dat ook de heeren Steenbergen en Berlage voor nemens zijn het predikambt te Amsterdam neder te leggen. Naar men verneemt zal het tweede instruc tievaartuig ter opleiding van jongelingen voor de marine in een der eerste dagen van de volgende maand te Rotterdam in dienst worden gesteld en op Pijenoord bij het entrepot-dok in de Koningshaven worden gestationeerd. Dit vaar tuig, de „Anna Paulowna", aanvankelijk bestemd om als stoomboot dienst te doen in Ned.-Indië, schijnt voor die bestemming te zijn afgekeurd, en is nu aan de fabriek op Pijehoord zeer doelmatig ingericht, tevens tot oefening van de jongelingen. De commissie voor het Spinoza-standbeeld heeft het programma verkrijgbaar gesteld voor een nieuwe prijsvraag, daar, zooals men weet, bij de eerste geen modellen zijn ingekomen, die de be kroning waard zijn geacht. In het eerste artikel wordt de bedoeling der commissie thans duidelijker uiteengezet met verwijzing naar de bekende levens beschrijving van Spinoza door Colerus; de com missie heeft tevens door den heer Verveer afdrukken laten maken van het portret van den wijsgeer, dat tegen een postwissel van f 1 wordt toegezonden. De modellen moeten worden ingeleverd uiterlijk 1 Juli 1878. In April en Mei van het volgende jaar zal te Weenen eene wapen-, geslacht- en zegelkundige tentoonstelling gehouden worden, en wel vanwege de heraldisch-genealogische Vereeniging „Adler", waarvan aartshertog Lodewijk Victor beschermheer is. Ook uit Nederland verwacht men ruime inzen dingen. Nagenoeg iedere familie bezit het een of ander, dat voor inzending in aanmerking zou kun nen komen. Wapen- en adelsbrieven, heraldieke en genealogische manuscripten en boeken, alba amicorum, kwartierstaten, oude en nieuwe zegels en cachetten, medailles en huwelijkspenningen, geschilderde wapens, borden, glazen, damast, luxe- papier, broches met wapeDs, geborduurde wapens enz., ziedaar slechts eenige voorwerpen uit het programma, die men in Nederland dagelijks ziet. Commissarissen hebben de inzendingen uit Neder land zeer gemakkelijk gemaakt door te bepalen, dat alle voorwerpen door den heer Von Goeckingk, Javastraat 32, te 's-Gravenhage, gezamenlijk kunnen worden opgezonden. Op de tentoonstelling van landbouw teRovigo, in Italië, is ook aan den heer J. C. De Leeuw, dijkgraaf van den Anna-Paulownapolder, te Anna- Paulowna, eene groote gouden medaille van regee- ringswege toegekend voor zijne tentoongestelde plannen van polder- en stoombemaling en de inrichting daarvan. Blijkens een bericht van den Nederlandschen cousul-generaal te Bern, van 25 dezer, heeft de Zwitsersche Bondsraad, met het oog op de meer en meer dreigende uitbreiding der veepest in Oostenrijk, in zijne jongste zitting besloten den invoer in Zwitserland van rundvee en schapen uit Oostenrijk en Lichtenstein te verbieden. De kapt.-luifc.-ter-zee J. B. A. De Josselin de Jong, commandant van Zr. Ms. opleidingschip „Admiraal van Wassenaer", is gedetacheerd bij de fabriek van de Ned. Stoombootmaatschappij te Pijenoord, ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere gerecdmaking van Zr. Ms. fregat „Anna Paulowna." Aan het ministerie van biunenlandsche zaken is heden aanbesteed het maken en leveren van honderd stalen puntstukken voor spoorwissels. Minste inschrijvers waren de heeren D. A. Schretlen en Co. te Leiden, voor f 10,69S. Door Z. M. den koning-groothertog zijn benoemd in de orde van de Eikekroon tot officier de luitenant-kolonel der infanterie A. P. Beyen de kapitein der infanterie P. Thijssen, adjudant van den minister van oorlog; de kapiteins der artillerie W. Hoogenboom, J. G. P. Van Houtum en de kapitein der genie H. P. L. C. De Kruyff. Z. M. heeft aan C. H. Moens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgern. der gem. Castricum, en daartoe benoemd: jhr. mr. J. W. G. Boreeltot burgem. