Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 maanden1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommersn PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 0.17*. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 October, des namiddags te één nur. Punten ter behandeling 1"T Voordracht betrekkelijk de benoeming van leeraren aan de Gemeente-inrichting voor de opleiding van O.-I. ambte nares- (226) 2°. Verzoek van de agenten van politie, om alsnog in het pen sioenfonds te worden opgenomen. (225) 3'. Voorwaarden van verpachting van den afval enz. voor de Beestenmarkt. (224) 4'. Idem, van het beweiden van het exercitieveld. (230) 5'. Verzoek van K. W. Znrhaar, ter bekoming van gemeen tegrond aan de Vrouwenkamp. (227) C>. Idem, van Van Hartrop Zn c. s. betrekkelijk het vaar water langs de Beestenmarkt. (228) 7". Voordracht betrekkelijk de aanplemping van een gedeelte der Singelgracbt bij de Doelenkazerne. (231) S°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1877. (229) Begrootmg- der gemeente voor 1878. LEIDEN, 32 October. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer Z. W. Straat man, geb. te Groningen, met academisch proef schrift „Iets over preventieve hechtenis en scha devergoeding." Evenals ten vorigen jare het bestuur der volks zangschool, heeft thans het departementsbestuur van het Nut van het Algemeen zich tot den Eaad gewend ter bekoming van een subsidie ten behoeve van deze zoo nuttig werkende instelling. B. en W. lopen van harte dat de aangewende pogingen om lare instandhouding te verzekeren ditmaal met een gunstigen uitslag mogen worden bekroond en zij vertrouwen dat de vroeger bestaande bezwaren tegen eene inwilliging van het verzoek zullen zijn opgeheven. Het is sedert meer en meer gebleken dat de volkszangschool, zoo zij niet financieel door de gemeente mocht worden gesteund, zal moeten worden! opgehevende particuliere bijdragen toch zijn, niettegenstaande herhaaldelijk aangewende po gingen, niet voldoende om in hare behoeften te voorzien. Hare opheffing zou zonder twijfel ten zeerste worden betreurd door ieder, die slechts eeni- germate bekend is met den veredelenden invloed door haar op het volk uitgeoefend; zij vult bo vendien i op voortreffelijke wijze aan hetgeen aan het zangonderwijs op de lagere scholen ontbreekt en het is niet het minst op dezen laatsten grond dat zij in ernstige overweging geven het gevraagd subsidie te verleenen. De voorwerpen in het Museum aanwezig zijn behoorlijk geassureerd voor eene gezamenlijke waarde van ongeveer 60000, terwijl daarbij de in bruik leen afgestane stukken afzonderlijk zijn vermeld met opgave van de eigenaren en van de waarde. Ten slotte stellen B. en W. voor de ontwerp- begrooting alsnog met f 16000 in ontvangst en te verhoogen, welke som benoodigd is voor het bonwen van eene woning voor den directeur gasfabriek. Mocht dit voorstel worden aange- ^an zal de jaarwedde van den directeur, fa» de woning wordt betrokken, met f 500 kunnen worden verminderd. de heden gehouden openbare verkoo- pmg van cokes van partijen van 100, 50, 10 en ,™?0"^ers waren de hoogste prijzen f 40.00, f 4.30 en f 2.15de laagste f 40.00, '~0| f 4 en f 2. Omtrent de staking der werkzaamheden aan ^■fflpoorweg LeidenWoerden meldt de „Neder- ■Msche Industrieel", dat de aannemers, volgens P^Bct gehouden tot alle wijzigingen, die de «geering of de Maatschappij later in de bij de '■Bjjesteding voorgelegde (voorloopig goedgekeurde) •ouwplannen zou verlangen, weigerden verder aan I deze bepaling te gehoorzamen, daar zou gebleken I zijn, dat de zoogenaamd „voorloopig goedgekeurde" plannen destijds van regceringswege nog niet waren geapprobeerd. Is het blad wel onderricht, dan is de zaak tusschen partijen nu op regel gebracht. Zaterdag werden in Den Haag 6 candidaten geëxamineerd voor de akte in de Engelsche taal, 1 werd afgewezentoegelaten mej.L. G. baronesse Van Boecop, uit Gorcum; E. J. Braat, uit Dor drecht; A. J. Van Eyk, uit Delfshaven; P. Stronck, uit Kralingen en P. De Vries, uit Botterdam. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden van de 13 candidaten 9 toegelaten, de heerenrW. K. Van Driel, uit Den Haag J. Heude en J. H. Krol, uit DordrechtL. C. Muyen, uit Numans- dorp; J. E. Op den Zieke, W. Van der Schuyt en J. C. Spoel, uit Dordrecht; A. Spoel, uit Dubbeldam, en J. J. Werst, uit Leiden. Bij den heer J. A. Weinbeck te Rotterdam is een nieuw toostenboekje verschenen, dat bestemd is om als handleiding te dienen voor ceremonie meesters en gasten. Bij feesten toch is het van het grootste belang de leiding er van toe te vertrouwen aan iemand, van wien men weet dat hij geheel op de hoogte der zaak is niet alleen, maar die bij den lust ook de bekwaamheid bezit, alles naar behooren te regelen. Daartoe bevat dit boekje een menigte tegelen en inlichtingen, zoowel omtrent de keuze van een ceremoniemeester als omtrent zijne rechten en plichten, alsmede een aantal offi- cieele aanspraken en toosten, d. z. die welke alleen door hem en in geen geval door anderen mogen worden uitgesproken. Vervolgens bevat het eene menigte toespraken, zoowel in proza als poëzie, op verschillende personen en