staan. In 1798 werden de stukken van de familie Daey voor f 4000 gekocht. Een dezer dagen te Budapest over leden advocaat heeft bij testament fl. 88,000 ge legateerd aan het corps de ballet van den schouw burg aldaar. Deze som zal rentegevend belegd worden, en telkens wanneer eene danseres een wettig huwelijk aangaat, krijgt zij het bedrag der tot dit tijdstip verschenen rente als bruidschat. Over de verwoestingen door den rkaan op 23 September over Curatjao gebracht worden de volgende bijzonderheden medegedeeld Den avond te voren waren de wolken zwaar sa mengepakt, men hoopte op langgewenschten regen, pen nacht liep de wind van noordwest naar het oorden, en plotseling, tegen middernacht, ver- anderde die in een storm, die in hevigheid gedurig oenam. Aanvankelijk vielen slechts dakpannen, "n steenen brokkelden af, doch weldra was de eorkaan zoo geducht, dat de woningen waggelden, muren instortten en de twee schepen, de „Juliette" en de „Sarah", van de heeren Jesurun Zoon, in de haven van de ankers ruktenzij dreven weg, en men weet nog niet wat van hen geworden is. Een brik, de „Condor", van diezelfde firma, zonk. Vreeselijk zijn de verwoestingen in de schoone voorstad Pietermaai aangericht; de muren aan den zeekant werden stuk geslagen en door de golven meegesleept. Het gekraak van de instortende woningen was allerakeligst, bij 't gekerm van val lende of vluchtende menschen. In een oogwenk was het werk van jaren vernield. De grootste helft van de zuidzijde van Pietermaai is een bouwval, alles werd er geheel weggerukt, tot zelfs dc grond vesten van de huizen. De vleeschhal met daarbij behoorende veekralen en verdere gebouwen is geheel weggeslagen, ook de groentenmarkt is grootendeels weg. Het vreeselijkst waren de scharen van vluchtenden, waaronder vele vrouwen en kin deren, die onder onbeschrijfelijke angsten, ter helft in 't water en onder vliegende scherven en steenen, naar den berg Altena togen, waar de meesten een eerste uitkomst vonden, en door inen- schenvrienden voor 't oogenblik werden verpleegd. Men spreekt van een twintigtal slachtoffers, alleen bij de ramp te Pietermaai. De batterij aan het zuiden der stad heeft veel schade ondervonden. Stnkken zwaar geschut zijn weggeslagen. In de stad zelve zijn slechts enkele oude huizen bezweken. Ook Otrabauda en Scharlo hebben betrekkelijk weinig schade geleden. Van de plantages aan de oostzijde der haven ontvangt men echter droevige berichten. Er zijn er waar van 400 stuks schapen maar 20 zijn overgebleven, andere die het laatste schaap verloren hebben. Ook op de plantages zijn vele huizen en bijkans alle hutten ingestort. Daar door zijn velen van de armere klassen van woning beroofd. In den ochtend van den 23sten bedaarde de orkaan. Een commissie tot het inzamelen van liefdegaven is ook spoedig gevormd, om in de eerste behoeften der talrijke noodlijdenden, waar onder weduwen en weezen, te voorzien. Aruba is gelukkig van dezen orkaan bevrijd gebleven, maar Bonaire heeft veel geledenverscheiden vaartuigen en gebouwen zijn gezonken of ingestortook de veestapel aldaar heeft zware verliezen ondergaan. Een Amerikaansch schip is op de kust van Bonaire vergaan. Zr. Ms. stoomschip „Cornelis Dirks", dat kruisende was, is ten noorden van Paraguana, ter hoogte van Kaap San Roman, door den orkaan beloopen. Het heeft een geweldigen strijd tegen den storm te voeren gehad en verloor daarbij zijne sloepen en veel tuig. Eindelijk zag de commandant, de kapitein-luitenant-ter-zee H. J. S. Van der Sloot, zich genoodzaakt om, wilde hij het schip behouden, twee kanonnen over boord te doen werpen en den grooten mast te kappen, welke maat regelen het gewenschte gevolg opleverden. De commandant, die den vorigen dag door een zwaren val erg gekneusd was en een rib had gebroken, gaf voortdurend persoonlijk op het dek, met de hem eigene kalmte en energie, de noodige bevelen en had het geluk zijn schip den 25sten zonder verlies 'van menscnemevens behouden op de reede van Curasao te brengen. Te Berliju werd dezer dagen de hand gelegd op een