JU N°. 5430. A°. 1877. Vrijdag 26 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAD S-BE RICHTEN. IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PllIJS DER ADVERTENTIE?» Van 1—6 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. l-05- 0.17*. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN 'doen te «eten dat, iugevolge art. 11 van het Koninklijk Besluit van 9 November lSöl (Staatsblad N°. 142) in verband roet Hzjjner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad N°.80), op den 27sten November aanstaande, 's middags te twaalf oren, 0p het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden ,a| «orden gehouden ter verkiezing van één lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van den Heer ADRIANUS CORNELIS LEEMBRUGGEN, 1 die in 1880 had moeten aftreden, doch in den loop van dit jaar is overleden, en dat de inlevering der Stembriefjes op bo- -geooemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus middellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- digd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 October 1877. LEIBEN, 25 October. Voor den burgerlijken dienst in Ned.-Indië zijn benoodigd drie gouvernements-veeartsen. Aan melding tot en met 25 November bij gezegeld request aan bet departement van koloniën. Aan dr. Tb. H. Mac Gillavry is, in ver and met zijne benoeming tot hoogleeraar aan de rijks-uuiversiteit alhier, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur des rijks-ver zameling van landbouwwerktuigen te Utrecht. Na al betgeen reeds over de al of niet uit breiding van bet Liernurstelsel geschreven en ver handeld is, zou het volgens het Bestuur van de Vereenigiug tot verbetering der volksgezondheid alhier onnoodig zijn hieromtrent in een uitvoerig betoog te treden. Maar met nadruk wil bet toch consfateereu dat de waardeering van dat stelsel op bet gebied der volksgezondheid geheel onver anderd is gebleven sinds 1874, toen bet op eene meer omvangrijke toepassing daarvan beeft aan gedrongen. Alleen uit aanmerking van de finan- cieele moeielijkheden die bet stelsel nog aanbiedt, heeft bet, voor het oogenblik, van verdere pogin gen in die richting afgezien. Die financieele be zwaren echter het is door Burg. en Weth. duidelijk aangetoond spreken veeleer in bet voordeel van de nu voorgestelde uitbreiding dan daartegen. Het denkbeeld eindelijk van twee leden der Commissie van financiën, om de kosten van aan leg in de huizen door de eigenaren te doen dra gen, schijnt weinig aanbevelenswaard. In de eerste plaats wordt daardoor de voorgenomen uitbreiding en dus ook de vermeerderde opbrengst illusoir, Snaar in de tweede plaats vreest bet bestuur, dat adie aansluiting door particulieren niet, of althans slechts door een enkele zal worden gemaakt, en de gemeente dus ten slotte gedwongen zal zijn zelve r.die aansluiting te maken, wat, omdat zij dan slechts I partieel zal kunnen geschieden, met opoffering van meer geld gepaard zal gaan. Het Bestuur 'dringt daarom in bet belang der volksgezondheid óp de aanneming van het voorstel van Burg. en B?eth. aan. Akte-examens middelbaar onderw. in wis- en natourk. wetenschappen enz., te Delft, 22, 23 en J.ï4 Oct.: Geëxamineerd 3 candidaten v. d. akte Integere wiskunde (K1); twee trokken zich terug; de derde moest worden afgewezen. Drie candi daten v. d. akte delfstof-, aard-, plant- en dier kunde; toegelaten de dames: A. M. Will, van Beiden; H. M. La Cave, van Deventer, en H. HJL Schaepman, van Leiden (laatstgenoemde voor ^huisonderwijs). Aan de hoogescbool te Utrecht is tot doc- ,tor in de rechten bevorderd de beer M. J. Mijer, geboren te Batavia. De gemeenteraad te Amsterdam heeft in zijne gisteren gehouden zitting, op een adres van jbr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg aan gedeputeerde staten van Noord-Holland, verzoe kende niet-goedkeuring van een kohier der plaat selijke directe belastingen naar het inkomen, op grond van naar adressants meening onvoldoende openbaarmaking (welk adres om advies aan den gemeenteraad was gezonden), besloten tot een af wijzend praeadvies, op grond dat de wenscb om het kohier te mogen lezen vreemd is aan de be lastingschuld van den verzoeker en aan het doel der openbaarheid. Dit besluit werd genomen na krachtige bestrijding van de zijde van de beeren De Vries en Van Nierop. Bij de algemeene beschouwingen over dc gemeentebegrooting werd zoowel door den voorzitter als door den wethou der voor de financiën, mr. Van Tienhoven, er op gewezen, dat de vermoedelijke opbrengst van de belasting naar bet inkomen tot voorzichtigheid leiden moet in het doen der uitgaven, en dat die opbrengst waarschijnlijk tot het besluit zal moe ten leiden om de percentage voor dit belasting jaar te brengen op $'/4 pet. van het belastbaar inkomen, en dus '/4 pet. meer dan aanvankelijk bepaald was. Het netto inkomen der belasting schuldigen zal het ciifer bedragen van ongeveer 66 millioen, en dus niet geheel voldoen aan de verwachting, die men aanvankelijk daarvan koesterde. De luit.