N°. 5431. A". 1877. Zaterdag 27 October. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Tweede Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. fcEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiilen per 3 maanden1.10. Franco per Posl1-4,0' Wonderlijke Nommers0.02. Gemeenteraad, Vervolg der silting van gisteren. Kort verslag van liet verhandelde bij de I Gemeente-begrooting voor 187S. Algemeene beschouwingen werden er niet ge voerd. UITGAVEN. Hoofdstuk I: huishoudelijk be stuur. De verhooging met ƒ150 van de jaarwedde van den opziener 2de klasse bij de gemeentewerken werd met 19 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Hoofdstuk IIkosten voor werken en inrich tingen tot openbaren dienst bestemd. De voor gemelde verlaging van de brug over de Groen- liazengracht werd met 15 tegen 6 st. verworpen (de heer Verster hield zich buiten stemming). Vol gens den heer Van Iterson moest men die ver werping niet beschouwen als een afkeuring om daar verbetering aan te brengen, maar meer om de gebeele demping der gracht aan de aandacht der commissie van fabricage te onderwerpen. Tevens wees spr. op den tegenwoordigen verschrikkelijk slordigen rommel van de vroegere stads-kweekerij. Bovendien bevindt er zich aan de uitwatering als 't ware een mesthoop. Nog vestigde spr. de aan dacht op een overwelving van de Binnenvestgracht bij de Sociëteit „Amicitia." Over beide zaken verklaarde de heer De Kanter dat binnenkort een voorstel zal worden gedaan. Naar aanleiding van den post van S00 voor het aanschaften van ijzeren omkastingen en urinoirs trok de lieer Van Iterson de doelmatigheid van die nieuwe inrichtingen in twijfel. Z. i. zal de toe stand er nog onzindelijker door worden. De heer Scoeltema vestigde daarbij de aandacht op eeue toepassing van de duinwaterleiding. Hij heeft zulke inrichtingen in 't buitenland gezien, en die kwamen hem zeer doelmatig en rein voor en moeten niet zeer kostbaar zijn. Bij den heer De Kanter waren ze niet bekend. Nadat de voorzitter had verklaard dat een onderzoek zal worden ingesteld, wordt de post zonder stemming goedgekeurd. De post van ƒ22500 als bijdrage van de gemeente in de kosten van •1 aanleg van eene duinwaterleiding gaf den heer liigcman tot de opmerking aanleiding dat er nu reeds zooveel voor duiuwater is betaald en nog niets genoten. Hij zou tegen dezen post stemmen omdat hij dien veel te hoog vindt om door de tegenwoordige belastingschuldigen te laten betalen, doch wenschte die onder een ander hoofd gebracht te Hen, daar spr. begreep dat hij niet geheel van de be grooting kon genomen worden. De beer De Kanter bevestigde dat de gemeente niet buiten dezen post kunnen. Men is gebonden aan 't contract met dfl concessionarissen. Intusschen meende hij dat het den Baad zeker niet ongevallig zou zijn te verne igen, dat van de garantie van 11.250 niet meer dan ruim f 9000 zal noodig zijn, waarmede de garantie gedurende den aanleg, als wanneer na tuurlijk er geen profijt van de zaak getrokken Wordt, is afgeloopen. De post wordt daarna goed gekeurd. De voorgestelde uitbreiding van het Lierraur- stelsel in de buurt van de gedempte Koepoorts- giacht, uitgetrokken tot een bedrag van 9,600, gaf tot een uitvoerige gedachtenwisseling aan leiding, waarbij de meeningen zeer uiteenliepen. Tan het bestuur der Yereeniging tot verbetering der volksgezondheid was het gisteren medege- gedeelde adres tot ondersteuning van het voorstel ingekomen. De heer Eigeman verklaarde zich tegen eene uitbreiding. Ook de heer Hartevelt achtte eene uitgave van f 9600 voor 2700 ingezetenen daar voor niet gerechtvaardigd. De finantieele bezwaren voor een uitbreiding door de geheele stad zullen ook te hoog zijn. Volgens den heer Van der Lith heeft men hier maar met een uitgaaf van 500 te doen, omdat men de stoommachine nu met volle kracht zal kunnen laten werken. Hij zou zich voor dezen post kunnen verklaren, zonder daar mede zich voor 't vervolg te verbinden. De heeren Van Iterson en De Kauter namen eveneens de uitbreidiug in bescherming, de eerste uit 't oogpunt van de gezondheid en de tweede wat het technisch gedeelte betreft; de machine werkt nu toch niet voldoende naar haar kracht. Nu neemt men een proef op onvoldoende wijze, die niet in staat zal zijn de finantieele voor- of nadeelen juist te doen uitkomen. Door de faecaliën zal de door den heer Van der Lith genoemde som van 500 wel tot 300 kunnen gereduceerd worden. Verschillende leden blijven zich echter tegen de uitbreiding be palen, voornamelijk omdat het stelsel door de ge heele gemeente toch niet door haar kan bekos tigd worden. Geeft men nu toe, dan vreest men dat later weder met een voorstel zal worden aangekomen. In stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met 12 tegen 19 en't geheele hoofdstuk daarna aangenomen met algem. stemmen. Hoofdstuk III: kosten en eigendommen welke de gemeente naar het burgerlijke recht bezit enz., onderging slechts een paar wijzigingen. De kosten van onderhoud der verhuurde huizen van het Cecilia-gasthuis, berekend op ƒ100, werden op voorstel van den heer Bijleveld op het desbe- trefiende volgn. 