Vrijdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. en gevaar, maar geen onvermijdelijk. N°. 5436. A°. 1877. EIDSCH PRIJS DEZER COURANT: V., fVoor Leiden per 3 maanden.'.f 1.10. franco per post..1.40. -—4 faonderlijke Hommers 0.02. ■taüiki PRIJS DER ADVERTENTIES: i Van 16 regels.-. rt..'.ï 1.05: 1 Iedere regel meer-ITT:....'«.•.".'TÏTV.'T 0.17J. ,;L Grootere letters naar plaatsruimte. 'T Uitgebreid internationaal verkeer wie zal er hett voordeel van betwisten? Zeker niemand, en toch, bet. kan ook zijn schaduwzijde opleveren, wanneer men verzuimt, eigen binnenlandsche toestanden te wijzigen en te verbeteren met het BH op hetgeen over de grenzen bestaat of plaats ieeft. Zoo zullen wij Nederlanders verstandig iflldeleu, wanneer wij zorg dragen, dat het den buftenlaniler onmogelijk wordt gemaakt zich ten onzen koste te ontdoen van hetgeen in zijn eigen land als schadelijk wordt geweerd. Met dit neder te schrijven wilden wij niet herinneren aan openlijke ondubbelzinnige pogin gen van dien aard als indertijd het doen zin ken van gansche scheepsladingen hoogst schadelijk aniline-afval in onze wateren. Tegen dergelijke minder welwillende handelingen van naburen kan men maatregelen nemen, juist omdat zij in het openbaar geschieden. Maar er bestaan andere praktijken van hoogst schadelijken aard, die op meer bedekte wijze wor den gedreven, doch dan ook veel gevaarlijker zijn te achten. Ziehier wat wij bedoelen. In het buitenland en men heeft daaraan gioot gelijk wordt door de bevoegde macht zoo streng mogelijk gewaakt tegen het verkoopen van vervalschte levensmiddelen. Bewijzen daarvoor aan te halen zal wel overbodig zijn; maar toch, rooi degenen, die ze verlangen, stippen wij hier aan wat wij in een voor ons liggend Duitsch blad, j# „Tribüne", lezen, dat nl. te Berlijn het toe zicht vanwege de politie op het vervalschen van levensmiddelen, dat daar tot dusver reeds met goed gevolg werd uitgeoefend, dezer dagen nog aanmerkelijk is verscherpt door het aanstellen van een nog grooter aantal daarmee belaste beambte. «Die vermeerdering van personeel maakt het moge- Hjk, dat het gehalte en de zuiverheid der melk om slechts dit eene artikel te noemen worden onderzocht niet alleen in de winkels, maar ook op de straat bij de kleinhandelaars, die ze rond venten, ja zelfs aan de spoorwegstations, waar dat belangrijk voedingsmiddel in groote hoeveelheden per spoortrein wordt aangevoerd. Men bedient zich üiarbij van een bijzondere soort van weger, waar door de invloed, door het verschil van tempera- tuur op het bepalen van het gehalte uitgeoefend, wordt geneutraliseerd, zoodat men door dat werk tuig tot veel juister uitkomsten geraakt dan vroeger frJfitden verkregen. g|Maar melk wordt bij ons niet uit het buiten huid ingevoerd, zal men zeggen. Zeer waar, doch gelijk wij reeds opmerkten, op alle dagelijks voor komende levensmiddelen wordt controle uitgeoefend, Wil men een bewijs, wij kunnen het geven uit een ander Duitsch blad, de „Berliner Zeitung". waarin wij lezen, dat het politie-toezicht zich eer- kng ook zal uitstrekken tot de minerale watereD, «aar het gebleken is, dat van het groot aantal fabrieken te Berlijn, waarin die wateren worden Breid, slechts een 10- of 15tal ze door destil- ■ering verkrijgen volgens de analyse, aangegeven Ooor de oorspronkelijke bronwateren. In het fabri- t der overige inrichtingen van dien aard komen meerdere of mindere mate schadelijke bestand delen voor. I