aan de rijks-universiteit te Utrecht dr. H. Wefers Bettink en tot lector aan dezelfde universiteit dr. J. E. Van der Meulen; bij het personeel der kwartierm. benoemd tot 2den luit.-kwartierm. bij het lsté reg. inf., den serg. C. A. Heshusius, van het 3de reg.-, bij het 4de den serg. P. Vink, van het 3de; bij het 5de de serg. B. G. Versé- lewel de "Witt Hamer, van het instr.-bataljon, en C. E. Smeets, van het 3de; bij het 8ste, den sergeant H. Rinck, van het 2de. Een oud-bekende werd gisteravond in den schouw burg alhier opgevoerdDennerys en Cormons drama de „Twee Weezen", dat na het voorgevallene onder de voorstelling er van te Brooklyn een zekere beruchtheid verkregen heeft. Zou het dan ook daaraan misschien zijn te danken geweest, dat de zaal zoo goed bezet was? Waren er nog zoo velen die zich met eigen oogen moesten overtuigen onder welke omstandigheden de zoo vreeselijke brand, die zooveel menschenlevens eischte, wel kon uit gebroken zijn terwijl de blinde Louise, niettegen staande het gevaar dat zij voor oogen zag, hare rol „zoo natuurlijk" bleef vervullen tot het ein delijk te laat was? 't Is mogelijk. Een feit is 't echter dat, de kermisvoorstellingen van het vorig jaar niet eens medegerekend, de derde opvoering door het Rotterdamsche tooneelgezelschap weder veel bezoekers had gelokt, die met aandacht en belang stelling den loop van het stuk volgden, met som mige personen als 't ware meeleefden en zich, de hemel betere 't, zelfs niet ontzagen een broe dermoord toe te juichen. En dat in deze verlichte en beschaafde negentiende eeuw! Gelukkig dat de vertooners zich dan ook kort daarna ten gevolge van het applaus weer aan het publiek vertoonden waarmede we anders niet bijzonder ingenomen zijn, daar het soms den nadeeligsten indruk èn voor spelers èn voor het publiek kan teweegbrengen als 't ware om luide te ver kondigen dat alles toch maar komedie was. Het is reeds vroeger gezegd en we herhalen 't ook nu weer, dat het te betreuren is dat artisten als dit gezelschap onder zijn leden telt, hetzij al of niet met noodzaak hunne krachten aan een stuk als het gisteravond vertoonde, om zoo te zeggen verspillen. Wanneer we nu een volgende maal de twee weduwen te zien krijgen, is 't spel volmaakt. Gemengd. Nieuws. De tamboer J. C. v. I). van het regi ment grenadiers en jagers, die in de maand Juni jl. ten nadeele van zekeren W., bakkersgezel, wo nende in het Achterom in Den Haag en ten wiens huize v. D. als vriend werd ontvangen, een gouden horologeketting met medaillon uit een gesloten kastje heeft ontvreemd, is, naar men verneemt, bij sententie van het hoog militair ge rechtshof in appèl van den I2den dezer schuldig verklaard aan diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak, onder verzachtende om standigheden, en te dier zake vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot ge vangenzetting gedurende één jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Gisteravond omstreeks halftien werd brand ontdekt op den hooizolder van den achter sten vleugel der cavaleriekazerne te Amsterdam. Reeds dadelijk steeg de rook over de geheele lengte van den achtergevel (85 M.) uit het dak, hetgeen het ergste deed vreezen voor het mede op de bovenverdiepingen liggende materieel van het nachtlegermagazijn enz. Met zes hand- en twee stoomspuiten der brandweer en eenige artil lerie-spuiten, regelmatig verdeeld over de geheele lengte van den gevel, werd de brand aangetast en was men zoo gelukkig, de vlammen, die nu en dan uit het dak sloegen, in bedwang te houden, totdat men te elf uren het vuur geheel meester was. Terstond na het bekend worden van den brand, waren de cavaleristen begonnen de paarden naar buiten te brengen en de kazerneeringsgoederen te redden. Reeds hadden enkele paarden het op een loopen gezet, toen de majoor bij wijze van krijgslist „haver1 liet blazen, waarop de vluch tenden onmiddellijk naar hunne vanen terugkeer den. Later, toen het nachtleger-magazijn was ont sloten, kon men daarvan nog een en ander redden. 