ittads-b erich ten. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per postn 1-40- Afzonderlijke Nommersa °-02- .«[BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze proiincie van den 19den September jl. (Prov. blad n°. 72), her- inneren bij deze de ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen a*lp de artt. 27 en 42 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en lil der wet van 9 April 1869 (Staatsblad n°. 59), behelzende fÜBalingen omtrent de op hen rustende verplichting tot bet in leveren van snppletoire aangiften wegens bet in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belasting- voorwerpen, naar de 5de en 6de grondslagen; terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad n°. 4), voor zooverre die zijn gewij zigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 (Staatsblad n°. 59), en van art. 39 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad l°. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in bet doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 October 1877. LEIDEN, 16 October. Aan het bestuur van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij tot bevordering van nijverheid is het gelukt van den heer Lefèbre uit 's-Gravenhage de toezegging te verkrijgen op hare eerstvolgende vergadering van Dinsdag 23 dezer op te treden. Het eerste gedeelte van den avond SU besteed worden aan het duidelijk maken van de voortplanting van het geluid door verschillende middenstoffen, terwijl het tweede gedeelte zal inge- notaen worden door proefnemingen met verschil lende signaaltoestellen, als misthoornen, mist- signalen, stoomfluiten enz. Wij twijfelen niet of de leden zullen door een getrouwe opkomst bewijzen, dat zij de poging van het bestuur om kennis in dezen tak van nijverheid te verspreiden, waardeeren. In de gemeenteraadszitting van 30 Januari jl. werd in behandeling genomen eene concept overeenkomst betrekkelijk den afstand aan het Rijk, van grond, gelegen aan den Vestwal bij de Kai- serstraat, ten behoeve van de oprichting van aca demische gebouwen. Vermits enkele punten bij die concept-overeenkomst niet voldoende schenen te zijn geregeld, werden B. en W. uitgenoodigd de onderhandelingen met den minister van binnen- landsche zaken voort te zetten. Het voornaamste bezwaar bestond daarin, dat niet tevens werd ge regeld eene overdracht door de gemeente van den grond bij het Zoötomisch Kabinet, die de Raad als voorwaarde aan den verkoop bij zijn besluit van den 18 Januari te voren had verbonden. In de tweede plaats wenschten enkele leden de be paling te maken dat, wanneer binnen vier jaren niet tot oprichting van een academisch gebouw mocht worden overgegaan en de grond alzoo aan de gemeente terugkeert, alsdan slechts eene som 2000 aan het rijk zal worden terugbetaald, de gemeente op zich had genomen aan de voorwaardelijke koopers tot tegemoetkoming in de door hen te lijden winstderving wegens de met-gunning een bedrag van ƒ500 uit te keeren. Eindelijk verlangde men, welke ook de beslissing mocht zijn omtrent het voorgaande punt, de concept- overeenkomst zoodanig te wijzigen, dat daaruit ■Ofj) e dat de kosten van de gehouden openbare «fkooping, waarmede de koopsom was verhoogd, in het bovenbedoelde geval niet aan het Rijk be hoefden te worden teruggegeven, hetgeen trouwens blijkens den brief van Z. E. van 20 Januari, zeggen B. en W., in de bedoeling had gelegen. Bwnls daarin sprake was van de eventueele te rugbetaling van den koopprijs ad ƒ2500. Wat het <$rste punt betreft, werd op den afstand van den grond bij het Zoötomisch Kabinet aangedrongen, omdat alsdan het hek zou kunnen worden ver wijderd en de sloot gedempt, hetgeen van het hoogste belang werd beschouwd, vermits bij den bestaanden toestand de rooilijn van de nieuwe Kaiserstraat geheel werd verbroken, en ten einde te voorkomen dat wellicht later de rooilijn wederom zou worden veranderd. Uit de thans door den minister ingezonden gewijzigde concept-overeenkomst blijkt dat aan alle bezwaren destijds is tegemoetgekomen, en B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging de vereischte machtiging te verleenen, ten einde tot het sluiten van de voorgestelde overeenkomst kunne worden overgaan. De Commissie van Financiën vereeuigt zich gaarne met de voordracht. Ook zij is van oordeel, dat thans aan het verlangen van den Raad is voldaan. De Commissie van fabricage heeft geen be zwaar tegen de inwilliging van het verzoek gedaan I®, door Gebr. Van Hoeken, om, met wijziging van het raadsbesluit van den 4den September 11., de demping van het hellinggat vóór hunne hout zagerij aan den Rijn te beperken tot zeven centi aren door den nieuwen wal in eene rechte lijn de bestaande rooiing door te trekken onder in toezicht van den gemeente-architect; 2°. door M. Van Steen, om in de Singelsloot aan den Heerenweg bij de Zijlpoort een overgang te verkrijgen van den Singel tot een paardenmeststaal door het plaatsen van twee jukken aan de beide kanten van die sloot en het leggen van eene plank, die opgezet kan worden, mits tot wederopzeggens toe en het vaarwater niet belemmerende, alsmede tegen betaling van een recht van 1 's jaars ten behoeve der