Voor de akte in de Eransche taal legden gisteren in Den Haag 8 candidaten het examen af en wel 7 met gunstigen nitslagW. De Bruyn, J. Buys, A. Krekel, A. Petit, G. Van der Swan, ft. P. Sterkenburg en J. Stolk, allen uit Botterdam. Het „Handelsblad" verklaart dat zijn bericht als zonde de emeritus-predikant dr. A. Kuyper het beroep tot predikant der Herv. gemeente te Am sterdam hebben aangenomen onjuist was. Dr. A. Kuyper heeft voor dit beroep bedankt. In een zeer uitvoerig schrijven aan den kerkeraad, deelt hij mede, dat de nog altijd zeer geschokte toestand zijner zenuwen de oorzaak is dezer weigering. Ook komt het hem voor, dat de positie der leer aren in de Amsterdamsche gemeente in tweeërlei opzicht al meer onhoudbaar wordt. De omvang van hun werkkring is te groot. Een ander be zwaar is dat het kiescollege i>f naar ongehuwde bf naar gegoede predikanten moet omzien. Over al die bezwaren zou dr. Kuyper zijn heengestapt, indien hij de vaste overtuiging had bekomen, dat de roeping van den Amsterdamschen kerkeraad een stellige roeping des Heeren in zich sloot. Doch dit was het geval niet. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij het gerechtshof te Amsterdam mr. H. E. Kann, subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Almelo; tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Al melo mr. E. G. Kool, griffier bij het kantonge recht te Wijk bij Duurstede; aan kapitein W. W. Visser, voerende het Nederlandsch barkschip „Heemse", als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het op 16 Sep tember jl. in de Noordzee in nood verkeerend Nederlandsch schip „Jantina", toegekend de zil veren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; benoemd tot controleur van het buitengewoon zegel te Amsterdam, E. C. Pastor, thans commies der posterijen 2de kl. aldaar; K. J. Gey van Pittius, ontv. der dir. bel. en acc. te Weesp, benoemd tot ontv. derz. middelen te 's-Grave- sande; aan den met verlof hier te lande aanw. lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië E. T. M. Van Dullemen, met ingang van 1 No vember, wegens ongeschiktheid tot het gaan her vatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen. Gr e m engd Nieuws. Gisteren ontstond te Leidschendam een begin van brand bij den spekslager G. H. zonder dat iemand in het huis tegenwoordig was. Met behulp van de politie en meer andere toege schoten personen, mocht men er in slagen den brand spoedig meester te worden, die, bij den sterken wind, groote verwoestingen had kunnen aanrichten. Zondag-middag heeft te Rijswijkeen hevige brand gewoed in een perceel, bewoond door drie huisgezinnen. Ondanks alle aangewende hulp zijn de inboedels in korten tijd geheel ver brand. Het perceel was tegen brandschade ver zekerd, de inboedels echter niet. Het driejarig knaapje, datZondagin de Baan te Rotterdam onder een omvallend hek is geraakt, is des avonds aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Een goederentrein is gisterochtend tusschen Westervoort en Duiven ontspoord. Per soonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. In een tuin te Overschie zijnaardbe- ziën aan de plant te zien als tweede vrucht in dit jaar, op den kouden grond geteeld. Zondag na afloop van de avondgods dienstoefening werd brand ontdekt in de groote kerk te Zalt-Bommel. Doordien er spoedig maat regelen tot blusschen werden genomen, is de brand in de geboorte gestuit. Er zijn drie banken in het ruim verbrand. Gistermorgen te halftwaalf bracht de sleepboot „Archimedes" een Noordsche bark naar buiten. Bij het loswerpen der trossen geraakte een dier kabels ongelukkig in de schroef of vin, zoodat de boot machteloos werd en aan storm en golven was prijs gegeven. De sleepboot „Nelly", erenzoo een Noordsch schip naar buiteD sleepende, maakte aan het begin der buitenhaven zich daar van los, en stoomde ter adsistentie naar de „Archi medes", die de noodvlag geheschen had. Na veel inspanning mocht het gelukken een lijn aan boord van de „Archimedes" te brengen, waarna deze door de „Nelly" werd op sleeptouw genem,en. Dicht bij de buitenhaven brak echter de kabel en de stoomboot werd door de hooge zeeën en hevige zuidwestenbuien naar het strand geworpen.Toch mocht het nog gelukken de boot aan een anker te krijgen, en eenigen tijd te houden. Gebeukt door de baren, soms geheel onder het water be dolven, brak te halfeen de ketting, en werd de boot eenigen tijd later benoorden Wijk aan Zee op strand geworpen. Van het Noordzeekanaal tot de plaats van de schipbreuk was de reddingboot van IJmuiden, bemand met eenige zeelieden, de meesten behoorende tot het personeel van den aannemer P. A. Bos, de „Archimedes", gevolgd, en deze kloeke mannen hadden de voldoening, de geheele bemanning van 13 personen, waaronder eene vrouw en vijf kinderen, van den dood te redden. Zaterdag-morgen is aan het station van den Luik-Limburgschen spoorweg te Achel een arbeider, zich na het aanhaken van wagens te laat van de rails verwijderende, onder den trein geraakt, die hem beide beenen en een arm van het lichaam scheidde. De ongelukkige overleed eenige oogenblikken na het gebeurde. Hij laat eene vrouw met acht jonge kinderen na. De „Surinaamsche Courant" verneemt dat dr. Th. Abrahamsz, van Zr. Ms. stoomschip „Aruba", door bemiddeling van den predikant J. Sander aan de armen van vier te Paramaribo bestaande gemeenten 300 heeft geschonken als opbrengst van zijne oogheelkundige praktijk aldaar, na reeds vroeger de armen van twee gemeenten met een gave van gelijken oorsprong te hebben verblijd. Sinds eenige dagen werden te Ant werpen in het spoorstation van den Grand Central herhaaldelijk goederen gestolen, zonder dat men de daders op het spoor kon komen. De politie kreeg eindelijk vermoeden op twee Duitsche ge zinnen, zonder evenwel termen tot eene arrestatie te kunnen vinden. Toevallig werd een der daartoe behoorende personen, Somer genaamd, door de Duitsche regeering opgeëischt, als zijnde veroor deeld wegens diefstal. Daarop werd onmiddellijk bevel tot inhechtenisneming gegeven. De politie, bij hem in huis binnengedrongen, vond er de beide gezinnen, bestaande nit zeven mannen en drie vrouwen. Somer greep twee revolvers, loste op de manschappen eenige schoten, waarbij de hoofdbeambte aan de wang werd getroffen en sprong uit het raam. Bij den hoek der straat door een voorbijganger tegengehouden, joeg hij dezen een kogel in 'tlijf. In de richting van Berchem werd hij echter door de gewapende macht gearresteerd. Ten zijnen huize heeft men voor eene aanzienlijke waarde aan wollen en andere goederen gevonden. Ook zijn gezin is in hechte nis genomen. Een telegram van Rangoon, te Bombay ontvangen, bericht de verdwijning van den vuur toren van Krishna Shoal, zonder eenig spoor na te laten. Hij was geplaatst in de golf van Marta- ban, ten oosten van Baragua Elat, een zandbank ontstaan door de aanslibbingen van de Irrawaddy. De vuurtoren werd gebouwd onder buitengewone moeilijkheden, zijnde de plaats, tot de oprichting uitgekozen, gelegen op de zuidoostzijde van de Krishna Shoal, waarop tijdens de eb 18 voet water staat, terwijl het met den vloed nog 12 voet rijst. Eene fundatie kon alleen gemaakt worden met gebruik van schroefpalenhierop werd de toren van 84 voet hoogte opgetrokken, hetgeen 16,000 pd. st. heeft gekost. Een vast licht, veer tien mijlen ver zichtbaar, brandde er sedert 1868. Schepen komende van Calcutta of westelijke havens en bestemd voor Rangoon hadden veel nut van dit vuur. Omtrent de oorzaak der verdwijning ver keert men geheel in 't onzekere. De toren kan even goed door een aardbeving als door een wind hoos vernield zijn. BUITENLAND. Frankrij lc. Van de 15 conservatieven die niet herkozen zijn, behooren 11 tot de Bonapartisten, onder welke