N°. 5441. A". 1877. Donderdag 8 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BEEICHT. I Somtijds ontvingen we klachten over de late bezorging der courant. Ten einde daar aan te gemoet te komen zijn door den uitgever maatregelen genomen en is ook een uitsluitend voor het Leidsch Dagblad bestemde snelpers in werking gesteld, zoo dat dit thans in gewone gevallen bij al onze Ahonné's in de stad 's avonds te negen uren a halftien kan bezorgd zijn. Yan klachten als anderszins wordt men verzocht alléén aan het Bureel kennis te geven. yff" Nieuwe Abonnementen worden dage lijks aangenomen. s TAD 8-E 11 1 C II TEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Wonderlijke Hommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-06. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen by deze ter kennis van de ingezetenen dat de bepa lingen der Algemeene Politieverordening van den lCden October 1873, betrekkelijk de vestiging der woonplaats in en do verhuizing binnen de gemeente, zijn de volgende: Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 3den November 1801 (Staats blad no. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze ge meente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het be ;tuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken Stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. ,Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen ééne maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van het bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat bij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten eir.de deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Hij is mede verplicht, binnen ééne maand na ver huizing, daarvan kennis te geven aan den heer der ge buurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 November 1877. LEIDEN, 7 November. I Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. Reepmaker, geb. te Rotterdam, na verdediging van Stellingen. I Door de staatscommissie tot het afnemen van het tandheelkundig examen te Utrecht is Sneden tot tandarts bevorderd de heer W. P. Mulié alhier. I De commissie van het middelbaar onderwijs tc 's-Hage heeft heden de akte voor de Neder- '-'laadselie taal en letterkunde verleend aan den heer Ij A. Van Dam alhier. B Hedenmorgen had op het Papegaaibolwerk aan de Marepoort de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Hl. Kosters, ridder der Militaire Willemsorde enz. Behalve vier der hier gevestigde leden dier orde, foie naast de lijkkoets liepen en de slippen van Bal rouwkleed droegen, werd de stoet vergezeld ■floor eenige zijner wapenbroeders van '30 en '31, mede-leden der Yereeniging „Het metalen Kruis", terwijl ook het leger door een dertigtal man schappen der infanterie vertegenwoordigd was. Aan de geopende groeve werden de verdiensten des overledenen èn als militair èn als burger hij W o. a. ook drager der medaille van de citadel van Antwerpen in herinnering gebracht, waarna een der zonen bedankte voor de laatste hulde ®an hun vader beloond en de militaire eer werd bewezen door het lossen van drie salvo's. De plechtigheid werd door een aantal belangstellenden bijgewoond. Aan den heer B. M. Bahlmau is als 1ste luitenant, aan dr. Egens van Herzon JAzn. als officier-van-gezondheid der 2de klasse tl la suite en aan T. H. Parmentier als kapitein bij de dd. schutterij alhier op hun verzoek eervol ontslag verleend. Door den Waalschen kerkeraad te Dordrecht is tot predikant bij die gemeente beroepen ds. C. G. Chavannes, Waalsch predikant alhier. Dr. H. A. Lorentz te Arnhem is, naar de „Arnh. Ct." verneemt, voorgedragen door curatoren van de universiteit alhier als hoogleeraar in de mechanische physica. Deze voordracht moet op eigen initiatief der curatoren ziju gedaan. Tevens moeten vanwege de faculteit der wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht pogingen zijn aangewend om den heer Lorentz tot hoogleeraar in de wis kunde te doen optreden. De Staatscourant van gisteravond bevat een koninklijk besluit tot instelling van een departe ment van algemeen bestuur ouder deu naam van het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. Aan het hoofd van dat departement wordt de zorg opgedragen, betreffende den waterstaat, de spoor wegen, de posterijen, de telegraphie, de openbare middelen van vervoer, de scheepvaart, de Rijn-, Maas- en Schelde-vaart, de zeevisscherijeu, de sloomtoestellen, de inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, het ijkwezen, de landverhuizers, het mijnwezen en de octrooien voorloopig echter met uitzondering der begrootiugs- wetten voor de dienstjaren 1876 en 1877, voor zooveel deze op bovengenoemde ouderwerpen be- trekkiug hebben en voorbehoudens