N°. 5444. Maandag A°. 1877. 12 November. bladen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering •v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nomrner bestaat uit TWEE Eerste Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden per 8 maanden1.10. .'franco per post.B 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, lO November. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. P. Van Roojen, geb. te Oosthuizen, met academisch proef schrift „Een geval van Osteogenesis perversa im perfecta", en tot doctor in de rechten de heer I. "W. L. Vermeer, geb. te Beek bij Nijmegen, na verdediging van Stellingen. De commissie voor het middelbaar onderwijs te 's-Hage heeft heden voor de Engelsche taal en letterkunde de akte verleend aan den heer Plummer alhier. Woensdag te twee uren zal dr. W. J. A. Jonckbloet het hoogleeraarsambt aanvaarden met het houden eener redevoering in het groot audi torium. De afdeeling voor taal-, letter-, geschiedkun dige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal a. s. Maandag eene gewone vergadering houden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat in December gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als apo theker. Dag en uur zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Novem ber schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. W. I. R. Suringar alhier, en bij hun verzoek het bewijs voegen, dat zij minstens twee jaren als hulp-apotheker binnen het koninkrijk zijn werk zaam geweest. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5376 volwas sen {personen en van 1218 kinderen. Daar ten gevolge van het optreden van mr. J. P. R. Tak van Poortvliet als minister van waterstaat, handel en nijverheid, de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkies district Zutfen moet plaats hebben, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 27 dezer, en, ïoo eene herstemming noodzakelijk is, op Dins dag 11 December. De minister van koloniën, de heer Van Posse, heeft, in antwoord op de adressen van eenige commissionairs en handelaren in koffie te Amsterdam en Rotterdam, betreffende de koffie veilingen, aan de adressanten medegedeeld, dat het door hen gewenschte stelsel van wekelijksche vei lingen der gouvernementskoffie zooveel bezwaren voor den verkooper zou medebrengen, dat het iu s lands belang onraadzaam wordt geacht, daartoe vooral in het tegenwoordige oogenblik over te gaan; doch dat de regeering eene andere verbete- rin?' waarvoor de bestaande wijze van veiling wel- J® vatbaar zal worden bevonden, in gezette over weging neemt. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft toch een adres tot den minister te richten, f op uitbreiding van het aantal koffieveilingen ""ordt aangedrongen. De commissie voor eene land-en tuinbouw- WKing op de wereldtentoonstelling in 1878 te anJ3 heeft in hare vergadering van Dinsdag het Pjhelijk geoordeeld, dat bij de collectieve in toming ook zouden worden gevoegd de jaarboekjes, i mededeelingen en berichten en andere werken der verschillende Nederlandsche maatschappijen, die zich de bevordering van den land- en tuinbouw of veeteelt ten doel stellen. Aan de uitvoering van dit denkbeeld is terstond de hand gelegd. Akte-examens te 's-Hage, middelbaar onder wijs. Gisteren zijn toegelaten: voor Hoogduitsche taal en letterkunde dr. B. Symons van Rotterdam voor aardrijkskunde J. J. Terwen van Almelo. Niet opgekomen: één voor Pransch. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de medailles, ingesteld bij besluit van 14 Februari 11. n°. 18, bij overlijden der mindere geëmplooi- eerden en werklieden, werkzaam bij inrichtingen van de zee- en landmacht, voorzien van de brevetten, door het rijk worden ingenomen tegen betaling van 0.60 voor de bronzen, ƒ2.50 voor de zilveren en 30 voor de gouden medaille. Men meldt ons uit Den Haag: De per soon, die verleden week als zonder voldoende legi tieme papieren en geld of middel van bestaan uit deze stad naar België is verwijderd, was dr. Frie- drich Thesmar, zich noemende baron en Freiherr Von Ramseth, en gewezen minister van den vroe- geren koning van Hannover, geboren te Sobern- heim bij Creutznach 11 April 1810, vroeger advocaat o. a. te Keulen, wonende te Londen. Deze vreemdeling werd in Pruissen vervolgd wegens hoogverraad en is in Engeland genaturaliseerd. Z. M. heeft aan jhr. L. G. J. F. De Paul du Chastel, laatst buitengewoon gezant en gevol machtigd minister buiten activiteit, een pensioen verleend van ƒ4000 'sjaars; de volgende ambte naren, thans werkzaam bij het dep. van binneul. zaken, totdat daaromtrent nader zal zijn voorzien, ter beschikking gesteld van den minister van waterstaat, handel en nijverheid: den referendaris "W. F.Kos ter; de hoofdcommiezen W. D. Orauenburgh, jhr. J. H. A. Roëll, baron A. Calkoen, A. Borsboom, J. Margadant, mr. N. J. Van IJsselsteyn en den