N°. 5447. A" .1877. Donderdag 15 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TIDS-BEBICHTEN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden.... Franco per post. onderhjke Nommers 1.10. 1.40. 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. .V 1.05. 0.17^. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat de bepa lingen der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873, betrekkelijk de vestiging der woonplaats in en de Terhuizing binnen do gemeente, zijn de volgende: Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 3den November 1861 (Staats blad no. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze ge meente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken Stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen ééne maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van liet bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Hij is mede verplicht, binnen ééne maand na ver huizing, daarvan kennis te geven aan den heer der ge buurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. leiden, 7 November 1877. LEIDEN, IA November. Heden aanvaardde de lieer dr. W. J. A. Jonck- faioet het hoogleeraarsambt aan de hoogeschool alhier met het houden eener redevoering over het professoraat in de Nederlandsche taal en letterkunde. Na op welsprekende wijze die de geheele rede kenmerkte eenige oogenblikken te hebben stil gestaan bij de redenen waarom hij niet geaarzeld heeft de benoeming aan deze universiteit te aan vaarden en als zijne gevestigde overtuiging uitsprak, dat, indien hij nu de eervolle opdracht had neer gelegd de dierbare en heilige belangen van het volk in 's lands vergaderzaal te vertegenwoordigen, hem met deze benoeming eene niet minder eer volle en benijdenswaardige taak was opgelegd voor de eer onzer taal op te treden, achtte de redenaar het een heuglijk feit dat thans aan die taal recht was wedervaren door haar aan onze hooge- scholen een eigen doctoraat toe te kennen, dat zij thans „mondig" was verklaard. Veel hadden [■ifflRrtoe bijgedragen de van verschillende zijden aangewende pogingen om haar te ontdoen van de ■knoeierijen waaraan zij langen tijd had blootgestaan lm waarvan de gevolgen dan ook niet waren uit gebleven. Voornamelijk bracht hij daarbij eene BfflHne en innige hulde aan den hoogleeraar M. De Vries, dien hij den baanbreker op dit gebied noemde. De geheele rede kenmerkte zich door gloed en humor en lokte bij herhaling de toejuichingen van het buitengewoon talrijke auditorium uit. -Er bestaat gelegenheid tot verzending der ^Brespoudentie naar Ned.-Indië door middel van stoomschip „Drenthe", van de Rotterdamsche waarvan het vertrek uit Rotterdam op den HBden November aanstaande is bepaald. Behalve ■■ar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en mon sters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 16den en de brieven den volgenden dag 's morgens vóór 10 uren te Rotterdam aan gekomen te zijn. IBlijkens bericht van Commissarissen der Bank van Leening is ten gevolge van de groote en in dit voorjaar nog geheel onvoorziene uit gaven der operatiën het kapitaal van ƒ80,000, ter beschikking van Commissarissen gesteld, bijna geheel uitgeput en zal vóór het einde van dit jaar nog wel eene som van ƒ10,000 ter voorzie ning van de bestaande behoefte noodig wezen. B. en Ws. stellen den Gemeenteraad op dien grond voor het kapitaal der gemeente in de Bank met ƒ10,000 te vermeerderen en dat bedrag te vinden door verkoop van Inschrijving op het Grootboek. Het nominaal cijfer der Inschrijvingen bedraagt thans nog 52,300, waarvan voor school- bouw moet worden verkocht 27,500, zoodat over blijft ƒ24,800, gelijkstaande met een reëel bedrag van ongeveer 15,800. Ter benoeming tot 3den leeraar in de wis kunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs te dezer stede wordt aan bevolen de heer dr. H. A. Lorentz, leeraar aan de burger-avondschool te Arnhem. Ter vervulling eener vacante betrekking van ouderwijzer 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse voor jongens, op eene jaarwedde van 850, waaronder begrepen is 50 voor de akte voor de Fransche taal, is de volgende voordracht opge maakt: 1°. I. Van Leeuwen, te Rotterdam, en ter aanvulling: 2°. Th. W. Nicolaas, te Nijmegen, en 3°. T. Woutman, te Tiel;en ter vervulling der vacante betrekking van hulponderwijzer en hulponderwijzeres aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden, op een jaarwedde van ƒ550 a. 1°. H. A. Koorenhof, alhier; 2°. mej. A. E. De Blauw, te 's-Gravenhage, en 3°. mej. H. C. Scheurer, te Eibergenb. 