wettelijke voor ziening voor zooveel noodig. Bij de vaststelling der staatsbegrooting voor 1878 en volgende jaren zullen de uitgaven van dat departement een afzon derlijk hoofdstuk vormen. De begrooting der gemeente Alphen aan den Rijn voor 1878 sluit in ontvang en uitgaaf tot een gelijk bedrag van circa f 23,000. In de uitgaven is voor bijna f 7000 aan onderwijskosten en f 3000 aan kosten voor het armwezen begrepen. De hoofdelijke omslag bedraagt f 5000. De gemeenteraad van Delft heeft tot rector van het gymnasium benoemd dr. H. J. Nassau Noordewier, te Heerenveen. Akte-examens te 's-Gravenhage, middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelatenvoor Nederl. taal- en letterkunde, de heer J. E. Haver man, van 's-Gravenhagevoor Eransch de heer G. Lammerschop, van Warffum; voor Duitsch de heer A. L. Schmidt Jr., van 's-Gravenhage, en voor boekhouden de heer D. Sligter, van Goes. Afgewezen2 candidaten voor boekhouden. De onderofficieren van het instructie-ba tal- jon, die tot het verkrijgen van de kundigheden vereischt voor den rang van 2den luitenant der infanterie, in de eerste klasse van den wetenschap- pelijken cursus te Kampen zijn geplaatst, kunnen voor zoover zij een effectieven graad bekleeden, dien graad behouden en bij genoemd corps als over compleet worden gevoerd. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning mr. J. M. B. J. Van der Does <!e Willebois, president van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, en mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, afgetreden minister van buitenl. zaken, met hunne wettige nakomelingen verheven in den Nederland- schen adelstand met het predicaat van jonkheer. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning rootliertog benoemd tot officier in de orde der Eikekroon den kapitein G. E. Van Iloutum van het 1ste reg. vesting-artillerie, tevens commandant der torpedo-compagnie. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op Maandag 19 dezer te 3 uren. liet stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep, arriveerde te Batavia den 3den Novem ber. Alles wel aan boord. In de heden gehouden vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. het koninklijk besluit ingekomen, houdende bevestiging van de uitspraak van gede puteerde staten, waarbij is bevolen dat het onder wijs op de openbare lagere school te Boskoop ook zal omvatten dat in de handwerken voor meisjes, zoodat het beroep van den raad aldaar ongegrond is verklaard. De minister van oorlog geeft kennis, dat door hem eiken Donderdag, des namiddags te één uur, aan het lokaal van het departement van oorlog zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaken, genoemd departement betreffende, wenschen te spreken. De Nederlandsche Bank had op 5 Nov. bij een munt- en muutmateriaal van f 133,653,008.82 voor eene som van f 113,915,850.03 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muutmateriaal op zijne beurt f 45,566,340.01 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan P. Van Dalsen Eontein, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger te Beetsterzwaagden telegr. 2de kl. R. Van der Meulen, met ingang van 15 November, benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren. Gemengd Nieuws. Prins Alexander is toegetreden tot het lidmaatschap van de vereenigiug voor het „Ned. toevluchtsoord voor noodlijdende dieren" in Den Haag. Tot nu toe werden reeds 32 honden, waar onder zeer kostbare, die door de politie waren opgenomen en na een kort tijdsverloop tot afma king gedoemd, in 't toevluchtsoord opgenomen en meestal aan de eigenaars weergegeven. Op dit oogenblik worden er 8 honden verzorgd. Maandag-avond is een begin van brand ontstaan aan boord van het stoomschip Ariadne," in het Oosterdok te Amsterdam. Met weinig moeite werd het vuur door de bemanning bedwongen, doch de brandweer zorgde er verder voor dat de vlam zich niet kon vernieuwen. In den nacht van Zondag op Maandag hadden te IJmuiden vier personen, die naar hun schepen wilden terugkeeren, plaats genomen in een vlet, maar de wind, die nog '1 hevig was, sloeg het vaartuig om, met het ongeluk1? gevolg, dat de machinist van het stoomschip zijn graf in de golven vond. De drie anderen,1 die gered zijn, behoorden op het stoomschip „Jason" tehuis. Na eene afwezigheid van drie maan den heeft gisteren baron Hardenbroek, commandant der dienstdoende schutterij in Den Haag, het com mando weder overgenomen. Derhalve zal hij Don derdag te halfdrie eene wapenschouwing houden over infanterie en artillerie, met uitreiking der schietprijzen en van het eereteeken voor langja rigen dienst aan den sergeant Benoist en den tam boer Kolf.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1