BUITENLAND. Frankrij li- te ondernemen. Toen men hem greep, wilde hij zich losworstelen en zich in de Boerenmouwstraat in 't water storten. Uit Vlissingen wordt gemeld: Dins dag-morgen arriveerden alhier van Engeland, op hunne doorreize naar Bulgarije, eenige heeren en dames behoorende tot de vereeniging het Roode Kruis en met zich voerende eenige kisten met geneesmiddelen, ververschingen, enz., waarvan bin nen een paar dagen nog groote verzendingen zullen volgen. Met het voornemen om dag en nacht door te reizen, vertrok het gezelschap per spoor via Venlo. Tot ons leedwezen moeten wij hier de voor ons land niet zeer vleiende mededeeling bij voegen, dat de eenige lijn, waarop door hen voor passage moest worden betaald, van Londen tot het doel hunner reis, die der Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen was, bij de ver melding waarvan de oude heer, die het gezelschap aanvoerde, zich dan ook de uitdrukking liet ont vallen, dat Nederland zelf ook nog wel eens de diensten van het Roode Kruis noodig zou kunnen hebben, maar daaraan niet scheen te denken. Men meldt nader uit Deventer dat bij de lijkschouwing is gebleken, dat de heer v. T. niet aan vergiftiging is overleden. Een hartkwaal maakte plotseling een einde aan zijn leven. Mme Sarah Bernhardt, de groote too- neelspeelster, is gelijk men weet, ook een ver dienstelijke beeldhouwster. De Eransche regeering heeft haar nu opgedragen het borstbeeld te maken van Eélicien David, voor het museum van Versailles. In de werkplaatsen van de heeren Mauduit Co. te Parijs wordt thans een vuurtoren vervaardigd, bestemd voor de haven van Nieuw- York, in den vorm van een koperen standbeeld, dat op de Parijsche tentoonstelling zal prijken. Het herinnert aan den kolossus der oudheid op Rhodus. Het hoofd heeft eeue lengte van 4 meterveertien personen zullen er plaats in kunnen vinden. De neus heeft eene lengte van 1.20 meter, ieder neus gat heeft ruimte voor één persoon. De ooren zijn 1 meter lang, de mond is 80 centimeter breed, de hand heeft eene lengte van 4.20 meter, de middelste vinger eene van bijna 2 meter. De vuist heeft den omvang van een stoomketel eener lo comotief. Het beeld heeft eene hoogte van 42 meter, en met het voetstuk haalt het 67 meter, dat is nog één meter meer dan de torens van de Notre Dame. Te Wierden heeft Maandag, bij een twist, die ter gelegenheid van den marktdag tus- schen twee personen ontstaan was, de een den ander doodgeslagen. Vanwege de rechtbank te Almelo wordt een onderzoek ingesteld. De heer Stephan, directeur van den post- en telegraafdienst te Berlijn, heeft in het bijzijn van een aantal leden van den rijks- en den landdag herhaaldelijk proeven met het telephon laten doen, met het gevolg dat er nu 200 stuks zijn besteld, waarvan er eenige voor Berlijn en dé overige voor verschillende plaatsen in de pro vinciën bestemd zijn. Een dezer toestellen heeft hij reeds op zijn bureau in de Leipziger-straat, alwaar hij het bericht als middel van communi catie met het bureau van den directeur der tele grafie in de Pranzösische-straat, zijnde op een afstand van ruim 2000 meters. Het voldoet uit muntend. De heer Stephan wenscht nu op onder scheidene plaatsen, alwaar het verkeer te onbedui dend is om er een telegraafbureau te vestigen, de hulppostkantoren van een telephon te voorzien. Het is een eenvoudige en goedkoope constructie. De aanschaffing vereischt dan ook geen groote uitgaaf. Dit zal niet weinig tot de algemeene verspreiding van het werktuig in geheel Europa bijdragen. In de vorige week hebben op het schiet- terrein bij Bredelar, in Pruisen, proefnemingen plaats gevonden met het door Krupp uitgevonden gepantserde kanon. Die proefnemingen zijn door vele officieren van den Duitschen generalen staf en van het Pruisische departement van oorlog, alsmede door een aantal buitenlandsche officieren bijgewoond en moeten de verwachtingen, die toch reeds hoog gespannen waren, nog ver overtroffen hebben. Men zegt, dat dit kanon een geheelen