dievenbende, uit zeven mannen en twee vrouwen bestaande, die zich vooral op het stelen van lood van daken, tuinsieraden enz. toe legden, en dat met een onbeschaamdheid, waarvan wellicht geen tweede voorbeeld is aan te wijzen. Zoo hadden zij in het dorp Schöneberg, dat vooral het tooneel hunner annexatiën was, de geheele zinkbedekking van het dak der restauratie de Ade laar verwijderd en schier in de onmiddellijke nabij heid voor een hoogst geringe som verkocht. De terechtzitting, waarin zij hun vonnis ontvingen, leverde een zonderling schouwspel op. Een der beschuldigden toch onderhield zich door middel van vingerspraak met een vrouw, die zich op de openbare tribune bevond en dan ook op last van den voorzitter der rechtbank spoedig van daar werd verwijderd. Weinige oogenblikken later her kende de deurwaarder in een deftig gekleede dame die toegang had tot de publieke tribune hetzelfde vrouwspersoon, dat nu natuurlijk werd afgewezen. Onder de veroordeelden behoorde een zestienjarige jongen, die alles bekende en daardoor de woede zijner medebeschuldigden in zoo hevige mate gaande maakte, dat zij bij het verlaten der gerechtszaal op hem aanvielen, zoodat hij later afzonderlijk moest wordeu vervoerd. De heer Dubochct, president der gas maatschappij te Parijs, heeft 60 millioen franken nagelaten, waarvan hij er één millioen heeft toebedacht aan Gambetta. Hij was grootendeels eigenaar van „le XlXe Siècle" en had groote sommen over voor het succes der republikeinen, wien hij voor de verkiezingen met 100,000 fr. had bijgestaan. Eevenals de pantserplaat en het ge schut onderling strijd voeren over het overwicht, wordt thans onderlinge vernieling van torpedo's beoefend. Reeds was men verheugd eene haven door die verraderlijke oorlogswerktuigen als het ware voor vijandelijke schepen te kunnen afsluiten, maar het blijkt nu, dat ook dit eene illusie is. In de „naval-torpedo school" iu Portsmouth zijn thans proeven genomen met een anti-torpedo, en wel met verrassenden uitslag. Daardoor is nl. uit gemaakt, dat men eene met torpedo's verdedigde haven van de zeezijde met mathematische zeker heid naderen kan, gelijk dit bij eene vesting te land door loopgraven geschiedt. Men zendt tegen de in eene haven gelegen torpedo's een andere torpedo af, die ze doet ontploffen. Een torpedo met eene lading van 500 pond gecomprimeerd schietkatoen, die zoo zwaar is, dat zij in het water zinkt, wordt aan eene boei bevestigd, en deze laat men bf door den wind of door den stroom in de vijandelijke haven drijven. Zoodra deze het gewenschte punt heeft bereikt, wordt de boei door een electrisch toestel van de torpedo losge maakt, waarop dc laatste zinkt en ontploft. Daar door ontploffen de zich in een kring van 150 meter bevindende torpedo's, en de manoeuvre wordt nu zoo dikwerf herhaald als noodig is om de haven veilig te maken. It echtzaken. Door den proc.-gen. bij den hoogen raad werd in de zitting van dat college, gisteren gehouden, conclusie genomen in de onlangs medegedeelde zaak waarin het de vraag betreft of een huwelijk tusschen Nederlanders in Engeland gesloten in Nederland geacht kan worden van kracht te zijn. Deze vraag werd door den proc.-gen. voor het geval dat het hier geldt, met de beslissingen zoo wel der rechtbank als van het hof, toestemmend beantwoord. De ambtenaar van het openb. min. kon niet deelen het gevoelen alsof art. 138 Burg. Wetb. door het hof was geschonden, terwijl er van verkeerde toepassing van art. 140 van hetzelfde wetboek geen sprake kon zijn, daar dat art. door het hof niet was toegepast. Dat het rechtsgevolg van een in Engeland gesloten huwelijk volgens de Engelsche wet moest geregeld worden, achtte hij niet juist. De conclusie strekte derhalve tot ver werping van den eisch tot cassatie. Uitspraak 7 December. Men meldt uit AmsterdamTegen gister middag heeft de winkelier M. Oostmeyer de Am- sterdamsche Omnibusmaatschappij gedagvaard om te verschijnen voor den president der arrond.