of men daar zou kunnen vernemen of een zeker kind, dat ze echter niet zeer duidelijk beschreef, nog leefde. De ambtenaar, tot wieu de vrouw zich vervoegde, raakte met haar in gesprek en het ge volg was dat de moeder, die het kind te vonde ling had gelegd, op een oogenblik dat zij niet in staat was het te onderhouden, thans pogingen aanwendde om haar kind terug te erlangen, nu zij in het levensonderhoud der kleine kon voor zien. De moeder kreeg haar kind. terug, maar tegen haar is proces-verhaal opgemaakt. Vrijdag werd onder eene brug te Am sterdam een man in zeer onoogelijkeu toestand gevonden. Ondanks aangewende zorgen is hij in het Binnengasthuis overleden, hetzij aan de ge volgen van gebrek, hetzij ten gevolge van verre gaande onreinheid. De soldaat, die eenigen tijd geleden, van het schijfschieten nabij Harderwijk terug- keerende, bij ongeluk door een kameraad met een revolverschot aan den linkerslaap getroffen werd, is Donderdag aan de gevolgen der wonde bezweken. Woensdag werd op den huize „Hyde Park" onder de gemeente Ambt Ommen in ver zekerde bewaring genomen zekere d. M., die zich gedurende zijn verblijf aldaar met verschillende oplichterijen had bezig gehouden. Hij schreef op allerlei aanbiedingen in couranten, ontving ankers wijn uit Bordeaux, wijnazijn uit Orleans, enz. Zijne gevangenneming is geschied op verzoek van het Belgische gouvernement. Hij schijnt Belgisch onderdaan te zijn en ook in België oplichterij te hebben gepleegd. Vr ij dag-avond is op de hoogte van het Nieuwe Veer, gemeente Alblasserdam, de stoomboot „Prins van Oranje" in aanvaring ge weest met de schroefstoomboot „Groot-Ammers". De eerste bekwam belangrijke schade en kon de reis niet verder vervolgen. Een machinist werd gekwetst. Het prachtige landgoed „Grande Suisse", gelegen onder de gemeente Meersseu (Limburg), met al zijne vijvers, tuinen, bouw en weilanden, toebehoorende aan den heer P. Regout te Maastricht, is voor rekening van kloosterzusters uit Heythuizen aangekocht. Donderdag-ochtend kwam op Urk de tijding, dat een der grootste vischschuiten in de nabijheid van Terschelling was omgeslagen. De be manning, bestaande uit vier personen, is verdronken. De namen der verongelukten zijn Jacob Kamper, Hendrik Kamper, broeders; Teunis De Groot en Jacob De Vriesalleen de laatste was ongehuwd. De weduwe van eerstgenoemde verloor in 1868 haar eersten echtgenoot op dezelfde noodlottige wijze ook een broeder van J. en H. Kamper verloor zijn leven in 1868 in de golven. J. Kamper laat eene weduwe na met een kind, H. Kamper eene weduwe met drie kinderen en P. De Groot eene weduwe met een kind. K OLONIEN. BATAVIA, 28 September. Van Atjeh zijn door de regeering de volgende berichten gepubliceerd: „De vorst van Merdoe is den 17den September in onderwerping gekomen. Al onze voorwaarden zijn aangenomen. Te Sama- langan gaan de zaken uitstekend. In Analaboe is de toestand hetzelfde. De gezondheidstoestand is minder gunstig, wegens het voorkomen van meer intensieve koortsen en sporadische gevallen van cholera. Hedenavond is de kogel, welke nog in hoofd van kolonel Van der Heyden zat, er uitge komen. Deze hoofdofficier is thans zoo goed als hersteld." Het „Bat. Handelsblad" zegt in zijn over zicht: „Met leedwezen moeten wij het faillisse ment van de firma's Purvis Co. en Gijselman en Van Rinkhuyzen mededeelen, terwijl een andere firma in liquidatie treedt. Zeer uiteenloopend zijn de geruchten omtrent de grootte der verlie zen die hierdoor geleden wordendoch men mag met zekerheid aannemen dat zij zeer aanzienlijk zijn en grootcndeels Batavia treffen. De oorzaak dezer iinaucieele rampen, zegt men, is gelegen in een groote speculatie in suiker door de beide ge noemde firma s, die ten gevolge van den achter uitgang der markt tegengeloopen is. Mochten de prijzen van dit artikel hooger gaan, zoo zouden de verliezen belangrijk minder worden. Door den gonremeur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende, beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 15 jaren onafgebroben dienst in Ned.-Iudië, aan den verif. 