1°. mej. A. M. J. Perrin, te Bodegraven 2°. mej. E. A. Lancel, en 3°. mej. M. Van der Vaart, beiden alhier. In de Maandag gehouden vergadering der kon. acad. v. w. afd. letterkunde enz. adviseerde prof. Veth, eene hem ter beoordeeling toegezonden lithographische reproductie van een Maleisch ge dicht ten geschenke te geven aan de bibliotheek der Leidsche hoogeschool, waar een verzameling Maleische werken is. Het boek is door een Neder- landsch officier uit Pontianak meegebracht en ter beschikking van den secretaris der academie gesteld. Gedurende de eerste helft der maand Octo ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden Verhoeven, Amersfoort; Hey, Cardoze, G. Te ventin, Heynsius, Amsterdam; Maria Molendijk, Geervliet; P. Neuteboom, mej J. M. Schramade, Van Hoven, mej. G. Keylena, 's-Gravenhage; Van der Klemens, Halfweg; mej. Henlzepeter, H. De Koning, Van der Heide, Leiden; wed. Ilof- mans-Boudewijns, K. Tounissen, Nieuwediep; mej. Eigenhuizen, Noordwijk; T. Bakker, Nek; H. H. Van Wijhe, J. Spronserbeek, A. Van der Sluis, mej. R. Droeve, Inder-Hauer, Rotterdam; II. Emeis, Stadskanaal; C. Van der Klauw, Val kenburg; Grashuis, Vlaardingen; T. van Tijn, Winschoten; T. I. Zidenburg, niet vermeld. Briefkaarten: mej. J. de Vries, Amsterdammej. J. Van Voorst, Rijp wetering. Men schrijft ous uit Valkenburg: Onze beroepen leeraar de heer H. K. Veder zal a. s. Zondag bevestigd worden door zijn leermeester prof. J. J. Van Oosterzee, des voormiddags te tien uren, en zijne intrede doen des namiddags te twee uren. Eenige grondeigenaren en veehouders in de gemeente Voorschoten hebben het voornemen op gevat dezen winter landbouwvoordrachten te doen houden, en wel door den heer G. J. Hengeveld, over de volgende onderwerpen: 1°. Gaan wij in de veehuishouding en de voor deden die zij kan opleveren vooruit, of, is er geen nieuws onder de zon? 2*. Welke lichaamsvormen moeten onze huisdieren, rund, schaap en varken, hebben? Leer ter beoordeeliug bij inkoop, ten toonstellingen enz. 3®. Hoe moeten onze huisdie ren gepaard worden met het oog op hunne land huishoudelijke bedoelingen? Grondslagen der vee fokkerij, vceverbeteringen enz. 4°. Vergelijking der Engelsche en Nederlandsche veehuishouding. Vet- weiderij en mesterij, melkerij, of beiden, zoo als men zegt twee ruggen uit een varken. 5®. Wat moeten onze huisdieren eten? Soort, hoedanig heid, hoeveelheid, toebereiding der voedsels. Hierbij komt de voedertabel ter sprake. 6®. Hoe moeten onze huisdieren gevestigd zijn? Stalinrichting, licht, lucht, ruimte, afvoer van faecaliën, ventila tie enz. Alles zal zoo veel mogelijk toegelicht worden met platen, kaarten, op het bord, voor werpen, nieuwere voedingsmiddelen enz. Tot tweeden predikant bij de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee is beroepen de heer A. Keers, van Hazerswoude. De opbrengst der schaal-collecte te Alphen a/R. voor de stichting van een kinder-ziekenhuis te 's-Gravenhage onder den naam van Sophia- stichting bedraagt ruim 200. Directeuren van Teylers stichting en de le den van Teylers godgeleerd genootschap hebben in hunne vergadering van 9 dezer uitspraak ge daan over de drie antwoorden, allen in 't Hoog- duitsch, ingezonden op de prijsvraag„Hoe moet, met het oog op den hedendaagschen strijd onder de staathuishoudkundigen, over de onderlinge ver houding van Staat en Maatschappij worden ge oordeeld volgens de beginselen der Christelijke zedenleer?" De antwoorden werden niet de be kroning waardig gekeurd, zoodat de prijsvraag nogmaals wordt uitgeschreven voor het volgende jaar. Als nieuwe prijsvraag wordt voorgesteld „Eene verhandeling over de toepassing van de con- jecturaal-kritiek op den tekst van de schriften des Nieuwen Testaments, waarin hare geschiede nis verhaald, hare noodzakelijkheid beoordeeld, en van hare belangrijkste uitkomsten een zoo volle dig mogelijk overzicht gegeven wordt." De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van vier honderd gulden. De tijd der inzending van de antwoorden wordt gesteld vóór of op den Isten Januari 1879. Ten gevolge zijner benoeming tot minister van waterstaat enz. heeft de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet zijn eervol ontslag verzocht als lid der plaatselijke schoolcommissie en lid van het college van curatoren van het gymnasium in Den Haag, welk verzoek door den gemeenteraad is ingewilligd onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. De gemeenteraad heeft besloten de villa „Duinoord" op den Schevening- schen weg voor de som van ƒ31,400 aan te koopen. Niet alleen verkrijgt de gemeente daar door een terrein voor den bouw eener tweede bewaarschool aan de westzijde van de visschersplaats, maar wordt tevens gelegenheid geschonken aan Sche- veDingen een gewenschte uitbreiding te geven. Blijkens een bij den Gemeenteraad ingekomen rapport van den architect-directeur der gemeente werken is er een plan aanbangig tot het maken van een tunnel onder den Hollandschen spoorweg, waarvan de heer Mouthaan de ontwerper is. De penningverzameling in het gemeentemuseum is vermeerderd met een ten geschenke gegeven

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1