N°. 5452 A0 .1877. Woensdag 2! November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BEEIOHT. sta d s-jbe richten. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels....1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 December begint een nienw kwartaal van bet Leidsch Dagblad. Zij die zich alsdan op ifcge Courant wenschen te abomieereu, ontvan gen de nog tot dien datum verschijnende num mers gratis. Abonné's buiten de stad worden verzocht qtót bedrag over bet loopende kwartaal vóór 1 De cember per postwissel of blauwe postzegels aan Bureel te willen overmaken. I,'BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- gta ter kennis van de belanghebbenden, dat eerstdaags door Rooi- Bwoters een aanvang zal worden gemaakt met het schouwen van de 'SBfingen enz., bedoeld bij de artt. 182 en 187 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; wordende de bclang- fljbbenden uitgenoodigd Rooimeesters in de gelegenheid 'te stellen bm het aan hen opgedragen onderzoek naar behooren te verrichten. En wordt deze ter openbare kennis gebracht door plaatsing in jllieidsche Conrant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 November 1877. LEIDEN, 20 November. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd doctor in de rechten de heer P. Kok, geb. te ïravenhage, na verdediging van Stellingen. De beer dr. C. A. Pekelharing, praktizeerend alhier, is met ingang van 1 Januari benoemd tot leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Ter vervulling van de betrekking van onder wijzer 2de klasse .aan de openbare school u°. 2 voor onvermogenden is de volgende voordracht opgemaakt: R. Adama, te Rotterdam; J. Kennip- haas, te Oud-Beierland en D. J. M. De Hondt, te Leiden; en ter vervulling der vacante be trekking van hulponderwijzer aan de openbare school voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs: A. L. Hondius, te Middelburg; A. P. J. Pruyn en A. B. Van der Voorden, beiden alhier werkzaam. Aan de tweede opvoering van Mulders „Kies vereniging te Stellendijk11 viel gisteravond weder een druk bezoek ten deel. Alle rangen waren flink Bezet en wel in die mate dat o. a. personen, die Hich van een entrée voor het parterre hadden jfflroorzien, nog in hun schik waren dat ze een plaats op de galerij konden machtig worden. I Tegelijk had in het koffiehuis „Eigenzorg" aan den Stationsweg de jaarlijksche feestviering plaats van de vereeniging „Het metalen Kruis", afd. Leiden, ïtweede sectie. Ook hier ontbrak het geenszins aan Belangstellenden. Na hun een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, ging de president, de heer Themps, in zijne openingsrede kortelijk de lot gevallen der vereeniging in het laatste jaar na en bleef daarbij meer in 't bijzonder stilstaan bij het verlies dat ze geleden heeft door het afsterven van twee harer waardige bestuursleden. Maar ook haar, van wie de vereeniging zoo veel welwillend heid had ondervonden, nu wijlen onze Koningin, mocht hij niet vergeten. In eenige treffende woor den wijdde hij aan hare nagedachtenis dan ook een waardige hulde. Natuurlijk ook dat op een feestelijke samenkomst als deze, waarop de oud strijders met hunne familiën als 1t ware één kring Vormden, de dagen van '30 en '31 niet onver meld bleven. Een herinnering aan die dagen toch Vdoet het oude soldatenhart goed, doet het bloed sneller door de aderen vloeien en met vertrouwen, zoo dit mocht noodig zijn, de hoop op het thans jongere geslacht vestigen. Ten slotte wenschte hij allen eenige genoegelijke uren: en in dien wensch is hij niet teleurgesteld geworden. Gedu rende het geheele samenzijn, gewijd aan zang, dans, voordrachten zoowel door heeren als dames, een menigte toosten en toespraken van de presidenten der uitgenoodigde corporatiën, heerschte er een prettige en opgewekte geest, die de feestvie renden tot in den vroegen morgen bijeenhield. Een der zalen was fraai en op toepasselijke wijze gedecoreerd. In eene tropee bevonden zich de busten van onze drie koningen en de vroeger in gebruik zijnde uniformen en wapenen; een andere was hoofdzakelijk een hulde aan de nagedachtenis der vijf bestuursleden, die de vereeniging in korten tijd verloren bad; terwijl ook nog door particu lieren op welwillende wijze versieringen waren be schikbaar gesteld, die voor de vereeniging van bijzondere beteekenis waren. Ter gelegenheid van zijn 121 /3jarig presidentschap werd den heer Themps door het eerelid den heer Grentzius een in sierlijk pennescbrift uitgevoerd souvenir aan geboden; terwijl de heer Coronel, ridder der Mi litaire Willemsorde, tot eerelid der vereeniging werd benoemd en het daarop betrekking hebbend insigne hem onder toejuichingen en fanfares werd op de borst gehecht. Het hoofdbestuur van „Eigen hulp" heeft bepaald dat van de f 2,50, op 1 Jan. e. k. door elk lid verschuldigd, voorloopig f 1,50 ter beschik king der districten blijft en f 1 aan het hoofd bestuur ter goedmaking van oprichtingskosten, enz. zal worden verantwoord. De berekening is gemaakt voor 9000 leden. Tevens heeft het hoofdbestuur besloten, niet alleen een afdeeling