gemeente, behoudens voor zooveel noodig na bekomen vergunning van Rijnland; 3°. door A. W. Sijthofl, om een duiker te leggen van zijne boekdrukkerij door een poorten de openbare straat van het Rapenburg naar de gracht, onder toezicht van den gemeente-architect, mits betalende de rechten bepaald bij art. 3, Nos. 9, 10, 16 en 17 van het tarief vastgesteld den 5den Maart 1857. Gedurende de maanden Juli, Augustus en September zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd konden worden: Noord-AmerikaH. G. Rieske, Bradfort; België: mevr. M. Schreuders, G. Van der Tuuk, Brussel B. H. Van Delden, G. Laquement, Antwerpen; J. Kuyper, BruggeR. Slickers, OstendeDuitsch- landE. W. Bauer, BentheimA. Siemroth, Böhlen; T. Van Capellen, Cleve; P. A. Tiele, Dresden; Schaeffer, Elberfeld; I. H. D. Voss, Hannover; mej. H. Van Ouwenaller, Heidelberg; F. E. Deig en C0., Lauterberg; R. Th. Bijleveld, Munchen; J. Hoog, Wiesbaden; Frankrijk: Ch. Baumgarten, Parijsover EngelandJ. M. Pril- levitz, Kaapstadnaar O.-I.J. C. Donner, Atjeh. De Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen op goedkeuring van het wetsontwerp tot afschaffing van den zeep-accijns, behoudens deze enkele uitzondering, dat alle in voerrecht op zachte groene zeep niet vervalle. Gisteren had te Amsterdam ten stadhuize de plechtige installatie plaats van de professoren der gemeentelijke universiteit. De burgemeester, vergezeld door al de leden van het dagelijksch bestuur en den secretaris, hield eene korte toespraak, waarin hij de belangen van de universiteit aan de heeren aanbeval. Vervolgens werd het woord gevoerd door prof. J. W. R. Tilanus, den voorzit- PRIJS DER ADVERTENTIES i Van 16 regels Ieilere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. ter der orde van hoogleeraren; hij dankte den burgemeester en den wethouder voor het onderwijs, en de overige leden van het dagelijksch bestuur voor hunne krachtige medewerking bij het tot stand komen der universiteit. Namens alle hoog leeraren en lectoren gaf hij de verzekering dat de verwachting, die van hen werd gekoesterd, niet zou worden teleurgesteld. Mr. S. Wildschut sprak mede namens dr. E. H. G. Thijssen, als curator door Z. M. den koning benoemd. Hoewel de verhouding tusschen hen en de overige curatoren en de orde van professoren eenigszins van aard is veranderd, wenschte hij de verklaring af te leggen dat ook zij éen doel voor oogen hebben, namelijk de behartiging van den bloei der universiteit. De burgemeester verklaarde daarop dat de installatie was geschied, en droeg de verdere leiding der ver gadering op aan prof. J. W. R. Tilanus als voor zitter van de orde, met verzoek om over te gaan tot het opmaken der voordracht ter benoeming van den rector-magnificus, waartoe door burge meester en wethouders op voorstel van den senaat werd benoemd prof. C. A. J. A. Oudemans, voor het studiejaar 1877/78. Des namiddags te halftwee had in het Park de inwijdingsplechtigheid plaats. De senaten van de studentencorpsen van Leiden, Utrecht, Groningen en Delft werden aan het station van den Rijn spoorweg door de senaten van het Amsterdamsche studentencorps en van „Mavors Medicator" en bijna alle studenten afgehaald en begaven zich in optocht met muziek naar hel Park, alwaar reeds zeer vele genoodigden en belangstellende dames en heeren waren bijeengekomen. Nadat ook bur gemeester en wethouders, curatoren, deputatiën der rijks-universiteit en hoogleeraren en lectoren der Amsterdamsche universiteit waren binnengekomen, hield de burgemeester eene toespraak, aan het slot waarvan hij o. a. mededeelde, dat het gemeente bestuur had besloten, ter herdenking aan het feest eene medaille te laten slaan. Daarop werd het eerste gedeelte der feestcantate door Amstels Mannenkoor gezongen en vervolgens hield prof. W. Moll dè feestrede, afgewisseld door het tweede en gevolgd door het derde gedeelte der cantate. Vervolgens hield de rector magnificus eene rede voering om en feestredenaar en alle vertegenwoordigd corporatiën namens den raad van hoogleeraren der academie dank te zeggen. Namens de Leidsche academie complimenteerde hierna prof. Fruin de Amsterdamsche universiteit, namens de Utrechtsche prof. Beets en namens de Groningsche prof. Van Bell. Na den afloop der plechtigheid hielden de se naten van het Amsterdamsche studentencorps en van het militaire studentencorps „Mavors Medicator" receptie in Felix Meritis. De senaten en hunne gasten werden vervolgens op hunne beurt op de studenten-sociëteit ontvangen. Gisteravond was er gala-voorstelling in den stadsschouwburg en vuur werk op het IJ. Z. M. de Koning heeft gisteren zijn buiten goed te Rijswijk betrokken, met het voornemen om daar onbepaalden tijd te vertoeven. Vanwege den Koning is aan den burgemeester van Rijswijk kennis gegeven, dat Z. M. eene gift van f 500 bestemd heeft voor de algemeene armen aldaar. Het stoffelijk overschot van den president van den hoogen raad, mr. F. De Greve, zal morgen te elf uren op Eik-en-Duinen grafwaarts worden gebracht. De heer J. H. L. De Haas, Nederlandsch kunstschilder, te Brussel gevestigd, is door den koning-groothertog benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1