j Gemengd Nieuws. KOLONIËN. bevoegdheid voor middelbaar onderwijs in de wis-, de natuur- 'en scheikunde en natuurlijke historie; 3°. een leeraar in Hoogduitsch en Én- gelsch, met bevoegdheid voor middelbaar onderwijs in minstens eene dier talen. Aanmelding tot en met 15 November e. k. bij een op zegel geschreven request aan het departement van koloniën. Naar het „Aardrijksk. Wkbl." verneemt heeft het hoofdcomité te 's-Gravenhage voor den ontworpen tocht naar Nova Zembla f 22,000 a f 23,000 bijeengebracht. Het Comité voor de plechtige herdenking van het leven en de werken van Carolus Linnaeus heeft besloten een Linnaeusfonds te stichten, waar van de renten moeten dienen tot het verstrekken van tegemoetkoming of belooniug aan verdienste lijke studenten aan onze universiteiten. Aan eene commissie is opgedragen voor dat fonds de noodige statuten vast te stellen, terwijl het onder bestuur en beheer zal worden gebracht van 5 personen. De senaten der universiteiten en het bestuur van het kon. zoöl. genootschap te Amsterdam zullen worden uitgenoodigd elk daartoe voor het eerst en ook voor het vervolg één persoon aan te wijzen. Op 10 Januari 1878 zal door prof. Oudemans eene rede worden gehouden, terwijl de heer Heinze voor deze gelegenheid eene cantate componeerde en de heer De Buil de toepasselijke woorden daar voor schreef. Een flink orkest en koor zal deze can tate voor de inschrijvers ten gehoore brengen. Verder zal op dien dag te Amsterdam eene tentoonstelling worden gehouden van alles wat op Linnaeus be trekking heeft. Het Comité heeft eene commissie benoemd voor regeling en uitvoering en zal het eere-voorzitterschap aanbieden aan den burgemeester van Amsterdam. In Den Haag is Zaterdag in den ouderdom van 74 jaren overleden mr. F. De Greve, voor zitter van den hoogen raad. Hij was kommandeur der orde van den Ned. Leeuw en grootofficier van de Eikekroon. Bij beschikking van den minister van marine zijn de heeren W. Meyboom, A. Zwart en S. J. Fischer benoemd tot student voor den militairen geneeskundigen dienst der zeemacht. Voor de akte als hulponderwijzer werden Zaterdag in Den Haag 16 candidaten geëxami neerd; 1 trok zich terug; 10 werden toegelaten, de heerenJ. R. Van Arnhem en M. De Boer uit Gouda, A. Van der Brugge uit Den Briel, J. C. E. Meis en H. Van Eyck uit Gouda, M. Van Kassei uit Herkingen, L. W. Van der Lee uit Gouda, M. Den Oudsten uit Lekkerkerk, M. P. Rockx uit Alkemade en P. Van der Vos uit Nieuwveen. Voor de Engelsche taal werden 8 vrouwelijke candidaten geëxamineerd; toegelaten, mej.: E. M. Van Leenhof!, E. C. Peres, T. L. Schieke, E. W. Van Thiel, M. C. De Visser en M. J. G. Van de Watering uit Den Haag. Bij het Vrijdag afgeloopen staatsexamen, eerste gedeelte natuurkundig, zijn de volgende studenten van den militairen geneeskundigen en pharmaceutischen dienst te Amsterdam met goed gevolg geslaagd als: H. K. J. Dominicus van den Bussche, C. Bakker, P. Beyers, D. J. Bolding, B. Bakker, D. De Bok, W. De Booy, J. J. Van Driel, M. M. Jung, J. Van Pienbroek, J. Van Hiel, B. H. Roeffaer, T. W. V. Sterk, L. A. F. Schakers, R. Van der Veer, G. B. Wijn hof!' en N. IJpes. Z. M. heeft aan mr. J. Fresemann Viëtor, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Winschoten en als rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank aldaar; benoemd tot subst.- officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zwolle, mr. A. N. baron De Vos van Steen wijk, thans id. te Zierikzee; bij die te Zierikzee, jbr. mr. H. M. J. Van Asch van Wijck, thans subst.