Wat zal het nn voor ons, Nederlanders, het gevolg zijn van die verscherpte controle bij den nabuur? Dat de buitenlandsche fabrikant de ver- fclschte waren die hij in zijn eigen land niet Sjeer kan verkoopen, bij ons aan den man tracht V hengen, en dikwijls slechts met al te goed gevolg, getuigen de niet onaardige partijtjes ver- valscht meel, om slechts dén artikel te noemen, die zoo nu en dan worden ingevoerd. Terecht werd dan ook dezer dagen in eene vergadering der vereeniging tot verbetering van den gezondheidstoestand te 's-Gravenhage gewezen op het gevaar, dat met het oog op hetgeen vooral in Engeland en Dnitschland geschiedt, ons bedreigt, zoolang de elders vervalschte levensmiddelen binnen ons land veilig kunnen verkocht worden. Die vereeniging wenschte ter voorkoming daarvan be palingen tegen dien verkoop in het poliliereglement op te nemen. Zeker iets gewonnen, maar plaatselijke maatre gelen, slechts in enkele gemeenten toegepast, zijn hier ongetwijfeld niet voldoende, en daarom zou het zeker hoogst wenschelijk zijn, dat de regeering, alweder op het voetspoor van het buitenland, die zaak van zoo groot algemeen belang ter harte nam, ten einde te voorkomen, dat tegenover de onschatbare voordeelen, door het verbeterd en versneld internationaal verkeer afgeworpen, een zoo ontzettend groot nadeel kwam te staan. LEIDEN, 1 November. Men meldt ons uit Den HaagNaar vertrouwbare berichten zal de Staatscourant morgenavond de samenstelling van 't nieuw ministerie behelzen, bestaande uit de heeren: baron Van Heeckeren van Keil, directeur van het kabinet des konings, buitenlandsche zaken; Smidt, justitie; Kappeyne, binnenlandsche zakenjhr. Wichers, marine mr. Gleichman, financiënDe Roo van Alderwerelt, oorlog; Van Bosse, koloniën; terwijl in beginsel besloten is tot oprichting van een nieuw departement van waterstaat, handel en nijverheid, waarvan als eerste titularis zal optreden mr. Tak van Poortvliet. In eene gisteravond gehouden, door prof. Van Geer gepresideerde vergadering, die door 42 leden en eene menigte belangstellenden werd bij gewoond, werd eene afdeeling Leiden en omstreken der vereeniging „Eigen Hulp" geconstitueerd. De afdeeling telt thans 116 leden. Het voorloopig comité, bestaande uit de heerenD. J. H. N. den Beer Poortugael, dr. P. Van Geer, L. M. De Laat de Kanter, mr. P. A. Van der Lith, Dr. D. De Loos en P. L. Soeteman, heeft zich met goedkeuring van al de aanwezige leden bereid verklaard het bestuur der afdeeling op zich te nemen tot aan de eerste in Maart 1878 te hou den algemeene vergadering, wanneer de keuze van een definitief bestuur zal plaats hebben. Een reglement voor de afdeeling werd behoudens enkele wijzigingen goedgekeurd. Op voorstel van een der aanwezigen werd besloten dat het bestuur zal worden bijgestaan door nader te vormen subcommissiën. De heer C. Vosmaer, lid der commissie van rijksadviseurs, heeft zijn benoeming tot lid van de jury, die de ontwerpen voor het Leidsche academiegebouw moet beoordeelen, niet aangenomen. Met algemeene stemmen heeft de raad der gemeente Assen besloten den heer dr. A. Eecen, adsistent aan het observatorium alhier, ter benoe ming tot leeraar in de wis-, natuur- en aardrijks kunde aan het gymnasium aldaar, aan den minister van binnenlandsche zaken voor te dragen. Op den staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren enz. der landmacht in Ned.