levensverzekering enz. voor alle leden te zamen op te richten, maar pvenzoo te handelen met een spaar- en voorschotkas, en zulks in het belang der kleine districten, waar zulk een inrichting hoogstwaarschijnlijk niet zal zijn tot stand te brengen. Wegens de bezwaren die de wet op de coöperatieve vereenigingen in den weg legt, is de vorm van de naamlooze vennootschap gekozen met aandeelen van f 25. De districten zijn uitgenoodigd, vóór 1 Jan. e. k. hun gevoelen over het denkbeeld en over de ontworpen statuten aan het hoofdbestuur kenbaar te maken. De koning van Italië heeft den hoogleeraar E. C. Donders, te Utrecht, tot commandeur der Kroonorde benoemd. De commissie voor het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage heeft gisteren toegelatenvoor de staatsinrichting den heer Theunisse, van Rot terdam voor het Engelsch den heer Hesseling, van Utrecht; voor het boekhouden de heeren Van Overeem en Jungmann, van Rotterdam. De minister van financiën heeft het Kamer verslag beantwoord over de begrooting van zijn departement. De minister onthoudt zich thans van behandeling der legesquaestie, in afwachting ook van den uitslag van het onderzoek naar de grond slagen van een weduwen- en weezenfonds voor bur- gerlijke ambtenaren. De noodzakelijkheid eener vernieuwing der munt biljetten acht de minister onbetwistbaar. Volgens de memorie is de minder spoedige invoering der bronzen pasmunt het gevolg van verschillende oorzaken. Omtrent de quaestie der van het klooster St.-Agatha afkomstige domeinen deelt de minister mede, dat eerlang eene eerste veiling zal plaats hebben van Maaswaarden en dennenbosch. Inmiddels is de Staat gedagvaard wegens stoornis, door verkooping van boomen toegebracht. Voor de instandhouding en verbetering van het Haagsche Bosch komt den minister het aannemen van een vast plan wenschelijk voorhij heeft mits dien besloten het advies in te roepen van mannen, met kennis van den bodem en houtcultuur vertrouwd. Nadat de jongelingen aan boord van Zr. Ms. opleidingschip te Amsterdam door hun com mandant op de hoogte gebracht waren van de ramp te Curapao, is door hen als vrijwillige bijdrage voor de noodlijdenden eene som van f 25 bijeen gebracht. De telegraphische gemeenschap met Ned.- Indië is thans geheel hersteld. De telegraafkabel tuschen Banjoewangi (Java) en Port-Darwin (Nieuw-Holland) is nog gestoord, de telegrammen van en voor Australië worden door middel van een specialen stoombootdiens t tusschen deze beide punten, zonder verandering in het tarief, over gebracht. Zr. Ms. fregat „Evertsen" wordt met den laat- sten dezer buiten dienst gesteld en de kapitein luitenant-ter-zee C. II. Bogaert met dien datum eervol van het bevel over dien bodem ontheven. Door het openb. min. bij de arrond.-recht bank in Den Haag is heden bij monde van den subst.-officier van justitie Mr. Van der Kemp conclusie genomen in de onteigeningsprocedures van de spoorweg-maatschappij LeidenWoerden, waarin jï. Dinsdag de pleidooien werden voorge dragen. Met de eischende maatschappij was het openb. min. van oordeel, dat verschillende pos ten door de deskundigen te hoog waren berekend en concludeerde mitsdien, dat de rechtbank bij haar vonnis zal bepalen, dat drie andere deskun dige zullen worden genoemd, aan wie zal worden opgedragen tot eene andere taxatie over te gaan. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaken op Dinsdag 4 December. Hierna werden bepleit de zaken van de spoor wegmaatschappij LeidenWoerden, waarbij het de onteigening betreft van perceelen ten name van 1°. P. De Wit; 2°. II. De Boer wed. Langeveld 3°. P. Th. Everard en 4°. F. B. Sluyterman van Loo. Ook in deze zaken kwam vooral het oordeel der deskundigen ter sprake. Tot commies der posterijen van de tweede klasse zijn benoemd II. A. II. Canter Cremers, C. Van Ghert., A. N. Vellinga, thans van de 3de klasse; van de derde klasse: P. Van Iluben, P. C. N. Eichholtz, F. Sinninghe, thans van de 4de klasse; van de vierde klasse: C. G. Van Hout, C. Burgersdijk, D. J. Bekaar, E. D. Rinck, J. J. C. Van%Leeuwen van Duivenbode, G. W. Van Rossum, A. A. D. E. Van der Marck en T. De Groot, thans surnumerairs. Z. M. heeft benoemd tot ambt. van het openb. min. bij de kantongerechten in het arrond. Amsterdam, voor de kantons Amsterdam (1ste kanton) en Amsterdam (2de kanton), ter standpl. Amsterdam, mr. B. Ort, thans ambt. van het o. m. bij het kantong. in het arrond. Middelburg, voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburgaan W. C. baron Snouc- kaert van Schauburg, Zr. Ms. hofmaarschalk, ver gund het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van St.-Stanislasaan W. N. Van Bentum, matroos 1ste kl., dienende aan boord van Zr. Ms. monitor „Adder", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een van de reede te Hellevoetsluis in den nacht van 13 op 14 Oct. jl. in het water gevallen sergeant der mariniers, toegekend de bronzen medaille, als mede een loffelijk getuigschrift; aan D. Th. Notten op zijn verzoek, met ingang van 1 December e. k.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1