N0. 5445 A0. 1877. I Dinsdag 12 ^0Yem|,er Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. IEID S C H DAGBLAD. J- .li i ii i PRIJS DEZER COURANT: A Voor Leiden per 3 maanden1.10. I Franco per post1.40. I I[2ouderlijke Mommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. doel wordt ingericht. Er zullen op de „Wassenaer". dan ook nog ongeveer 300 jongens overblijven. Er bestaat plan om het Houtman-monument, dat te Gouda zal worden opgericht en waarvoor iudertijd zijn gelden bijeengebracht, in de maand Juli van het volgende jaar te onthullen. Uit Utrecht verneemt men dat ernstig de hand gelegd is aan de beraming van plannen om in 1879 het 3de eeuwfeest der Unie van Utrecht plechtig te vieren; eene hoofdcommissie is reeds geconstitueerd. In eene gisteren te Botterdam gehouden openbare bijeenkomst van het algemeen Ned. werk liedenverbond is bij acclamatie eene resolutie aan genomen, waarin wordt verklaard dat alle burgers van den Staat het recht hebben aan de verkiezin gen deel te nemen en dat de tijd gekomen is om met alle vredelievende middelen, die ter beschik king staan, de invoering van het algemeen stem recht te bewerkenen werd besloten te Rotterdam eene vereeniging „Algemeen Stemrecht" in het leven te roepen, die dan later de hand kan reiken aan de soortgelijke vereeniging welke reeds te Amsterdam bestaat. Aan het parochiaal kerkbestuur van den H. Augustinus te Nijmegen is door wijlèn den heer J. E. Luypen eene erfstelling vermaakt, waarvan de waarde na aftrek van legaten ongeveer bedraagt f 32,400. Bij het departement van koloniën is van den heer A. J. Machiels te Parijs, consul-honorair en lid van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling van 1878, ontvangen eene bijdrage van f 250 ten behoeve van de noodlijdenden in de kolonie Curasao. Als vice-consul van Frankrijk te Soerabaia is erkend en toegelaten A. E. Ten Brinck aldaar. Vier personen hebben deelgenomen aan het examen van particulier landmetertwee zijn niet geslaagdde volgende heeren hebben het diploma ontvangen: L. II. A. Stassar, van Maastricht, en Briët, van 's-Gravenhage. Naar men verneemt zijn voor het dezer dagen gehouden examen voor commies der posterijen geslaagdde surnumerairs Van Hout, Burgersdijk, Bekaar, Nahuis, Rink, Van Leeuwen van Duiven- bode, Van Rossum, Van der Mark en De Groot. Gemengd. Nieuws. Algemeen had men gehoopt dat met het einde dezes jaars Leiden van duinwater zou kunnen voorzien worden. Thans blijkt, naar men verneemt, dat door de afkeuring van de stoom ketels eerst in het begin van het aanstaande jaar de duinwaterleiding hare diensten zal kunnen bewijzen. Vrijdag werd te Koudekerk de brood bakker P. v. d. Z. in den VToegen morgen, in de nabijheid zijner woning, levenloos uit den Rijn opgehaald. Door de pogingen van den brigadier- majoor titulair der rijksveldwacht F. E. Hendriks te Noordwijk en van den onbezoldigden rijksveld wachter tevens veldwachter der gemeente Noord- wijkerhout M. Van Noort, is de dader ontdekt van verschillende in dezen zomer gepleegde dief stallen van bloembollen, ontvreemd uit ter ver zending gereed staande manden, geplaatst geweest in de schuur van den heer H. Huyg te Piet- Gij zenbrug. De in September wegens overtreding der jachtwet bekeurde onbezoldigde rijksveldw^^er C. V. werd iu hel begin der vorige week ander- LEIDEN, 12 November. Tot rijksontvanger 4de kantoor te Amsterdam is benoemd de heer P. L. Soeteman, thans alhier. Op Maandag 26 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De driehonderdste geboortedag van Jacob Cats giag Zaterdag hier ter stede niet onopgemerkt voorbij. De tooneelvereeniging toch die zijn naam draagt had hare eerste uitvoering in dit ssizoen op: dien dag bepaald. Eenvoudig echter als Cats in zijn leven zelf was, zeide de president bij de opening der vergadering in zijne toespraak, waarin hij tevens in korte trekken de lotgevallen der vereeniging in het afgeloopen jaar naging, zou ook de feestviering zoo eenvoudig mogelijk plaats hebben. Ter weerszijden van het tooneel was daartoe op smaakvolle wijze groen aangebracht, terwijl boven het scherm het portret van den dichter-staatsman prijkte. Door een negental wer kende leden werd vervolgens opgevoerd Ruysch' tooneelspel: „Baboe Rita" (ook wel bekend onder den titel van,,'t Was maar een loods"), voor rederijkers bewerkt door G. Hoogendoorn Jr. Die opvoering mag over 't algemeen als gelukkig ge slaagd beschouwd worden, en liep dan ook blijk baar zeer ten geuoege der aanwezigen af. Vooral Liesveld de zeeloods, JMaarten Herman de gepen sioneerde loodsschipper, Bram de oppasser en de barbier Kokinje mochten herhaaldelijk hunne tevre denheid ondervinden. Met deze eerste voorstelling hebben de werkende leden, elk in zijne rol, wan neer men een vergelijking met de vorige uitvoe ringen ging maken, weder bewezen dat zij door goede oefening opnieuw aanmerkelijke schreden zijn vooruitgegaan, wat hun als dilettanten bij verdere studie steeds te stade zal komen. Geheel ongegrond was echter de opmerking van een der genoodigden niet, dat