N°. 5438. A0. 1877. Maandag 5 November. E Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandci1.10. Franco por po«ln 1.40. Aünndcrlijkc iNommcrsU.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1C regels1.05. Iedere regel meer0 17£. Grootcre letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Van 2 7 October tot lieden zijn te Kat wijk 12 schuiten aangekomen, waarvan de laatste 1 aankomende niet in deze opgave zijn begrepen de eerste 8 schuiten te zamen met 470 kantjes pekelharing, verkocht voor ƒ20'/} a f 20 per ton, 260,000 st. sleurharing, volle voor f21 a f 17, ijle voor ƒ15 a ƒ14 per 1000. Schipper P. Van Duyvcnbode, reeder H. v. d. Marei, is voor de vierde reis aangekomen met 120 kantjes pekel en 40,000 stuks steurharing en heeft te zamen reeds besomd f 7,200. 'Donderdag werd in Den Haag een hoogst gevaarlijk persoon op de openbare straat door de politie aangehouden en voorloopig onscha delijk gemaakt. Onder den weidschen naam van graaf Von Keudel, gewezen minister van den koning van Hanover, speelde hij den diplomaat, kocht in verschillende winkels en magazijnen goederen op krediet of eigenlijk om ze niet te betalen, en maakte iil koffiehuizen en restauraties ten nadeele der be dienden belangrijke verteringen. Hij woonde sedert drie weken te Scheveningen op gemeubileerde ka mers, converseerde het liefst met Duitschers, met wie hij over politiek kon spreken en die hij op artikelen in Duitsche dagbladen vergastte, en was steeds voorzien van bijouteriën en andere snuiste rijen, die hij aan de dames van 't Alcazar" en dergelijken ten geschenke gaf. De reeds bejaarde „graaf Von Keudel" had bij zijn visitatie in het commissariaat van politie geen cent op zak. Sedert eenigen tijd is men druk bezig met de restauratie van het uitwendig gedeelte van het Mauritshuis in Den Haag inzonderheid met het doel om den voorgevel van het museum een fraaier voorkomen te geven, door de witte muren met rooden gebakken steen te bedekken en zoo doende aan die zijde het gebouw een meer antiek karakter te schenken. Die werkzaamheden naderen hare voltooiing en tegelijk met die verfraaiing zijn in het frontespies van deze kostbare bewaar plaats de gekroonde wapens van Holland op een rood veld tusschen beeldwerk aangebracht. Een man, die Donderdag-avond in ■oogst beschonken toestand in zijne woning in de Ridderstraat te Amsterdam kwam, werd gister ochtend dood in bed gevonden. Volgens de mededeeling van eenige visschers, die Woensdag te Ameland zijn binnen groepen, zou een Urker vischschuit achter Ter- achelling door de hooge zee over kop zijn geworpen, ïr waren vier schuiten niet ver van elkaar, die chtten naar binnen te loopen, toen men eensklaps n schuit verdwenen zag. Bij dit ongeval zijn vier menschen in zee omgekomen. H Aan den heer S. W. Van Buuren, van Gouda, thans te Londen woonachtig, is door de #oyal Scottish Society of arts te Edinburg eene zilveren medaille van verdienste vereerd, wegens een door hem uitgevonden werktuig voor de kubus- worteltrekking. I I11 een kelder van een der achterbuur- ten van Londen is dezer dagen de graaf De Lally Tollendal, de laatste afstammeling van een adellijk geslacht, in vrij hoogen ouderdom van gebrek gestorven. Hij was de achterkleinzoon van een Iersch edelman, die met Jacobus II naar Frank- r'jk gegaan was. Diens zoon, de grootvader van den thans van honger en ellende omgekomene, is in de Fransche en Engelsche geschiedenis bekend door de stoute pogingen, die hij destijds, toen de Fransche bezittingen in Ilindostan nog groote beteekenis hadden, heeft aangewend om de Engel- schen uit het tegenwoordige Britsch-Indië te ver dringen. Hij slaagde echter niet, en hij werd, toen het succes zijne pogingen niet had gekroond, door het Parijsche parlement ter dood veroordeeld. Zijn zoon wist later zijn naam te zuiveren van die smet en het vonnis te doen herroepen. Onder de Restauratie, na Bonapartes val, werd deze zoon pair van Frankrijk. Maar de fortuin heeft toch ten slotte den rug gekeerd aan zijn geslacht, dat thans is uitgestorven met dien dezer dagen van gebrek overleden graaf. Rechtzaken. Voor het gerechtshof in Den Haag stond gis teren terecht een jeugdige dienstbode uit Tholen, die verdacht werd, tijdens zij bij den post- en telegraafdirecteur aldaar dienstbaar was, met een valschen sleutel zich den toegang tot eene lade op het kantoor verschaft en zich onderscheidene geldspeciën toegeëigend te hebben. Van de ont dekking af ontkende zij, hoewel gemerkte ont vreemde guldens in haar bezit werden gevonden. In de zitting van het hof verklaarde zij de dui delijkste verklaringen logenachtig te zijn en riep God als getuige van hare onschuld aan. Hare houding gaf adv.-gen. mr. Gregory aanleiding eene zwaardere straf te eischen dan aanvankelijk zijn voornemen was en hij requireerde mitsdien hare veroordeeling tot vier jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Royen, was van gevoelen, dat de houding, die de besch. voor den rechter had aan genomen, haar met het oog op hare gebrekkige opvoeding niet was toe te rekenen en drukte den wensch uit, na op verschillende verzachtende om standigheden te hebben gewezen, dat een lichtere straf in eenzame opsluiting zou worden opgelegd. Het hof, dat nog gisteren uitspraak deed, ver klaarde het de besch. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, nam evenwel haar jeugdigen leeftijd en het geringe nadeel door den diefstal veroorzaakt als verzachtende omstandigheden in aanmerking, en veroordeelde de oneerlijke dienst bode tot één jaar gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting. Donderdag stonden voor het gerechtshof te Arnhem twee mannen terecht, beschuldigd van deel te hebben genomen aan een gewapend verzet tegen de politie, gepleegd door een bende van meer dan 20 personen, bij welke gelegenheid twee politieagenten waren gewond. Beiden waren den 26sten Augustus, den eersten kermisavond, ge arresteerd ter hoogte van het Nieuwe Weeshuis en beiden werd te laste gelegd, dat zij de politie agenten met steenen hadden geworpen en hun daardoor wonden hadden toegebracht, nadat zij alvorens naar een lantaarn met steenen hadden ge worpen. Uitdrukkelijk hielden beiden hunne on schuld vol; zij kwamen in hunne opgaven zelfs niet overeen met de verklaring der agenten om trent de plaats waar zij waren gearresteerd, maar de agenten waren zeer pertinent in hunne verkla ringen, zoowel wat betreft de feiten, alsook de personen der beschuldigden. Den eerste herkenden zij o. a. daaraan, dat hij, terwijl het Zondag was, in een werkpak had geloopen en een blikken kruik om het lijf had, hetgeen die beschuldigde erkende, terwijl de agenten evenmin twijfelden aan de iden titeit van den tweeden beschuldigde. Jhr. mr. Sandberg, advocaat-generaal, achtte de feiten, den beschuldigden te laste gelegd, wettig en overtuigend bewezen door de pertinente ver klaringen der politie-agenten. Het schaamtegevoel der beschuldigden en de omstandigheid, dat zij zeker gecne belhamels waren geweest, konden als verzachtende omstandigheden in aanmerking komen, weshalve spreker tegen ieder der beschuldigden een cellulaire gevangenisstraf van twee jaar requi reerde. De verdediger, mr. K. M. G. De Meyier, gaf toe, dat het wettig bewijs voor de schuld der be schuldigden was geleverd. Ilij betwijfelde echter, of het hof bij de pertinente ontkentenis hunner zijds van hunne schuld overtuigd zou zijn. Een der beschuldigden werd herkend aan de omstan digheid, dat hij op Zondag-avond in een werkpak en met een blikken kruik om het lijf liep. Deze bijzonderheid was zeker in 't oog vallend, maar de vraag is, of hij de eenige persoon was, die aldus gekleed was. Omtrent zijne identiteit ver klaarde slechts één polilie-agent. De andere be schuldigde had altijd zoo gunstig bekend gestaan, dat het bijna niet aau te nemen was, dat hij deel zou hebben genomen aan een oproerige beweging. En hoe licht was een vergissing niet mogelijk in een bende van eenige houderden personen bij avond, terwijl de agenten van alle kanten werden opgedrongen? Pleiter concludeerde tot vrijspraak bij gemis aan overtuigend bewijs. Donderdag e. k. zal het hof uitspraak doen. Telegrammen. PARIJS, 2 November. De „Messager de Paris" deelt mede dat de oud-minister Pouyer-Quertier heden te Parijs aangekomen en in het Elysée ontboden is. BERLIJN, 2 November. De Duitsche rijks- regeering heeft den 30sten October aan de regee ring der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie het voorstel gedaan, het nog in werking zijnde han- delstractaat voor een jaar te verlengen. KONSTANT1NOPEL, 2 November. De Russen bevinden zich iu grooten getale te Hassan Kaleh. Chefket Pacha bericht dat hij zich versterkt bij Karazadagh en daar den weg naar Orhanië dekt. BUCHAREST, 2 November. Sedert drie dagen valt er regen en zijn de wegen weder onbruikbaar geworden. KONSTANTINOPEL, 2 November. De heer Layard heeft herhaalde bijeenkomsten met Server en Edhcm-pacha. LONDEN, 3 November. De „Daily Telegraph" spreekt het bericht van de „Times" tegen, dat de Engelsche regeering de mogendheden zou gepolst hebben over eene bemiddeling, op den grondslag der conferentie van Konstantinopel. Ter markt te Leiden aangeroerd, 2 en 3 November. Wintertarwe tl hectoliter f 13.75 a 14.25. Zomer- tarwe 11 hectol. 10.75 a/11.25Winterrogge 13 heet. f 9. a 10.00. Zomerrogge 13 hectol./8 75 a 9.25. Zomergerst 11 hectol. 0.75 a 7.25. Chevalier-gerst 11 hectol. 7.50 a 1 8.—. Zware Haver 15 hectol. f 5.00 a 6.50. Lichte Haver 15 hectol. f 4.00 a f 4.25. Dui- venboonen G hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 8 hectol. 1 8.Of. a 8.25. Ossen stuks a Stieren, 5 stuks 50 a 140 Kalfkoeien 2fi0 stuks 180 "O a 270.00. Varekoeien 400 stuks 140.00 a 210.00. Vette koeien 320 stuks F 200.00 a 300.00. Kalveren 'vette) 20 stuks 40.00 a 60, Kalveren magere) 11 stuks f 8.00 a 10.00. Hamels (magere) stuks .00 a f —.00. Hamels (vette) G00 stuks, 25.a 1 40.Varkens (magere) 62 stuks 18.a f 26. - Varkens (biggen, 50 stuks 7.a ƒ14 Grasboter 7040 kilogr., 1ste qualit. I vat 68 on a 72.00. Schei- 2de qualit. -J vat 1 G0.00 a C4.O0; Grasboter ste qual. per kilogr. 1.70 a 1 80, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.50 a 1.60.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1