omkeer in de wijze van verdediging teweegbrengen zal. Engeland en Rusland hadden, althans gedeel telijk, het systeem van ijzeren pantsering der for ten aangenomen. Ook in Duitschland vond het voorstanders en in België wilde men voor een der Antwerpsche forten eene bekleediug aanschaffen. Al die aanzienlijke uitgaven worden nu grooten- deels, zoo niet geheel, onnoodig. Voortaan zal het voldoende zijn, het kanon in te sluiten tusschen drie platen naar de nieuwe constructie; op de voorzijde een van 3 a 5 decimeters dikte, voor zien van eene opening, waarin de mond ligt, en aan de beide zijkanten een van 2 a 2*/a deci meters, terwijl eene vierde plaat dient om voor en na het afvuren den mond van het stuk te beschermen. Het stuk levert verschillende voor deden op. Het springt niet achteruit. Het behoudt zijn stand en behoeft dus niet na elk schot op nieuw te worden gericht. Het vuren gaat sneller dan bij ander geschut. Het stuk kan niet worden gedemonteerd. De artilleristen staan gedekt en heb ben geen hinder van den damp. Ofschoon de platen te zamen ongeveer 15000 kilo wegen, waren er evenwel officieren, die gelóófden dat het kanon niet slechts als middel ter verdediging kan dienen, maar ook voor aanval bruikbaar kan worden ge maakt. Evenwel, dit blijft voorloopig nog een punt in quaestie. De „Moniteur", die veelal aan de zijde der zoo genaamde constitutioneelen staat, meldt, dat Mac Mahon verklaard heeft, dat hij slechts een wenk behoeft te geven, om dadelijk de elementen van een krachtig ministerie bijeen te krijgen in de partij van het beroep op het volk. Maar niet met die partij denkt hij te regeeren. Hij wil niet de medeplichtige zijn van hare samenspanning, en hij zal ook geen dupe wezen van hare conservatieve betuigingen. Mac Mahon denkt de leden van het toekomstige kabinet te kiezen uit de groep der constitutioneelen. Hij hoopt dat zulk een ministe rie de begrooting goedgekeurd zal krijgen, de ge schillen uit den weg zal weten te ruimen en de Kamer verder tot gematigde inzichten zal kunnen brengen, en dat het op die wijze tot in 1880 aan het bestuur kan blijven. Mocht hij in die poging niet slagen, dan zou hij, aangezien hij niet van zich kan verkrijgen de linkerzijde tot zich te roepen, aftreden en zijn besluit aan de Kamer kenbaar maken in eene boodschap, waarin gezegd wordt, dat hij alle middelen om in conservatieven zin te besturen, heeft uitgeput. In de zitting van den senaat verdedigde generaal Guillaumet gisteren de reorganisatie van den generalen staf. De minister De Eourtou was in de Kamer het eerst aan 't woord. Hij zeide, dat het' beginsel, volgens hetwelk de regeering het recht heeft zich in den verkiezingsstrijd te mengen, altijd door de oppositie erkend is, en dat beginsel is ook steeds door het gezag in practijk gebracht. Als de druk pers vrij is, de vergaderingen vrij zijn, als de oppositie stelselmatig de regeering hoont en aanvalt, moet deze dit dan alles verdragen, zonder zich te verdedigen De minister verklaarde verder dat de voorge stelde enquête eene inbreuk is op het gezag èn van den senaat, èn van de rechterlijke en de uit voerende macht. Hij constateerde vervolgens dat Erankrijk, blijkens de verkiezingen, in bijna twee gelijke kampen verdeeld is. In plaats van de eene partij door de andere te verdrukken, moet men den gemeenscbappelijken band opsporen, die haar aan elkander verbindt. Men heeft zich bij de kiezers aanbevolen uit naam der bedreigde constitutie, van den in gevaar verkeerenden vrede, van de hedendaagsche vrijheid en de burgermaatschappij. Maar indien de oppositie slechts dat vraagt, dan heeft zij geen tegenstanders. Indien zij iets anders vraagt, dan heeft zij er geen mandaat toe. Erank rijk wil een gouvernement van orde en vrede, het wil duurzaamheid. Dit alles is veilig onder het bestuur van Mac Mahon, dien het gansche land vraagt om te blijven op den maatschappelijken post waar hij geplaatst is. Het wil van hem geen uittartingen en geen toegeven, geen meegaan