5de kl. P. J. De Neys. Benoemd: Tot res. van Cheribon, P. F. Wegener; tot lid in den raad van just, te Samarang, mr. H. C. Joosten; tot griff. bij den landr. te Pro- bolingo, M. L. Tijl; lot griff. bij den landr. te Rembang, mr. W. Ch. Van Benthem Jutting; tot 2den comm. bij de algem. rekenk., P. Rutgers; tot 3den huipond. aan de opcnb. 3de lagere school te Batavia, A. M. Ie Close; tot id. aan de openb. 4de lag. school aldaar, H. H. Moren; tot hulponderwijzeres aan de openb. 2de lagere school te Batavia, mej. A. M. Mikhors. In getrokken: De benoeming van G. Adams tot hnlponderw. aan de openb. lagere school te Kendal. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, de borg. schrijver 4de kl. bij de mil. adm. J. J. Kwakoe. Geplaatst: Bij het 4de bat. inf. de 2de luit. S. Mosch; bij het strafdet. te Klatten de 2de luit. G. E. Rojer. Overgeplaatst: Bij de 13de comp. artillerie te Batavia, de 1ste luit. G. F. Beer; bij de 22ste comp. te Atjeh, de lste luit. G. A. Van Steel. BUITENLAND. Prankrij k. In eene Zaterdag-avond gehouden vergadering van het comité van de fractiën der linkerzijde van den senaat heeft de heer Calmon eene rede gehouden, waarin hij de daden van het gouvernement hevig critiseerde. Hij erkende, dat geen transactie mogelijk was, en hoopte, dat Prankrijk eene lang durige periode van vrede, rust en voorspoed zou tegemoetgaau. Den 6den zal eene nieuwe volledige vergadering der linker-fractiën van den senaat worden gehouden. Een ministerieel blad meldt, dat de procu reur-generaal bij het hof van appèl te Parijs aan het postkantoor en elders 300,000 exemplaren van een vlugschrift, getiteld„Kiezen wij tot leden van de gewestelijke, arrondissements- en gemeen telijke vertegenwoordiging republikeinen, allen repu blikeinen", heeft laten aanhouden. Die exemplaren waren bestemd om gezonden te worden aan de radicale comités in de departementen. Het schijnt, voegt bedoeld blad er bij, dat de president der republiek, het ministerie en de senaat in het ge schrift heftig aangevallen worden. Volgens den berichtgever van de „Times" te Parijs heeft de minister van buitenlaudsche zaken, hertog Decazes, verscheidene dagen geleden reeds om zijn ontslag gevraagd en is hij reeds zoover gereed met het ontruimen van zijn ministerieel hotel, dat hij een uur na het verschijnen van het besluit, waarbij hem zijn ontslag verleend wordt, met de zijnen de Quai d'Orsay zal verlaten hebben. De heer Gonlaut Biron, gezant te Berlijn, heeft zijn ontslag gevraagd. De „Prancais" zegt dat Mac Mahon meer dan ooit besloten is, geen ministers uit de linkerzijde te kiezen. Er is nog ééne zaak die twijfelachtig is gebleven, voegt het blad er bijmen weet namelijk nog niet, of de tegenwoordige ministers zullen aanblijven, dan of men hun opvolgers zal geven, die, even conservatief als zij, persoonlijk buiten den jongsten strijd gebleven waren. Wij voor ons beschouwen het behoud van het bestaande kabinet als de meest practische en waardige op lossing. Maar hoe dit zij, wij verlangen dat aan de zaak nu een einde kome, want de spanning moet ophouden. Rusland. Uit Bogot wordt van den 2den geseindGene raal Kauzeff meldt, dat Tetewen door hem geno men werd, waar zich 7 groote en 30 kleinere verschansingen bevonden. De Turken lieten meer dan 100 dooden achter. Het verlies der Russen was gering. Wij maakten groote hoeveelheden pro viand, schans-instrumenten, patronen en vee buit. Gisteren nam grootvorst Nicolaas de door ons bij Gornji-Dobnik bezette posities in oogenschouw, van waar de Turken in den nacht op Plewna terugtrokken, toen zij onze troepen zagen naderen. Den 31sten October 's avonds viel zoodoende dit gewichtig punt zonder gevecht in onze handen. Den volgenden dag rukten wij van Gornji-Dobnik nog 2 werst dichter naar Plewna en verschansten ons ook in deze nieuwe posities. In de richting naar Orhanië bezette onze infanterie Lukowitza, terwijl de cavalerie nog verder trok. Chefket Pacha trok zonder gevecht op Orhanië terug. De czaar heeft last gegeven, dat de Turk- sche generaals in Russische gevangenschap het tractement zullen