- rechtbank, teneinde zich te hooren veroordeelen om 1°. onmiddellijk te staken elke verdere amotie of wegruiming van den bekenden muur op het Sopliiaplein, met machtiging om die amotie en wegruiming desnoods met behulp van den sterken arm te beletten2°. om binnen 24 uren na de beteekening van het in deze te wijzen vonnis een aanvang te maken met en achtereenvolgens tot het uiteinde toe geregeld voort te gaan met l wederopbouw en herstelling in den vorigen toest' van den voormelden muur, of anders te gedo dat de eischer die wederopbouw en Berst lT' ten koste der Maatschappij doe bewerkstellV zoo noodig met behulp van den sterken arm^ voorts tot vergoeding der door den heer 0,2 meyer geleden of te lijden schade. In de d vaarding wordt geposeerd dat de heer Oostm/8' op 1 Mei 1874 de oppervlakte van den ziim^ van perceel D n®. 56 heeft gehuurd voor jaren, en dat alzoo de Omnibusmaatschanpn het perceel van den oorspronkelijken verhun j kocht, wederrechtelijk eerst het perceel en 1i" den muur tot aan den beganen grond heeft I f sloopen. Dit geding „ex réferé" voor den presid^t is niet publiek. De uitslag zal later Worj medegedeeld. Voor den heer Oostmeyer treedt de advocaat mr. Ph. A. Haas Az., voor de A°' sterdamsche Omnibusmaatschappij mr. W. Heineken BUITENLAND. JEt.usla.nci. Een correspondent der „Daily News" te Tunu Margurelli hangt in een telegram van den 20.(f3' weder een treurig tafereel op van het lijden zieken en gewonden. „Ondanks 't koude weöer zegt hij, liggen vele gewonden nog altijd slechts ouder linnen tenten. Onder de Rumeniërs nemen de ziektegevallen op onrustbarende wijze toe. In dien er een eenigszins groot aantal gewonden en zieken uit het kamp voor Plewna aankomen, dan moeten zij te Nicopolis geruimen tijd wachten, hoewel aldaar volstrekt geen gelegenheid is hen onder dak te brengen. Vaak blijven zij daar 2 a 3 dagen liggen, daar de brug nog altijd niet te gebruiken is en twee miserabel kleine stoom- bootjes in den geheelen dienst moeten voorzien." Turkije. Uit Konstantinopel wordt van 25 dezer gemeld: Maandag trokken 160 Turken 's nachts den Donau tusschen Rustschuk en Pyrgos over, en ceerden, na eenige Russische wachtposten te heb- nen verslagen, naar Rustschuk terug. Solium Pacha is over Varna te Schumla gekomen om de inspectie voort te zetten. Met nieuwe batfenjej en mortieren beschieten de Turken het fort St.- Nicolaas in den Schipka-pas. Een Turksch dek chement is de Lom overgetrokken en voortgernfc naar Ayazar. Hobart Pacha is te Konstantinopel aauge- comen. Sir A. Kemball bevindt zich te Erzerum. Telegrammen. PARIJS, 25 October. De „Banque de la nouvelle Calédonie" te Nouméa, die een agentschap te Parijs i heeft, heeft hare betalingen gestaakt. Zij fungeerde sedert Juli 1874 als koloniale bank en had als zoodanig recht tot het uitgeven van bankbiljetten, Mac Mahon heeft generaal Grant bij zich™ ontvangen. NIEUW-YORK, 25 October. Pomaire, koningin j der Gezelschaps-eilanden, is den 17den September /I overleden. Haar zoon Arkane is tot koning uit-H geroepen. KONSTANTINOPEL, 25 October. Aarifi-pachiJ is naar Parijs vertrokken. Honderd en twintig Bul garen zijn van Philipopoli naar Kutalna verbannen De Russen verloren in 't gevecht bij Yovan Chiftlik 800 man. Gisteren werd weder bij TeJeche gestreden. De notabelen hebben aan Layard een adres over handigd, waarin erkentelijkheid wordt betuigd voor Engelands sympathie. LONDEN, 26 October. Uit Konstantinopel wordt gemeld „Moektar seint uit Gaedjsor van 24 dezer: Heden trok de vijand, uit Karaorgha ko mende, naar Vinzikoi en tastte ons aan. De wor steling duurde vier uren. Wij versloegen den vijand en vervolgden hem tot aan Melidouzin. De in vallende nacht belette ons om zijne verliezen op te nemen. Wij keerden daarop naar onze stellingen te Guedsjor terug." Het bijkantoor der Ottomanische Bank te Alexandrië heeft naar Londen stukken overgezonden, met machtiging van den sultan door den khedive geteekend, waarbij de jaarlijksche betaling wore- verzekerd van 280,000 p. st., als grondslag eenei Turksche leening van 5 millioen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2