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, jhr. W. Ph. Teding van Berkhout. meer 't geval zijn geweest indien ze wat tijdiger op de plaats des onheils ware. Wij vernemen dat daartoe thans maatregelen worden genomen, door b. v. ook artillerie-paarden tot het vervoer te gebrui ken, waarvan er dan steeds twee met een artillerist niet te ver van het spuitenhuis zouden beschik baar staan. Hedenmorgen is daartoe reeds een proef genomen, waarbij het geheele personeel der spuit in uniform tegenwoordig was en de slangen hare stralen in en over de Singelgracht bij de voormalige Koepoort wierpen. Tevens moet het voornemen bestaan op de gewone brandspui ten insgelijks eenige kleine reorganisation aan te brengen, waarbij dan o. a. ook het signalenstelsel zou worden toegepast, daar de ondervinding bij den laatsten brand moet hebben geleerd dat niet tegenstaande het groot aantal aanwezige spuiten, veel van het verwerkte water, om welke redenen dan, ook het doel hetzij geheel hetzij gedeeltelijk miste en daardoor nutteloos bleef. Door de politie alhier zijn in detwee laatste dagen twee personen aangehouden, die zich in deze gemeente aan kleine diefstallen hadden schuldig gemaakt. Hedenmorgen is in den Haag een brievenbesteller bij het afspringen van de tram gevallen, waardoor hem de wielen van den wagen over het lichaam gingen, zoodat hij zwaar gewond per brancard naar het gasthuis is vervoerd. Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. Zekere juffrouw J. aan deUileboomen in Den Haag bewoont een huis, waar men een kat houdt, die haar nogal eens volgt. Dinsdag-middag had deze kattenliefde voor de juffrouw een zeer noodlottig gevolg. Het begon al donker te worden en de juffrouw bemerkte niet dat poes op de trap zat, toen zij er afging; zij struikelde over het dier en bekwam eene vreeselijke wond aan het hoofd, terwijl hare beide polsen gebroken bleken, toen dr. Hoven op verzoek der buren, die op haar geklaag toeschoten, haar de eerste geneeskundige hulp kwam verleenen. Het museum van het koninklijk oud heidkundig genootschap te Amsterdam heeft on langs zijne nieuwe zalen voor het publiek geopend. Door een perceel op den N. Z. Voorburgwal achter het bestaande museum, in de Spuistraat bij de Molsteeg gelegen, te verbouwen, wordt thans gelegenheid aangeboden een huis en slaap kamer, geheel gemeubeld in den stijl der 17de, benevens een kamer in dien der lSde eeuw, en een dergelijke, waarin al de voorwerpen uit de 15de en 16de eeuw zijn bijeengebracht, te be zichtigen. Een zaal vereenigt al wat op Amster dam betrekking heeft. De stads-archivaris te Amsterdam deelt thans mede, dat op den zolder van het stadhuis geen schilderstukken meer te vinden zijn j dan drie regentenstukken, afkomstig van het voormalige aalmoezeniers-weeshuis, waarvan een van C. Troost en in den catalogus der stads- schilderijen beschreven zijn. Buitendien is de groote schilderij van M. Van Bree, voorstellende den intocht van Napoleon te Amsterdam in 1811, ook daarheen gebracht wegens gebrek aan eene geschikte plaatsing. Andere schilderwerken zijn op den zolder van het stadhuis niet aanwezig. In de Beemster worden pogingen aangewend om eene school voor zuivelbereiding Q O visch koopt. Onderscheidene belhamels zijn s vangengenomen. Gendarmes zijn derwaarts c requireerd. °e' Den burgemeester van Amsterdam jhr. Den Tex, is tijdens zijn verblijf te Witten in Westfalen, waar hij een landgoed bezit, ee ongeluk overkomen, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De bijzonderheden vindt me vermeld in de „Nordd. Allg. Zeitung". Zonda» maakte genoemde heer met zijn vrouw en twee dochters een wandelritje, waarbij hij zelf de paar den stuurde. De vurige paarden werden schichtig en gingen door; de heer Den Tex werd van den bok geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De paarden, die in razendén galop voortsnelden, wer den door een moedigen man staande gehouden zoodat de in het rijtuig zittende damjes met den schrik vrijkwamen. De heer Den Tex had geen uitwendig letsel bekomen. Hij werd naar zijne woning vervoerd en moest het bed houden. Op het eiland Borkum zal vanwege Duitschland een nieuwe lichttoren worden be bouwd. De kosten zijn begroot op 274,000 mart De met de Nederlandsche regeering aangeknoopte onderhandelingen betrekkelijk het op zich uemen van een deel der kosten voor dat werk zijn nog