N°. 5443. Zaterdag A°. 1877. 10 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ji van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. I Talrijke mutatiën hebben onder het ambtenaars- personeel van het ministerie van binnenlandsche zaken plaats gehad en verschillende afdeelingen jbebben belangrijke wijziging ondergaan of zijn paar andere lokalen overgebracht. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maandenif 1.10. - Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.02. PRIJS DEB ADYERTENT1EN: Van 16 regels...-tl f 1.05. Iedere regel meer0.171. Greotere letters naar plaatsruimte. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, jfcezien het adres van D. TESKE, koopman, wonende aan de Uiterstegracht N°. 8G, om varkens te mogen houden in een pakhuis gelegen achter zijne woning. Gelet op art. 133 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, Hjb opzichte der information de commotio et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het 'Stadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 15den Novem ber aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i). ERANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 November 1877. LEIDEN, 9 November. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. M. R. Rader- macher Schorer, geb. te Harderwijk, na verdediging van Stellingen. Te Koudekerk heeft zich eene subcommissie, bestaande uit de heeren M. Crommelin, voorzitter, ,J. H. Ij. Spruyt, secretaris-penningmeester, A. v. Paauw, J. v. Egmond, E. Zirkzee, C. Moppelaar, H. Braadt en W. Voorthuizen, leden, geconstitueerd voor de Sophia-stichting te 's-Hage. In de volgende week zal aan de huizen der ingezetenen worden rondgegaan om de bijdragen die men tot dat doel wil geven in ontvangst te nemen. De heer P. D. Schouw Santvoort, pred. te Leiderdorp, heeft voor het beroep naar Veenendaal bedankt. Akte-examens te 's-IIage, middelbaar onderwijs. Gisteren zijn toegelaten: voor staathuishoudkunde de heer J. C. E. Prikker, van Amersfoort; voor Duitsche taal en letterkunde de heer W. J. A. Basting, van Amsterdam. Afgewezen één voor Nederl. taal en letterkunde. Niet opgekomen één voor Eransch. De minister van waterstaat, handel en nijver heid, die gisteren in handen van Z. M. den koning den eed heeft afgelegd en zijn functie heeft aan vaard, zal eiken Donderdag, te beginnen met 15 November a. s. des middags te 12 uren, aan het lokaal van zijn departement op het Binnenhof allen ontvangen, die hem over de zaken van zijn depar tement wenschen te spreken. - Bestelkaarten voor boekwerken, al voldoen ze overigens aan alle vereischten, worden met een port van 10 cent bezwaard, wanneer ze gevonden worden in de bus voor brieven bestemd en niet in .die voor drukwerk. I Staatsblad n°. 193 behelst het kon. besluit .van 2 November jl., tot wijziging en aanvulling van het reglement voor den dienst van de rijks telegraaf, goedgekeurd bij kon. besluit van 12 ecember 1875. Daarbij wordt o. a. de eerste nsnede van artikel 26 gelezen„Behoudens het «paalde bij artikel 33, wordt voor hel verkeer pinnen Europa, dat met Duitschland uitgezonderd, en telegram van niet meer dan twintig woorden ls enkelvoudig beschouwd. In het verkeer met uitschland geschiedt de berekening per woord, ■onder minimum van woorden. In het verkeer et lauden buiten Europa worden de telegrammen éveneens berekend per woord, zonder minimum van woorden, of wel met een minimum van tien woorden." Het besluit treedt 1 Jan. e.k. in werking. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat het koninklijk kabinet van schil derijen (Mauritshuis) van 12 tot en inet 28 dezer voor het publiek zal gesloten zijn. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsche tooneelverbond is gisteren in het openbaar te Am sterdam aanbesteedhet bouwen van eene tooneel- school met woning, op een terrein op de Schans, bij de Raampoort, onder beheer van den ingenieur architect A. L. Van Gendt. Dit werk is aange nomen door de heeren P. Groenhof en A. G. Haak aldaar, voor ƒ18,900. De Staatscourant behelst het verslag van de commissie, van 1 Augustus 1877 tot 31 Juli 1878 belast met het afnemen van het eerste natuur kundig examen voor aanstaande artsen en van het natuurkundig examen voor aanstaande hulpapo thekers. Zr. Ms. schroefstoomschip „Macassar", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. C. Commijs, is den 7den dezer te Batavia aangekomen. De minister van koloniën heeft ingediend de gewijzigde begrooting voor Ned.