- griffier te Utrecht; tot lector aan de rijks univer siteit te Utrecht, dr. P. Q Brondgeest; tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Groningen dr. A. P. Fokker; op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. C. M. Ivan en mr. L. De Iiartog als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, en met ingang van een nader te bepalen tijdstip tot leeraar aan die school benoemd A. Groenier te Alkmaar en G. De Bruyne te Zierikzeetot vijf- j den onderwijzer bij de rijks kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch benoemd A. M. Bogaerts, hoofdonderwijzer aldaar; aan den luit. kolonel J. D. A. Barre, van den grooten staf, adjudant van Z. K. II. prins Frederik der Ne derlanden, vergund het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van den H. Karei, van Monaco. Gisteravond omstreeks negen uren zouden twee broeders met een schuit in 't Rapen burg achter een andere schuit aanleggen. De jongste, op de aan wal liggende schuit willende overstappen, geraakte door de duisternis misleid tusschen de beide vaartuigen. Eer dat de andere, die nog op zijn eigen schuit stond, recht begreep wat er gebeurde, kwam uit de Kaiserstraat een persoon, die geplas hoorde, op het ongeval toe- loopen, en geholpen door diens broeder, gelukte het hem den drenkeling uit het water te halen. De man, die in de laatste week zooveel van zich deed spreken, de hardlooper Bertaccini, is gistermiddag in het gasthuis te 's Gravenhage aan de gevolgen van eene koude, gevat na den snellen loop in het Malieveld jl. Dinsdag, overleden. Gistermiddag is te Rotterdam een driejarig jongentje op een ijzeren hek, dat op de Kastanjeplaats in de Baan tegen een muur staat, geklommen en er onder geraakt toen het hek omkantelde. Het kind kreeg eene ernstige wond aan de linkerzijde en eene kneuzing aan het hoofd. Hoewel onmiddellijk heelkundige hulp is verstrekt, verkeert het niet buiten levensgevaar. Uit Noordwijk aan Zee wordtgemeld: Het badseizoen sloot het laatst der vorige week terwijl van elders overal wordt bericht dat het getal zeebaden minder dan het vorig jaar is ge weest, kan van hier het tegendeel worden mede gedeeld. Tot niet gering voordeel van deze plaats waren hier in den afgeloopen zomer veel vreem delingen en was het getal baden aanzienlijk hoo- ger dan in vorige jaren. Bij Pemberton, in Engeland, heeft Donderdag eene ontploffing in eene kolenmijn plaats gehad, waarvan naar men berekent 35 mijnwer kers het slachtoffer geworden zijn. De hoofdinge nieur, twee andere opzichters en drie mijnwerkers zijn nog bij eene kloeke poging om den eenen of anderen hunner kameraden te redden om het leven gekomen. Op een half uur afstand van het sta tion Buitenpost is Vrijdag een bejaard arbeider uit Gerkesklooster door een spoortrein aangere den. Hij liep langs den spoorweg juist op het oogenblik, dat de trein van Groningen naar Leeuwarden moest passeeren. Niettegenstaande het waarschuwend gefluit van de locomotief, liep de man dwars over de railsdoor den schok, dien de aanraking van de locomotief teweegbracht, werd hij van den weg afgeslingerd en bleef liggen tot dat de trein van Leeuwarden naar Groningen (ruim 10 minuten later) hem opnam en naar Grijpskerk vervoerde, om hem daar onder genees kundige behandeling te stellen. Hulp mocht ech ter niet baten, daar de ongelukkige weinige oogenblikken later overleed. Z a t e r d a g-n