en geen heengaan. Op zijn post nu zal hij blijven. Jules Eerry antwoordde den minister. De repu blikeinen, zeide hij, waren wel degelijk gerechtigd de republiek bedreigd te achten. Met de republiek onder clericalen en vreemden invloed geloofde zij 'ecj 's lands belangen in gevaar, van het Italiaansch-Duitsch verbond gelo i maar tusschen beide staten was de overeenst° reeds verzekerd voor het geval, dat het clerï in Erankrijk zou zegevieren. De minister D verklaarde dat voor onwaar. De heer Pern'' vervolgens dat de theorie, volgens welke machten tegenover een derde het veld moet houden, onaannemelijk is. Erankrijk zou z't tweede ontbinding niet laten welgevallen D ting eindigde te midden van heftige vóórwil! naar aanleiding van logenstraffingen tussch heeren Targe, Mitchell en Gambetta gewisJó Heden is de hertog De Broglie aan 't De „Rép. fr." behelst over eene moJ tweede ontbinding het volgendeZij zou eer, constitutioneele, eene onwettige daad zijD staatsgreep, eene schending van het verdra» 1875, eene geweldenarij, die de afgevaardr- zich niet zouden kunnen laten welgevallen Te geefs zou men zich verschansen achter het vc> der senatoren, die zich tot eene onwettige^ deling geleend zullen hebben. De Kamer van 18| heeft, evenmin als die van 1830, het recht van hare verplichtingen ontslagen te achten aan willekeurige besluiten of verordeningen te 02 derwerpen. De Kamer van afgevaardigden is J hoedster van den nationalen wil. Het recht, om taet toestemming van den Senaat de Kamer te onthmiW is aan den onverantwoordelijken president der r- publiek toegekend, ten einde het land uitsprak: te laten doen over de oneenigheden, die tussch zijne ministers en de Kamer kunnen ontstaan.! het land echter uitspraak heeft gedaan, is 1 recht van den president uitgeput. Indien men t een tweede ontbinding kon overgaan, zou men: Kamer ook voor de derde en vierde nen ontbinden, de Kamer zou alzoo a: de Senaat in eene souvereine conventie verander worden. De rechtbank te Chambéry heeft een n van 76 jaren tot eene maand gevangenisstraf] 100 fr. boete veroordeeld wegens beleediginju den president der republiek. De betrokken persi had namelijk te kennen gegeven, dat Mac Hu zich aan absinth placht te buiten te gaan 0,0: dien drank bedwelmd, ook tot de daad vela 16den Mei was overgegaan. Het „Journal Officiel" behelst eau»- terieel besluit, waarbij bepaald wordt, datw. I5den Mei tot den 5den Juli 1878 in hetpsA der Champs Elysées eene tentoonstelling dende kunstwerken door binnen- en builenMa kunstenaars zal gehouden worden. Schilderijs:, bouwkundige teekeningen en gravures kunnen vu den 5den April, beeldhouwwerken tot den lOsto April worden ingezonden. De „Petit Moniteur", die geacht rotn rechtstreeks in betrekking te staan met het El;- sée, behelst het volgende entrefilet: Voor eenige dagen werd een maarschalk (Caere- bert wordt bedoeld), die het Elysée verliet, dffi een der hoofden van de Bonapartistische part staande gehouden. „Welnu, neemt gij de opdracht tot het vomi.'- van een ministerie aan?" was de vraag. „Men heeft mij niets van dien aard c gen, en had men het gedaan, ik zou geweigen hebben." „Hoe zoo? Gij zoudt ons toch kunnen red» „Hoe zou ik dat kunnen." „De zaak is eenvoudig: een staatsgreep isa.a- dig, en gij kunt dien doen gelukken. „Een staatsgreep Dat zou de burgeroorlog zijd. „Aux grands maux, les grands rwnedes. „Voor den burgeroorlog op straat, m ien het land van het radicalisme kan redden, zou - niet terugdeinzen. Maar thans zou het de uro oorlog zijn in de kazerne, en een zoodanigeu - ik nooit onder de oogen treden." Dit tot naricht aan hen, die tot een s- greep aanradenlaat de „Petit Moniteur volgen. Duitschland. Onlangs werd de Berlijnsche ëemeenteraail rast met het bericht, dat eene aldaar ov dame aan de stad een aanzienlijk bedrag maakt, waarvan de renten moesten se tegemoetkoming in de studiekosten voor] 3 gen (uitgezonderd studenten in de theo 0

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2