Raoul Duval en de hertog De Mouchy plaatsen, die de conservatieven hebben -gewonnen zijn meer door zuivere royalisten dan door Bon partisten veroverd. De dagbladen erkennen dat de regeerin» bij de verkiezingen eenige zetels gewonnen heeft maar èn de regeering èn de oppositie zijn to' baar in hare hoop teleurgesteld. Zij hopen dat daardoor wederkeerig de weg tot het doen van concessiën gemakkelijk zal gemaakt zijn, zoodi er een einde zal komen aan de crisis, die alle moede zijn. De senator Pelletan, die te Arles door dienaren van politie een uur lang op den voet gevolgd en ten slotte onbeschoft door hen Ie. handeld werd, heeft vaD den voorzitter van dei senaat, den hertog d'Audiffret-Pasquier, tot wiea hij zich om genoegdoening gewend heeft, ten antwoord ontvangen, dat hij hem die zal weten te verschaffen. De hertog Decazes die te Libourne, in het dep. Gironde, in de minderheid bleef, is te Pnget- Théniers, in het dep. Alpes Maritimes, gekozen, Zondag-avond was er te Parijs op de boule- vards en in het Quartier Latin een buitengewone toeloop. Hier en daar hoorde men den kreet: „Leve de republieken geraakten eenige personen onder den voet. Dit had inzonderheid plaats v<5dr het hctel „Figaro". De politie dreef aldaar ie menigte uiteen en liet de straat ontruimen. 0n- geregeldheden van ernstigen aard hebben niet plaats gehad. Rusland. De pontons voor de zoogenaamde vaste brug, die tusschen Petrosani en Patin over den Donan geslagen zal worden, bestaan uit vier ruim 3 meter lange ijzeren cilinders van 4 voet diameter, waarvai twee te St.-Pelersburg in de fabriek van Strure in de lengte aan elkaar bevestigd worden, terwii.' twee van zulke paren ter plaatse der bestemmk» aan de lange zijde aan elkander geklonken wordei, Deze vier onderling stevig bevestigde cilinders worden aan zware ankers vastgelegd en aan ie zijde van waar de stroom komt van ijs- en stroom brekers voorzien. Daar ten gevolge van den sterkei stroom de geankerde zijde dezer pontons uit dei aard der zaak dieper in 't water zal liggen dai de andere zijde, zoo wordt ter herstelling van k evenwicht de brug slechts geslagen over deni deze laatste zijde liggende cilinders. De teimfi der oplevering te St.-Petersburg is 1 November, terwijl al het materieel voor de brug den lsta December te Petrosani moet zijn. Volgens berichten uit Kalarasch van 11 dezer, hebben twintig Turksche booten getracht 's nacbts den Donau over te steken, ten einde de Russisch werken aan den Borcea-arm te vernietigeu. Zj werden echter door een hevig geweervuur m 1000 man, die in loopgraven verborgen waren, teruggeslagen. De Turken hadden 50 man doodei en gewonden, de Russen 3 dooden. Turkije. Reouf Pacha seint uit Schipka van den 13dea Heden was 't weder gunstig; wij ondernam?: eene verkenning der vijandelijke positie en be speurden, dat de vijand nieuwe verschansing' had aangelegd. Het artillerie-vuur was den je I heelen dag levendig; wij hadden 3 dooden en gewonden. Gevangenen zeggen, dat de vijand doc P twee bataljons versterkt werd. Chefket Pacha meldt van den llden, dat een regiment op zijn weg naar Plewna bij TeM met den vijand slaags raakte en hem verrolgfc tot Rakita; na bij Kemer-Kupru geslagen te zijn, braken de Russen hun kamp open verwijder^'1®' Telegrammen. PARIJS, 15 October. Laatste opgave. Er i-- gekozen: 332 republikeinen, 173 regeeringsj® didaten12 herstemmingen zullen er plaats het» en de uitslag in 13 districten is nog onbekeno- De Beurs was zeer vol, de Eransche rente >- gestegen, de 3 pet. tot 69.85 en de 5 pet. tot 1 De „France" beweert dat eene tweede ontbiu mogelijk is en vraagt het in staat van besc u diging stellen van De Fourtou. De bladen rechterzijde zijn teleurgesteld. De „Ordre nof de verkiezingen eene eervolle nederlaag. De ,3- hoopte een beteren uitslag en klaagt over de wem

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2