Gemengd Nieuws. De stoomspuit heeft bij menigeu brand reeds goede diensten gedaan en zeker zou dit nog met zuivelfabriek op te richten. Eene commissie heeft zich daartoe vereenigd, bestaande uit de heeren W. Sluis, J. Man, II. C. Van der Heyde en K. Admiraal, die een kapitaal van f SO,000 in 150 aandeelen van f 200 wil bijeenbrengen. Van die aandeelen zijn er reeds 38 geplaatst. Eene vrouw te Huisen, zich herhaal delijk schuldig makende aan misbruik van ster keu drank, werd Dinsdag-ochtend in hare woning dood op een stoel gevonden. Den vorigen avond was zij nog laat uitgegaan om haar dagelijkschen voorraad, een flesch jenever, op te doen, welke dan ook geledigd naast haar op den grond lag. niet afgeloopen. Uit Breda wordt gemeld dat een jongeling van 19 en een meisje van 18 jaren, van gegoede burgerfamilie, sedert een paar dagen in stilte op reis zijn gegaan, hun weg nemende over België, vermoedelijk naar Engeland. De weder- zijdsche familiën zijn rechts en links afgereisd, om de vluchtelingen op te sporen. Wegens ver schil van godsdienst werd de verkeering der jongelieden tegengewerkt. Zon dag-morgen werd het volkrijke kwartier der Hoogstraat, te Brussel, in opschud ding gebracht door een bloedig drama. Omstreeks halfackt heeft zich een persoon van het leven beroofd, na zijne vrouw en eene harer vriendinnen gedood te hebben. De moordenaar, zekere Eduard De Braekeleer, was schoenmaker, 35 jaren oud, wonende te St.-Joost-ten-Noode. Sedert verschei- dene jaren leefde die man in slechte verhouding I met zijne vrouw, welke hij verscheidene malen verliet. Hij was een luiaard, dronkaard en bru taal mensch, die zijn wekelijksch werkloon in brasserij verslempte, en zich aan lage daden sdnA- dig maakte, wanneer hij zonder hulpmiddelen was. De vrouw van De Braekeleer was bekend als een goede huisvrouw en haar gedrag liet niets te wen- schen over. Eenige dagen geleden poogde De Brae keleer weer door zijne vrouw in huis genomen te worden, die hij reeds voor de negende of tiende maal had verlaten; doch de vrouw, de mishande lingen moede, waarvan zij gedurig het voorwerp was, weigerde hem te ontvangen. De Braekeleer trachtte daarop met geweld bij zijne vrouw binnen te dringen; doch de heer De Kempeneer, schrijn werker, de voornaamste bewoner van het huis, Samaritaanstraat 38, waar vrouw De Braekeleer verbleef, had hem den toegang verboden. Toen besloot De Braekeleer zich te wrekenhij wist dat zijne vrouw gewoon was, eiken Zondag-mor gen te 7 uren naar de Kapellekerk te gaan. Zon dag-morgen begaf hij zich naar Kapelleplaats, voorzien van een schoenmakersmes, dat hij gekocht had, en wachtte zijne vrouw af. Toen deze buiten de kerk kwam, bemerkte zij haar man en vluchtte onmiddellijk; de ellendeling haalde haar echter spoedig in eu bracht haar een verschrikkelijkeu steek toe, in de richting van het hart. De dood was oogenblikkelijk. Vervolgens viel de moordenaar de vrouw van den heer De Kempeneer aan, die het eerste slachtoffer vergezelde, en bracht haat vijf of zes steken toe. Vrouw de Kempeneer viel levenloos voor de voeten van den moordenaar. Die dubbele misdaad werd met zoo groote snel heid gepleegd, dat alvorens men er aan had kunnen denken den moordenaar aan te houden, deze zich reeds verscheidene messteken in de borst had toe gebracht. De politie bracht hem naar het commis sariaat der 2de divisie, alwaar hij stierf zoodra hij binnengebracht werd. De lijken der beide vrouwen werden in een naburig huis gedragen, van waar zij naar het St.-Pieters-Gasthuis werden Op 28 October heeft opNorderney een groot tumult plaats gehad. De Hollandsche visscherschuiten werden aangevallen en geplunderd Hollandsche vissckers zijn, om aan mishandelingen j gebracht. Toen De Kempeneer bij het lijk zijner te ontkomen, in het water gesprongen, doch werden vrouw gebracht werd, greep er een tooneel plaats gered. Het huis van den koopman Otereudorp is dat onmogelijk is te beschrijven; de verslagenheid geheel vernield, omdat hij van de Hollanders 1 van den ongelukkige, die weduwnaar blijft met

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2