achtontstondteMaastricht een felle binnenbrand in een huis bewoond door onderscheidene gezinnen, die in hevigheid zooda nig toenam, dat de bewoners der bovenverdiepin gen zich ternauwernood konden redden. De brand is ontstaan op de eerste verdieping, bewoond door den heer De Bourbon, wiens geheele inboedel een prooi der vlammen is geworden. Het huis alleen is tegen brandschade verzekerd. De tweede ver dieping, bewoond door een doofstom huisgezin, met een insgelijks doofstommen commensaal en een doofstommen logé, is gespaard gebleven. De bewoners daarvan werden door de buren met moeite wakker geschud. Zaterdag-ochtend is de uitgaande stoomboot „Echo", bestemd van Amsterdam naar Shields, op het IJ tegen de kleine Tolhuisboot aangevaren. Het bootje bekwam een belangrijk lek en stoomde direct naar het tolhuis, waar het buiten dienst werd gesteld. Door den schok werd een der opvarenden van een steenkolenschuit, die achter het bootje was vastgemaakt, over boord geworpen en is verdronken. Het vertrek van de „Echo" werd door de politie eerst toegestaan, nadat de gezagvoerder cautie had gesteld. Naar men verneemt zal binnenkort op het postkantoor te Amsterdam een stelsel iQ werking treden, dat in Amerika reeds op Qe grootste postkantoren in toepassing is gebracht De meeste groote handelskantoren namelijk hebben de gewoonte om, in plaats van hunne brieven van de bestellers te ontvangen, een hunner bedienden naar het postkantoor te zenden om hunne brieven af te halenzij krijgen die zoodoende een paar uren vóór de rondzeuding. De Yale Lock Mann, facturing Company te Stamford (Connecticut) jt Amerika nu heeft, om het afhalen gemakkelijk te maken, het volgende uitgedacht. Zij heeft in drie verschillende grootten kastjes met een aantal koperen deurtjes vervaardigd, elk deurtje voorzien van een der veiligheidsloten uit hare fabriek. Zulk een kastje bevat een aantal loketjes, waarvan elk wordt afgesloten door een der bovengenoemde deurtjes; bij elk slot worden vier sleutels geleverd' één daarvan ontvangt de postbeambte, die, als hij den houder wil spreken, daarmede van binnen af het loket kan sluiten, zoodat het van buiten niet geopend kan worden. Elk deurtje is verder voor zien van een stukje glas, waarop een nummer geschilderd is. Elk houder van een loket heeft z/Ja nummer, en behoeft dus niets te doen, dan Wt te openen en de brieven er uit te nemen, en het kastje weder te sluiten. De deurtjes sluiten alle vlak tegen elkander, zoodat het front, hetwelk natuurlijk op de binnenplaats uitkomt, één stak koper schijnt. Van achteren of in het postkantoor zelf komen de kastjes uit als open loketjes, waatia bij aankomst der post de brieven verdeeld worden. Van achteren zijn natuurlijk dezelfde nummers aangebracht als van voren op het glazen ruitje, en wel door middel van een koperen plaatje, waarop het nummer gegraveerd is en waarop nog de naam des houders op een stukje papier geplaatst kan worden. Alle sloten zijn verschillend en hebbea dus ook verschillende sleutels. BATAVIA, 5 September Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgends beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Ben tweej. verl. n. Europa, w. ziekte, aan den comm. 2de kl. C. Van Swieten; een tweej. verl. naar Ned., w. ziekte, aan den comm. op het bar. ran Ir ad9-res. van Painan J. W. Maurer; een tweej. veil. naar NA, wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in deze gewesten, aan den opz. late kl. bij den waterstaat enz. Th. la Eontaine, een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan het lid in den raad van just, te Samarang jhr. mr. J. W. A. Von Schmidt ad Altenatadt en aan den boorm. 