N\ 5433 A". 1877. Dinsdag 30 October. r j. jj, mam j Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering i f van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - f tii PRIJS DEZER COURANT i' fwi Leiden per 3 mssnden...i". »v.!.*«;«>f LtO. I franco per postï»ï31.40. I Afzonderlijke Nommers 0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ."V.^VïT»5rï..55ïïiWïC?PC 1-05. Iedere regel meer .T.Vï... .-««! Grootere letters naar plaatsru'mte. LEIDEN, 29 «ctober. Bij de heden gehouden openbare verkoo pt van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 thectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, 20.00, f 4.10 en f 2.10; de laagste 40.00, f 20, f 4 en 2. Tot predikant bij de chr. geref. gemeente (Hooigracht) alhier is beroepen de heer A. H. Gezelle Meerburg, pred. te Almkerk. Sedert een paar dageu is in de achterzaal van Pie Port van Cleve" op de Breestraat een cos- morarna pittoresque tentoongesteld, dat inderdaad eene bezichtiging ten volle waard is. Zes kunst producten vormen hier een reeks van prachtige tgbleaux of gezichten, waarvan de qualiteit ruim schoots vergoedt wat men aan quantiteit mist.Hetgeen men er aanschouwt is verrassend en bij een nauw keuriger bezichtiging doen zich steeds meer interes sante bijzonderheden aan het oog voor. Wegens de mindere bekendheid die er aan gegeven was, viel den exposant tot heden niet zulk een bezoek ten deel als waarop hij met recht mag aanspraak maken. Een bezoek evenwel kan gerust worden aanbevolen. Men zal zich in verband met den geringen entrée- prijs niet teleurgesteld zien. Akte-examens midd. ond., te Delft, 25, 26, 27 dezer: geëxamineerd 3 cand., akte Kl (lagere wiskunde). Toegelaten de heer T. J. Stieltjes Jr., va* Leiden. Van 20 tot 27 Oct.: geëxamineerd 12 candidatea voor akte M' (handteekenen). Toege laten 7, nl. tnej. Y. Post, van Delft, en de heeren G. H. Breitner, van Den Haag; J. Ten Have, van Amsterdam; A. J. De Jong, C. L. Laarman Wzn., J. E. De Man, van Den Haag, en A. J. Nieuwenhuys Jr., van Delft. Akte-examens midd. onderwijs, afdeeling letterkunde. Zaterdag zijn toegelatenvoor Eransche tad en letterk. mej. M. J. C. H. Schippers, voor Duitsche taal en letterk. mej. Ci J. Goerger, voor Eng. taal en letterk. mej. M. A. Taylor, allen uit Venray. ^Akte-examens lager onderwijs. Voor de Hoogd. taal werden geëxamineerd 7 vrouw, candidaten, welke 6 toegelaten, mej.: K. Bandow, C. eene pendule, eenige ouderlingen een der werken i van Goethe, geïllustreerd in prachtband. Tevens ontving hij de kennisgeving van zijne benoeming tot ridder der orde van de Eikenkroon. Aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam werd in tegen woordigheid van de ministers van marine en van koloniën met het beste gevolg te water gelaten het aldaar voor rekening van het departement van koloniën aangebouwde schroefstoomschip 4de kl. „Suriname". De ministers hebben bij die gele genheid de verschillende werkplaatsen bezocht en de voor hunne departementen in aanmaak zijnde zaken in oogenschouw genomen, terwijl zij over de groote vorderingen van het ijzeren droge dok, dat aan de fabriek voor den dienst der marine in Oost-Indië wordt aangebouwd, aan den directeur hunne bijzondere tevredenheid betuigden. Het „Staatsblad" n°. 190 bevat een kon. besluit van 20 October, houdende vaststelling van een tarief van rechten, verschuldigd voor het gebruik van kadastrale stukken. Gemengd Nieuws. van jHöthke, IJ. E. C. De Dompierre de Chaufepié en J. M. E. Ch. Haver uit Den Haag, L. Höckels uit Woerden en L. W. E. Weitzel uit Den Haag. He 17 candidaten die voor de akte als hulpon- deiwijzeres werden geëxamineerd, zijn allen toege laten; het zijn mej.: C. Brondgeest, A. J. Brunt, Caben, Joh. Ch. Corporaal, B. L. Van Deinse, S.: A. C. Diephuis, M. A. Dona, M. C. Doyen, iLj H. C. Ch. Gaillard, K. A. Gerritsen, J. Van Heffen, E. A. Niemeyer,J. B. Pietersen, C. Boos, V< W. Slot, A. Tacx en E. C. Verwohlt, allen uit Den Haag. Ter uitvoering van het kon. besluit van 3 Augustus betrekkelijk de verzending van open kaarten ter bestelling van boeken enz., volgens het tarief der gedrukte stukken, wordt nader het volgende vastgesteld De gebruikers der kaar ten zijn gehouden om minstens 2 blanco-formu- ■Jkren van de door hen te bezigen kaart aan het Jfest- of hulpkantoor in hunne woonplaats over te [leggen. Aan de hoogeschool te Utrecht zijn bevorderd doctor in de rechten de heerenE. H. Bader- raarcher Schorer, van Harderwijk, en C. J. W. Loten van Doelen Grothe, van Utrecht. L De heer S. De Lange Sr. te Botterdam vierde gisteren zijn vijftigjarig jubilé als organist. De gezamenlijke predikanten boden hem eene schilderij aan: „Le paruasse musical", gecommit teerden tot de zaken der Nederl. herv. gemeente Hedenmiddag omstreeks drie uren ontstond op de Bloemmarkt in het boven de stal houderij van den heer Bothnizen geborgen hooi brand, welke door het dak been ontzaglijke rook wolken verspreidde. De brandweer was spoedig op het terrein tegenwoordig, doch door den wind werd over 't algemeen het doel gemist, totdat de brandgasten, waaronder ook van de leerlingen der kweekschool voor zeevaart, zich boven op het dak en op die van de belendende perceelen be gaven. Ook de stoomspuit ontbrak niet. Van de tusschen het hooimagazijn en den stal gelegen bovenwoningen van den stalhouder en een student werd gered wat er te redden viel, ten einde dit zoo niet voor het vuur dan toch voor het water te redden, dat hier aanzienlijke schade moet veroorzaakt hebben. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door bet broeien van het hooi. Een paar malen waren de vlammen door de pannen heen zichtbaar geweest. In de bekende zaak van den heer Oostmeyer tegen de Amsterdamsche Omnibus maatschappij, betreffende den muur op het Sophia- plein te Amsterdam, heeft de president der arrond.- reebtbank aldaar zich Zaterdag ambtshalve onbe voegd verklaard tot het geven van eene beslissing, omdat hij de rechtsmacht niet heeft om ten prin cipale recht te doen. Voorts werd de daarbij gedane provisioneele vordering tot het benoemen van des kundigen, om den toestand te beoordeelen van den muur, zooals hij zich op dit oogenblik bevindt, niet-ontvankelijk verklaard, op grond dat de wet niet toelaat deskundigen te benoemen in eene zaak, die alsnog niet aanhangig is. Op eene publieke verkooping van roerende goederen te Groningen, kocht eene groen- tenvrouw eenige boeken voor 25 cent. In één dezer vond zij aan bankpapier f 135 en eene obligatie groot f 850. De verdere verkoop van boeken is onmiddellijk gestaakt. Een der werklieden van 's rijks stapel- en constructiemagazijnen te Delft, van wien men vermoedde dat hij zich aan diefstal van voorwerpen, aan het rijk toebehoorende, schuldig maakte, werd Vrijdag-avond bij het verlaten van het gebouw aangehouden om te worden gevisiteerd, waarop hij iets in het water wierp. Bij een daarop gevolgd onderzoek bleek, dat hij nog in het bezit was van eenige stukjes koper, uit de werkplaatsen wegge nomen. Naar het weggeworpen voorwerp wordt gezocht, terwijl tegen den oneerlijken werkman door de politie proces-verbaal is opgemaakt. Sedert 1 dezer zijn door de beambten, belast met den straatreinigingsdienst te Amsterdam, uit het vuil opgezameld een tiental zilveren vorken, een zilveren lepel en twee gouden Noord-Hollandsche hoofdsieraden. Een veertienjarig meisje te Hof van Delft werd Vrijdag-avond door hare moeder uit gezonden om melk te halen. Het kind leed aan duizelingen en zenuwtoevallen, zoodat, toen het wat lang uitbleef, de moeder al spoedig ongerust werd en naar buiten ging om het meisje op te zoeken. Aan den Schieweg vond de moeder de melkkan, en een uur later werd het kind uit de vaart opgevisebt. Op een zolder van het stadhuis te Amsterdam zijn onder een hoop plankeu en stof beschilderde doeken ontdekt, regenten voorstellende. Vr ij dag-namiddag werd te Nieuwer- Amstel eene vrouw in beschonken toestand op den openbaren weg in bewaring genomeneenigen tijd later was zij een lijk. Als eene merkwaardigheid wordt ge meld, dat door den heer H. Van de Goor, secretaris der gemeente Cromvoirt, een visch-arend (pandion baliaëtus) is gevangen. Den 3den dezer is bij het boren van een put te Conches (Eure) een 18jarig werkman, Prévost genaamd, onder eene aardstorting begraven geworden. Men slaagde er in, zich door middel van eene kleine opening, welker verwijding door eene nieuwe verzakking gevolgd zou zijn, met hem in gemeenschap te stellen en hem van kleederen en voedsel te voorzien in het nauwe hol, waarin hij staande alleen links en rechts zich een weinig bewegen kon. Negentien dagen lang hield hij het daar, dank zij zijn krachtig gestel en zijne nimmer bezwijkende opgeruimdheid, uit, trouw gezelschap gehouden door elkander aflossende mede werklieden, met wie hij zich al kaartspelende, rookende en pratende den tijd kortte, terwijl men aan den anderen kant bezig was met in den steenachtigen bodem een tweeden put te boren, waardoor hij eindelijk langs een zijgang naar boven geheschen werd. Lichamelijk had Prévost, behalve dat zijne beenen wat gezwollen waren, niets geleden. Men zal zich herinneren, dat er voor eenige maanden op den Noorder spoorweg eene zeer aanzienlijke waarde aan effecten gestolen is, die van Londen naar Parijs waren gezonden. Nadat nu onlangs in Engeland twee Eogelschen in hechtenis waren genomen, Martin en John Car geheeten, die de hand in den diefstal gehad hebben, is voor een paar dagen te Paddington, in een der logementen, een Eranschman gearresteerd, die mede tot die dieven behoorde. Hij noemde zich Charles Hibbert en heeft eene lange schurken- loopbaan achter zich. Om de justitie te verschalken, heeft hij van tijd tot tijd verschillende namen aange nomen. Toen de politie hem arresteerde, haalde hij eene enveloppe uit den zak en slikte die in. Men vermoedt dat de enveloppe de aanduiding bevatte van zijn waren naam. Hij is reeds gehoord in tegenwoordigheid van een Eranschen inspecteur van politie, die ter verdere opsporing van de dieven zich eenigen tijd in Engeland had opge houden. Een doortrapte schelm, zekere Benson, die te Brussel op grooten voet had geleefd en vervolgens naar Londen was getrokken, waar hij

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1