blijven genieten, dat hun volgens hun rang in Turkije toekomt en vrij zullen zijn om zich in Rusland te vestigen, waar zij het ver langen. Tot dusver waren twee divisie-generaals en vier brigade-generaals in Russische gevangen schap, maar hun aantal is in de laatste i nog vermeerderd. Uit Wisinkoy wordt van 2 dezer Des avonds van den 28sten October werd'h" zonder gevecht Kepnikivis door de voorhoed generaal Heymann bezet, terwijl de achterh'* van Moukhtar en Ismaël Pacha ijlings naar H sankaleh terugtrok. De onzen vervolgden den vi vielen hem- te Iwee uren 'snachts in het L aan, sabelden, meer. .dan. 100 man neer en gen de overigen, tot. de vlucht. Te 5 uren's °i tends werd Hassankaleh door de onzen Middelerwijl kwam de Russische cavalerie Scurudjuk, 18 werst van Erzerum verwijderd staakte daar een poos den marsch. De vijand'»- gelegerd in zijne positiën voor Devebogun, nap welk punt de generaals Heymann en TerguW hunne kolonnes zullen bijeentrekken. Het menlijk verlies der onzen is hoogst onbedu,ucu Een majoor en een kapitein zijn gewonddeTo! nel Tolstoi is licht gekwetst. De officieele Russische berichten worden sted, ongunstiger voor de Turken, in 't bijzonder roe Osman Pacha en zijn leger in de posities vanPJewni Uit het telegram van den 2den dezer nit £o»oi blijkt, dat den 24<sten October niet Goraji-Dobnik zelf, maar de Turksche verschansingen westelijk van dit plaatsje in handen van de Russen vieka Den 31sten October 's avonds werd het vniwillie door de Turken ontruimd en onmiddellijk door de Russen bezet, die den volgenden dag nog twee werst oostelijk van Gornji-Dobnik Plewna naderden en deze nieuwe posities in staat van tege brachten. De ijzeren ring, die Osman Pacha'; omsluit, is dus in 't westen nauwer waardoor 't hem veel moeielijker gemaakt is o: aan die zijde door te breken, daar nu de voorbe reidende maatregelen voor zulk eene poging doe de Russen veel spoediger bemerkt zullen woniei dan toen de geheele afstand tusschen Plewna a Gornji Dobnik nog in Turksche handen was. Inmiddels zetten de Russen hunne operatiesc: den weg naar Sofia en langs de Wid onafgebroka en met succes voort, waardoor Osman Pachaste; meer en meer geïsoleerd wordt en een ontzet® Plewna door een onmogelijk gemaakt wordt. Turkije. Uit Konstantiuopel wordt van Zaterdag gei- De sultan heeft heden Safvet en Sadyk Pack zich ontboden. Graaf Zichy doet een uitslij naar Brussa, van waar hij Woensdag terughal Er loopt een gerucht over een ongunstig getei: van Chefket Pacha. Storm en regen woeden:: Konstantinopel en doofden in de geheele stadie gaslicht uit. China. Volgens berichten uit Kaschgar laat de stó van zaken daar te lande sedert den dood ra Yakoub-beg zeer veel te wenschen over. Men ze? dat deze vorst vermoord is, en wel op aanstok van zijn gunsteling Hakim Khan, die zelf de troon hoopte te beklimmen. De moord is geplet;1- terwijl de vorst in het leger en zijn oudste z> Beg Kouli afwezig was, waarop de tweede zog Khouda Kouli met de krijgskas op de vlots ging. Maar Hakim Khan zette hem na, en *t het geld weder in zijne macht te krijgen, dat onder de soldaten verdeelde, die hem toen j opperbevelhebber uitriepen. Hakim Khan hetet- deel van het leger aan de grenzen, omdeunne. zen in het oog te houden, en rukte met de ove rige troepen tegen Kaschgar op, om zich, naTJ overing der hoofdstad, tot koning te laten ui I pen. Maar de kroonprins, Beg Konli, wis l bevolking voor zich te winnen en vers oe0 leger uit het zuiden tegenstander, die gedwongen werd op os Jj gebied te vluchten, waar hij ontwapen en g terneerd werd. De nieuwe vorst heeft zijn der Khouda Kouli, dien hij niet vertrouwde, u vermoorden, alsmede diens moeder en naas e verwanten. Nu moet hij den oorlog eS Chineezen nog voortzetten, die van de ver in Kaschgar geen gebruik hebben kunnen omdat een andere Mohammedaanscbe Dounganen, zich inmiddels in ie ip zoowel de emir van Kaschgar als e aanspraak maakten, genesteld a Dounganen waren vroeger door 1 o wonnen, maar hebben sedert dien tij 9 Rusland gezocht. zen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2