2de klasse bij den dienst van het mijnwezen A. Trappenburg. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de geschorste klerk bij het postk. te Weltevreden F. Falck Jr, Benoemd: Bij de algem. rekenkamer tot laten comm., A.KeOtr; tot 2den comm., A. 1. Grashuis en J. Spier; bij 's lands drukker) te Batavia, tot hoofdopz., F. C. A. L. Eisermanntot opr., W. Grashuis. Bij den waterst. tot arch, lste kl., W. Rast; frf arch. 2de kl., A. Eisses. Ontslagen: Eervol, uit hunne betr. wegens ziekte, de opz. 2de kl. bij den wat. en 's lands bar;, openb. werken A. W. C. Bake en de verif. C. J. Bentzen. Be noemd: Tot res. van Soerakarta, C. A. L. J. Jeekel; tot nota ris te Bodjonegoro A. B. Van Pelt; tot 3den hulponderw. san de openb. 2de lag. school te Soerakarta, L. A. De la Croii; tot huipond. aan de openb. lste lagere school te Soerabaia mej.E A. Van der Meyden. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w.aiekte, aan den inspecteur bij den post- en telegraafdienst D. GöUia' en aan den hoofdcommies bij het depart, van fin. H. Ch. 1. Desperoui; Benoemd: Tot res. van Bagelen, J. Heyting; to. ads.-res. voor de politie te Samarang, J. W. Middelburg; tó adv. en proc. bij het hooggerechtshof van Ned.-lndië, mr. I. Henny; tot translateurs te Soerabaia: voor de Eng' taal J. H. V. Van Woelderen, voor de Fr. taal E. J. Vermandel. Tijde- I lijk belast: Met het geven van onderw. aan de op te richten hoogere burgersch. met driej. cursus te Samarang: E. A. Beng, A. Schouten, J. Veltens, B. J. Stolberg en J. Thie. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof»»" Europa, w. ziekte, aan den magazijnm. van de genie 2de C. Den Hengst. Bevorderd: Bij de inf. tot kapt. ff Schneider, H. F. J. Klatt, J. F. D. Bruinsma, H. A. A. E. Albrecht, J. W. H. Werlemann, A. Voorsluys"» A O. H. L. Nieuwenhuyzen, J. Bartelds, A. P. A. VarVe^»01 S. De la Parre, E. M. A. A. K. Frackers en J. H. V. "°P?> tot lsten luit., E. K. H. A. Hamming, P. M. Dusser de Bareaoe, H. C. Klerk de Reus, G. P. M. Van der Noordaa, J- w- den Broek, C. F. H. Campen, P. C. Koopmans, F. C. Thomson, E. H. Walesen, J. Hazenberg en W. G. A. C. Christan. de genie: tot kapt. C. W. Hoffman; tot lsten lnitH- Scheuer, H. R. De Vries, J. Groothoff en T. C. A. ':r(( Bij den mil. geneesk. dienst: tot off. v.-gez. lste kl- Gc, Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan kapt. der inf. F. L. Kaiser; een tweej. verlof naar Europa. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned-Indië, aan den maj. def J. B. Mack; een tweej. verlof naar Ned w. id., aan den op. tl. -D. ïviaun ecu tVYCCJ. vctmi uaa» vv. i - der inf. W. A. J. Valkenhoff; een tweej. verlof naar Ne 12 jaren onafg. dienst in N.-I. aan den lsten lnit. der inf. Van Berle. Bevorderd: Tot lsten luitenant-kwartiermee.. bij de militaire administr. J. L. Kroeze. Geplaatst. algem. tevens afd.-kleedingmagazijn te Batavia, de e kwartierm. D. C. Offenberg en de 2de luit.-kwartierm. wein; bij den raad van admin. te Makassar, de 2de lm tierm. J. L. Kroese; bij de inf.: lste bat., de 2de luit. Landegent; bij het 5de bat., de 2de luit. J- W. EiUraa, J 7de de 2de luit. C. M. E. R. C. Von Bose, K. U vro Kasteel e en G. A. Gennet; bij het 11de bat. de lste m

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2