betrekkingen, alsmede bruilofts-, trouw-, koper-, zilver-, goud-, doop- en verjaarfeest-toosten, welkomst- en afscheidstoosten en eindelijk een aantal toosten bestemd voor ver schillende gelegenheden, zoodat feestvierenden voor iedere voorkomende gelegenheid er iets naar hun gading in zullen vinden. En de omstandigheden kunnen zich voordoen, dat dit van een bundel als deze niet is te verwerpen. Vrijdag-avond had te Delft ter gelegenheid der algerieene vergadering van de Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging eene openbare gods dienstige samenkomst plaats in de Oude Kerk, die door velen werd bijgewoond. Als sprekers traden achtereenvolgens de Rotterdamsche predi kanten Van Griethuysen en Hooykaas, en de Delftsche predikant Van der Elier op. Als in October 1881 de gedachtenis zal worden gevierd van het Toleranz-edict, eene eeuw geleden door Jozef II verleend, zal aan Oostenrijk door de gezamenlijke afdeeliDgen der Vereeniging eene aanzienlijke gift worden geschonken tot oprichting van een pensioen- en weduwenfonds. De plechtig heid werd opgeluisterd door eene uitvoering op het orgel, met begeleiding van een orkest, bestaande uit bazuinen, trompetten, tuba's en pauken. Voor de akte-examens voor het middelbaar onderwijs te Delft op 18, 19 en 20 dezer waren opgeroepen 3 candidaten voor akte K' (lagere wiskunde). Eén kwam niet op. Van de beide anderen trok één zich gedurende 't examen terug. De tweede, E. De Groot, hulponderwijzer aan de fabriekschool te Enschedé, werd toegelaten. Bij de beoordeeling van den inhoud der oorlogsbegrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer stuitte men nagenoeg algemeen op de op drijving der oorlogsuitgaven. De aanzienlijke ver meerdering van het eindcijfer achtte men beden kelijk met het oog op den toestand van 's lands geldmiddelen. De telegraafkabel tusschen Penang en Sin gapore, welke reeds sedert geruimen tijd gebrekkig werkte, is thans gestoord. De telegraphische ge meenschap met Singapore, Ned.-Indië en Australië is hierdoor geheel afgesneden, terwijl de overbren ging der telegrammen door andere middelen tot aanmerkelijke vertraging aanleiding geven kan. De tarieven en adressen ondergaan geene ver andering. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eikekroontot commandeur mr. J. Dirks, tot ridder de heeren C. H. E. A. Corberijn Battaerd en mr. U. H. Huber, respec tievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van commissarissen der afgeloopen historische ten toonstelling van Eriesland. Zr. Ms. schroefstoomschip „Macassar", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. C. Commijs, is in den voormiddag van 19 dezer te Point de Galle aangekomen. De 1ste luit. kwartiermeester D. J. Ten Klooster, van het 7de reg. inf., is bij het instruc tie-bataljon gedetacheerd tot het geven van onder wijs aan de onderofficieren, die den cursus bijwo nen ter opleiding voor 2den luit.-kwartierm., en zulks ter vervanging van den lsten luit.-kwartierm. E. A. Thomèse, die bij de krijgsschool voor offi cieren is gedetacheerd. Z. M. heeft aan D. Douma, matroos 2de kl. en J. J. Oudshoorn id. 3de kl., dienende aan boord van het ramtorenschip „Koning der Neder landen", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een over boord gevallen persoon op 2 dezer, toegekend aan ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrifttot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch benoemd W. J. Ph. Van Oppenraay, dusver tij delijk leeraar aan die school; aan mr. B. D. H. Tellegen, hoogleeraar te Groningen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verl. als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Eriesland en Groningen; den opperschipper in het vaste corps dek- en onder officieren J. Weers, benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw. Gemengd Nieuws. Gistermorgen te halfelf is tusschen de Heere- en Marepoort uit eene sloot opgehaald het lijk van den twintigjarigen sigarenmaker Eavier, die in dronkenschap te water geraakt was. Door den hoogen raad is bij een heden gewezen arrest verworpen de voorziening in cassatie door Pieter Bol ingesteld tegen zijne ver oordeeling door het gerechtshof te 's-Gravenhage, tot 15 jaren tuchthuisstraf wegens poging tot moord op zijne huisvrouw. In zake het beroep van de wed. 't Hoen werd de uitgesproken straf, 3 maanden celstraf, bekrachtigd. In een magazijn van brandstoffen van den handelaar V. aan den Z. O. Buitensingel in Den Haag werd gisterochtend omstreeks 10 uren brand ontdekt. Dikke rookwolken stegen uit het achtergedeelte der bergplaats van allerlei brandbare voorwerpen, waaronder ook eene hoeveelheid hooi, op. Dadelijk werden van vele zijden pogingen aangewend om den voortgang van het vuur te beteugelen, maar dit was tevergeefs en al spoedig rukten een groot aantal brandspuiten, waaronder die van het regiment grenadiers en jagers en de stoombrandspuit, aan en brachten massa's water binnen den smeulenden gloed. Zoowel burgerlijke als militaire autoriteiten namen den brand in oogenschouw, terwijl politie en schutterij de orde handhaafden ten aanzien van eene groote menigte:

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1