176 overgebracht en de kosten tot het verven van de koffiekamer van den Burg ad ƒ140 van den post voor buitengewone uitga ven op gewone uitgaven overgebracht, nadat er beschouwingen waren gevoerd over wat men onder gewone en buitengewone uitgaven te ver staan heeft, waarbij de meeningen nogal uiteen liepen. Tevens werd dit hoofdstuk vermeerderd met een post van ƒ16,000 tot uitbreiding van het herstellingsfonds der gasfabriek. Avondzitting te zeven uren. Hoofdstuk IVkosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen. Van het art. kosten van toezicht en van invordering dier be lastingen gaf de post van ƒ1200 voor de acht schatters tot eene uitvoerige discussie aanleiding. De heer Cock meende dat deze schatters, nu tot eene inkomstenbelasting besloten was, niet meer noodig zijn. Hij zou dus deze post willen zien vervallen. Volgens den heer De Eremery zijn B. en Ws. van een geheel andere meening. II. i. zijn die personen nog wel noodig om voorlichting en ophelderingen te bekomen. De heer Cock merkte op dat overeenkomsig de Gemeentewet het kohier door B. en Ws. moet worden opgemaakt. Ze wenscht dus geen schatters. Spr. was reeds bij de behandeling in beginsel tegen de nieuwe belas ting, doch zou nu niet napleiten, maar alleen bijwijze van protestatie tegen dezen post stem men. Hij zal er zich nu alleen mee vleien dat het vertrouwen en de verantwoording in handen ge steld zullen worden van personen, door den Koning of door de Burgerij aangesteld. De heer Goud smit verklaarde vóór den post te zullen stemmen. Alen kan n u toch nog niet inzien van wie en welke inlichtingen men zal noodig hebben, evenmin welke kosten daaraan verbonden zullen PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels Iedere regel meer Grootcre laters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. zijn. In den post zeiven ziet hij dus geen kwaad de verantwoordelijkheid blijft toch op B. en Ws. rusten. Er is tot een nieuwe belasting besloten, die men zuiver wil toepassen. Wanneer men nu het doel wil, dan moet men ook de middelen willen. De heer Van der Zweep: Als ik dus wel verstaan heb, moet men spionnen hebben. De heer GoudsmitIndien men ze zoo wil noemen. Alen kan ze ook controleurs noemen. In Amsterdam heeft men er zoo veertig. De heer Dercksen verklaarde nog nooit onbillijker en onzedelijker belasting gezien te hebben dan de nieuwe; de heer Van der Zweep heeft een zeer juist, hartelijk woord gebruikt voor de personen, die men er bij wenscht te gebruiken. Volgens den heer De Kanter zijn de leden, die den post bestrijden, zoo tegen de nieuwe belas ting ingenomen, dat ze het doel van den post over het hoofd zien. De bedoeling is immers om de verordening zoo juist mogelijk toe te passen en dit is toch ook in 't belang van de belastingschul digen zeiven. Alen wenscht nu zoowel te hooge als te lage aangiften tegen te gaan. Van B. en Ws. kan men dat toch niet alleen verlangen. De heer Tromp merkte op dat er reeds bezittingen zijn, die publiek zijn: die staan bij het kadaster te boek. Wil men dus nu ook de andere bezittingen weten, dan moet men op de vertering afgaan, waartoe men de bewuste personen zal noodig hebben. Het voorstel van den heer Cock om de ƒ1200 te schrappen werd met 14 tegen 6 stemmen ver worpen, en daarna het art. met 16 tegen 5 en het geheele hoofdstuk met 17 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Cock, Dercksen, Verster en Le Poole. Hoofdstuk Vkosten van de openbare veilig heid en de brandweer. Door den heer Verster werd de vraag gedaan of door de politie-agenten derde kl. geen verzoek om verhooging van trac- tement was gedaau. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend, doch herinnerde tevens dat een voor stel daartoe niet was gedaan, daar B. en Ws. voornemens waren dit het volgend jaar te doen. De heer Van Iterson verklaarde hierop dat hij dan wel geneigd was nu in dien geest een voorstel te doen, daar z. i. de tractementen te laag zijn; wil men een volgend jaar die verhooging in behandeling nemen, dan zullen daartoe wel dezelfde redenen bestaan als nu. De middelen van levensonderhoud, de huishuur enz., de kinderen die sommigen daarbij ten laste hebben nog niet medegerekend, alles is te hoog in verband met de bezoldiging. De heeren Goudsmit en Le Poole waren van dezelfde meening. Door den heer Van der Lith werd de opmerking gemaakt dat er wordt geklaagd dat men telkens bij de derde-kh pse-agenten nieuwe gezichten te zien krijgt. Dal zal waarschijnlijk ook een gevolg zijn van de geringe bezoldiging. Nu is hij er wel niet voor oin aan die nieuwe agenten dadelijk 500 te geven, maar aan het hoofd der politie over te laten om later bij overtuiging van geschiktheid het tractement van 450 op dat bedrag te bren gen. A olgens den voorzitter zouden daaraan veler lei bezwaren verbonden zijn. Nadat dit punt nog van verschillende zijden bekeken werd, stelde de heer Van Iterson voor om het tractement van de 3de klasse met f 50 te verhoogen en dus op 500 te brengen, hetgeen echter werd verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Daarna kwam in behande ling een voorstel van den heer Tromp om den post met f 2000 te verhoogen ten einde daaruit te vinden de belooning om de agenten 3de kl. na twee jaren diensttijd met 50 te verhoogen. Nadat de heer Bijleveld had verklaard dat hij vreest dat men z. i. door dit voorstel aan te ne-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1