4 an de nabijgelegen kazerne Oranje Nassau waren sterke detachementen infanterie en artillerie tot hulp ontboden, die met de cavalerie tot laat in den nacht werkzaam bleven, tot zooveel mogelijk herstel der orde in stallen en chambrée. Gisternacht is te Amsterdam door een Deensch matroos van een Engelsch schip in een der houten huisjes aan den Westerdoksdijk te Amsterdam, waar overdag sterken drank te be komen is, doch dat des nachts niet bewoond wordt, ingebroken. Zijn schoenen, die hij voor het huisje had uitgetrokken en daar had laten staan, wekten bij de nachtronde vermoeden. Zij vond de deur op een kier, kwam binnen en vond den inbreker bezig met laden en kasten te on derzoeken. Zich ontdekt ziende, ging hij aan de haal, sloeg den wacht van zich af en rende op zijn kousen langs de kade in de richting van de viaduct. Nabij de viaduct werd hij echter inge haald door de hem achtervolgende politie, waarop de dief, die in het geheel niet nuehter was, in het water sprong en wegzwom. Hij scheen echter niet zoo spoedig aan wal te kunnen komen, zijn klceren begonnen hem in het water te zwaar te worden en juist was hij op het punt te verdriu- ken, toen hem een der nachtwachts, die zelf te water gevolgd was, met levensgevaar wist te red den en alzoo in het water te arresteeren. Op hem werden bevonden een flesch olie en andere kleine zaken uit het huisje afkomstig; veel te stelen was er niet voor hem geweest, doch hij wordt niettemin wegens diefstal met inbraak vervolgd. Men meldt uit Utrecht: Een schoor- steen van de Willemskazerne, die door den brand veel geleden had en gevaar voor omvallen ople verde, werd gisterochtend omgetrokken. De muren, vooral aan de zijde van de binnenplaats, hebben eveneens veel geleden en deskundigen beweren dat het gebouw geheel zal moeten gesloopt worden, ook wanneer men tot herbouw mocht willen over gaan. Reeds nu loopen echter geruchten, dat op dezelfde plaats geene kazerne meer verrijzen zal, maar er een zou worden gebouwd achter de kazerne der artillerie, aan welker bouw men thans op Damlust bezig is. Yele militairen hebben groote schade geleden, en reeds werd hel denkbeeld ge opperd om de bezichtiging van de ruïne tegen een entree open te stellen ten behoeve dergenen die hun eigendom door den brand vernield zagen. De aannemèr van een in aanbouw zijnd huis hoek Singel en Geelvinksteeg te Amsterdam heeft in een brief aan den „president van het athenaeum" te kennen gegeven dat hij f 25 schade heeft geleden door de voorbereidende werkzaam heden tot de bekende muurbestorming. De man ontving zijn f 25, nadat dit bedrag op de studen ten-sociëteit, tijdens den „jool" van Yrijdag-avond, in twee minuten was bijeengebracht. Wat den muur zei ven betreft, voor de veiligheid der inge zetenen is de ruimte er om heen afgeschut, zoo dat eene instorting geen nadeel voor de voorbij gangers zal opleveren. De Amsterd. Omnibus maatschappij zal op de eene of andere wijze aan de zaak een einde moeten maken, want zij is als eigenares aangemaand zorg te willen dragen dat de hinderlijke en wanstaltige ruïne verdwijne. Uit Lowestoft is Zaterdag-avond te Scheveningen bericht ontvangen dat een bomschuit, toebehoorende aan den reeder A. Mos, schipper C. Mos, door een Engelschen visscher is aange varen en binnengesleept. Niet alleen is daardoor schade aan het vaartuig, die op ruim f 400 be groot wordt, maar ook schade door verhindering van te kunnen visschen berokkend. Zaterdag-avond heeft de politie te Gorcum een te Dalem wonend persoon wegens dronkenschap en nachtelijk burengerucht in be waring gebracht. Haar werd daarbij door den visscher Huibert Verdoorn hulp verleend. Dit werd dien visscher door eenige lieden kwalijk ge nomen. Er ontstond dientengevolge twist, en ze kere Jan Van der Velden bracht met een mes Verdoorn een gevaarlijke en diepe verwonding in den rug toe. De dader is onmiddellijk door de politie in hechtenis genomen. Uit Vlaardingen wordt gemeld: Al weder trof de maatschappij „Regt door Zee" het onheil dat de logger genaamd „de Poolster", schip per M. Don, binnenkwam met verlies van zijne geheele vleet, eene schade welke men