-ter-zee 2de kl. L. Haremaker, officier van politie bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den lsten November overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. artillerie-instructieschip „het Loo", en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. D. J. Boom, thans dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord; voorts wordt met dien datum aan boord van dat wachtschip geplaatst de luit.-ter- zee 2de kl. A. E. J. W. Juta. Akte-examens te 's-Hage. Middelbaar onder wijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten voor de Eransche taal- en letterkunde mej. A. M. Toretti, van Rijswijk; voor de Duitsche taal- en letter kunde mej. M. E. Van Rhijn, van Zutfen; voor de Engelsche taal- en letterkunde mej. M. Ten Entel, van Winterswijkvoor boekhouden de heer D. Jorissen, van Rotterdam. Afgewezen 2 manne lijke candidaten voor boekhouden. Voor de akte in de wiskunde werden gisteren door de commissie voor bet lager onderwijs geëxa mineerd 9 candidaten; toegelaten de heeren: A. Bongers uit Oud-Beierland, D. H. Meyer uit Den Haag, P. Van Trotsenburg uit Moordrecht, en J. Van Vooren uit Oudewater. Z. M. heeft L. J. T. Broekhof!, secretaris generaal bij bet departement van marine, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuwden 2den luit.-kwarterm. A. A. Kleynhens, bestemd voor bet leger in Ned.-Indië en thans a la suite van bet koloniaal werfdepot, in rang overgeplaatst bij het leger hier te landeaan den kapt. P. De Bas, van den generalen staf, vergund bet aanne men en dragen van bet eereteeken van officier der Portugeesche orde van S. Tbiago voor wetenschap pelijke, literarische en artistieke verdiensten. Gemengd Nieuws. Hedenavond heeft in de Stadszaalde „plechtige opname" der nieuwe leden van bet Leidsche studentencorps plaats, bij welke gelegen heid de gewone jaarlijksche optocht met muziek en fakkellicht zal gebonden worden. Het gerechtshof te 's-Gravenh age deed beden uitspraak in de zaak van Haasevelt, Van Wees en Pastor, beschuldigd van den dief stal met braak in 1876 te Rotterdam ten nadeele van den heer De Sitter gepleegd. Haasevelt werd veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstrafVan Wees, die, gelijk men weet uit de gevangenis is gevlucht, werd wederspannig verklaard aan de wet, terwijl Pastor wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Berichten uit Curacao maken mel ding van schrikbarende verwoestingen door een orkaan den 23sten September over dit eiland ge bracht. Het meest werd de schoone voorstad Pie- termaai door den orkaan gebeukt, en door de zee eenige uren lang overweldigd. Gisternamiddag had te Rotterdam in de Warmoezierstraat eene moeder baar kind aan een buurvrouw in bewaring gegeven, die evenwel onvoorzichtig genoeg was, het kind bij eene kuip met kokend water alleen te laten en midderwijl eene boodschap te doen. Terwijl zij weg was, werden de buren verschrikt door het angstgeschrei der kleine. Toen zij in het huis kwamen, vonden zij het kind in de kuip liggen met vree- selijke brandwonden overdekt. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Het kind is aan de gevolgen overleden. Aan de waakzaamheid van den brug wachter der over de Willemsvaart te Zwolle ge legen spoorbrug is het te danken, dat de gister ochtend halfzeven uit Kampen vertrokken trein voor een groot ongeluk is bewaard gebleven. Men be speurde namelijk dat de brug niet vaststond, ten gevolge van een defect aan het excentriek. Den in aantocht zijnden trein heeft men vóór de brug doen stoppen en vervolgens de brug door onder stutting met blokken en dommekrachten zoodanig vastgezet, dat de trein na s/4 uur wachtens er zonder bezwaar over kon rijden. Gisteren is het defect weder hersteld. In het onder de gemeente Sittard gelegen gehucht Opboven barstte Zondag-avond tegen zeven uren een hevige brand uit. Door den wind aangewakkerd, werden in weinige uren acht boerenwoningen met aangrenzende schuren, stallen en eene werkplaats in de ascb gelegd. De ooyst, welke zich in de schuren bevond, werd benevens eenig vee eene prooi der vlammen. Veel van het verbrande is niet verzekerdvooral van de inge- oogste vruchten was weinig verzekerd. Men zegt dat de brand ontstaan is door het omvallen eener lamp. De regeling van de brandweer te Sittard laat veel te wenscben over. Het duurde wel een uur vóór eene brandspuit op de plaats tegenwoordig was, niettegenstaande de spuiten slechts 14 a 15 minuten van den brand verwijderd warenen toen er eindelijk eene was, wilde bijna niemand helpen om te blnsschen. Een verregaand brutale diefstal had Zaterdag aan bet spoorwegstation te Breda plaats. De koffiehuishouder S., tegenover het spoorweg station, voor zaken naar België geweest zijnde, bad, om zijne vrouw te verrassen, van daar een nieuwe kachel medegebracht, doch wegens bet late uur van aankomst Vrijdag-avond de kachel aan den portier in bewaring gegeven. Toen hij nu den volgenden dag de kachel in ontvangst wilde komen nemen, was zij gevlogen. Uit de verkla ring van den ladingmeester bleek intusschen, dat eene dame de vrijheid had genomen bewuste kachel als passagiersgoed te doen inschrijven en naar Dordrecht te doen vervoeren. Totnogtoe is men de slimme dievegge niet op het spoor.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1