-Indië, onder beheer der weeskamer aldaar gekomen, en die ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland, komen voor die van: A. T. Diemei, kanonnier 2de kl., ƒ0.85; A. M. Van Sassenherg, soldaat, ƒ1.68; J. Van 't Zant (die familiepapieren heeft nage laten), soldaat, ƒ8.80; allen geboren te Leiden; A. Van Heyuingen, kanonnier 2de kl., 12.50, en J. Klaverveld, soldaat, 5.87beiden geboren te Boskoop. Gedurende de tweede helft der maand Septem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden G. Bijdendijke, mej. C. Dekker, wed. Schot, Van Embden, G. P. Engels, Amsterdam; C. Van der Aar, Groenendijk; Beter, Delft; G. J. Grashuis, Delfzijl; Cornelia van der Kley, wed. Keyzer, 's-Gravenhage; Wessels, Groningen; Bongard, La Louvière; P. Van der Laan, Roelofarendsveen S. Terdu, J. Hagens, RotterdamR. Van Zwieten, Stolwijk; Van Bell, Stompwijk; L. Lafeber, Vo gelenzang; L. J. Schut, Zwolle. Briefkaartenmej. De Nicq, Amsterdam; J. Den llailtogt, B. Van Breemer, 's-Gravenhage; mej. J. C. M. Bron, Nieuweramstel; H. Eerdmans, Amsterdam; K. Stiel, Rotterdam; P. C. Korteweg, Utrecht. Akte-exomens te 's-Gravenhage. Middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelatenvoor Duitsche taal en letterkunde mej. J. M. E. Van de Rivière, van Dordrecht; voor Engelsche taai en letterkunde mej. L. J. D. Steringa Kuyper, van Utrecht; voor boekhouden de heeren P. A. Kloppenburg en P. Costeren Hzn. van Amster dam. Er trokken zich eene vrouw, candidaat voor Eransch en een mann. voor boekhouden terug. Lager onderwijs. Voor de akte in de handwerken werden 15 candidaten geëxamineerd, 2 afgewezen; toegelaten mej.: L. J. De Bordes, uit Oudshoorn, voor nut en smaak; G. M. Donkersloot, uit Gouda, voor nutJ. C. Jansen, uit Leiden, voor smaak; J. L. Kellerman, uit Leiden, voor nut; M. C. Pannevis uit Gouda, P. L. Rodbard en E. M. Rogge uit Leiden, voor beide; W. Van Leeuwen, uit Sassenheim, voor beide; M. C. Du Saar, uit Voorschoten, voor nut; J. Van Sonsbeek, uit Leiden, voor heide; C. Steenwijk, uit Leiden, voor smaak; J. H. J. Stout, uit Leiden, voor beide, en C. A. Verlooy, uit Voorschoten, voor nut. Voor de wiskunde werden de 4 candidaten die examen deden allen toegelaten, te weten mej.P. M. Brandt, uit Dordrecht, J. M. Van de Kasteele, uit 's-Hage, M. Koopal en J. J. Van der Weyde, uit Leiden. Akte-examens voor het middelbaar onderwijs te Delftgeëxamineerd 3 candidaten voor de akte K1 (lagere wiskunde); toegelaten de heer A. E. Eehmers, van Rotterdam1 cand. v. d. akte K1 (beginselen van mechanica, kennnis van werktuigen en technologie), de heer J. H. Van Leeuwen van St.-Oedenrode, toegelaten voor huisonderwijs. Blijkens een aan Burg. en Weth. van Den Haag ingezonden brief van den minister van financiën zal de boomeuverkooping in het Haagsche Bosch op 2 November doorgaan, maar zich tot die boomen bepalen, wier val noodig is voor de be planting van den opgehoogden grond. De raad heeft besloten zich niet verder tegen de verkooping te zullen verzetten. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft gisteren toegelaten voor het eerste gedeelte de heeren A. L. K. H. Van de Loo, med. doctorandus, en J. Godefroy, cand.-arts. Aan de hoogeschool te Utrecht is tot d.bctor in de rechten bevorderd de beer P. J. J. SchoJten, van Utrecht. Tot lid der provinciale staten van Zuid- Holland is in het hoofdkiesdistrict Rotterdam ver kozen de heer H. Muller Szn. Van onderscheidene zijden wordt verzekerd,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1