hoofdcommies-titulair D. De Haande commiezen J. H. Van Cranenburgh, C. A. Van Oldenbarne- veld genaamd Witte Tullingh, W. A. Peereboom, jhr. E. Van Citters en den commies-titulair D. Post; de adjunct-commiezen P. L. Putters, J. C. Vermeer, mr. W. F. C. Van Doorn, P. A. Vernède, E. R. Van Weideren baron Rengers, P. P. Sa- raber, J. W. Van Sc'uagen en C. C. Muller; de eerste klerken W. M. Plokker, D. W. Ciaasen, M. Lavies en J. C. Biirenfiingerde tweede kler ken G. P. Mulder, J. P. Kaiff, P. L. Otten, W. F. H. Wevers, H. P. J. Wolff en C. H. J. Van Eek; de boden J. Ten Voorden, W. Wolff, W. Reevers, J. J. Schamper en K. A. Schüffer; aan kapitein Schytt, gezagvoerder van het Deensche vaartuig „Otto", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding en verpleging van de bemanning van het op 24 Augustus jl. in nood verkeerend Nederlandsch schip „Gratitude", toegekend de zil veren medaille alsmede een loffelijk getuigschrift; aan de volgende vreemdelingen verguning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, mej. A. L. Bergier, M. Favey, E. Guthrie, J. H. Jorand, M. A. H. Van de Loo, S. Mensing, J. E. C. Voss en aan den heer A. B. P. Debeauxop zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. A. P. Fokker, te Goes, als lid van den geneesk. raad voor Zeelandbenoemd tot secretaris-generaal van het depart, van waterstaat, handel en nijverheid, J. F. Bogaard, thans referendaris bij het depar tement van binnenl. zakenbevorderdtot kapt.- ter-zee, den kapt.-luit.-ter-zee W. H. F. Van Oordt; tot kapt.-luit.-ter-zee, den luit.-ter-zee lste kl. J. H. Haakman; tot luit.-ter-zee 1ste kl., den luit.-ter-zee 2de kl. P. M. W. T. Krayen- hoff van de Leur. Het zou ons al heel sterk verwonderen indien de voorstellingen van het Fransche Opera-gezel- schap hier niet. weldra wellicht reeds nu tot de geschiedenis zullen behooren. Aan wie de schuld? Aan het gezelschap zelf? Door hen, die gisteravond de „representation" van. Offenbachs „Le 66" en Maillarts „Les Dragons de Villars" bijwoonden, zal dit geenszins zoo dadelijk worden beaamd. Immers, de uitvoering moge, het zij zoo, niet in alle opzichten onbe rispelijk zijn geweest, over 't algemeen toch overtrof zij die van vorige jaren buitengemeen. Zelfs gaven sommigen onder de toeschouwers, die uiet tot de leeken behoeven gerekend te worden, aan deze voorstelling nog de voorkeur boven de laatste. Het publiek kou dan ook nu weer niet nalaten hen, die de eerste rollen vervulden, menigwerf, soms in 't midden der acte, terug te roepen. Aan succes, althans het klappend gedeelte, ontbrak het dus nietmaar immers, wat baat dit voor een directie wanneer het klinkend succes ontbreekt? Van de eer alleen toch kan zij niet leven. Te ontkennen valt het wel is waar niet dat het gezelschap het een paar jaren geleden hier deerlijk verbruid heeft, eu wel iu die mate dat er 't vorige jaar niet eens óéne voorstelling kon plaats hebben. Het zal dus wel geleerd hebben dat het Leidsche publiek niet zoo gemakkelijk met zich laat dollen. Moet 't dit zelfs nu nog gevoelen? Moet't daarvan nu nog de wrange vruchten plukken? Dit zou onbillijk zijn, te meer nu van de Haagsche zijde blijkbaar de hand tot verzoening is aangeboden, waarschijnlijk in de meening dat dit reeds den vorigen keer door de beleedigde partij was geschied. Helaas, hoe heeft ze zich teleurgesteld gezien! Zoo heel vreemd zou 't daarom niet zijn, indien er door haar thans geene nieuwe pogingen meer werden aangewend. Het Leidsche publiek zal 't thans .aan zich zelf te wijten hebben, wanneer 't van verdere opera-voorstellingen verstoken blijft. R echtzaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de drie zaken van diefstal van vee iu de weide, welke Donderdag werden behandeld. Het hof veroordeelde: 1°. tot 5 jaren tuchthuis straf A. B., koopman te 's-IIeerenhoek, die zich aan drie diefstallen van paarden schuldig maakte en 2». tot 5 jaren tuchthuisstraf J. W., huisknecht te Rotterdam, die zich aan dergelijken diefstal had schuldig gemaakt. J. J. H., wagenmaker te Rot terdam, beschuldigd van diefstal vau eene geit in eene weideonder Nieuwerkerk a/d. IJsel, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. BUITENLAND. Frankrij li. De Kamer keurde gisteren 129 verkiezingen goed, waaronder enkele van conservatieve afge vaardigden, als Janvier de la Motte en anderen. De voorzitter deelde mede, dat de Kamer thans de verkiezing van meer dan de helft der leden had goedgekeurd en derhalve heden tot de samen stelling van haar definitief bureau zou kunnen overgaan. Daarna zal zij met het onderzoek der geloofsbrieven voortgaan. De ministers waren ter vergadering aanwezig, bereid op eventueele vragen te antwoorden, doch geen incident deed zich voor. Een particulier telegram uit Parijs meldt De Kamer heeft gisteren genoeg verkiezingen goed-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1