EIDSCH DAGBLAD. N°. 5428. A". 1877. Woensdag 24 October. PRIJS DEZER COURAST: \cot Uidea por S maanden1.10. j fnaco per po«l1A0. l!i»odtrlijke N emmers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I-RIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 rvpola Iedere repel meer Grooicre letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17». LEIDEX, 23 October. 'hans is ook aan de zijde van de Kerkgracht Hhmsje verdwenen, dat van de Hooglandsche of BPanras-ierk sedert onheugelijke jaren een ge- Hle verborgen hield van het front van dit kerkge- ko r niks grootsehheid van bouwstijl ook aan dezen ra de ondergane restauratie zich meer in haar •Je vertoont en reeds nu vooral de bijzondere licht, zoowel van stadgenoot als van vreemde- tot zich trekt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der spoadentie naar Ned.-Indië door middel van stoomschip „Holland," van de maatschappij •Jerland", waarvan het vertrek uit het Nieuwe- op den 24sten dezer is bepaald. Behalve Batavia zal eene brievenmail naar Padaug Jen verzonden. De gedrukte stukken en Jnon- van koopwaren bebooren uiterlijk in den Ind van den 23sten en de brieven den volgen- dag 's morgens per eersten trein aan Den Idcr aangekomen te zijn. De lijst van de dienstregeling aanvangende ló October, waarop de aanwijzingen voorkomen ig ten dienste der tijdige verzending van de lenlandsche en buitenlandsche correspondentie der naar Oost-Indië bestemde brieven, is aan postkantoor alhier verkrijgbaar gesteld. Door curatoren over de gemeente-inrichting opleiding van Oost-Indische ambtenaren alhier, •o volgende voordracht van leeraren opgemaakt het Madoereesch, de heer A. C. Vreede, hoog- aar aan de rijks universiteit alhier, op cene edde van f 500in het Maleisch, Soenda- sch en Bataksch, de heer mr. G. J. Grashuis, or aan de rijks universiteit alhier, op eene r wedde van f 1500in de geschiedenis vau lerlandsch-Indië, de heer W. G. C. Byvanck, 'aar aan de gemeente-instellingen voor hooger middelbaar onderwijs alhier, op eene toelage f 500 'sjaars. Tevens wordt het wenschelijk it, dat de ingeschrevenen aan deze inrichting lessen bijwonen van de volgende boogleeraren de rijks universiteit alhier: in de land- en ^takunde dr. P. J. Vethin het Javaanscb 1 A rc-ede, en in de staatsinstellingen van eriindsch-Iudie en in de godsdienstige wetten, tellingen en gebruiken, mr. P. A. Van der I -■ Caratoren stellen voor, aan elk der beide I genoemde hoogleeraren eene toelage van ƒ500 B is toe te kennen voor de bijzondere zorgen, ezij aan de ingeschrevenen zullen moeten wijden. Daar eerlang tot eene nieuwe openbare I pachting van den afval der Beestenmarkt moet ca overgegaan, zijn door de Commissie van :cage gewijzigde voorwaarden ontworpen, 'bij tevens gelet is op het ter zake betrekke- verzoek van eenige veehandelaren, dat zij bij nieuwe verpachting van de benoodigdheden Beestenmarkt gaarne iu de voorwaarden wi'ziging zouden zien, daartoe strekkende, de bekken waarin de schapen worden geplaatst, c hoogte verkregen van 75 centimeters, zoodat J nieren geene gelegenheid konden vinden om _r lage afscheiding daar uit te komen en |ne naastgelegene zich te verplaatsen, terwijl er den koopman nog voldoende ruimte was, om ■•chapen te kunnen bezichtigen en betasten; [Z!J tot vergoeding in de meerdere kosten be- z,jn het hokgeld van dertig cents met tien R te verhoogen in het voordeel van den pach- dat zij tevens zouden wenschen dat de ma- en de vette schapen afzonderlijk worden I c-e'st, de eerste op de gedempte Westdwars- 1° en de andere op de gedempte Korte Lan- gegracht. Door die geriefelijkheden zal het bezoek en de aanvoer der Leidscbe Beestenmarkt h. i. zeer toenemen en de handel worden bevorderd. Ter tegemoetkoming aan de klachten over belemmering der scheepvaart naar het Galgewater door den Rijn, ten gevolge van het leggen eener vaste brug in plaats van de ophaalbrug over den Riju bij het Kort Rapenburg, werd bij het ver nieuwen der Turfmarktsbrug over den Ouden Singel, in 1863, de wal langs de Beestenmarkt over eene lengte van 53 meters verlegd, wairdoor ongeveer vijf meters voor de doorvaart meer ver kregen werden en voor schepen van 30 meters lengte de vaart langs den Ouden Singel naar het Galgewater mogelijk gemaakt werd. Sedert dien tijd zijn steenkolenschepen in de vaart gebracht, die eene lengte hebben van -10 tot 45 meters, die eene belemmering vinden in do beschikbare breedte der gracht aan de Beestenmarkt. Wanneer deze naar die lengte moest worden vergroot, zou wederom op eene lengte van 65 a 70 meters de walmuur moeten worden verlegd, een gedeelte der Beestenmarkt met drie rijen palen voor zes tig runderen worden weggegravcn en een nieuwe walmuur worden aangelegd. De kosten aan dat werk met inbegrip van afdammen en diepen wor den geraamd op f 2300, terwijl ook daardoor de zoo hoogst noodige ruimte der Beestenmarkt tot het plaatsen van runderen aanmerkelijk werd ingekort. Door de hceren van Hartrop cii Zoon c. s. is thans een adres ingediend, daarbij verzoekende dat de doorvaart der brug tusschen de oude Vest en de Turfmarkt worde verwijd, daar de meeste voor hen bestemde vaartuigen onmogelijk die brug om genoeg bekende redenen kunnen doorgaan, terwijl vroeger, toen de