de door de uitvoering teweeggebrachte indruk nog beter ware geweest, indien de grafelijke grondbezitter op Sumatra, die eene huwbare dochter moest blijken te bezitten, niet alleen door zijn kleeding, maar ook door zijn physionomie een wat vaderachtiger, mannelijker voorkomen had gehad. De uitvoering werd met eeu bal besloten. De heer C. G. Chavannes alhier heeft voor bet beroep naar de Waalsche gemeente te Dor drecht, en de heer J. Van Walsem, pred. te Alphen a/d Rijn, voor dat naar de Ned. herv. gemeente te Alkmaar bedankt. Bij de heden gehouden openbare verkoo- png van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 18.00, f 8.80 en f 1.85; de laagste f 17.50, f 3.50 en f 1.75. In plaats van den heer G. De Wit te Noord- wijk is gekozen tot lid van het bestuur der af- deeling Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg der Holl. Maatschappij van landbouw de heer A. Uytten- Boogaard te Rijnsburg. Akte-examens middelbaar onderwijs te Delft B®, 9 en 10 Nov. geëxamineerd 2 cand. voor de »kte K> (boogere wiskunde). Eén trok zich na Jen eersten dag terug. De ander, de heer P. Weltevreede, van Noordhey bij Voorschoten, werd toegelaten. 6, 7, 8, 9 en 10 Nov. geëxamineerd y cand. voor de akte Ml (lijnteekenen). Drie hunner trokken zich gedurende 't examen terug. Afgewezen 3. Toegelaten 5, de heeren: S. P. Bukker, Rh. Broesterhuizen, M. J. Van Dijke Jzn., H. Heymani en L. M. Den Hollander, allen ▼an Delft. Van geloofwaardige zijde worden aan de „Stoompost" een paar voor de gemeente 's-Graven hage belangrijke mededeelingen gedaan, de eene ongunstig, betreflende de Scheveningsche haven, de auder gunstig, betreflende den Rijnspoorweg tram way naar Scheveningen. Na de afwijzende beslissing door den raad der gemeente 's-Gravenhage, ten aanzien van het ge vraagd subsidie in de kosten van het ontwerpen van een havenplan, heeft het bankiershuis, dat de fondsen zou aanbrengen, zich teruggetrokken. Wat betreft de aanvrage om concessie door de directie der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij voor een tramway, van het station Den Haag van het Rijnspoor af naar de badplaats Scheveningen, heeft overleg tusschen de directie en B. en Ws., deze laat- sten bijgestaan door de commissie van fabricage, plaats gehad en tot overeenstemming geleid. De weg zal namelijk, behoudens goedkeuring van den raad, loopen langs de noordoostzijde van het Kanaal tot de Koninginnebrug, om van daar, met afwij king in zooverre van het oorspronkelijk tracé van B. en Ws. zich te richten, steeds lang het kanaal, tot aan de haven bij de Hangbrug, nabij de cement fabriek van den heer Pleysier, en om vervolgens den landweg te volgen, die van die brug af met eene gebogen richting langs de nieuw gebouwde school naar den Nieuwen Weg loopt. De weg zal dubbel spoor verkrijgen, behoudens enkel spoor op die punten welke de concessiegevers zouden aan wijzen, en niet, zooals B. en Ws. aanvankelijk had den voorgesteld, enkel spoor, met toelating van dubbel spoor op enkele punten. Uit het overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen blijkt dat tegenover de raming de werkelijke opbrengst niet ongunstig is, maar dat er in vergelijking met de opbrengsten van verleden jaar veeleer achteruitgang dan vooruitgang is waar te nemen. De betaling der directe belastingen gaat grif. De rechten op den invoer lijden voort durend iets, maar toch zeer weinig, onder den invloed van het nieuwe in Juli 11. ingevoerde ta rief. De loodsgelden, de inkomsten der posterijen en der telegrafen beantwoorden meer dan voldoende aan de verwachting. De accijnzen vooral geven goede cijfers en de verhooging van die op het gedistilleerd sedert 1 Juli schijnt reeds hare werking te vertoonen. Alleen met de indirecte belastingen blijft het slap gaan. Dit is wel een zonderling verschijnsel, dat niet alleen de successie rechten zoo halsstarrig beneden peil blijven, maar dat ook de zegel-, registratie- en de hypotheek rechten zelfs ofschoon de cijfers op zich zelve voldoende aan de raming beantwoorden den vooruitstrevenden gang van vroeger schenen te heb ben verloren. Zaterdag-middag zijn de bnrgemeester van Amsterdam en eenige leden van den raad, de heeren Schmitz, Engels en Delprat, naar Londen vertrok ken. Van daar zullen zij een bezoek brengen aan Manchester en Liverpool, om via Parijs terug te keeren, waar de heer Pels hen waarschijnlijk zal ontmoeten. Het voorname doel der reis is een onderzoek in te stellen naar het Liernurstelsel en de abattoirs. Voorts zullen verschillende instellingen door hen in oogenschouw worden genomen. De reis heeft plaats op eigen kosten. De burgemeester treedt niet als officieel persoon op. Den lsten December zullen van het oplei dingsschip „Admiraal Wassenaer" te Amsterdam 300 jongelingen, in Rotterdam en omstreken te huis behoorende, worden afgenomen en overgebracht op het opleidingsschip „Anna Paulowna", dat thans onder toezicht van zijn aanstaanden commandant, J. B. Josselin de Jong, te Feienoord voor het j

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1