-Indië voor 1878. Daarbij worden de posten voor den aanleg van nieuwe spoorwegen op Java, de te sluiten geldleening eu de invoering van personeele belas ting en patentrecht op Java voorloopig terugge nomen, onder uitdrukkelijke verklaring ze zoo spoedig mogelijk weder bij afzonderlijke voor dracht voor te stellen. Aan P. C. Pastor is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 2de kl. De functiën van secretaris-generaal bij het dezer dagen ingestelde departement van waterstaat, handel en nijverheid worden voorloopig waarge nomen door den heer J. P. Boogaard, referendaris van de afdeeling waterstaat en publieke werken aan het ministerie van binnenlandsche zaken. De nieuw opgetreden hoofden der militaire departementen hebben heden de hooge militaire autoriteiten in audiëntie ontvangen. Z. M. heeft aan G. Muller, watermolenaar te Woubrugge, als blijk van goedkeuring en tevr. wegens de met levensgevaar gepaarde redding van twee op het Brazemermeer in nood verkeerende personen op 17 October jl., toegekend een bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan mr. J. G. Gleichman, minister van financiën, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris directeur bij de Ned. Bank; aan den hoofding. van den waterstaat L. H. J. J. Mazel, op zijn verzoek, eervol ontheffing verleend van het hem tijdelijk opgedragen beheer over de landsgebouwcn in de residentie; mr. W. Modderman, hoogl. te Groningen, benoemd tot plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Friesland en Groningenaan W. K. Loeft, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgem. der gem. Goor en daartoe benoemd C. W. A. M. Groskamp; den kapt.-ter-zee jhr. II. O. Wichers eervol ontheven van het bevel bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh" en dat tijdelijk opgedragen aan den luit.-ter-zee lste kl. J. P. Mercier; den gen.-maj. II. E. W. Rodi de Loo, van den staf der artillerie, lid der permanente militaire spoorwegcommissie, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en hem uit die betrekking eervol ontsla gen onder dankbetuiging; Zr. Ms. adjudant in buiteng. dienst, den generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en hem den rang verleend van luitenant-generaalbij den generalen staf benoemd tot generaal-majoor en chef van dien staf, den kolonel J. M. Van der Star, van den zelfden staf; E. J. Van "Wisselingh, predikant bij de Holl. gemeente te Antwerpen, benoemd tot predikant bij de Prot. gemeente in Ned.-Indië. De fraaie verzameling Sèvres-porse- lein, door de Eransche regeering aan de Neder landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid geschonken, is thans in het museum van kunst nijverheid op het Paviljoen te Haarlem tentoonge steld. Zij bestaat uit eene groote vaas Louis XVI- stijl met zoogenaamde opgelegde versiering (pate d'application), eene nieuwe methode, die wellicht meer en meer de versiering met schilderwerk zal vervangenvoorts twee groote vazen, donkerblauw met goud en relief versierd, een kop en schotel van het allerdunste porselein (porcelaine cannelée), een tafelbord met schilderwerk en goud en relief, een kop en schotel donkerblauw, ecu type, dat in de fabriek van Sèvres is ontworpen eu tot model gediend heeft van tallooze navolgingen van de particuliere industrie, en eindelijk een kop en schotel met zoogenaamd netwerk (porcelaine réticulée), een geheel nieuw type, dat op de wereldtentoon stelling van 1878 voor het eerst zal worden inge zonden. Deze voorwerpen behooren tot die afdeeling van het Sèvres-porselein, welke de allervoortreffe lijkste stukken bevat en niet voor den handel, maar alleen voor geschenken bestemd is. Hunne waarde stond in die afdeeling te boek voor 3106 franken. Het koloniaal museum der Maatschappij is verrijkt met eene omvangrijke verzameling voortbrengselen van Siam, die door den koning van dat rijk aan de Nederlandsche regeering is aangeboden en door laatstgenoemde aan de Maatschappij afgestaan. In die verzameling zijn vele takken van nijverheid, die in Siam worden uitgeoefend, door monsters en modellen toegelicht, zooals de bereiding van indigo, papier, katoen, de wijzen van verven met verschillende kleurstoflenvoorts monsters granen, zaden eu aardvruchten, tabak, enz., die vanwege de Maatschappij zullen worden onderzocht. De Maatschappij heeft verder in haar koloniaal museum ontvangen eene uitgebreide verzameling voortbreng selen van de kolonie Suriname, aangeboden door de commissie van de in 1876 aldaar gehouden tentoonstelling, onder voorzitterschap van den heer A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye te Paramaribo, en die vanwege de Maatschappij en hare departementen wetenschappelijk zal worden onderzocht, ten einde te weten, of sommige dier artikelen aan handel en nijverheid voordeelen kunnen beloven en of hunne exploitatie of aan kweeking kan strekken om den bloei der kolonie te bevorderen. In eene woning op de Brouwersgracht bij de Prinsengracht te Amsterdam, heeft gister nacht een geheimzinnig geval van moord of zelf moord plaats gehad. De heer D. A. Kets, onder directeur bij de rijks-telegraaf, werd des morgens omstreeks zes uren in de voorkamer op de tweede verdieping dier woning levenloos gevonden met eene diepe wonde in den hals, terwijl zijn voeten kruiselings met een touw wareu vastgebonden en er ook een touw aan een der polsen bevestigd was. Onmiddellijk werd door de huisgenooten de hulp van een geneeskundige ingeroepen, terwijl spoedig daarna ook de commissaris van politie Steenbergen in de woning verscheen. Bij onder zoek bleek toen dat de verslagene in den vroegen morgen door zijn zoontje, met wien hij sliep, uit het bed gemist werd. Op zijn roepen kwam de

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1