berekent op ongeveer f 8000. Vermoedelijk zal deze logger de eersteling zijn* die de haringvisscherij staakt. Ten gevolge van de laatstelijk v0Q gevallen baldadigheden zijn twee adelborsten en B., van het instituut voor de marine' t Nieuwediep verwijderd. De sergeant L., van het depot 7j(i regiment infanterie te Amsterdam, die voor een -, tijd het ongeluk had, terwijl hij aan de poljfo wacht de wacht had, een arrestant te laten snappen, die aan zijn bewaring was toevertrouw en beschuldigd was met valsche papieren te "f in dienst gekomen, is door den krijsraad tot maand detentie veroordeeld. De ontvluchte nog dienzelfden avond weer gevat. Uit den dienst van het gevangen]^ te Roermond is een bewaarder ontslagen j' reeds lang verdacht werd gehouden in verstand houding met de gevangenen te staan. Hij Wt; door den directeur op heeterdaad betrapt, tc hij aan een gevangene eenige boterhammen ham, uit diens ouderlijke woning gehaald, w;u overhandigen. Men meldt uit Roermond, dat lf de politie gelukt is een der behendige zakten roisters in handen te krijgen, die gedurende de laatste weken de schrik geweest zijn van de te I zoekers der weekmarkt. Een particulier heelt de I dievegge, een meisje van zeventien jan en jf I Maasniel tehuis behoorende, betrapt en I politie overgeleverd. Zij werd nog in het Vie. 0 bevonden van verschillende portemonnaies en een I ruimen voorraad geld. Te Epen, in Limburg, wilde Zonda:JH zekere V., uit Verjaren, een geweer aannemen' dat zijn kameraad hem door eene haag toestaM Onverwachts echter ging het geweer af en hi I schot trof den ongelukkige in den buik, ten I volge waarvan hij eenige uren later overleed. Men schrijft uit Nieuw-Beierlan! II Zekere v. d. B. te Goudswaard ontving deze-rB dagen van een zijner keunissen in Amerika eel paar colorado-kevers. Zij waren behoorlijk nAl voedsel voorzien: het loof van aardappelen,aI zoo kwamen zij in levenden lijve op de pint I hunner bestemming aan. Begrijpelijk is het, h I ieder vol nieuwsgierigheid was, om de kevers bezien, maar minder begrijpelijk is het, datesII dan een, over de kleinheid van het insect grl I troffen, het gevaar niet kon inzien, dat in hel I overkomst opgesloten lag. De gelullij? A I eigenaar scheen eerst weinig lust te hebWï'H eigendom aan den heer burgemeester af tests:; I toen hem met een proces-verbaal gedreigd Kil liet hij er zich voor vinden. Ze werden nu ta II vure gedoemd. Het ware zeker wel te wensckll dat de invoer, ook op deze wijze, kon tegengegal I worden. Het gevreesde insect, dat haast ïedal I volgens teekening door de zorg der overheid kenty I om het te beter te blijven weren, zou et I door onvergeeflijke roekeloosheid zijn vóór me I het wist, om daarna zijne verwijdering tot 4 I vrome wenschen te doen behooren. Donderdag zijn 26 Duitsche en ~':S Italiaansche werklieden te Londen aangekom# q om te voorzien in de behoefte aan metselaarsknecht» die eene werkstaking op touw hebben gezet. Tk J zij den eersten dag van het werk terugkwam-: werden zij door een hoop volk nagejouwd. volgden morgen bleven zij weg van het werk r keerden niet terug voor zij een escorte van politie gekregen hadden. Thans zijn hun won; gen aangewezen op het terrein, waar zij werk moeten. Daar zijn zij veilig en deze tweede pre met buitenlandsch werkvolk zal misschien afloopen dan de vorige. In de steenkolenmijn High BI e» bij Glasgow, is gisteren brand ontstaan. Lr S ren in de mijn 400 werklieden, van welke i zijn omgekomen. Donderdag is te Parijs de lijkdien I gehouden voor eene geestelijke zuster, Simp. I genaamd, wier zelfopoffering haar bet leven I kost had. Een aantal kinderen ter wandeling g I leidende en een dollen hond op deze ziende j komen, had zij zich namelijk tusschen het w^ I dende dier en de kinderen geworpen, waaroj) I ernstig gebeten, korten tijd daarna overlee - I behoorde tot de orde der zusters „du bon secom I Al hare ordegenooten, vele zusters uit andere c. gregratiën en verscheidene priesters woonden, I nevens eene menigte volks, hare uitvaart bij-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2