open Borstelbrug bestond, niet de minste moeilijkheid werd in den weg gelegd. Hoe bereidwillig ook, om tegemoet te komen aan de bezwaren der industrieelen, die het belang hunner fabrieken, stoomboot- en handelsonderne mingen willen zien behartigd, moet de Commissie van fabricage daartegenover stellen de eischen eener bloeiende Beestenmarkt cu de aanmerkelijke kosten daarenboven aan het werk verbonden. Te meer moet zij daaraan waarde hechten, omdat de bezwaren der adressanten grootendeels, zoo niet geheel, kunnen opgeheven worden, wanneer bij den aanvoer van steenkolen tot voorwaarde wordt ge steld, dat de lading geschiedt in schepen van hoogstens dertig meters lengte gelijk vroeger, of in bijzondere gevallen van vletten wordt gebruik gemaakt, gelijk hier en elders, waar de localiteit zulks vereischt, de aanvoer van steenkolen op geene andere wijze geschieden kan. Tegen de inwilliging van het verzoek van zeven agenten van politie om alsnog opgenomen te worden in het zoogenaamd pensioenfonds hebben B. en Ws. geen bezwaar. Wel waren adressanten bij de vaststelling van de verordening op bet ver- leenen van pensioen of, voor zooverre zij later zijn aangesteld bij hunne infunctietreding, bekend met die verordening, doch de inhoud daarvan is door hen niet recht begrepen, terwijl zij eerst later zijn overtuigd van het belang dat iu eene toetreding voor hen is gelegen. Door belangheb benden zal dan echter nog gestort moeten worden de bijdrage over het tijdvak verloopcn sedert de inwerkingtreding der verordening of sedert de infunctietreding, zoo die later heeft plaats gehad. De senaat der Utrcchtsche universiteit heeft aan den heer W. H. Van de Sande Bakhuyzen, lecraar aan de b. burgerschool te Utrecht, het doctoraat in de classicke letteren honoris causa verleend. Morgen zullen de Ameriknansche jubilézan - gers in de Zuiderkerk te Rotterdam een afscheids concert geven ten voordeelo van het kinderzieken huis en de school voor havelooze kinderen aldaar. De zangers wenschen hierdoor hunne erkentelijkheid te betoonen voor de ontvangst, die hun te Rotter dam is ten deel gevallen. Het stoomschip „Prinses Arnalia", 1 Sep tember van Nieuwediep vertrokken, is 1-1 dezer te Batavia aangekomen. De Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van nijverheid heeft besloten, bij gelegenheid der volgende algemeene vergadering, die den 2den Dinsdag der maand Juli 1S7S te Gouda plaat» heeft, een wedstrijd to doen houden op het gebied van kunstnijverheid. Door het te Arnhem gevestigd departcmeut der genoemde Maatschappij is eene commissie benoemd, aan wie is opgedragen de mededinging aan dezen wedstrijd te bevorderen. Na overleg met do inspecteurs van het lager onderwijs en de chefs van de provinciale bureaux van statistiek, heeft de minister van binnenland- schc zaken thans nieuwe voorschriften vastgesteld ten behoeve van de statistiek van het lager onder wijs. Daaronder is begrepen de statistiek van het schoolverzuim. Het voornemen bestaat niet telken jaro de invulling van den voor laatstgenoemd onderwerp vastgestcldcn staat te verzoeken, maar om, indien de proef, om dezen staat voor 1878 te verkrijgen, goed mag slagen, eenige jaren te wachten, alvorens die van regeeringswege te her halen. Van de wijze waarop de gegevens over dat jaar zullen worden verstrekt, zal dus veel afhangen. Zondag werd op de Israël, begraafplaats to Muiderberg, in tegenwoordigheid van vele genoo- digden en belangstellenden, het monument op het graf van den bekenden llebraïcus A. D. üela- ville plechtig onthuld. De heer J. Waterman, van Arnhem, schetste de verdiensten van den over ledene als preceptor, letterkundige en dichter, en ook zijne hoedanigheden als mcnsch. Verschillende corporaties waren vertegenwoordigd en hadden elk haren woordvoerder, evenals de commissie ad hoe in de hecren J. Sequeira, voorzitter, en S. Van Nunez, secretaris. Een schoon Ilebrceuwsch ge dicht, vervaardigd door den heer Wandhuyzen, in wien de ontslapene als dichter herleeft, voerde de belangstelling der talrijke schare tot geestdrift op, terwijl de heer Moscoviter eene metrische verta ling van een der schoonste gedichten, die Dcla- ville ooit heeft geschreven, voordroeg. Dank werd door den oudsten zoon des overledenen aan allen gebracht, die tot deze hulde aan ziju vader had den bijgedragen. liet „Staatsblad" n°. 189 bevat het besluit van den lGden dezer, tot onteigening van pcr- ceelen en een perceelsgedeelte in de gemeente Muiden, welker bezit, ten behoeve van den vesting bouw, vereischt wordt ter verbetering van de ves ting Muiden. Van 9 September tot C October zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Noord-Brabant 1, Zuid-Holland 28, Noord-Holland 2, Utrecht 8, Friesland 7, totaal 46 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken waren er 53 aangetast. Z. M. heeft E. W. Lesser ontslagen als consul der Nederlanden voor de staten Alabama en Florida, met standplaats te Mobilebenoemd tot subst.-grifller bij de arrond.-recbtbank te Utrecht mr. J. L. A. Nepveu, adv. aldaar; tot commissaris van politie te Leeuwarden A. Doyer, thans in gelijke betr. te Vlaardingentot hoog- lceraar in de faculteit der wis- en natuurkundo

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1