stak uit een portemonnaie tien gulden bij zich, het overige bleef onaangeroerd. De dieven vertrokken, de vrouw begon toen met de beenen te trappen en zooveel mogelijk geluid met den mond te maken. Toen daarop hulp kwam, lag zij voorover bewusteloos. De band om den hals moest worden losgesneden. De politie kwam spoedig, hield visitatie, maar.vond niemand. Niettegenstaande het scherp onderzoek, was de politie den volgenden dag nog niet op eenig spoor gekomen. Tal van personen uit de buurt legden getuigenissen af of werden gehoord. Het proces verbaal omtrent deze zaak werd steeds omvang rijker en de vrees der bewoners van de Witten burgerstraat steeg met het uur. Welke nuchtere getuigenis werd echter gistermorgen in deze roman tische zaak afgelegd door de aangevallene zelve! Zij had zelve zich een band om den hals gebonden, zelve zich een prop in den mond gestoken enz. enz., want, bekende zij berouwvol, zij had zelve de tien gulden verteerd en had het haar man niet durven bekennen. Daarom had zij de zaak eens op deze manier overlegd. In den tuin van het paleis voor volks vlijt te Amsterdam is gisteren een begin gemaakt met den bouw van een geheel nieuwen circus voor den heer Oscar Carré, die in het laatst van December daar voorstellingen zal komen geven. Te voorkoming van vergissingen tus- schen scherpe en losse patronen voor geweren en revolvers, is door den minister van marine bepaald, dat de losse patronen voortaan zullen worden in gepakt in gekleurd kardoespapier. J. Brühl, die onlangs uit de gevan genis te Arnhem ontvluchtte, is te Hanover weder in arrest genomen. Te Nijmegen is Zaterdag een man in hechtenis genomen, die in Duitschland een gendarme heeft doodgeschoten. Hij was na het plegen van den manslag dadelijk naar ons land vertrokken, maar ook terstond door twee Duitsche gendarmes gevolgd, die hem te Nijmegen inhaalden. Geboeid, gebonden en aan twee rijks veldwachters gekoppeld, is gisteren de bekende in- en uitbreker A. Daal per spoor uit Arnhem naar Hoorn getransporteerd, om zijn straftijd te ondergaan. Zaterdag is in het huis van arrest te Middelburg overgebracht de oud-notaris V., thans koopman in sigaren te Vlissingen, verdacht van oplichting en misbruik van vertrouwen. De telephoon, de nieuwste en zeker niet de minst opmerkelijke toepassing der elec- triciteit, doet in Engeland reeds practisch dienst bij het mijnwezen. Het is eene moeilijke zaak, de luchtverversching in eene mijn voldoende te hou den niet omdat 't aan toestellen daartoe ontbreekt, maar omdat de mijnwerkers nalatig zijn in 't aan wenden dier toestellen. Nu heeft men echter ge vonden dat de anemometer (luchtmeter) in eene mijn zóó kan worden ingericht, dat na een zeker aantal omwentelingen eene veer wordt losgelaten, die dan het trilvlies van eene telephoon aanraakt, en dus regelmatig den machinist boven den grond doet weten met welke snelheid, al dan niet vol doende, de versche lucht door den meter de mijn binnenstroomt. Is die snelheid ontoereikend, dan dient dezelfde eenvoudige toestel, die den man waarschuwde, hem ook om in de diepte de aandacht te vestigen op het te traag werken der machine. Volgens de In dép endance" hebben de bijdragen voor de onderzoekingstochten in Midden-Afrika, door koning Leopold ontworpen, voor België alleen in minder dan een jaar tijds een kapitaal opgeleverd, dat eene rente van 72,000 franken afwerpt. De heer Arago heeft gisteren in den Senaat, naar aanleiding der door den heer De Kerdrel aangekondigde interpellatie, de préalable quaestie gevraagd, die echter door de Senaat met 155 stem men tegen 130 verworpen werd. De heer De Kerdrel verklaarde eerbied te heb ben voor het beginsel van juiste scheiding der bevoegdheid van de verschillende staatsmachten. De Kamer heeft het recht eene enquête in te stel len. Hij wilde alleen weten, welke maatregelen de regeering denkt te nemen, om te voorkomen dat de enquête inbreuk maakt op de rechten van de uitvoerende macht en dc magistratuur. De hertog De Broglie antwoordde dat de en quête eene inbreuk is van de wetgevende op de rechterlijke en de uitvoerende macht, en beriep zich verder op de meening van liberale ministers onder de Restauratie. De heer Dufaure verklaarde, dat de Kamer door het aannemen der enquête hare rechten niet is te buiten gedaan. De considerans van het enquête- voorstel is niet gevaarlijk. Om een conflict tus- schen de beide Kamers te voorkomen, moet men verzoenend te werk gaan en de prikkelbaarheid der andere Kamer niet kwetsen door eene motie als de voorgestelde, die zonder eenig nut is; want de instructiën, die deze ministers aan de ambte naren geven, zijn volstrekt niet verbindend voor hunne opvolgers. De door de linkerzijde voorgestelde eenvoudige orde van den dag werd hierna verworpen met 153 stemmen tegen 136. De hertog de Broglie zeide: „De enquête der Kamer is een parlementair en geen juridiek on derzoek. De ambtenaren blijven voor de enquête onderworpen aan hun eigen superieuren. Bij dezen moeten zij bevelen en instructiën vragen. Wij heb ben gemeend, alvorens af te treden, deze voor schriften te moeten uitvaardigen. Daarmede blij ven alle beginselen onaangeroerd; wij willen die ongeschonden aan onze opvolgers nalaten." De heer Laboulaye hield vol, dat de Kamer het recht heeft tot het instellen niet alleen van een parlementaire, maar ook van een juridieke enquête. H Dit is een noodzakelijk gevolg van het recht Kamer om een ministerie in staat van ging te stellen. beschuÜ De Voorzitter deelde alsnu mede dat d gende motie was ingediend: „De Senaat 6 hebbende de verklaringen der regeering' overeenkomstig de conservatieve beginselènV altoos heeft voorgestaan, te waken tegen elk'1 breuk op de prerogatieven van elke der on machten en gaat over tot de orde van den Deze motie, voorgesteld door de vere rechterzijde, is met 151 tegen 129 stemmen genomen. Met de samenstelling van een Kabinet men ver gevorderd, maar waarschijnlijk zal ei het officieel orgaan niets vóór morgen w0d bekend gemaakt. Jules Grévy heeft den volgenden brief richt aan de kiezers in het negende arrondisseu^ van Parijs: „Staatkundige en persoonlijke banden die mij sedert dertig jaren aan de kiezers in arrondissement Dole verbinden, stellen bet J teil plicht in de Kamer zitting te nemen rooi dat arrondissement. Ik hoop, dat gij fcf van erkentelijkheid en genegenheid, hetwelk m dat besluit heeft doen nemen, znlt waardeetew Door mij in het negende arrondissement te kiezen dat in den heer Thiers zulk een beroemden ver tegenwoordiger vond, hebt gij mij een eer waarvan de herinnering mij altijd zal bijoiijven Ontvangt daarvoor de betuiging mijner diepe et. kentelijkheid." De „Nordd. Allgem. Zeitung" citeert ta artikel uit de „St.-Petersburger Zeitung" van j dezer over Erankrijks beteekenis voor toekomstige onderhandelingen over vrede. Zij gelooft dat ii: artikel ten doel hebbende „de louter deal- beeldige liefde jegens Pruisen en de twijfelachtige vriendschap jegens Oostenrijk te laten varen, b: einde tusschen Rusland en Frankrijk intimitéi te bevorderen" van Eranschen oorsprong k Yoor geen ernstig en politiek man in Rnsland, zegt zij, kan het twijfelachtig zijn, dat die toe- genaamd „louter denkbeeldige liefde jegensPtra en twijfelachtige liefde jegens Oostenrijk"ijk ontstaan van intimiteit tusschen Rusland eiM- rijk onvermijdelijk in vijandschap zouveranfa, De telephoon, die met zoo goed gevolgti- schen het hoofdbureau van den directeur-genem der posterijen te Berlijn en eenige onderborem in werking is gesteld, zal volgens de „Vossiak Zei ting" nu ook tusschen Yarzin en Berlijn diens doen. Eene proef is reeds genomen en beeft be wezen, dat de groote afstand geen bezwaar ople vert. Prins Bismarck zal zich dus voortaan, ooi al is hij te Varzin, met de ministers iu de hoofd stad mondeling kunnen onderhouden. Eene dépêche aan de „Golos" meldt dat de Russen bij de bestorming van Kars met voorbeel- delooze dapperheid hebben gevochten. De Turken verdedigden zich als wanhopigen. Een gedeelte dei bezetting trachtte in de richting van Olte door te breken, doch vond den weg door Russische cavalerie afgesneden. Onder de gevangenen di« den Russen in handen vielen waren twee pachai en de chef van den staf. De Russen veroverde: 300 stukken geschut, eene menigte geweren, vaan dels, amunitie en proviand. In eene dépêche aan de „Daily News" won het bericht der inneming van Kars bevestigd. He stormloopen tegen de stad werd ondernomen doo' drie kolonnes. Generaal Grabbe is gesneuveld. D vesting en het overige gedeelte der stad, met - wat zich daarin bevond, is in handen der gevallen. Genenaal Melikoff is Zoudag-ochte- Kars binnengetrokken. Het verlies der Tortel wordt op 5000 man aan dooden en gewc-- j geschat; het verlies aan krijgsgevangenen op 1W-- man. De Russen verloren omstreeks 2700 -> De „Polit. Corr." meldt uit Belgi>®_ Zondag is er order gegeven tot het mobile van het corps Schamadja. Tevens is de rea der artillerie opgeroepen. Er zijn 800 vrijwi naar Cuprea op weg gegaan. Het bericht der eeniging van de Russische voorhoede met Servische corps aan de Timok is ongegron - De „Standard" ontving uit Sofia 0 dagteekening van 17" dezer het bericht, a 'kolonnes van de Russen de Turken neb, 1

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2